Výbava na lososa: Najlepší vlasec pre každú situáciu

Športový rybolov lososov je rovnako populárny ako kedykoľvek predtým, ale pre väčšinu rybárov je ťažké uloviť tieto úžasné ryby. Keď investujete čas a peniaze, ktoré si lov lososov vyžaduje, nepremárnite svoje šance použitím nesprávneho vlasca.

Jediná vec, ktorá vás delí od obrovského chinooku alebo chrómovo žiarivej coho pripevnenej na vašej návnade, je jediný vlasec. Použitie nevhodného vlasca pre danú situáciu takmer vždy končí stratenou rybou. Nedovoľ, aby si to bol ty.

Vybrať najlepšiu značku a typ vlasca pre lososa je určite výzva. O vašu pozornosť súperia desiatky značiek. Ako získate skúsenosti so zacielením na lososa v rôznych situáciách, vaše preferencie týkajúce sa výberu vlasca sa budú vyvíjať.

Pre tých, ktorí hľadajú rýchlu odpoveď, tu je.

Najlepší vlasec pre lososa závisí od vašej techniky. Na trolling je v určitých situáciách najlepší testovací monofil s hmotnosťou 20 až 30 libier alebo skúšobný oplet s hmotnosťou 40 až 65 libier. Lov na drift, plundrovanie a lov lososov v riekach si vyžaduje viac jemnosti, takže 10-20 librový testovací kopolymér alebo pletená šnúra s vhodnými náväzcami je ideálna.

Je zrejmé, že táto odpoveď je sotva konečným slovom v tejto veci. Ak ste pripravení túto sezónu zariadiť správne na lososy, pokračujte v čítaní, kde nájdete skutočne podrobného sprievodcu vlascami, ktorý vám pomôže chytiť viac rýb. Všetky rôzne rady nájdete v tomto článku v obchodoch BassPro.

Najlepší rybársky vlasec pre lososy podľa techniky

Všetci máme svoje preferované metódy na prenasledovanie lososa a každá vyžaduje trochu iné nastavenie. Poďme sa pozrieť na sedem najbežnejších taktík lovu lososov, aby sme zistili, ktorý vlasec by mal byť vašou prvou voľbou.

Trolling

Jedným z najpopulárnejších spôsobov lovu lososa v slanej vode je trolling. Väčšina rybárov používa nejaký druh dodger alebo flasher v kombinácii s rezanými sleďmi, zástrčkami, hoochies alebo lyžičkami. Vo väčšine prípadov budete trollovať s downriggermi alebo potápačmi v snahe dostať sa do hlbších vôd.

Trolling morských lososov je náročné prostredie a nesekne ho len tak hocijaký vlasec.

Našou prvou voľbou pre lososovú vlečnú šnúru je test 20-30 libier Maxima Ultragreen monofil. Dôvod? Monofil má pružnosť, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov pri drvivých úderoch a silných jazdách. Mono tiež lepšie drží v downrigger klipoch, zatiaľ čo oplet má tendenciu skĺznuť.

Potenciálnou nevýhodou mono je hrúbka čiary. Hrubá línia zvyšuje odpor pri trollingu, čo znamená, že dostať sa do hĺbky pomocou potápačov je ťažké. V tomto prípade 50 kilový test Power Pro vrkoč má takmer polovičný priemer, takže ľahko prereže vodu a zatlačí hlbšie s rovnako veľkým potápačom. Samozrejme, hrúbka línie je sporným bodom pri použití downriggerov.

Čoraz viac rybárov uprednostňuje trolling s opletením pre jeho dlhú životnosť, pevnosť, odolnosť proti oderu a tenký priemer. Ak sa vám tiež páči myšlienka použiť vrkoč na trollovanie lososa, majte na pamäti nasledujúce.

