Všetko, čo potrebujete vedieť o používaní zlaňovacieho stojana

Používa sa s povolením Petzl

Pri zlaňovaní, ktoré som predvádzal, som nemal veľkú potrebu používať stojan na zlaňovanie. Ako už bolo povedané, existujú jedinečné situácie, keď je stojan na zlaňovanie nutnosťou na vytvorenie väčšieho trenia a kontrolovanejšieho zostupu. To môže znamenať významný rozdiel pri zostupe zo značnej výšky, ako je zlaňovanie z mosta, dolu z jaskyne, vysokej skalnej steny. , atď..

Samotný stojan na zlaňovanie sa jednoducho používa pri zvyšovaní alebo znižovaní trenia. Má tyče, kde je navlečené zlaňovacie lano a tieto tyče sa dajú ľahko odstrániť alebo pridať podľa potreby. Čím viac tyčí je v stojane, tým väčšie trenie sa vytvorí. Čím menej tyčí je v stojane, tým menšie trenie bude, keď ním bude lano prechádzať. Myšlienkou je, že stojan na zlaňovanie môže byť pripravený tak, aby vyhovoval potrebám zostupu a zároveň umožňoval väčšiu kontrolu nad skutočnou rýchlosťou zostupu. Keď si človek osvojí používanie zlaňovacieho stojana, pripraví ho na úžasné zlaňovacie zjazdy.

Prečo používať rappelový stojan

Videl som a počul som referencie o tom, kedy použiť stojan na zlaňovanie a či je to naozaj potrebné na zlaňovanie. Ak plánujete dokončiť nejaké dlhé zlaňovanie (najmä pri voľnom zavesení), jaskynné zlaňovanie alebo čokoľvek iné medzi stojanom na zlaňovanie môže byť základným nástrojom, ktorý môžete pridať k zvyšku vašej výbavy. Menšie zlaňovače zvyčajne nevyžadujú stojan na zlaňovanie.

Prečo je to potrebné pre tieto dlhšie zlaňovanie? Po prvé, vytvára dodatočné trenie, pretože lano je prevlečené viacerými tyčami a vytvára viacero trecích bodov. Každý z týchto bodov pomáha udržiavať stojan na zlaňovanie chladný, čo znamená, že sa vaše lano nepoškodí ani nezhorí. Stali sa nehody, pri ktorých bolo výrazne vysoké zlaňovanie, či už jaskyniarske alebo inde, dokončené s každodenným zlaňovaním. Jedným z mnohých problémov je skutočnosť, že použité zariadenie (ATC, GriGri atď.) sa zahreje a potenciálne roztaví lano.

Pretože typické zlaňovacie zariadenia majú menej trecích bodov, okrem toho, že klesanie prebieha pri voľnom zavesení, zariadenie sa rýchlejšie zahreje. Ak sú zlaňovacie zariadenia príliš horúce, môžu poškodiť alebo spáliť laná. Aj pri týchto typoch zlaňovania je ťažšie kontrolovať rýchlosť, čo môže tiež viesť k potenciálnym problémom.

Ak ste si mysleli, že nedostatok trenia a prehrievanie zariadení sú dostatočne veľké problémy, je toho ešte viac. Pri zlaňovaní v jaskyniach alebo kdekoľvek, kde môže byť faktorom blato a voda, je stojan na zlaňovanie určite potrebný. Iné zariadenia majú veľa mechanizmov, ktoré môžu byť ovplyvnené blatom alebo extrémnymi podmienkami. Tieto mechanizmy môžu byť prepichnuté alebo upchaté, keď sú po určitú dobu vystavené nepriaznivým podmienkam. Toto je jedna z posledných vecí, ktoré budete chcieť pri voľnom zavesení.

  Koľko zarába kapitán Parasail?

Ak sa očakávajú tieto podmienky, dôrazne sa odporúča použiť zlaňovaciu tyč. Stojan na zlaňovanie je jednoduché, ale robustné zariadenie, ktoré môže poskytnúť konzistentnú kontrolu, aj keď sa lano môže extrémne znečistiť, zablatiť alebo namočiť. Neexistujú žiadne pohyblivé časti, takže sa nemusíte obávať zanesenia zariadenia bahnom. Jeho dodatočné trecie body budú naďalej podporovať pomalý a kontrolovaný zostup v blatistých alebo nepriaznivých podmienkach.

