Zlomia sa niekedy zipsy?

Ziplining môže byť zábavná aktivita pre ľudí na rôznych úrovniach skúseností. Môžete urobiť stredne krátku, pomalú zipsovú šnúru, ak sa nenaháňate za vzrušením, alebo môžete zipsovať 60 alebo viac stôp nad zemou. Bez ohľadu na výšku alebo rýchlosť zipsovania sa pýtate, či je pravdepodobné, že sa šnúra pretrhne. Stalo sa to niekedy?

Áno, zips sa môže zlomiť, ale zvyčajne to nie je bez varovania. Linka sa skladá z pozinkovaných drôtených lán, ktoré sú navzájom vrstvené. Na vytvorenie jedného zipsu je možné pripojiť až sedem káblov a každý z týchto káblov má menšie káble. Pred zacvaknutím sa menšie káble opotrebujú. Zamestnanci zipliningu uvidia známky opotrebovania a vymenia šnúru pred vašou jazdou.

V tomto článku si povieme viac o tom, z čoho je zipsová šnúra vyrobená. Potom sa ponoríme do bezpečnosti zipliningu so štatistikami, vrátane toho, aká je pravdepodobnosť pretrhnutia vlasca pri jazde. Ak uvažujete o podšívke na zips, ale ste na plote, toto je jeden článok, ktorý si nenechajte ujsť!

Z čoho sú zipsy vyrobené?

Samotná zipsová šnúra je jednou časťou z mnohých, ktoré tvoria systém zipsových šnúr. Medzi ďalšie časti tohto systému patrí vozík, na ktorom sedíte, a dve plošiny. Jednu plošinu používate ako štartovaciu plochu pre jazdu na zipline, potom druhá plošina je miesto, kde pristanete, keď sa dostanete dole. Súčasťou sú aj brzdy.

Niektoré zipline systémy majú jeden kábel a iné dva. Renomované zipliningové spoločnosti budú používať iba zipsové káble vyrobené z pozinkovaného drôteného lana. Lano obsahuje káble spletené dohromady, potom tieto káble majú ešte tenšie vrstvy tkaných káblov. Stáva sa to ako situácia ruskej hniezdiacej bábiky, ale tým najlepším a najbezpečnejším možným spôsobom.

Tu je príkladom toho, ako vyzerá prameň pozinkovaného drôteného lana, ktorý sa používa na obloženie zipsu. Môžete vidieť, že každý kábel obsahuje oveľa menšie káble, ktoré spolu vytvárajú veľmi pevné zipsovacie lano.

O galvanizovanom lane sa hovorí, že je pevnejšie ako lano rovnakej veľkosti vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Ďalšou výhodou je, že pozinkované lano nekoroduje vďaka vonkajšej nehrdzavejúcej vrstve. Zipline lano sa dodáva v rôznych hrúbkach v závislosti od toho, ako je kábel tesný. Pevnejší kábel vyžaduje väčší priemer lana. Zmenšením priemeru sa zipsové lano uvoľní a zvyčajne nadobúda tvar U.

Veľkosť zipsu tiež ovplyvňuje, ako hladká je vaša jazda a ako dlho vydrží. Najhladšie pozinkované lano je zvyčajne najväčšie, a to platí aj pre dlhé káble.

Praskajú niekedy zipsy?

Teraz už veľa ľudí počulo príbeh o Aimee Copeland, mladá žena z Gruzínska, ktorá mala v roku 2012 nehodu so zipsom, ktorá viedla k tomu, že sa nakazila mäsožravou baktériou, ktorá ju takmer pripravila o život. Jej línia praskla, ale v tomto príbehu je oveľa viac, ktorý má tendenciu byť zatienený časťou baktérií požierajúcich mäso (čo je fér!).

Čítať  6 miest na let teplovzdušným balónom v Seattli a mimo neho

Zipsová šnúra, ktorú Copeland použil, nebola profesionálna. Bolo to niečo, čo našla na brehu rieky. Ako sa uvádza v článku o ľuďoch, ktorý sme prepojili v odseku vyššie, zipsová šnúra nebola „o nič viac ako psí drôt s riadidlami“. Niet divu, že pri použití prasklo. V tomto prípade boli výsledky takmer smrteľné, ale našťastie je Copeland dnes živá a zdravá (hoci mala v dôsledku baktérií amputovaných niekoľko končatín).