  • Nenaťahuje sa, takže zvážte pridanie 50-100 stôp mono ako vodcu pre tlmenie nárazov. Mono tiež zostane lepšie v downrigger klipoch.
  • S vrkočom nechoďte príliš ľahko. Tenká šnúra nielenže nezostane pripnutá na downriggeri, ale má tiež tendenciu zahryznúť sa do cievky navijaka a zaviazať sa. Na trolling použite skúšobný vrkoč s hmotnosťou 50 libier alebo viac.
  • Vrkoč bude stáť podstatne viac na naplnenie cievky ako monofil. Z tohto dôvodu sú niektorí rybári pod cievkou a rýchlosť ich navíjania zasiahnutá. To je problém, keď zdolávate lososa, ktorý letí priamo na vás a vy nemôžete navíjať dostatočne rýchlo, aby ste udržali napätie.
Čítať  Koľko váži rybársky čln a príves (35 príkladov)

Mooching

Zatiaľ čo si užívame trolling, mooching je spôsob, akým sa dostávame späť k základom. Nehovoriac o tom, že ide o výnimočne úspešnú metódu zamerania sa na veľkých hladných kráľov, ktorí sliedia kŕdle nástražných rybiek.

Mooching je v prvom rade vertikálna metóda lovu, pri ktorej sa necháte unášať prúdom, zatiaľ čo juggujete a striháte slede priamo v zóne kŕmenia rýb. Vo svete lovu lososov v morskej vode je mooching tak rafinovaný, ako len môže byť.

Preto uprednostňujeme ľahší vlasec ako na trolling. Pre mooching, 15-20 librový testovací hi-vis monofilový hlavný vlasec s 20-30 librovým čistým mono náväzcom vyhovuje pre väčšinu situácií.

Zväčšujeme veľkosť náväzca, pretože losos má ostré brúsne zuby a ťažký náväzec lepšie odoláva škrabancom a rezom. Aktívne kŕmenie chinook a coho tiež nie sú veľmi plaché.

Ako hi-vis hlavná línia Berkley Big Game Hi-Vis Green je určený na to, aby vám pomohol vidieť uhol vašej línie na meranie driftu a hĺbky. Ľahší vlasec pomáha znižovať odpor vo vode, a preto udrží vašu nástrahu hlbšie aj v silnom prúde.

Pri moochingu preskočte vrkoč, pokiaľ nejdete obzvlášť hlboko. Moocherom sa často zamotá hlavná šnúra a vodca, keď sa ich výstroj dostane dokonale vertikálne. Stáva sa to v dňoch bez vetra a prúdu. Monofil sa oveľa ľahšie rozmotáva ako vrkoč.

Na mooching tiež nepotrebujete citlivosť vrkoča. V skutočnosti je lepšie nechať lososa žuť sleďa ešte niekoľko sekúnd pred nasadením háčika, takže cítiť prvé sústo nie je podstatné. Vo väčšine hĺbok moochingu, okolo 60-120 stôp, natiahnutie vlasca príliš neovplyvní vaše háčiky. Za predpokladu, že máte správne nastavenie prúta a navijaka.

Jigging

Jigging je podobný moochingu s tým rozdielom, že nahrádzate olovené alebo oceľové prípravky. Jigging v slanej vode je vysoko produktívna technika na lov špecifických hĺbok a rýchle pokrytie veľkého množstva vody.

Väčšina lovcov lososov používa 2-6 uncí biele alebo chrómové prípravky. Jigging pri driftovaní prúdom alebo vetrom ako pri moochingu je veľmi efektívny. Odlievanie a ponechanie prípravku klesnúť do požadovanej hĺbky a opracovanie späť je tiež skvelý spôsob, ako zakryť vodu, keď sú lososy v pohybe.

Jigging je rýchly a losos zasiahnutý pomstou. Preto 15 alebo 20 kilový test Power Pro Spectra hlavná línia je kľúčová. Braid pomáha vášmu jigu dostať sa hlboko rýchlejšie ako mono. To tiež vedie k lepšiemu zapojeniu zo sečných úderov bežných na prípravkoch.

