Z čoho sú stany vyrobené? [Tent Materials Compared]

So stovkami stanov na dnešnom trhu nie je výber stanu jednoduchým úkonom a nájsť taký, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám, znamená naučiť sa veľa nových informácií o tom, čo robí „dobrý“ stan a ktorý stan je pre vás ten pravý.

Jedným z primárnych faktorov pri zvažovaní, aký stan si zaobstarať, je materiál samotného stanu a tiež stanové tyče. Z čoho sú stany vyrobené? Nylon, polyester alebo plátno. Každý materiál stanu má svoje výhody a nevýhody. Budete si chcieť vybrať materiál kompatibilný s aktivitou, na ktorú plánujete používať stan.

Napríklad, ak chcete stan na nočné výlety s batohom, váha môže byť vašou hlavnou obavou, zatiaľ čo možno budete chcieť väčšiu odolnosť, ak si na svojom dvore postavíte stan po celý rok.

Nižšie porovnáme výhody a nevýhody niektorých bežných materiálov používaných pri výrobe moderných stanov a stanových tyčí, aby ste si mohli byť istí, aký typ stanu bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

Viac…

materiál stanu

Nylonové stany

Nylon je jedným z najpopulárnejších materiálov používaných pri výrobe moderných stanov pre svoju nízku hmotnosť, vodeodolnosť, a trvanlivosť.

Nylon je syntetický materiál vyrobené z plastu používaného na výrobu širokej škály produktov. Stany sa najčastejšie vyrábajú z nylonu a polyesteru, ale nylon je obzvlášť obľúbený medzi stany určenými na batohy.

Ak máte podozrenie na trvanlivosť nylonu, zvážte, ako často sa používa na výrobu produktov. Všetko od štetín zubnej kefky až po aktívne oblečenie je vyrobené z nylonu a tkanina sa skladá z malých vlákien plastu, ktoré sú navzájom spojené.

Zatiaľ čo nylon je svojou povahou odolný voči vode, odporúča sa, aby ste si kúpili stan, ktorý bol ošetrený silikónom alebo polyuretánom (PU), aby sa zabezpečilo, že akákoľvek ďalšia vlhkosť zostane vonku.

Ak plánujete kempovať iba v lete, možno sa vám podarí vyviaznuť s neošetreným stanom, no ak existuje možnosť, že vás zachytí dážď, je nevyhnutná hydroizolácia.

Pokračujte nižšie a dozviete sa niektoré výhody a nevýhody nákupu stanu vyrobeného z nylonu.

Výhody nylonových stanov

Nylonové stany majú množstvo výhod. Zvážte tieto výhody oproti nevýhodám nylonu pri rozhodovaní, či je to pre vás vhodná látka na stan.

 • Nylon je mimoriadne odolný. Jedným z dôvodov, prečo je tak populárny pri výrobe stanov, je to, že tak dobre odoláva oderu, čo je dôležité hľadisko pri použití produktu, ktorý sa bude trieť o vetvičky, kamene a iné drsné materiály.

 • Nylon nie je veľmi horľavý, čo znamená, že je pravdepodobnejšie, že sa roztopí, ak je vystavený plameňom, ako zapálenie.

 • Nylon je vodeodolný, čo znamená, že udrží malé množstvo vlhkosti a rosy.

 • Nylonová tkanina má dobrú priľnavosť, čo je dôležitá kvalita pre stany, aby ste mohli tkaninu vytiahnuť.

 • Nylonové stany sú jedny z najľahších stanov, ideálne na kempovanie v backcountry a na batohy, keď sa váha viac berie do úvahy.

Nevýhody nylonových stanov

Zatiaľ čo nylonové stany majú množstvo výhod, stany vyrobené z tohto materiálu majú aj nevýhody.

 • Nylon nie je vodeodolný, čo znamená, že musíte minúť viac za látku, ktorá bola ošetrená PU alebo silikónom.