Tento príbeh, akokoľvek je smutný, nemá žiadny vplyv na bezpečnosť komerčného zipliningu s vodidlami, pretože používajú vybavenie na profesionálnej úrovni. Napriek tomu, môže táto kvalitná zipsová šnúra niekedy prasknúť? Nuž, nikdy by sme nepovedali nikdy, ale je to neskutočne nepravdepodobné z rôznych dôvodov.

Váhové limity na zips

Po prvé, komerčné spoločnosti vyrábajúce zipsy používajú limity hmotnosti, ktoré musia byť dodržané, keď povoľujú jazdcom zipsovať. Ak ste na tomto blogu čítali o lietaní balónom a parasailingu, je to rovnaký prípad aj pre obe tieto nebeské aktivity.

Hmotnostný limit nie je na urážanie, ale na zaistenie vašej bezpečnosti. V prípade zipliningu je hmotnostný limit zvyčajne okolo 250 libier. Ak vážite viac, nemali by ste ísť na zips, pretože vaša bezpečnosť môže byť ohrozená.

Kvalita pozinkovanej linky

Okrem váhového limitu je tu aj kvalita použitého vlasca. Pozinkované lano 7 × 19 obsahuje jadro z drôtu alebo jadro z vlákna pre väčšiu odolnosť. O tomto type zipsovej šnúry je tiež známe, že má jednu z najlepších medzných záťaží.

Medzné zaťaženie pozinkovaného drôteného lana je na 1 770 megapascalov (Mpa), jednotku tlaku. Zaťaženie sa potom vyjadruje v kilogramoch alebo kilonewtonoch, pričom 1 kilonewton sa rovná 224,81 librám.

Ak použijeme ako príklad 7×19 pozinkovaný oceľový drôt, ak by menovitý priemer bol 3 milimetre a približná hmotnosť bola 0,034 kilogramu na meter (kg/m), potom by minimálne medzné zaťaženie na 1 770 Mpa bolo 5,77 kilonewtonov. To znamená, že minimálne medzné zaťaženie galvanizovaného drôteného lana pri tomto limite by bolo 1 297,1 libier.

Povedzme, že menovitý priemer je 20 milimetrov a približná hmotnosť je 1,524 kg/m. Teraz je minimálne medzné zaťaženie na 1 770 Mpa 256,30 kilonewtonov. Vráťme sa k tomu, čo sme povedali predtým, že 1 kilonewton = 224,81 libier, ak vynásobíme 224,81 číslom 256,30, dostaneme minimálne medzné zaťaženie 57 618,8 libier.

Čítať  Najlepšie kempingové stany pre 2-3 osoby

Zipline inšpekcie

Ak stále nie ste presvedčení, Ako veci fungujú hovoril s Asociáciou profesionálnych lanových kurzov alebo predsedom predstavenstva PRCA Steveom Gustafsonom o bezpečnosti podšívky na zips. Spomína, že na najmenších lankách pozinkovaného drôteného lana sa najskôr prejavuje opotrebovanie. To z nich robí najdôležitejšiu časť samotnej zipsovej šnúry.

Každý deň, pred prijatím jazdcov na ziplining, je posádka spoločnosti zipline inštruovaná, aby skontrolovala šnúry na známky opotrebovania. Pred prasknutím lana by posádka videla, že vlákna sú rozstrapkané, a potom by lano vymenili za čerstvejšie, pevnejšie drôtené lano.

Mimochodom, PRCA je jednou z mnohých podobných organizácií, ktoré dohliadajú na komerčné zipliningové spoločnosti. Ďalším je Association for Challenge Course Technology alebo AACT. Obe organizácie vyžadujú, aby prevádzkovatelia zipsových liniek získali akreditáciu na profesionálnej úrovni. Okrem toho v Európe sú zipliningové organizácie certifikované Európskou asociáciou lanových kurzov a v Spojených štátoch amerických je to American National Standards Institute alebo ANSI. Inými slovami, nemôžete sa stať prevádzkovateľom zipline bez zavedených prísnych noriem.

Tu je to, čo nám hovoria všetky informácie v tejto sekcii. Aj keď zipsová šnúra určite môže prasknúť, pri používaní priemyselného štandardu galvanizovaného drôteného lana a jej každodennej kontrole, ako aj pri dodržiavaní odporúčaného limitu hmotnosti zipsovania, nie je dôvod sa stresovať pretrhávaním šnúry. Vlákna v menších kábloch drôteného lana by museli byť vážne zanedbané, aby upadli do takého stavu neporiadku, že by sa lano náhle pretrhlo.