Čítať  Sú držiaky na ryby vyrobené zo skutočných rýb

Je dobré použiť aj 3-6 stopový 25-30 librový testovací mono náväzec. Poskytuje určitú absorpciu nárazov a trochu viac tajnosti ako rovný oplet.

Unášaný rybolov

Keď losos opustí slanú vodu a vydá sa hore riekou, vaša rybárska taktika sa musí zmeniť. Rovnako ako rybársky vlasec, s ktorým sa vybavujete.

Unášaný rybolov v riekach je zďaleka najpoužívanejšou technikou pre lososy. Či už naháňame pinky, coho alebo chinook, správna šnúra nám pomohla cítiť viac záberov a vysadiť väčšie ryby.

Bezpochyby priniesli kopolymérové ​​šnúry obrovskú výhodu pre lovcov lososov v rieke. Nám sa konkrétne páči P-Line CXX X-TRA Silný kopolymér v teste 12-25 libier.

Zneužívanie poskakovania po skalnatých korytách riek a zubatých lososov zvláda ako šampión. Môžete ísť celý deň bez toho, aby ste vymenili časť šnúry, a stále s istotou vysadíte veľkého lososa. Kopolymér má tiež dostatočnú tuhosť, aby pomohol sledovať jeho unášanie a detekovať uhryznutie. Na rozdiel od opletu sa neomotá okolo špičky prúta. Tiež sa nám páči neuveriteľná pevnosť v uzle kopolymérových šnúr.

Keď viete, že ružové alebo coho sú vaším zamýšľaným cieľom, použite 10-15 librový test P-Line CXX pre vašu hlavnú líniu. Zvýšte test na 20 alebo 25 libier, ak je možný väčší chinook. Ak máte pochybnosti, chyba na ťažšej strane pri vyberaní vlasca.

Plunking

Poznám veľa rybárov, ktorí sú zanietenými plunkermi vo veľkých riekach na severozápade Pacifiku. Všetci majú svoje obľúbené nastavenie, obľúbené Kwikfish a samozrejme svoju obľúbenú šnúru.

Pri plunkovaní je cieľom nahodiť a ukotviť vašu návnadu do cesty migrujúceho lososa. Kedykoľvek pripnete vlasec k riečnemu dnu, zaseknutia a odreniny si vyberú svoju daň. V dôsledku toho je uprednostňovaný ťažký vlasec.

Odporúčame 40-50 librové testovacie monofilové hlavné vlasce ako napr Berkley Big Game alebo Maxima Ultragreen. Pridajte k tomu 30-40 librový testovací mono vodca a máte všetko pripravené. Môžete sa vyhnúť strate návnad a odtrhnutiu vlasca použitím 10-15 librového testovacieho vlasca na váhu kvapkadla. Týmto spôsobom sa váha uvoľní a vy môžete získať svoje drahé vybavenie.

Lov na plávanú

Jedným z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov, ako chytiť lososa z brehu rieky alebo z lode, je lov na plávanú. V podstate ide o oslavované nastavenie bobber pre lososa. Lov na plavák vám umožní zakryť vodu a udržať vašu návnadu unášanú v zóne zásahu bez zaseknutia dna.

Zo všetkých druhov rybolovu získava plavák najrôznejšie názory na výber vlasca. Každý má svoje obľúbené. Kopolyméry a vrkoč majú svoje miesto a každý z nich viedol k množstvu lososov na brehu. Žiadna technika však netrestá rybárov za nesprávne vedenie vlasca viac ako lov na plávanú. Získať najlepšiu líniu sa teda oplatí.

Ak chcete, aby sa vaše zručnosti v rybolove na plavák prejavili pri prvom obídení, vyskúšajte test 15-30 libier P-Line Hydrofloat. Je navrhnutý špeciálne pre plavákov. Táto spektrálna čiara s nulovým roztiahnutím je potiahnutá plastom, aby umožnila dokonalé spevnenie vlasca a vztlak v takmer akomkoľvek stave rieky.