 • Nylonové stany nemajú relatívne žiadnu izoláciu a majú tendenciu byť najtenšou tkaninou používanou pri výrobe stanov.

 • Nylonové stany bývajú drahšie, najmä ak sú vodotesné.

 • Elasticita látky môže viesť k prípadnému ochabnutiu, pretože látka časom stráca svoju pružnosť, najmä ak ju zaťaží dážď alebo úlomky.

Čítať  Akú váhu dokáže hojdacia sieť udržať? [Find Answer In This Post]

Teraz, keď ste oboznámení s nylonovými stanmi, pozrime sa, ako sa porovnávajú stany vyrobené z polyesteru.

Polyesterové stany

Zatiaľ čo stany sa bežne vyrábajú z nylonu, ďalším bežným materiálom stanu je polyester. Polyester je zvyčajne cenovo dostupnejšia možnosť ako nylon, takže tento materiál sa zvykne používať na lacnejších modeloch.

Polyester je ďalší syntetický materiál vzniká chemickou reakciou, keď sa voda, ropa a vzduch dostanú do vzájomného kontaktu. Táto tkanina je pevná a spoľahlivá, preto sa bežne používa na outdoorové rekreačné oblečenie a doplnky.

Vďaka svojmu širokému použitiu a relatívnej cenovej dostupnosti je polyester jednou z najbežnejšie používaných syntetických tkanín na celom svete.

Nižšie si rozoberieme výhody a nevýhody polyesterových stanov.

Výhody polyesterových stanov

Polyesterové stany majú tendenciu byť najväčším konkurentom nylonu; zvážte tieto výhody a nevýhody stanov vyrobených z polyesteru, keď sa rozhodnete, ktorý materiál bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

 • Polyester je výrazne lacnejší ako nylonové stany. Ak je teda vašou prioritou cena, môžete získať veľa rovnakých výhod z polyesterových stanov za zlomok nákladov.

 • Rovnako ako nylon, aj polyester je vysoko odolný. to je odolný voči slzám a odreninami a dobre drží na nerovnom teréne pri kempovaní.

 • Polyester je podobne odolný voči vlhkosti ako nylon, čo znamená, že bude chrániť pred miernou kondenzáciou a vlhkosťou.

Nevýhody polyesterových stanov

Polyester má oproti plátenným stanom alebo dokonca nylonovým stanom mnoho výhod, no má aj niekoľko nevýhod.

 • Tkanina je v porovnaní s nylonovou tkaninou objemná. Zatiaľ čo nylon môže byť extrémne tenký a zbaliteľný, polyesterové stany majú tendenciu mať väčšie veľkosti balenia.

 • Polyester niekedy pôsobí „lacnejšie“ ako nylonové stany, pretože nie je vždy taký elegantný a vyleštený.

 • Polyester je ťažký v porovnaní s nylonom. Ale opäť, polyester padá do stredu a je stále ľahší ako plátené stany.

 • Rovnako ako nylon, ani polyester neposkytuje najlepšiu ventiláciu. S odolnosťou proti vlhkosti prichádza neschopnosť dovoliť vlhkosti uniknúť.

Pokračujte v čítaní a dozviete sa o plátenných stanoch a o tom, čo vám môžu ponúknuť, čo nylonové a polyesterové stany nedokážu.

Plátenné stany

Plátenné stany sa zvyčajne vyrábajú z bavlny, ale dajú sa vyrobiť aj z ľanu. Bavlnené stany sú odolnejšie a bežne sú ošetrené vrstvou odvádzajúcou vlhkosť, napríklad polyuretánom používané v nepriaznivom počasí.

Plátenné stany sa už len zriedka používajú na kempingové stany a zvyknú sa používať na veľké prístrešky; klasické zelené armádne stany sú vyrobené z plátna.

Plátenné stany boli z veľkej časti vyradené z používania na rekreačné účely vonku, pretože sú ťažké, najmä ak zmoknú.

Plátenné stany sa však používali dlhú dobu a niektoré vintage stany existujú dodnes, čo svedčí o ich odolnosti.