Ak vám chýbajú znalosti alebo skúsenosti o tom, či použiť alebo nepoužiť zlaňovač, vyhľadajte pomoc a školenie od odborníkov. Mnoho trás zlaňovania je tiež možné preskúmať vopred, aby ste zistili, aký výstroj sa odporúča na bezpečné dokončenie zlaňovania.

Ako používať rappelový stojan

Teraz, keď vieme prečo, podelím sa o to, ako používať zlaňovací stojan. Zlaňovacie zariadenie bude pripevnené k vášmu postroju pomocou uzamykacej karabíny. S pripevneným stojanom na zlaňovanie môže byť lano vedené cez zariadenie tempom, ktoré vám vyhovuje pri zachovaní kontroly potrebnej pri zostupe.

Pred zlaňovaním so stojanom je úroveň obtiažnosti značná vzhľadom na dĺžku zlaňovania alebo podmienky. Nezabudnite si všetko skontrolovať, čo vždy odporúčam. Na konci lana uviažte uzly a ukotvte ich v troch bodoch. Mali by sa prijať všetky opatrenia, aby sa zabezpečilo, že toto zlaňovanie bude vo všetkých smeroch bezpečné. Pokusmi o náročnejšie zlaňovanie sa maximálne testujú schopnosti a skúsenosti so zlaňovaním. Aj s odbornou podporou a vedením sú potrebné všetky preventívne opatrenia.

Dúfam, že som ťa nevystrašil. Mojím zámerom je uistiť sa, že zlaňovanie je bezpečné a že ste absolvovali náležité školenie a aby boli pri dokončovaní prvých niekoľkých zlaňovaní tohto rozsahu prítomní profesionáli.

Ako už bolo povedané, tu sú nasledujúce kroky na nastavenie 5 tyčového zlaňovacieho stojana:

 1. So zaisťovacou karabínou pripevnenou k vášmu postroju pripevnite slzu v spodnej časti stojana na zlaňovanie ku karabíne. Zamknite karabínu a uistite sa, že brána karabíny smeruje k vášmu telu.
 2. Keď je zlaňovač zaistený, otvorte všetky nastaviteľné tyče na zlaňovacom stojane tak, aby smerovali von, a nie v uzamknutej polohe.
 3. Pretiahnite zlaňovacie lano cez 1. tyč v hornej časti zlaňovacieho stojana.
 4. Vezmite 2. tyč a posuňte ju nahor, pričom pod ňou veďte zlaňovacie lano. Uzamknite 2. bar. Pokračujte v nasledovaní tohto vzoru, pričom lano prechádza cez hornú časť 3. tyče a zamyká ju, pod 4. tyčou a zamyká ju a nakoniec cez 5. tyč a zamkne ju.
 5. Po dokončení týchto krokov potiahnite lano brzdovou rukou, aby ste lano utiahli a rýchlo skontrolujte všetky tyče, či sú zaistené. Ak je všetko zamknuté a správne nastavené, ste pripravení zostúpiť.
  10 nevyhnutných doplnkov pre začínajúcich lukostrelcov a lovcov lukov

Precvičte si takeláž a znalosť používania zlaňovacieho stojana. Ak je navinuté dozadu, vaše lano sa pošmykne a spadnete. Odporúčam vždy pred zostupom vyskúšať samotné lano, či sa lano nevyšmykne a či je zariadenie správne namontované.

Pri klesaní sú tyče tvarované tak, aby sa dali počas zostupového manuálu odstrániť, aby sa znížilo trenie a zvýšila sa rýchlosť zostupu. Zmeny na bradlách robte len na základe osobných schopností a skúseností. Na odstránenie tyče jednoducho potiahnite lano v brzdovej ruke na zlaňovacie zariadenie. Tým sa zastaví zostup a umožní sa pohyb najvzdialenejšej tyče na dne. Táto voľná tyč bude visieť za slzu na konci zlaňovacieho stojana.

Ak sa zlaňovacie lano namočí alebo ak je potrebné zvýšiť trenie, môže byť tyč kedykoľvek pridaná rovnakým spôsobom pretrhnutia.