Muškárenie

Muškárenie lososov posúva veci na úplne novú úroveň. Ak ste si mysleli, že nájdenie správnej šnúry na trolling je ťažké, muškári zápasia s ešte väčším výberom a možnosťami špecifickými pre techniku.

Čítať  Ako uloviť ružového lososa: 10 tipov na lov pugetov

Tu môžete naozaj ísť do hĺbky, ale poďme to jednoducho. Väčšina lovcov lososov, ktorí pracujú s muškárskym výstrojom, hádže streamery do riek alebo predvádzajú mušky v slanej vode.

Pre lov na streameroch v riekach je prvoradá všestrannosť. Muškári neustále vymieňajú mušky a čelia neustále sa meniacim riečnym prúdom. Napadá ma jedna línia, ktorá si poradí s každou situáciou, ktorej čelia rybári lososov. Naša prvá voľba pre muškársku šnúru je RIO InTouch Losos/Steelhead Fly Line.

Muškárske šnúry RIO ponúkajú najlepšiu kontrolu mušky na veľké vzdialenosti a správnu rovnováhu hmotnosti a flexibility pri opravovaní, spey alebo roll casting. Celková kontrola letu je vynikajúca pre lepšiu prezentáciu.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o výzvu chytať lososa za letu v slanej vode, sú bežnou voľbou potápajúce sa šnúry a vážené mušky. Niektoré z najlepších lov lososov za letu sa vyskytujú počas ružových výbehov. Ružový losos často trávi veľa času pri hladine. Potápajúca sa šnúra drží mušky alebo mušky v správnej zóne.

Vedecký rybársky Sonar Titan Triple Density Sinking Line je ideálnou voľbou pre doručenie vašej muchy pod hladinu. Ľahko sa prenáša, no zároveň poskytuje rovnomerné potápanie pre tie najlepšie prezentácie.

A čo fluorokarbónový vlasec

V našej diskusii o love lososov sa ešte musíme zmieniť o fluorokarbónovom vlasci. Ide o to, že nie vždy existuje dobrý dôvod na používanie fluóru a lov lososov je jedným z takýchto prípadov. Pokiaľ nelovíte v ultračistých vodách Aljašky, fluoro vlasec jednoducho nie je potrebný.

Losos naozaj nie je tak plachý na vlasec, takže nie je potrebný neviditeľný vodiaci materiál, pre ktorý bol vyrobený fluoro. Nechápte ma zle, používanie fluoro linky je fajn, len ju používajte s rozumom. Majte na pamäti, že ak cítite potrebu fluóru, môžete sa zbaviť aj ťažšieho nadväzca, pretože jeho priemer je menší ako u mono s porovnateľnou silou.

Fluorocarbon je tiež náchylný na zlyhanie uzla, ak nie je správne navlhčený pred zachytením. Fluoro má za sebou dlhú cestu a keď si to situácia vyžaduje, mali by ste mať nejaké po ruke.

Odporúčame test 15-20 libier Fluorokarbón radu P náväzec určený pre lososy a steelheady.

Záverečné myšlienky

Trvá roky lovu lososov, kým zdokonalíte svoje schopnosti a nájdete tú najlepšiu šnúru, ktorá funguje vo všetkých situáciách. V skutočnosti je to nikdy nekončiaca cesta, na ktorú sa stále vydávame. Postupom času zisťujeme, čo funguje, a aj keď sa vám nemusia páčiť niektoré rady, ktoré používame na lososa, nevadí.

Nakoniec sa aj vy dozviete, čo funguje a čo nie. Využite niektoré z rád v tomto článku a budete ušetrení niektorých našich ťažko naučených lekcií. Nakoniec dúfame, že tieto tipy vám túto sezónu ulovia viac lososov.

Získajte viac odporúčaní rybárskych vlascov prečítaním si našich sprievodcov po najlepších vlascoch pstruh a BAS!