Čítať  Desia píšťalky medvede? [Are Whistles The Best Repelling Option?]

Pokračujte v čítaní a zvážte výhody a nevýhody nákupu plátenného stanu.

Výhody plátenných stanov

Aj keď sa plátené stany už nevyrábajú vo veľkom, nestratili úplne svoju užitočnosť. Zvážte nasledujúce výhody, aby ste zistili, či by bol pre vás plátenný stan vhodný.

 • Plátenné stany sú neuveriteľne odolné. Majú tendenciu byť ťažkými materiálmi, ktoré dokážu odolať vetru a padajúcim úlomkom, čím vás ochránia pred živlami.

 • Vydržia zdanlivo navždy. Ak sa staráte o svoj plátenný stan, je pravdepodobné, že tu bude tak dlho ako vy.

 • Na rozdiel od polyesterových a nylonových stanov sú plachtové stany vysoko priedušné. Pretože nie sú prirodzene vodeodolné, poskytujú dobrú ventiláciu.

Nevýhody plátenných stanov

Zatiaľ čo plátenné stany môžu ponúknuť určité výhody, nylonové a polyesterové stany nezohľadňujú nasledujúce nevýhody plátenných stanov pred ich kúpou.

 • Plátenné stany sú neskutočne objemné. Ak si kúpite veľký plátenný stan, naplánujte si úložné riešenie, pretože sa nezbalí.

 • Plátenné stany sú ťažké; postaviť plátenný stan môže byť často práca pre dvoch ľudí, pretože materiál je ťažký.

 • Pretože je materiál ťažký, palice musia byť ťažšie a pevnejšie, čím sa zvyšuje celková hmotnosť stanu.

Zatiaľ čo plátenné stany sú pohodlné a odolné, nemajú v skutočnosti zmysel pre moderné kempovanie a batohy, pretože sú ťažké a ťažko sa prepravujú.

Bežné materiály na stanové tyče

Teraz, keď viete, z čoho sú stany vyrobené, je dôležité pochopiť, z akých materiálov sa vyrábajú stanové tyče a ako to ovplyvňuje celkovú konštrukciu a hmotnosť kupovaného stanu.

Hliníkové stanové tyče

Väčšina stanov, ktoré dnes vidíte na trhu, pravdepodobne používa hliníkové stanové tyče. Hliník je ľahká, relatívne cenovo dostupná možnosť a zvyčajne sa spája s polyesterovými a nylonovými stanmi určenými na kempovanie a turistiku.

Hliník je mimoriadne pevný materiál (hoci nie taký pevný ako uhlíkové vlákno), vďaka čomu je vynikajúcou voľbou, ak je vaším hlavným záujmom odolnosť. Táto sila navyše znamená, že váš stan je lepšie vybavený na zvládanie vetra, dažďa a padajúcich nečistôt bez toho, aby bol ohrozený.

Hliník je flexibilný kov, čo z neho robí najatraktívnejšiu možnosť medzi ním, uhlíkovými vláknami a sklolaminátom. Flexibilita je životne dôležitá na to, aby si stanové tyče zachovali svoj tvar bez toho, aby sa zlomili.

Jedna vec, ktorú si treba uvedomiť, ak si kúpite stan s hliníkovými tyčami, je, že pred zabalením by ste mali stanové tyče vždy nechať vyschnúť, aby ste predišli korózii kovu. Toto je však najlepší postup pre váš stan, aby ste sa vyhli tvorbe plesní a plesní.

Stanové palice z uhlíkových vlákien

Stanové palice z uhlíkových vlákien sa zvyčajne používajú v špičkových stanoch a často ich uvidíte spárované s nylonovou stanovou tkaninou na zníženie hmotnosti. Uhlíkové vlákno je an organický polymér a je menej používaným materiálom pre stanové tyče.

