Všetko, čo potrebujete vedieť o nočnom rybolove

Ak ste ako väčšina rybárov, potom keď slnko začne zapadať, ukončíte svoj deň rybolovu. Možno si neuvedomujete, že prichádzate o hlavné hodiny rybolovu po súmraku. Aj keď si na nočný rybolov treba trochu zvyknúť, môže byť veľmi obohacujúce. Čo potrebujete vedieť o nočnom rybolove?

Pri nočnom rybolove je hlavný čas hodinu pred západom slnka a potom niekoľko hodín do večera, v lete až do polnoci. Lov po zotmení môže viesť k veľkým úlovkom, ako sú bolene, kapry, sumce a niekedy aj ostrieže žlté, pstruhy a ostrieže.

V tejto príručke preberieme všetky základy nočného rybolovu. Ďalej si povieme, aké ryby by ste mohli chytiť, akú návnadu použiť a ako sa môžete vyhnúť bežným nebezpečenstvám v tme. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Dokážete chytiť akúkoľvek rybu, keď idete v noci na ryby? Ktoré?

Dôvod, prečo väčšina rybárov nazýva deň, keď sa slnko začne stmievať, je, že viditeľnosť klesá. To, že po zotmení nevidíte do vody, však neznamená, že ryby ešte nehryzú.

Ryby spia, rovnako ako všetky živé veci, ale skôr odpočívajú ako spia. Mnohí zostanú nehybní, vznášať sa, kým odpočívajú svoje telá. Iní iba spomaľujú, čo znižuje metabolizmus a dáva telu šancu na dobitie energie.

Inými slovami, ryby sa dajú loviť aj v noci, ak viete, ako na to.

Ktoré druhy rýb môžete očakávať v sladkovodných útvaroch po západe slnka? Aj keď sa to líši v závislosti od toho, ktoré ryby sú vo vašom okolí najrozšírenejšie, tu sú niektoré z druhov, ktoré by ste mohli očakávať.

Walleye

Známy ako šťuka žltá alebo šťuka žltá pochádza zo severu Spojených štátov a Kanady. Ich zlatisté a olivovozelené odtiene s tmavými sedlami ich odlišujú od ostatných rýb.

S priemernou dĺžkou 31 palcov a priemernou hmotnosťou 20 libier, chytenie tloušťky znamená, že nebudete hladovať niekoľko dní. Je pravdepodobné, že túto rybu uvidíte v noci ako cez deň, pretože tloušť je nočný.

Kapor

Kapry majú zlú povesť ako invázne druhy a určite nie sú obľúbenou rybou mnohých rybárov, ale v noci sú tu. Kapor chutí najmä vyprážaný; nezabudnite pridať nejaké pečivo!

Sumec

Ak sa váš deň rybolovu skončil skôr, ako ste stihli chytiť sumca, nestrácajte nádej. Po zotmení sumce stále aktívne brázdia vody. V priemere merajú asi 5,2 stopy, čo je dobrý úlovok strednej veľkosti.

Podobne ako kapra, aj sumca môžete opekať a smažiť, alebo ho môžete uvariť na troche olivového oleja, aby mal peknú zlatohnedú farbu.

Žltý ostriež

Žlté ostrieže nemusia byť v noci také časté, ale keď je mesiac v splne nad vodou a je lepšia viditeľnosť, ich počet sa môže zvýšiť. Ak áno, potom ryba, ktorá je tiež označovaná ako americký riečny ostriež, môže skončiť na vašom rybárskom háčiku.

Čítať  Potrebujete stopu od stanu na batoh?

Pstruh

Pstruh je ďalší druh ryby, ktorý potrebuje svetlejší večer, aby vyšiel von. Chladnejšie teploty vody, napríklad 50 až 60 stupňov Fahrenheita, sú pre tento druh rýb tiež najpríťažlivejšie.

Jedinečné na jedení pstruha je to, že jeho chuť môže byť úplne odlišná. Ak bola potrava rýb primárne tvorená kôrovcami, potom máte tendenciu získať viac chuti zo pstruha v porovnaní s tým, ktorého strava sa točila okolo hmyzu.

BAS

Urobte dojem na svojich rybárskych kamarátov tým, že sa po zotmení budete cítiť dobre. Dá sa to, ak je jasný večer s mesačným svetlom nad hlavou. Mohli by ste uloviť ostrieža škvrnitého alebo ostrieža maloústeho či tolstolobika, z ktorých všetky pochádzajú zo Severnej Ameriky.

Záleží na type návnady, ktorú používate, keď lovíte v noci?

