Zamotávajú sa muškárske navijaky často?

Keď som sa prvýkrát dostal k muškáreniu, bol som naozaj naštvaný, že sa mi vlasec vždy zamotal do navijakov. Nebojte sa, nie ste sami.

Muškárske navijaky sa môžu často zamotať. Rôzne typy muškárskych navijakov budú viac či menej náchylné na zamotanie. Veľkú úlohu pri zamotaných kotúčoch zohráva aj schopnosť užívateľa. Zdatnejší rybári často zažijú menej spleti.

Existujú spôsoby, ako zabrániť tomu, aby sa to viac zamotalo a dôvody, prečo sa to deje práve vám a ani ste nevedeli prečo.

Prečo sa vám zamotávajú cievky?

Priznajme si to, mať zamotaný vlasec môže byť tak neuveriteľne frustrujúce, že budete chcieť skončiť s rybolovom. Ak sa vám vlasec zamotáva do cievky, čo hádam aj je, nehnevajte sa ani nehnevajte. Aj tým najlepším rybárom sa sem-tam zamotajú šnúry.

Najčastejším dôvodom, prečo sa to môže stať, je preťaženie cievky na cievke. Problém s rybárskym vlascom je v tom, že neustále bojuje, aby sa sám odvíjal, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že vyletí z cievky, a to aj pri troche previsu.

Uistite sa, že si vlasec nasadíte správne. Môže to znieť jednoducho, ale môže to skutočne pomôcť tomu, aby sa skrútil, čo vedie k tomu, že sa veľmi rýchlo zamotá.

Je veľká šanca, že ste nechali vytvoriť aj malé slučky. Zamotanie vlasca v blízkosti špičky prúta tiež vedie k zamotaniu.

Jedna vec, ktorú som urobil chybu, keď som začínal, bolo použitie nesprávneho vlasca. Nemyslel som si, že na tom až tak záleží.

Ak sa im bránite všetkými možnými spôsobmi, ale stále ich dostávate, môže to byť z vášho odliatku, najmä ak ste v muškárení novší. Veľa ľudí hádže chvostové slučky, keď sú noví v lietaní, a to môže byť obrovský problém a váš nový koníček nebude taký zábavný.

  Vodné skútre Tigershark: Sprievodca značkou s recenziami a spoľahlivosťou

Chvostové slučky sú vo všeobecnosti spôsobené tým, že nedovoľte, aby sa vlasec na chrbte nahodil. Ťahanie dopredu až skoro alebo tak silno od začiatku hodu vpred spôsobí, že šnúra vytvorí slučku.

Dbajte na to, aby ste si dali pozor na obsadenie chrbta a počkajte, kým sa slučka nerozvinie. Potom, keď prídete vpred, uistite sa, že do vrhu dopredu nevkladáte veľa sily, kým sa celá čiara nepohne týmto smerom. Udržujte to plynulé a pomalé a vaše problémy so slučkou by mali ustúpiť.

Je pravdepodobné, že to nie je len vaša chyba. pri muškárení sa to stáva viac ako pri akomkoľvek inom druhu rybolovu. Vietor môže byť tiež veľkým faktorom a tomu sa niekedy nedá zabrániť.

Spôsoby, ako zabrániť zamotaniu vlasca do cievky

Pokiaľ ide vaša cievka. snažte sa ho príliš neprepĺňať. dať trochu menej naozaj pomôže, aby sa to nezamotalo. Niektorí ľudia radi nechávajú 1/4 palca cievky zobrazenú pri navíjaní vlasca. Iným sa to nepáči, pretože sa im nepáči, že cievka nie je plná.

Pre mňa je to rozhodnutie ľahké. Radšej by som mal menej vlasca (ale stále veľa), ako by som sa musel snažiť rozmotávať vlasec tak často.

Správne vloženie vlasca je mimoriadne dôležité a zabráni budúcemu zamotaniu. Cievku chcete položiť dole štítkom nahor. začnite proces prevlečením vlasca cez vedenie vlasca na prúte a potom uviažte uzol na cievke. Potom udržujte tlak na vlasec pred cievkou. Ak sa vlasec začne krútiť, otočte cievku a položte ju naplocho.

Opláchnutím čerstvou vodou po každom použití môže vaša cievka vydržať dlhšie a tiež pomôže pri zamotávaní.

