Vidia ryby váš vlasec?

Teraz máte háčik vo vode, čo vám pripadá ako večnosť, ale nedostávate žiadne uhryznutie. Niekedy máte pocit, že ryby vidia váš vlasec a potom sa vám zámerne vyhýbajú, aj keď je vaša návnada dráždivá. Je to pravda, však? Vidia ryby váš vlasec?

Áno, ryby môžu vidieť váš vlasec, niekedy ľahšie ako iné. Viditeľnosť čiary sa líši v závislosti od jej farby, hĺbky vody a čírosti. Napríklad červená monofilová čiara sčernie v hĺbke viac ako 15 stôp, čo môže sťažiť jej rozpoznanie.

V tomto článku odpovieme na všetky vaše najpálčivejšie otázky o tom, či ryby vidia váš vlasec, vrátane ich vizuálneho rozsahu farieb a aký je najlepší typ vlasca použiť, ak chcete, aby bol vlasec pre ryby neviditeľný.

Začnime!

Vidia ryby farby?

Ak chcete zakryť svoj vlasec pred rybami, musíte pochopiť, čo ryby môžu vidieť a čo nie. Preto sme si mysleli, že začneme diskusiou práve o tom.

Rybie oká sa vám môžu zdať trochu hrubé, ale spôsob, akým fungujú, sa až tak nelíši od ľudského videnia. V oku ryby je sietnica, ktorá má tyčinkové bunky. Tieto bunky umožňujú veľký stupeň citlivosti pri slabšom svetle. Oko má tiež kužeľové bunky, ktoré zlepšujú časové a priestorové rozlíšenie rýb.

Keď odrazené svetlo vstúpi do oka ryby, prechádza cez rohovku, do zrenice a potom do sietnice. V sietnici vyššie uvedené tyčinkové a kužeľové bunky premieňajú svetlo na elektrický impulz. Potom zrakový nerv ryby komunikuje s mozgom, aby vytvoril obraz toho, čo ryba vidí.

Všetko, čo vás zaujíma, môžu ryby vidieť farby? Určite môžu! Sú to ich kužeľové bunky, ktoré sú zodpovedné za vytvorenie rozdielu od jedného odtieňa k druhému. Je pravda, že nie všetky druhy rýb majú kužeľové bunky, takže pre nich nemohli vidieť farby. Iné druhy majú len niekoľko kužeľových buniek, takže ich rozsah farieb je obmedzený.

Čítať  Bude môj trollingový motor fungovať v slanej vode?

Niektoré ryby však majú toľko čapíkov, že ich oči majú dvojité čapíky. Pre nich nie je vizualizácia ultrafialového svetla žiadny problém.

Vidia ryby váš vlasec?

Teraz, keď už viete, že ryby vidia farby, premýšľate, či ten efektný farebný monofilový vlasec, ktorý ste si kúpili, skutočne niečo zmení. Nebudú môcť ryby ľahko zbadať vlasec a potom sa mu vyhnúť?

Možno, ale nie je to také narezané a vysušené. Ako sme sa dotkli v úvode, množstvo faktorov určuje, či ryby, ktoré sa hemžia v jazere alebo rieke, ľahko zbadajú váš vlasec, takže si teraz pohovorme o týchto faktoroch.

Farba

Farba vašej rybárskej línie veľmi záleží na tom, ako ľahko je viditeľná. Ako začínajúci rybár môžete urobiť mylnú chybu, keď sa domnievate, že svetlé odtiene, ako je červená alebo ružová, priťahujú pozornosť, takže si nekupujete šnúry v týchto farbách.

Tieto jasné farby sú na súši skutočne veľmi živé. Aj na vodnej hladine bude trčať červený vlasec ako boľavý palec. Pamätajte však, že na vodnej hladine nelovíte. Lovíte niekoľko metrov hlboko a práve pri ponorení vás môže prekvapiť farebný vlasec.

Napríklad ružový vlasec, ak je ponorený do vody, je veľmi ťažko viditeľný. Dosť potápačov to hlásilo po náhodnom zamotaní sa do ružového vlasca. Hoci ryby nie sú nadané na reč, aby nám povedali, či vidia ružový vlasec, keďže ich oči sú dosť podobné ľudským očiam (aspoň do určitej miery), môžeme predpokladať, že ak ružový vlasec nevidíme dostatočne hlboká voda, že ryby tiež nemôžu.

Červená rybárska šnúra má rovnaký účinok, keď je v hlbokej vode, pravdepodobne preto, že červená a ružová sú v rovnakej skupine farieb. Dajte svojmu červenému vlascu trochu času, aby sa potopil, a bude ho ťažko vidieť, pokiaľ sa na vlasec nepozeráte nad hladinou vody (napríklad z lode alebo prístavu). Ryby nemajú taký výhľad!

