Zaujímalo vás niekedy, prečo majú hokejové loptičky jamky? Tu je Prečo!

Keď sledujete niekoho, kto hrá pozemný hokej, možno sa čudujete, prečo sú na loptičke jamky podobné textúre golfových loptičiek. Už roky sú jamky na ihrisku štandardom a možno vás prekvapí, aký veľký vplyv majú na pozemný hokejbal.

Loptičky na pozemný hokej majú jamky, ktoré pomáhajú loptičke cestovať ďalej. Vzduch, ktorý sa zachytí v jamkách, posúva loptu ďalej a rýchlejšie a zároveň znižuje odpor. To pomáha loptičke prejsť rýchlosťou nad 100 mph, keď je správne zasiahnutá.

Aj keď existuje veľa nezodpovedaných otázok o športe, dnes môžete mať jednu odpoveď. Za tým, prečo sú na hokejových loptičkách jamky, sú logické dôvody, tak sa poďme ponoriť.

Účel hokejbalových jamiek

Pri použití jamkovej gule sa možno pýtate, aký je v skutočnosti rozdiel medzi jamkovanými a hladkými guľami. Niektorí ľudia si môžu myslieť, že nie je žiadny rozdiel okrem pocitu v ruke. Avšak, jamky sú v skutočnosti celkom užitočné.

Keď sa hladká lopta pohybuje vo vzduchu, vzduch tlačí na loptu, čo spôsobuje odpor. Tým sa to spomalí.

Lopta s jamkami však dáva vzduchu malé vrecká, aby sa dostal priamo na povrch lopty. Takže namiesto toho, aby tlačil proti lopte ako odpor, trochu vzduchu sa pohybuje s loptou, zastrčenou v jej jamkách.

Vzduch, ktorý by vašej lopte kládol odpor a trenie, je teraz v kontakte so vzduchovými vreckami v jamkách. Výsledkom je menšie trenie, čo umožňuje vyššiu rýchlosť. Toto sa nazýva turbulentné prúdenie.

Turbulentné prúdenie umožňuje menší odpor za loptou, a preto je schopná ísť rýchlejšie ako hladké loptičky.

Navyše, jamkované lopty sa pohybujú hladšie po mokrých ihriskách a povrchoch. Preto sú hokejové ihriská udržiavané vlhké. Voda pomáha znižovať trenie o jamkovanú hokejovú loptičku a spôsobuje, že loptička menej odskakuje, čím sa minimalizujú zranenia hráčov. Voda je nápomocná aj pri minimalizácii zranení pri páde hráčov na zem.

  Ako dlho trvá kanoe 10 míľ?

Ak sa chcete dozvedieť viac o jamkovaných hokejových loptách a efekte, ktorý jamky majú, kliknite TU pozrieť si video vysvetľujúce fyziku zakrpatených hokejových loptičiek.

Hokejová lopta bez jamiek

Ako už bolo spomenuté, hladký hokejbal ide pri cestovaní vzduchom o niečo pomalšie. Trenie spôsobené trením vzduchu o hladký povrch lopty spôsobuje, že je spomalená viac ako loptička s jamkami. Toto sa nazýva laminárne prúdenie.

Tento odpor a zlomok na čomkoľvek, ako je napríklad pozemný hokejbal, je odpor. Drag sa bežne opisuje ako vákuum. Stiahne loptu späť, čo spôsobí jej spomalenie. Zahĺbená lopta nemá taký odpor, pretože vzduch ju obklopuje pomocou turbulencie. Malé vrecká vzduchových turbulencií v jamkách obklopujú loptu a pohyb s ňou ponecháva menej priestoru pre odpor.

Nižšie je uvedená tabuľka porovnávajúca oba typy loptičiek:

Rok vynájdenia Typ toku Potiahnite Kedy je to vhodné? Kedy je to nevhodné?
Hladká lopta Pozemný hokej možno v Egypte vystopovať pred 4000 rokmi. Hoci typ lopty, ktorú použili, nie je známy, dá sa bezpečne predpokladať, že použili verziu hladkej lopty. Typ pozemného hokeja, ktorý poznáme skôr, možno vysledovať do polovice 19. storočia v Anglicku. Laminárne prúdenie Existuje väčšie množstvo kvôli priestoru, ktorý je k dispozícii typom toku Zvyčajne sa používajú na trávnikoch na báze piesku alebo na hry v interiéri. Niekedy sa používajú aj na cvičenie Kvôli treniu o hladké lopty a umelú trávu je nevhodná, preto bola vyrobená loptička s jamkami.
Dimpled Ball Ako už bolo spomenuté, Kookaburra vytvoril jamkovanú loptu pre Hockey Australia v roku 1982. Odvtedy došlo k vylepšeniam. Turbulentné prúdenie V dôsledku prúdenia je menší odpor Zahĺbené lopty sú zvyčajne preferované pre hry na vysokej úrovni a najmä pre hry vonku na umelej tráve. Guľôčky s jamkami nie sú preferované na hladkých povrchoch, ako je piesok alebo vnútri.