Uhlíkové vlákno je prospešné pri konštrukcii vášho celkového stanu, pretože dokáže udržať nízku hmotnosť bez obetovania sily. Okrem toho je uhlíkové vlákno v skutočnosti pevnejšie ako oceľový kov pri zlomku hmotnosti; je tiež tuhšia ako oceľ.

Čítať  Je paprikový sprej rovnaký ako medvedí sprej?

Uhlíkové vlákno má však dosť podstatnú nevýhodu: keď sa zlomí, môže sa skôr zlomiť na úlomky ako rovnomerne prasknúť.

To vám môže spôsobiť potenciálne nebezpečenstvo, ak sa porežete o materiál, alebo to môže roztrhnúť vašu výstroj, ak sa dostane do kontaktu s vaším stanom, keď sa rozbije.

Uhlíkové vlákno nie je výrazne ľahšie ako ľahký hliník a pokiaľ váš stan nie je dodávaný s týmito stanovými tyčami, nie je potrebné ich zháňať.

Sklolaminátové stanové tyče

Posledným bežne používaným materiálom pri konštrukcii moderných chápadiel je sklolaminát. Bohužiaľ, stanové tyče zo sklenených vlákien sú oveľa ťažšie ako hliníkové a nie sú také pevné. Z tohto dôvodu sa častejšie používajú v lacnejších stanoch určených na kempovanie v aute ako na batohy.

Hlavným faktorom pri stanových tyčiach zo sklenených vlákien je krehkosť tohto kovu. Nie sú ani zďaleka také flexibilné ako hliník, dávajte pozor, aby ste svoje stanové tyče zo sklenených vlákien pretiahli, inak sa môžu jednoducho zlomiť.

Platí to najmä v chladnejšom počasí, a preto tento typ stanovej tyče málokedy uvidíte, ako sa používa v štvorsezónnych stanoch.

Oceľové stanové tyče

Oceľ sa už len zriedka používa na stanové tyče kvôli jej hmotnosti, ale môžete vidieť oceľové stanové tyče s plátennými stanmi, ktoré unesú váhu.

zostavenie stanu s tyčami

Kľúčové informácie

Kúpa stanu je dôležitým rozhodnutím, najmä ak plánujete stráviť veľa času kempovaním alebo batohom. Vzdelávanie o látkach a materiáloch na tyče je nevyhnutnou súčasťou informovaného rozhodnutia o tom, ktorý stan je pre vás ten pravý.

Nylon

Nylonové stany sú ideálne pre tých, ktorí plánujú veľa turistiky. Vďaka nízkej hmotnosti a odolnosti voči vlhkosti sú ideálne na turistiku do vysokých nadmorských výšok. Ak však vôbec plánujete kempovať v daždi, mali by ste zvážiť zaobstaranie takého, ktoré je ošetrené vlhkosťou.

Polyester

Polyester je ideálny, ak plánujete veľa kempovať v aute. Polyesterové stany sú lacnejšie ako nylonové stany a ak nepotrebujete baliť stan do batohu, pridaná hmotnosť a objem vás pravdepodobne nebudú obťažovať.

Plátno

Plátenné stany sú vhodnejšie pre jednotlivcov, ktorí chcú postaviť stan dlhodobo. Sú ťažké a ťažko sa zostavujú a skladujú. Ponúkajú však dobré prúdenie vzduchu a ak si budete priať, môžete si vybrať úpravu proti vlhkosti.

Záverečné myšlienky

Teraz viete, z čoho sú stany vyrobené. Dúfame, že táto príručka vám pomohla naučiť sa kľúčové rozdiely medzi štandardnou látkou stanov a materiálmi stanových tyčí. Pri kúpe stanu je nevyhnutné premyslieť si, na čo ho plánujete využívať. Ak viete, že idete kempovať v aute, nie je potrebné míňať ďalšie peniaze na nákup ultraľahkého stanu. Ak je však vašou primárnou outdoorovou aktivitou batoh, uvedomenie si toho, ktoré materiály sú najľahšie, je nevyhnutné pri výbere stanu, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.