Zaútočia kojoti na ľudí v stane? [Stick Around For This Guide]

Pri turistike alebo kempovaní v divočine môžete často naraziť na divoké zvieratá vrátane kojotov. Kojoti sú zaujímavé stvorenia – môžu byť krásne na pohľad, ale nebezpečné priblížiť sa k nim. Nestáva sa každý deň, že vidíte niekoho, kto sa blíži ku kojotovi.

Zatiaľ čo ľudia majú tendenciu držať sa ďalej od kojotov, kojoti sa tiež neradi približujú k ľuďom. Napriek tomu sa mnohí ľudia obávajú možnosti, že počas kempovania na nich alebo na ich stan zaútočí kojot. Chcem vám pomôcť dozvedieť sa viac o možnosti, že sa to stane, a zároveň vám povedať, ako môžete odstrašiť kojoty, ak by vás alebo váš stan napadli.

Ako uvidíte, je nepravdepodobné, že sa to stane, ale je lepšie vedieť, čo robiť, ako o tom mať potuchy. Takže, ak sa vám to zdá zaujímavé a chcete sa dozvedieť viac, zostaňte pri tejto príručke!

Viac…

Will Coyotes sa vláme do stanu

Vlámu sa kojoti do stanu?

Kojoti sú stvorenia, ktoré môžu pripomínať vlkov aj psov. Ich vzhľad môže byť podobný, ale ich správanie nie. Zatiaľ čo vlci a psi sa pravdepodobne dostanú do kontaktu s ľuďmi, kojoti nie. Kojoty zároveň nie sú známe tým, že by sa vlámali do stanov, aspoň nie tak často.

Jediný dôvod, prečo sa kojot môže priblížiť k stanu, je, ak je hladný. Pri hľadaní potravy alebo love vedia byť o niečo odvážnejšie vo svojom vystupovaní. Potom sa neboja ľudí a sú ochotní sa k nim priblížiť, ak majú podozrenie, že ľudia majú jedlo.

To znamená, že ponechať si jedlo v stane a nechať ho bez dozoru je veľké nie. Vôňa jedla môže prilákať nielen kojoty, ale aj medvede, vlci, mývaly a iné zvieratá môžu prísť a začať číhať. Preto by ste sa mali snažiť zakryť pach jedla.

Odporúčam zaobstarať si podobnú nádobu, ktorá má dobré, vzduchotesné viečko a neprepúšťa žiadne pachy. Ak nemôžete nájsť takúto nádobu, zvážte zavesenie jedla na vysoký strom pomocou lana. To vám uľahčí získanie potravy, ale ťažšie sa k nej dostanú zvieratá.

Čítať  10 zábavných kempingových aktivít pre páry [Great Ideas and Activities]

Ak milujete kempovanie a často chodíte kempovať, budete sa musieť naučiť také zručnosti, ako je schovávanie jedla. Stále je neuveriteľne zriedkavé, že kojot zaútočí na stany v nádeji, že nájde jedlo. Bolo zaznamenaných niekoľko prípadov, keď sa dostali do blízkosti stanu, takže zvážte niečo, čo vám pomôže zostať v bezpečí.

Napadajú ľudí kojoti?

Kojoti neútočia na ľudí často. Výskum ukazuje, že existuje len málo zaznamenaných prípadov útokov kojotov. Napriek tomu sú takéto útoky v súčasnosti čoraz častejšie kvôli zmenšujúcemu sa prirodzenému prostrediu kojotov. Keď ľudia ničia biotop kojotov, kojoti sa začnú viac dostávať do biotopov ľudí.

Toľko je pochopiteľné. Musíme si uvedomiť, že my ako ľudia zdieľame túto planétu s kojotmi a inými divokými zvieratami. Nemôžeme si vziať všetok priestor pre seba a očakávať, že v našej blízkosti nebudeme mať zvieratá. Existujú však spôsoby, ako môžeme spolunažívať so zvieratami.

Na kojotoch je problematické, že sa o nich vie, že sa približujú k malým deťom a iným malým zvieratám. Je oveľa menej pravdepodobné, že zaútočia na dospelých ľudí. Väčšie modlitby ich nezaujímajú; sú to malé veci, ktoré radi lovia. Žiaľ, sú to zvieratá a celkom si neuvedomujú, že malé deti nie sú vhodnou možnosťou stravovania.

Preto vám odporúčam, aby ste pozorne sledovali deti a malé zvieratá pri prechádzke v oblastiach, kde by sa mohli vyskytovať kojoti. Ak počujete vytie kojotov blízko vás, mali by ste čo najskôr opustiť oblasť. Presuňte stan alebo zvážte odloženie výletu na inokedy.

Ďalším odporúčaním je zavolať do kempingu, ktorý chcete navštíviť, a overiť si, či je bezpečné daný kemp navštíviť. Niektoré kempingy a národné parky boli zatvorené v dôsledku zvýšeného počtu hlásených útokov kojotov. Ak teda chcete byť v bezpečí, pred cestou si urobte prieskum, ktorý vám pomôže vyhnúť sa tomu, aby ste seba alebo svojich blízkych dostali do nebezpečnej situácie.

Bojí sa kojoti ľudí?