Čítať  Mám behať pred alebo po tréningu?

Jasnosť

Aká čistá je voda, v ktorej lovíte? To tiež robí veľký rozdiel vo viditeľnosti rybárskeho vlasca.

V krištáľovo čistých vodách sa vyššie uvedené efekty stále prejavia na vašej farebnej rybárskej šnúre, keď sa potápa, ale môže byť o niečo jednoduchšie ju spozorovať, pretože voda je taká čistá. Ak je voda vďaka riasam zelenšia ako modrá, potom je zelená rybárska šnúra chytrou voľbou.

To je dôvod, prečo toľko výrobcov rybárskych vlascov vždy robí svoje vlasce trochu nazelenalé, aj keď má byť farba červená alebo modrá. Zelená pôsobí v zelenej vode ako kamufláž. Čiara môže byť aj priesvitná, je ťažké ju vidieť.

Zelený vlasec však nemôžete použiť v čistejších vodách. Je to príliš ľahko viditeľné.

V bahnitých vodách bude žltý monofilový vlasec vaším najlepším priateľom. Žltá zapadne priamo do hnedastých, zelenkastých hlbín vody, takže akoby tam ani nebola. V čistých vodách je však najhoršou farbou žltá. Áno, ešte viac ako zelená.

Číry monofil je vašou najlepšou voľbou, ak vidíte vodu čistú až po dno. Je to skrz naskrz neviditeľné, takže si to ryby nevšimnú.

Hĺbka

Hĺbka vody je jedným z najdôležitejších faktorov viditeľnosti vlasca. Čím hlbšie je čiara vo vode, tým viac sa môže meniť farba.

Keďže sme o tom práve hovorili, použijeme ako prvý príklad zelený monofilový vlasec. V hĺbke maximálne päť stôp vyzerá čiara približne v rovnakom odtieni zelenej ako na súši. Vo vodách, ktoré sú hlboké 15 stôp, sa zelená čiara môže zmeniť o dva odtiene tmavšie na tlmenú lesnú zelenú.

Keď je vlasec viac ako 15 stôp vo vode, je veľmi tmavá lesná zelená. Je to pre ryby neviditeľné? V zelenej vode, možno, ale tmavá farba čiary by mohla uľahčiť rozpoznanie v iných podmienkach.

Čítať  Najlepšie snehové okuliare za menej ako 100 dolárov

Červený monofilový vlasec stmavne aj v hlbšej vode. V hĺbke päť stôp je jasne červená, v hĺbke 15 stôp sa potom zmení na sivú. Čiara potom bude vyzerať ako veľmi hlboká, tmavo červená a potom v hĺbke viac ako 15 stôp sčernie.

Opačný efekt vytvára modrý monofilový vlasec, o ktorom sme ešte nehovorili. V hĺbke päť stôp je farba čiary jasne modrá. V čase, keď sa šnúra ponorí do hĺbky 15 stôp, je to veľmi bledý odtieň modrej, ktorý môže dobre zapadnúť do čistých vôd. Ponorte rybársky vlasec o viac ako 15 stôp a modrý vlasec teraz vyzerá ako biely. Potom to nebude pre ryby také ľahké!

Fluorokarbónový vlasec je zafarbený do žlta, hoci to nie je to isté ako žltý vlasec. Čím hlbšie sa jeho farba stráca a v hĺbke viac ako 15 stôp sa stáva takmer bielou.

Číry monofil, ktorého sme sa už dotkli, je priesvitný bez ohľadu na jeho hĺbku. Čistý monofilový vlasec, fluorokarbónový vlasec, ružový monofilový vlasec a modrý monofilný vlasec sú teda vašimi štyrmi najlepšími voľbami, ak chcete, aby váš vlasec vyzeral hlboko vo vode neviditeľne.

Záverečné myšlienky

Ryby majú lepšie zorné pole farieb, ako im pripisujeme. Vedieť to vám môže pomôcť určiť, akú farbu vlasca vybaviť pre úspešný deň rybárčenia.

Pre čistú vodu potrebujete rybársky vlasec, ktorý splýva, ako je číry monofil a ružový monofil.

V hĺbke viac ako 15 stôp sa modrý monofilný vlasec stáva bielym, rovnako ako fluorokarbónový vlasec. Dokonca aj červený monofil je vo vode ťažšie vidieť. Ak je zákal vody vyšší, použite žltú alebo zelenú čiaru.

Aj keď je to veľa na zapamätanie, výberom správnej farby rybárskeho vlasca môžete zabezpečiť, že ryby nebudú schopné spozorovať vlasec a utiecť!