Je zipsovanie bezpečné?

Je dobré vedieť, že samotná zipsová šnúra sa pravdepodobne nezlomí, ale to neznamená, že sa počas vašej jazdy nemôžu pokaziť iné veci. Mohli by ste zakopnúť a spadnúť z plošiny, čím by ste napínali lano. Možno vám zlyhajú brzdy a narazíte do plošiny alebo stromu na druhej strane zipsu. Aká je pravdepodobnosť výskytu týchto incidentov?

Nie je ľahké odpovedať na túto otázku, pretože neexistuje databáza, ktorá by zbierala údaje o zraneniach a úmrtiach pri zipline. Musíme pokračovať, sú útržky informácií, ktoré keď sa dajú dokopy, môžu lepšie naznačiť bezpečnosť zipliningu.

Jedna taká informácia je z Robson Forensicktorý cituje an American Journal of Emergency Medicine štúdia z roku 2015. Podľa údajov v tejto štúdii mali Spojené štáty k roku 2012 3 600 zranení zipsov. Nie je jasné, v ktorom roku sa porovnávanie údajov začalo, ale časopis uvádza, že táto miera zranení znamená, že 11,64 ľudí z milióna bude zranených pri zipline.

Čítať  Aký je rozdiel medzi prívlačou a baitcastingovou tyčou?

Miera zranení v zábavnom parku je podľa rovnakej štúdie 0,0127 z milióna, čo by spôsobilo, že ziplining je menej bezpečný ako návšteva zábavného parku. Pokračujeme vo výsledkoch štúdie, väčšina zranení pri ziplinovaní sú zlomeniny kostí, až 46 percent. Ďalších 15,2 percenta zranených má pomliaždeniny, potom 15,1 percenta utrpí vyvrtnutia a natiahnutie. Len sedem percent má uzavreté poranenie hlavy, ako je otras mozgu.

Robson Forensic spomína údaj z Ohio State University, ktorý zistil, že 12 percent všetkých ľudí zranených pri nehode na zipline musí ísť do nemocnice. Ďalšou štatistikou z tohto článku je, že od roku 2006 do roku 2016 zomrelo v USA 16 ľudí. Bolo to väčšinou v dôsledku pádu z výšky, pričom až 77 percent úmrtí bolo pripísaných tomu.

Tento článok z roku 2016 Žurnál pohľadávok tiež vrhá trochu svetla na bezpečnosť zipsovania. V ich správe sa uvádza, že v roku 2001 mali USA iba 10 zranení pri zipline, ale do roku 2012 to v tom roku stúplo na 200. Tieto údaje sú poskytnuté s láskavým dovolením Centra pre výskum a politiku úrazov prostredníctvom Výskumného ústavu v celoštátnej detskej nemocnici. Claims Journal dodáva, že medzi rokmi 1997 a 2002 USA nahlásili 16 850 zranení pri zipline, pričom všetky nemali smrteľné následky.

Zdá sa, že počet nehôd na zipsoch je na vzostupe, rovnako ako zranenia. Majte na pamäti, že vyššie uvedené štatistiky nezohľadňujú amatérske ziplining, ale iba komerčné operácie. To znamená, že vám chceme pripomenúť, že posádka, ktorá spravuje vaše skúsenosti so zipliningom, sú akreditovaní profesionáli. Okrem toho mnohé spoločnosti so zipsovým obložením majú nainštalovaný nielen jeden brzdový systém, ale aj záložné brzdy pre prípad, že by prvá sada bŕzd zlyhala.

Žiadna aktivita, pri ktorej ste vysoko na oblohe, nebude nikdy 100-percentne bezpečná, no ziplining nie je taký nebezpečný, ako sa niektorí ľudia tvária.

Záverečné myšlienky

Samotné zipsy sú vyrobené z viacvrstvového galvanizovaného drôteného lana s menšími vláknami, ktoré sa rozstrapkajú skôr, než by sa vlasec vôbec zlomil. Pri každodenných kontrolách, ktoré sa vyžadujú od posádky zipsov, by si všimli, že vlákna povoľujú a vymenili zipsovú šnúru skôr, ako ju jazdci použijú. Dúfame, že informácie v tomto článku vás upokoja, aby ste sa mohli viac sústrediť na vychutnanie si jazdy na zipline ako na lámanie lana!