Kojoti sa často boja ľudí, najmä dospelých. S väčšou pravdepodobnosťou sa priblížia k dieťaťu alebo malému zvieraťu, ale nie k dospelému.

Čítať  Bežia topánky Columbia veľké alebo malé? [Here is the Answer]

Jediný čas, kedy považujú za prijateľné priblížiť sa k človeku, je vtedy, keď tento človek ponúka jedlo alebo ak sú u človeka vyvolané agresiou. Byť agresívny nie je vždy najlepší spôsob, ako udržať kojoty od vás – kričať alebo hádzať veci po zvieratách môže byť lepšou voľbou.

Odporúčal by som, aby ste kojoty počas cesty nekŕmili a nenechávali im jedlo pozdĺž cesty. Tieto akcie ich môžu prinútiť myslieť si, že je v poriadku priblížiť sa k vám alebo k vášmu kempingu. Dajte jasne najavo, že nie sú vítaní otravovaním kojotov.

Áno, akokoľvek smiešne sa to môže zdať, kojoti nemajú radi veci, ktoré považujú za otravné. Tak to využite vo svoj prospech a dostaňte kojoty čo najďalej!

Ako odstrašíte kojotov?

Len málo hlásených kojotov útočí na ľudí, ale takéto udalosti sa občas môžu stať. Niekedy kojoti zaútočia na ľudí, pretože existuje niečo, čo im vonia alebo sa im zdá atraktívne. To platí najmä pre mláďatá kojotov, ktoré nepoznajú nebezpečenstvo približovania sa k ľuďom.

Ak chcete odradiť kojoty a zabrániť im v útoku na váš stan, môžete urobiť niekoľko vecí. Všetky tieto veci môžu kojoty vystrašiť alebo odohnať, preto vám odporúčam, aby ste každú z nich poznali a použili ktorúkoľvek z nich. Poďme priamo do zoznamu a pozrime sa, aké sú spôsoby odrádzania:

Robte hlasné zvuky

Jednou z vecí, ktoré môžete vyskúšať, aby ste odstrašili kojoty, je vydávanie hlasných zvukov. Akonáhle počujú niečo, čo sa im nepáči, začnú utekať. Skúste teda kričať, kričať alebo robiť čokoľvek, čo vám napadne. Môžete tiež skúsiť búchať riadom. Čokoľvek by urobilo, keď príde na odstrašenie kojotov, takže použite čokoľvek, čo máte vo svojom okolí.

Skúste hádzať veci

Ak hlasné zvuky nebránia kojotom priblížiť sa k vám alebo k vášmu stanu, začnite po nich hádzať veci. Nemali by ste sa im snažiť ublížiť, ale skúste do ich blízkosti hádzať kamene alebo palice. To by sa malo ukázať ako užitočné pri ich vystrašení, pretože tiež nemajú radi, keď ich niekto udrie.

Čítať  Ako naraziť kolíky do skalnatej pôdy? [Need to Know]

Zapáliť táborák

Ohnisko je istý spôsob, ako zabrániť kojotom, aby sa v noci priblížili k vášmu stanu. Ak máte podozrenie, že sa k vám v spánku priblížia kojoti, skúste v kempe zapáliť táborák. Ak sa rozhodnete opustiť táborák celú noc, dbajte na to, aby ste ho mali pod kontrolou. Les alebo horská oblasť nie sú tým najlepším miestom na zapálenie ohňa, preto sa snažte, aby ste s ním nespôsobili žiadne problémy.

Používajte pohybové senzory

Ak máte karavan alebo si prenajímate chatu v odľahlej oblasti, požiadať o pohybové senzory je rozumné. Tieto senzory sa dodávajú so svetlami, ktoré sa rozsvietia vždy, keď sa niečo dostane do ich dosahu. To znamená, že ak sú kojoti všade, svetlá sa rozsvietia a odplašia ich. Upozornia vás aj na to, aby ste vedeli, že sa niečo alebo niekto blíži.

Odvezte sa s jedlom

Nakoniec, ak ste na turistike alebo kempovaní a narazíte na nejaké kojoty, môžete ich skúsiť odohnať jedlom. Hoďte akékoľvek jedlo, ktoré máte, smerom k kojotovi, ale nie na vašu cestu. Kojot to bude pravdepodobne chcieť skontrolovať a upriamiť naň svoju pozornosť. Počas jedenia by ste sa mali čo najrýchlejšie dostať preč z tejto oblasti a vyhnúť sa nebezpečenstvu.

Zabaliť

Ak si z tohto článku môžete niečo odniesť, je to to, že kojoti pravdepodobne nenapadnú ľudí. Kojoti zaútočia na dospelých ľudí iba vtedy, ak sú veľmi hladní a nemôžu nájsť inú potravu. Skôr sa približujú k malým deťom alebo zvieratám, no tiež to robia len zriedka.

Stretli ste sa už niekedy tvárou v tvár s kojotom alebo ste vo svojej blízkosti počuli hlasné zavýjanie? Mám veľký záujem dozvedieť sa viac o vašich skúsenostiach s kojotmi a či viete o nejakých spôsoboch, ako ich odplašiť, ak by sa k nim chceli priblížiť. Takže, ak máte nejaké skúsenosti alebo znalosti na túto tému, neváhajte sa o ne podeliť v sekcii komentárov nižšie!