Teraz k zostupu:

 1. Na zostup bude brzdiaca ruka ťahať lano späť, zatiaľ čo vodiaca ruka drží spodnú tyč na zlaňovacej tyči.
 2. Vodiaca ruka môže posúvať spodnú tyč nahor alebo nadol, čím vytvára väčšie alebo menšie trenie a umožňuje ďalší zostup.
 3. Pri používaní zlaňovača sa odporúča nosiť rukavice, pretože dĺžka zostupu môže potenciálna rýchlosť popáliť alebo odreť ruky. To nechceš, sľubujem.

To je krátky prehľad o tom, ako používate zlaňovací stojan.

Odporúčané miesta na použitie zlaňovacieho stojana

Existuje niekoľko odporúčaných miest na zlaňovanie na 50 najlepších miestach na zlaňovanie v USA, ktoré zahŕňajú jaskynné zlaňovanie, ktoré bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať stojany na zlaňovanie. Niektoré zlaňovanie svetovej triedy, kde by bolo nevyhnutné zlaňovanie, sú nasledovné:

 1. Sotano De Las Golondrinas – Známa ako jaskyňa lastovičiek a nachádza sa v Mexiku. Hĺbka tejto jaskyne je viac ako 1200 stôp (370 metrov). Toto je skutočná destinácia pre každého, kto hľadá vzrušenie.
 2. El Capitan – Toto je monštrum na šplhanie a zlaňovanie, ktoré nájdete v zoznamoch mnohých zanietených rapperov a horolezcov. Klesanie na tomto by bolo asi 2650 stôp (810 metrov). To je pol míle, ľudia! Prineste tonu zlaňovacieho lana a posádku na podporu.
 3. Stolová hora – nachádza sa v Kapskom Meste v Južnej Afrike. Vyveziete sa lanovkou na vrchol 3558 stôp vysokej Stolovej hory. Odtiaľ môžete zlaňovať dolu 367 stôp (112 metrov). Toto zlaňovanie vám poskytne to najlepšie miesto v dome, aby ste videli, kde sa stretáva Indický oceán a Atlantický oceán.
 4. Stratený svet – Jaskyňa Waitomo sa nachádza na Novom Zélande a je známa aj ako Mount Mordor, kde hobiti zničili prsteň moci. Dobrá, posledná časť nie je pravdivá, ale stále je to úžasná jaskyňa, ktorú treba navštíviť, ak niekedy pôjdete na Nový Zéland. Je to asi 328 stôp (100 metrov) na dno jaskyne.
 5. Son Doong – Táto jaskyňa bola identifikovaná ako najväčšia na svete a nachádza sa vo Vietname. Budete si musieť priniesť turistické topánky a ďalšie, pretože cesta pešo do jaskyne Son Doong trvá 36 hodín. Keď budete v jaskyni, dôjde k zlaneniu dolu 260 stôp (80 metrov) do tejto mohutnej krásy. Nielen, že je neuveriteľná, ale má aj ekosystém, ktorý sa nepodobá ničomu, čo by ste si dokázali predstaviť. Preteká ním rieka a je tu mini les spolu s očarujúcimi výhľadmi na geologické útvary.
  Prečo hráči pozemného hokeja nosia jednu rukavicu?

Záver

Ak naozaj chcete zažiť dobrodružstvo s búšiacim srdcom, nájdite si čas na profesionálne školenie a nacvičte si zostup so zlaňovacím stojanom. Ak hľadáte dobrý štartovací stojan na zlaňovanie, odporučil by som nasledovné Petzl Rack Descender. Ak sa chcete dozvedieť viac o Petzl Rack Descender alebo iných zlaňovačoch, ktoré môžete použiť pri vašich zjazdoch, prečítajte si naše odporúčania v Best Rappelling Descenders.

Miesta, kam môžete ísť, a miesta, ktoré je možné vidieť so zlaňovacím stojanom, sú úplne úchvatné. Či už je to vstup do jaskyne, v ktorej bol len málokto, alebo spustenie dlhého zostupu na strane útesu a obdivovanie výhľadu na matku prírodu všade okolo vás. Tým, že sa naučíte používať zlaňovač, otvoria sa dvere podnikom, ktoré sa predtým nikdy nedali predstaviť. Užite si zostup!