Ako môžete očakávať, že v noci chytíte trochu iné druhy rýb, mali by ste počítať aj s použitím inej návnady. Nástraha musí byť pútavejšia či už farbou alebo pohybom.

Tu je šesť najlepších typov návnad, ktoré odporúčame na nočný rybolov.

Veľké červy

Veľké červy robia čest svojmu menu, pretože tento štýl návnady meria 10 až 15 palcov na dĺžku. Návnada na veľké červy, často vyrobená z kujného plastu alebo gumy, vyzerá presne tak, ako má, čiže červ.

Mäkký materiál veľkého červa mu umožňuje úžasný pohyb, ktorý je veľmi realistický vzhľadom na to, ako by sa červ otáčal vo vode. Veľkého červa môžete skákať alebo ho ťahať po dne morského dna v závislosti od vašich preferencií.

Basy sú najpravdepodobnejšie, že vás hryzú, keď je na druhom konci háčika veľký červ.

Prípravky

Hoci sú považované za základnejší typ návnady, jigy vykonávajú svoju prácu v noci. Zostava prípravku, ktorá pozostáva z plastového tela, háku a hlavice, zvyčajne obsahuje ochranu proti burine, aby sa zabránilo zaseknutiu. Ak chcete, môžete použiť aj príves na langusty, ale je to voliteľné.

Prípravky sú celkom všestranné. Môžete ho vrhnúť hlboko, aby sa ponoril do vody, položiť ho uprostred hĺbky vody alebo ho prehodiť do plytšej vody. Rovnako ako veľké návnady na červy, aj basy priťahujú prípravky, ale nie sú jediné. Uhryznúť by mohli aj mreny a iné panfish.

Prípravky na plávanie s čepeľou

Vylepšením základného prípravku je plavecký prípravok s lopatkami. Toto je už tretia návnada, ktorá určite prinesie basy, ale môže prilákať aj iné druhy rýb. Lopatkový plavecký prípravok má hlavu, ktorá je naklonená nižšie ako iné prípravky, a skosenú plávajúcu peru, ktorá je často vyrobená z plastu.

Mali by ste siahnuť po plaveckom prípravku s lopatkami, keď vám ostatné návnady nedostávajú dostatok záberov. Tento prípravok môžete tiež použiť hneď od začiatku.

Buzzbaits

Pre nočný rybolov na hornej vode je vhodnou voľbou buzzbait alebo spinnerbait. Nástraha obsahuje niekoľko kovových čepelí, ktoré sa otáčajú ako vrtuľa. Keď sa to stane, výsledné vibrácie a blikanie sa zdajú väčšej rybe ako korisť, a tak sa dostanú do vašej cesty.

Čítať  Sú legíny vhodné na beh

Pomocou buzzbaitov alebo spinnerbaitov môžete chytiť všetky druhy rýb, vrátane ostriežov, šťúk a ostriežov.

poppers

Posledným typom návnady, ktorú by ste mali mať vo svojom tackleboxe, je popper. Nos popperovej nástrahy je vydutý alebo konkávny. To umožňuje, aby návnada vytvárala vlnky vo vode, kamkoľvek ide. Pre rybu vyzerá popper ako korisť v núdzi, čo je ľahký úlovok pre každú rybu.

Keď sa zahryznú, potom ich priviniete!

Aký čas je najlepší na nočný rybolov?

Máte svoje zásoby, takže je čas začať s rybolovom. Kedy by ste mali začať? V ideálnom prípade chcete začať loviť ešte pred západom slnka. Väčšina rýb žijúcich v noci sa začne objavovať v tomto čase, ale stále je tu pre vás určitá viditeľnosť.

V zime sú ideálne hodiny medzi 16:00 a 19:00. Ak chcete, môžete zostať aj neskôr, ale v tomto ročnom období je už taká zima, že čas strávený vonku budete chcieť čo najlepšie minimalizovať.

Letná sezóna je ideálnym obdobím na nočný rybolov, pretože teploty sú príjemnejšie aj po západe slnka. Môžete loviť do 21:00 alebo dokonca do polnoci alebo neskôr počas leta, ak ste chceli.

Je rybolov v noci nebezpečný?

Samozrejme, musíme diskutovať o rizikách nočného rybolovu. Nemusí to byť nebezpečné, ale existujú určité riziká, ktorým môžete čeliť. Majte túto časť na pamäti vždy, keď sa vydáte na nočné rybárske dobrodružstvo, aby ste vy a vaši spolucestujúci zostali v bezpečí!

Nedostatok viditeľnosti

Najväčším rizikom pri nočnom rybolove je, že nevidíte, čo je okolo vás. Nechcete osvetliť svoju loď ako vianočný stromček, pretože to môže vystrašiť ryby. Takže sa zriekate veľkého množstva svetla a lovíte v takej tme, ako len dokážete vydržať.

