Výber správneho zlaňovacieho lana

Učíte sa zlaňovať, ale teraz sa musíte rozhodnúť pre výber správneho zlaňovacieho lana. Toto je významná voľba, kde je dôležité porozumieť všetkým špecifickým detailom toho, čo skvelé zlaňovacie lano poskytuje. Pri výbere zlaňovacieho lana treba veľa zvážiť a ako bude fungovať počas samotného zlaňovania. Zámerom tohto článku je pochopiť rozdiely medzi dynamickým a statickým lanom a to, ktoré bude najlepšie pre vašu konkrétnu aktivitu.

Statické laná

Zamyslite sa nad pokusom o zlaňovanie s pružným dynamickým lanom. Bolo by to frustrujúce, najmä pokus o vzostup. Hovorte o troch krokoch vpred a o dvoch krokoch späť. Oveľa menej elastické a flexibilné statické laná majú mnoho použití, vrátane práce vo výškach (spomeňte si na umývanie okien vo výškach), záchranné práce, jaskyniarstvo a najzábavnejšie a moje obľúbené je zlaňovanie. Statické laná sú pletené laná. Skladajú sa z jadra a plášťa. Účelom jadra je podopierať váhu a skladá sa z jednotlivých prameňov. Plášť slúži na to, aby držal pramene pohromade a chráni jadro pred opotrebovaním.

Predtým, ako sa pustím do všetkých technických častí lana a ako si vybrať lano zo všetkých lán a ako zistiť, ktoré z nich bude pre vás najlepšie fungovať, dovoľte mi povedať vám o lane, ktoré ma zaujalo. Statické lano Singing Rock R44 NFPA. Je to fantastické lano s veľkou odolnosťou. Naozaj nemôžem povedať dosť dobrých vecí o tomto lane. Čo sa týka priemeru, preferujem 10,5 mm. Má veľké trenie a pekne kĺže cez moje zlaňovacie zariadenia. Nikdy nemám pocit, že by som sa aj tak vkĺzol a má to veľmi malý odraz. Budem úprimný, niekedy na tých dlhších zlaňovačoch a po niekoľkých použitiach je tam len malý skok, ale musíte si dávať dobrý pozor, aby ste si to všimli. Dá sa očakávať malý skok. U väčšiny statických lán si všimnete mierny odskok, keď ich budete naďalej používať. Ďalšia vec, ktorú na tomto lane naozaj milujem, je, že obstojí voči všetkým tým, ktorými laná prechádzajú. Plášť je hustý, takže odolá oderom o kamene. Toto lano by malo mať dobrú dlhú životnosť, ak sa oň správne staráte (pozri môj článok ako sa starať o laná). Je to pevné lano, ktoré by som odporučil každý deň začiatočníkom alebo pokročilým rapkáčom.

Statické lano spievajúceho rocku

Dynamické laná

Dynamické laná sú určené na skalné lezenie. Majú určitú elasticitu, natiahnutie až do 40% svojej pôvodnej dĺžky. Sú navrhnuté tak, aby vás zachytili pri páde, preto potrebujú túto elasticitu. Statické laná by sa nemali natiahnuť o viac ako 10% svojej pôvodnej dĺžky, ale pri zlaňovaní by nemalo dochádzať k príliš veľkému padaniu. Dynamické laná sú vyrobené tak, aby absorbovali časť úderu pri páde a chránili vaše telo. Predstavte si, že tam spadnete so statickým lanom, aby vás zachytilo. Aj keď sa nechystáte naraziť na zem, vaše telo by stále absorbovalo všetok úder z vášho pádu a v závislosti od dĺžky vášho pádu by ste sa mohli dostať do veľmi nebezpečnej, ak nie smrteľnej situácie. Nikdy nepoužívajte statické lano na lezenie po skalách. Vždy používajte dynamické lano, ktoré spĺňa štandardy stanovené Medzinárodnou asociáciou alpinizmu (UIAA). UIAA je medzinárodná horolezecká a horolezecká federácia, ktorá stanovuje všetky bezpečnostné štandardy, ktoré musí horolezecká výstroj spĺňať.

  Je legálne loviť v noci?

Mnoho ľudí sa pýtalo, či môžete zlaňovať s dynamickým lanom. Áno môžeš. (Pozrite si môj článok tu.) Ak hľadáte dynamické lano, dovoľte mi navrhnúť Dynamické horolezecké lano Black Diamond 9,9 mm (dostupné na Amazone.)

Priemer a Dĺžka

Pri výbere lán budete mať na výber. Statické laná majú minimálny priemer 8,5 mm (čokoľvek menšie ako 8 mm sa považuje za šnúru. Pozri „Šnúry“ nižšie.) a maximálny priemer 16 mm. Vo všeobecnosti platí, že čím je lano hrubšie, tým je pevnejšie. Lano, ktoré som našiel, je statické lano Singing Rock R44 NFPA 11,2 mm x 200 stôp. Dodáva sa v priemeroch 10,5 mm a 11 mm. Toto lano v oboch priemeroch je veľmi odolné a dobre sa drží a má dĺžku 150-600 stôp. Štandardná dĺžka zlaňovacieho lana je 200 stôp alebo 60 metrov. Dĺžku, ktorú použijete, budete musieť určiť na základe dĺžky vášho zlaňovania.