Ak budete prúty a navijaky dobre odložené, keď sa nepoužívajú, môže to skutočne pomôcť aj pri zamotávaní. Správna starostlivosť o vaše vybavenie bude znamenať veľa.

  Najlepšie detské rybárske palice vo Walmarte (ktoré sa budú ľahko používať!)

Uistite sa, že vrháte aj správnym spôsobom. Správne obsadenie môže skutočne pomôcť zabrániť tomuto problému. Niekedy môže byť nahodenie bočného ramena pre vlasec a navijak zlé a spôsobiť problémy so zamotávaním.

Naklonením navijaka je menej pravdepodobné, že vlasec pri vystreľovaní pleskne o prút alebo sa zamotá do vodidla. Po uvoľnení hodu a výstrelu vlasca cez očka otočte prút o 90 stupňov. Otočením zápästia tak, aby bol navijak teraz v 90-stupňovom uhle od svojej vrhacej polohy, môžete dosiahnuť odpor a znížiť množstvo zamotania.

Nezneužívajte svoju cievku. ak máte rotačku, nie je v skutočnosti určená na točenie. Ak hráte s rybou vo vlasci na rotačke a ryba sa odlepí od cievky, rybár musí prestať navíjať. Ak budete pokračovať v sťahovaní cievky, šnúra sa nepochybne skrúti.

Ak sa nechcete zaoberať pokusmi o navíjanie správne, jednoducho to vezmite do miestneho obchodu a nechajte to urobiť za vás. je pravdepodobné, že to urobia lepšie, ale bude vás to trochu stáť.

Ako rozmotať vlasec v navijaku

Rozmotať vlasec na navijaku môže byť obrovská bolesť a nikto to nechce robiť.

Najprv chcete identifikovať šnúru alebo šnúry, ktoré sú ovinuté okolo hlavnej šnúry, ktorá vyteká z koristi na cievke.

Ak nejaké máte so sebou, zaobstarajte si ihlové kliešte. Potom sa pokúsite chytiť uzol obklopený ďalšou voľnou šnúrou v koristi.

Akonáhle získate uzol alebo uzly, držte na nich kliešte a napnite uzol tým, že ho potiahnete k sebe.

Vytiahnite hlavný vlasec, aby sa korisť voľne pohybovala. A robte to tak dlho, kým nebude lano tesné bez uvoľnenia.

Budete to musieť robiť znova a znova pre všetky uzly, ktoré máte na cievke. Potom to všetko naviňte späť a uistite sa, že je tesné okolo koristi.

  Priemerné náklady na poistenie vodného skútra (a ak ho potrebujete)

Ak v skutočnosti nemáte uzly, ale je to celé zamotané, budete chcieť všetko rozmotať. ak ste v pohybujúcej sa vode alebo v člne, môžete pustiť vlasec do vody a nechať ho, aby si to vzal. Ak to robíte na súši, budete musieť urobiť viac práce a chodiť tam a späť.

Je to veľmi nepríjemné, ale najlepším spôsobom, ako problém vyriešiť, je nezamotať ho, a ak áno, hneď sa o to postarajte.

Rybolov to nemusí byť zábavné, ale dúfajme, že tieto tipy vám skutočne pomôžu predísť budúcim problémom. Ak máte stále problémy, skúste casting s odborníkom a on vám môže viac do hĺbky ukázať, čo robíte zle. Niekedy si myslíme, že robíme všetko správne, ale možno máme otočené zápästie a to nám kazí sadru.

Nech už je to čokoľvek, vždy sa pamätajte na zábavu a príliš sa nestresujte. Možno si vezmite studenú a na chvíľu sa schladte.

Súvisiace otázky

Ako nasadím ťah na muškársku cievku? Zvyčajne existuje prirodzený mechanizmus, ktorý bude ťahať navijak a vlasec, ale nie vždy to tak je. Ak taký neexistuje, zvážte metódu nazývanú „palmovanie“ kotúča. Priložením dlane na stranu cievky môže mať vlasec ľubovoľnú úroveň odporu. Len nezabudnite sledovať svoje prsty, ako sa kotúč točí.

Čo znamená váha na muške? Na tyči by mala byť uvedená libra. Toto nie je maximálna hmotnosť, ktorú môže prút uniesť, ale namiesto toho je to najlepšia libra záťaž, ktorú by ste mali na prút umiestniť. Môže to byť čokoľvek od 4-librovej línie až po oveľa vyšší librový test.