Vďaka tomu zabúdate na riziká, ktoré vás obklopujú. Napríklad, ak je na vode ďalšia loď, je ťažšie vyhnúť sa kolíziám. Ak náhodou zdieľate rieku alebo jazero s veľkým aligátorom, možno to nikdy nebudete vedieť, kým nebude príliš neskoro.

Ak v noci robíte oceánsky rybolov (čo naozaj neodporúčame), veľká vlna môže vziať vašu rybársku loď a prevrátiť ju a prevrátiť vás. Navyše, žraloky sú v niektorých oceánoch tiež rizikom. Jedným z najaktívnejších období pre žraloky je koniec koncov súmrak.

Zranenia

Keď nevidíte, čo je okolo vás, je oveľa jednoduchšie stať sa nemotorným a náchylným na zranenia. Či už kopnete do svojho tackleboxu, pretože ste si to nevšimli, alebo si neuvedomíte, že váš hák letí smerom k vám, kým sa nezapichne do vašej kože, tieto typy zranení sa počas dňa vyskytnú menej.

Čítať  Najlepšie lukostreľnice v krajine

Potenciálne utopenie

Potom je tu najvážnejšie riziko zo všetkých, ktorým je utopenie. Ak sotva vidíte okraj svojej lode, nič vám nebráni spadnúť cez palubu, ak sa príliš nakloníte, keď sa snažíte chytiť veľkú rybu.

Aspoň cez deň môžete očakávať, že sa vás kolegovia rybári pokúsia zachrániť alebo privolať pomoc. V noci je oveľa menšia rybárska súťaž, takže by ste mohli byť jedinou loďou vonku. Nikto by nebol nablízku, aby pomohol, čo je srdcervúce.

Našich 5 najlepších tipov na bezpečný a úspešný nočný rybolov

Pri nočnom rybolove je dôležité byť v bezpečí. 5 tipov, ktoré máme v tejto časti, zlepší podmienky, aby ste sa mohli sústrediť na rybolov.

Dostaňte sa tam skoro

Ako sme povedali, chcete začať loviť za súmraku. Ak chcete presne určiť čas, zamyslite sa nad tým, ako dlho vám trvá príprava na rybolov. Ak je to 30 minút, potom chcete byť na vode pol hodiny pred súmrakom. To vám môže zabrániť, aby ste sa ponáhľali s prípravou nastavenia.

Nielen, že pokazené nastavenie bude brániť vášmu rybárskemu úspechu, ale mohlo by to byť nebezpečné, ak vám voľné háčiky lietajú v tme tam a tam.

Použite odpudzovač hmyzu

Pod rúškom noci sa objaví množstvo strašidelných chrobákov, s ktorými by ste sa počas denného svetla nemuseli vysporiadať. Aby ste zabránili lietajúcemu a lezúcemu hmyzu, použite repelent proti hmyzu. Môžete sa nastriekať, nosiť náramok proti hmyzu alebo dokonca priniesť niečo s vôňou citronely na loď (nie však sviečku). Uistite sa, že vaši priatelia z rybolovu robia to isté.

Noste záchrannú vestu

Najlepší doplnok, ktorý môžete mať pri nočnom rybolove, je záchranná vesta. Aj keď ste dospelý, ktorý vie celkom dobre plávať, stále vám odporúčame nosiť záchrannú vestu. Nočný chlad vody a jej bezútešná kalnosť môžu spôsobiť paniku aj skúseným plavcom.

Ak by ste vypadli z člna, pretože nevidíte, budete vďační, že máte záchrannú vestu.

Spomaľ

Čo sa to deje v noci? Dúfajme, že to nie je vaša rybárska loď. Pri nočnom rybolove musíte byť veľmi pomalí, od rýchlosti člna až po vyhľadávanie. Vyrovnajte sa kľudu večera a ryby neodplašíte.

Použite čelovku

Nechcete sa ponáhľať na vodu so svetielkami, ale to neznamená, že by ste mali loviť aj naslepo. Čelovka s nastavením tlmeného svetla poskytne určité osvetlenie, takže môžete nasadiť návnadu na háčik a určiť, či je chytená ryba sumec alebo kapor.

Záverečné myšlienky

Nočný rybolov je výhodný, pretože o vodu sa s vami delí menej rybárov. Je to tiež jedinečný zážitok, ktorý by si mal aspoň raz vychutnať každý rybár. To znamená, že keďže je to cez deň nebezpečnejšie ako rybolov, nezabudnite byť opatrní a choďte pomaly. Bavte sa tam vonku!