Fyzika hokejových lôpt

Ako už bolo spomenuté vyššie, tok ponorených guľôčok je turbulentný, zatiaľ čo tok hladkých guľôčok je laminárny. Prietok je pre let lopty veľmi dôležitý a môže znamenať rozdiel v tom, ako rýchlo a ďaleko lopta ide.

  Priťahuje krmivo pre psov ryby?

Laminárne prúdenie

Laminárny tok je tok hladkej lopty, ktorý má väčší odpor, ktorý bráni tomu, aby sa lopta dostala tak ďaleko. Je to oveľa hladšie prúdenie ako turbulentné prúdenie. Keďže tu nie sú žiadne jamky, ktoré by vzduch obsadzoval, vzduch sa pohybuje priamočiaro, až kým sa nepohybuje po povrchu lopty.

Za loptou je časť nazývaná brázda, v ktorej je ťah. Pri laminárnom prúdení prichádza signál skôr z prednej časti lopty ako zozadu, pretože vzduch sa nelepí na loptičku ako v prípade loptičky s jamkami. Keďže je tu viac miesta na zaberanie ťahu, viac to spomaľuje loptu.

Turbulentné prúdenie

Turbulentné prúdenie je prúdenie vzduchu cez jamkovanú loptičku, ktorá v skutočnosti nemá taký odpor, čo mu umožňuje ísť rýchlejšie a ďalej. Vzduch sa pohybuje veľmi turbulentným spôsobom proti lopte kvôli jamkám, odtiaľ názov. Zatiaľ čo sa vrstvy pohybujú navzájom paralelne s laminárnym prúdením, majú tendenciu sa prekrývať a pohybovať sa chaoticky s turbulentným prúdením.

Pri turbulentnom prúdení je však oveľa menší odpor. Vzduch ide po povrchu lopty ďalej dozadu, pretože má tendenciu sa o niečo lepšie držať na lopte. Preto je menší priestor na ťahanie lopty späť.

Turbulentné a laminárne prúdenie sú skutočne veľmi zaujímavé a stále sa o nich dá veľa dozvedieť! Kliknite TU budete presmerovaní na odkaz, ktorý vám poskytne ďalšie informácie vrátane niekoľkých diagramov, ktoré vám pomôžu vysvetliť rozdiel medzi nimi.

História jamkových gúľ

Spoločnosť Kookaburra, jeden z najpopulárnejších výrobcov hokejových loptičiek, bola v roku 1982 požiadaná spoločnosťou Hockey Australia, aby vyrobila hokejovú loptičku vhodnú na mokrú umelú trávu. Dovtedy používali koženú loptičku, ktorá nasiakne vodou a napučí. robiť to nepoužiteľné.

Keďže Kookaburra je lojálnou spoločnosťou hokejového sveta už od roku 1956, keď sa ich lopty začali používať na olympijských hrách, túto výzvu, samozrejme, prijali. S touto výzvou boli úspešní a ich plastová jamkovaná hokejová lopta s názvom Kookaburra Dimple Elite sa používa na všetkých medzinárodných turnajoch od roku 1984.

  Ako vysoko môžu paramotory lietať?

Odvtedy dosiahli ďalšie úspechy a vynálezy vrátane žltej lopty Dimple Elite, ktorá bola špeciálne vyrobená na použitie na olympijských hrách v Londýne v roku 2012.

Predtým, ako boli vynájdené jamkované lopty, hokej sa stal známym v roku 1800 v Anglicku. Hokej sa začal financovať vo väčšine škôl v Londýne, ako sú Eton a Harrow. Predpokladá sa, že prvý súbor pravidiel bol vytvorený v roku 1852.

Stala sa bežnou aktivitou, ktorá sa nakoniec dostala z Londýna a o tomto športe sa začalo učiť viac ľudí. Hoci sa občas hralo na ľade, Londýn bol viac o pozemnom hokeji.

Odtiaľ sa tento šport ďalej šíril a tento šport sa stal celosvetovo známym športom, čo viedlo k vytvoreniu zakrpateného hokejbalu v roku 1982.

Záverečné myšlienky

Ak budete niekedy hrať hokej na umelej tráve, je dôležité používať hokejbal s jamkami. Jamky umožňujú menšie trenie na tráve a vo vzduchu. Vaša hra bude oveľa plynulejšia a vaša loptička môže vo vzduchu presiahnuť aj 100 míľ za hodinu!