Pevnosť

Tieto laná sú určené na uchytenie ľudí. Vo všeobecnosti, ak kupujete lano 10,5 alebo 11 mm, bude vás držať a chrániť, keď ste vo vzduchu. Pri nákupe lán uvidíte hodnotenie pevnosti alebo nosnosti (nezamieňajte si s hmotnosťou lana). 11 mm lano Singing Rock má pevnosť 34,7 kN. Na prvý pohľad to nič neznamená. Ako začiatočník som mal pocit, že lano by malo byť označené všeobecnou nosnosťou. Aby sme vám to vysvetlili, kN znamená kilo Newton. Jeden kilogram Newtonu sa rovná približne 225 librám. Aby sme boli ešte konkrétnejší, 11 mm lano má bezpečnú nosnosť 263 libier a minimálnu medzu pevnosti 3150 libier, pri hodnote pevnosti 34,7 kN by lano malo vydržať silu 7 800 libier. Minimálna medza pevnosti je minimálna sila potrebná na pretrhnutie lana. Minimálna medza pevnosti sa tiež označuje ako pevnosť v ťahu alebo medza pevnosti.

  Oplatí sa parasailing?

Šnúry

Šnúry sú produkty, ktoré vyzerajú ako tenké lano a sú navrhnuté rovnakým spôsobom, ale laná sú klasifikované ako 8 mm alebo menej v priemere. Šnúry nie sú určené na ochranu horolezcov pred pádmi. Používajú sa na také účely, ako sú popruhy Prusik. Šnúry majú malú kapacitu a nie sú schopné absorbovať veľa energie ani udržať veľkú váhu. 8mm kábel unesie len asi 145 libier.

Štítky

Každé lano, ktoré si kúpite, by malo mať malý štítok omotaný okolo konca. Ak nie je označené alebo nesprávne označené od toho, čo ste si zakúpili, vráťte lano a nahraďte ho lanom, ktoré bolo správne označené. Chcete si byť istí, čo kupujete a používate, aby ste si zaistili bezpečné zlaňovanie. Štítky sú pokryté množstvom informácií na veľmi malej ploche. Poďme si prejsť, aké všetky symboly sú na štítkoch.

Najprv by ste mali vidieť A alebo B na statických lanách. A je vysokovýkonné lano a B je lano s nižším výkonom.

Statické laná budú mať 1 s kruhom okolo nej. To znamená, že ide o jeden prameň lana. Keď leziete po skalách, uvidíte symboly ako ½ pre polovičné laná a symbol Vennovho diagramu pre dvojité laná. Na zlaňovanie vám stačí jediné statické lano.

CE je symbol zhody. Je to vyhlásenie, že lano je v súlade s európskymi bezpečnostnými normami. Za symbolom CE je zvyčajne číslo, ktoré identifikuje akreditované skúšobné laboratórium.

Ďalej by ste mali vidieť kruh s a v strede hora a písmenami UIAA. Tento symbol znamená, že lano splnilo aj prísne bezpečnostné požiadavky stanovené UIAA.

Ak lano ešte nesplnilo dostatočné bezpečnostné požiadavky, mali by ste vidieť písmená „EN“, za ktorými nasleduje 3-miestne číslo. To opäť definuje bezpečnostné požiadavky a postupy v Európe na testovanie lán. Laná označené symbolom zodpovedajú daným bezpečnostným predpisom.

  Aký luk Poundage Recurve Bow je pre vás najlepší?

Nakoniec na štítku uvidíte aj dĺžku a silu lana. Sila bude číslo, za ktorým nasleduje kN (kilo Newton).

Odporúčam spievajúce rockové lano spĺňa všetky vyššie uvedené bezpečnostné požiadavky a bolo tiež schválené Národnou asociáciou požiarnej ochrany pre záchranné účely.

Kedy zlikvidovať lano

Bez ohľadu na to, ako dlho sa lano používalo, lano by ste mali vždy stiahnuť, ak:

  • Dostal sa do kontaktu s chemikáliami, najmä kyselinami.
  • Plášť je poškodený a jadro je viditeľné.
  • Puzdro je opotrebované a rozstrapkané.
  • Plášť sa začína šmýkať.
  • Lano stuhlo, má priehlbiny, tvrdé alebo slabé miesta.
  • Lano bolo vystavené veľkému zaťaženiu a tvrdým pádom.
  • Lano sa zašpinilo a už ho nedokážete vyprať úplne dočista.
  • Lano bolo poškodené slnkom, teplom alebo bolo poškodené odreninami či trením.
  • A nakoniec, odporúčaná životnosť uvedená v návode na použitie vypršala.

Dôležité je všímať si životnosť bez ohľadu na použitie. Opäť si prečítajte môj článok o tom, ako sa starať o lano, aby ste zo života lana vyťažili maximum.

Laná sa často odierajú o drsné skaly a môžu rýchlo opotrebovať oplet. Ak viete, že sa nachádzate v oblasti s drsnými skalami, investujte do chrániča lana. Vrelo ich odporúčam, aby chránili vaše laná, aby ste z nich dostali čo najviac života. Petzl Protec Rope Protector. Jeho veľmi odolný PVC plast so suchým zipsom umožňuje rýchle a jednoduché ovinutie okolo lana. Vaše lano sa vám poďakuje.

Záver

Existuje toľko lán, z ktorých si môžete vybrať s rôznymi špecifikáciami a použitiami pre každý typ lana. Už len pohľad na ne môže byť ohromujúci. Zistil som, že Statické lano Singing Rock 10,5 mm byť skvelým, odolným lanom, ktoré možno použiť znova a znova. Toto statické lano poskytne každému začiatočníkovi alebo stredne pokročilému zlaňovačovi presne to, čo je potrebné pre bezpečný zostup v zlaňovaní. Na konci deň je dôležité, aby ste sa s výberom neunáhlili. Urobte si čas na to, aby ste premýšľali o svojich konkrétnych zámeroch so zlaňovacím lanom a preskúmali, čo bude pre vás to pravé.