Údržba rybárskej lode: Všetko, čo potrebujete vedieť

Pri správnej starostlivosti môže rybársky čln vydržať v priemere 10 až 25 rokov a niekedy aj dlhšie. Tá starostlivosť, mimochodom, zahŕňa pravidelnú údržbu. Ako udržiavate svoju rybársku loď v špičkovej forme?

Tu je niekoľko oblastí údržby rybárskych lodí, na ktoré sa treba zamerať:

 • Motor
 • Elektrické systémy
 • Vrchná strana
 • Trup
 • Palivové vedenia
 • Čalúnenie
 • Pánty
 • Kvapaliny

V závislosti od toho, o ktorej súčasti vašej rybárskej lode hovoríme, by ste sa mali zaviazať k údržbe každý deň až každých 100 hodín (približne každé štyri dni). Táto príručka prejde všetkými úlohami údržby, ktoré vaša rybárska loď vyžaduje, aby ste sa dostali do rutiny dobrej starostlivosti!

Urobte túto údržbu rybárskej lode pri každom použití lode

Ste často na svojej rybárskej lodi alebo ju vytiahnete len párkrát do mesiaca, aby ste šli na ryby s rodinou alebo priateľmi? Bez ohľadu na to, ako odpoviete na túto otázku, vaša rybárska loď vyžaduje nasledujúcu údržbu vždy, keď sa vydáte von.

Kontrola hasiaceho systému

Aj keď ste na svojej lodi obklopení vodou, táto voda nič nerobí, ak vaša rybárska loď začne horieť. Dúfate, že ho nikdy nebudete musieť použiť, ale aj tak by ste sa mali zoznámiť so svojím hasiacim systémom, ak ho vaša loď má.

Predtým, ako sa vydáte na more, dajte hasiaci prístroj ešte raz. Je ešte všetko v poriadku? Ako dlho máš hasiaci prístroj? Hoci hasiace prístroje neminú životnosť, ich komponenty sú samé o sebe dobré len tak dlho, od piatich do 15 rokov.

Možno je čas vymeniť váš hasiaci systém, ak je aspoň taký starý!

Doplňte vyčerpané hladiny oleja + otestujte tlak oleja

Prejdite si rybársky čln a skontrolujte hladiny oleja všade tam, kde loď používa kvapalinu. Ak vám dochádza ropa, nečakajte, kým sa ocitnete uprostred oceánu alebo rieky, aby ste to zistili. Teraz doplňte úrovne.

Keď už ste pri tom, môžete tiež otestovať tlak oleja vašej rybárskej lode. Ak máte snímač tlaku oleja, nemusíte to robiť ručne. Ak by vášmu člnu chýbal tento snímač, budete musieť použiť tlakomer oleja, aby ste získali dobrý údaj.

Kontrola elektrického systému

Ak má vaša rybárska loď na palube hasiaci prístroj, potom je spravodlivé predpokladať, že loď má aj elektrické komponenty. Otestujte, či všetko elektrické funguje predtým, ako vaša loď opustí pobrežie.

Majte na pamäti, že kontrola elektrického systému vašej lode neznamená kontrolu káblov alebo testovanie ističov, aj keď to nie je zlý nápad urobiť aspoň raz za sezónu alebo o niečo častejšie, ak ste mali v minulosti problémy s elektrinou.

Kontrola skrutiek dosky

Vaša rybárska loď môže mať tanierovú skrutku alebo zdvihák. Ak nie, potom možno použijete montážne skrutky priečnika. Ak tak urobíte, potom musíte v ideálnom prípade skontrolovať tieto skrutkové spoje vždy, keď používate rybársky čln.

Čítať  Perfektné miesta na sánkovanie v blízkosti Nashvillu

Majte po ruke skrutkovač, aby ste mohli utiahnuť všetky krútiace sa skrutky.

Nabíjanie batérie

Vaša rybárska loď získava energiu z batérie. Keď sa táto batéria vybije, bude vám svietiť, kým sa nevrátite na pobrežie a nenabijete sa.

Nechcete, aby vás zastihli nevedomí, a preto by ste si pred zábavou na lodi mali vždy skontrolovať stav batérie. Neodporúčali by sme vyraziť na jednodňový výlet s polovybitou batériou. Najskôr ho úplne nabite.

Kontrola poškodenia lode

Súčasťou udržiavania vašej rybárskej lode v dobrom stave je kontrola jej zvnútra a zvonku, či nejaví známky poškodenia, ideálne ešte predtým, ako bude vo vode. Predsa len na tom mieste nie je veľmi dobre vidieť trup.

Čo hľadáš? Tu je kontrolný zoznam, ktorý vám pomôže začať:

 • Poškodenie skegu
 • Poškodenie vrtule
 • Blokovanie prívodu vzduchu do krytu
 • Poškodenie trupu
 • Automatický spínač drenážneho čerpadla
 • Bezpečnostné vybavenie, ako sú záchranné vesty alebo rafty

Ak si všimnete nejaké ryhy, škrabance alebo iné známky poškodenia vo vyššie uvedených oblastiach vašej rybárskej lode, možno budete chcieť odložiť svoje rybárske plány, kým časti lode neopravíte alebo nevymeníte.

Kontrola prevádzkovej teploty motora

Toto je jedna z najdôležitejších súčastí vašej bežnej údržby rybárskej lode, pretože bez vášho motora je vaša loď len nehybné plavidlo sediace na vode. Ak nemáte veslá alebo pádla, tak skoro sa na breh nevrátite.

Priemerná prevádzková teplota motora rybárskej lode je medzi 140 a 160 stupňami Fahrenheita. Ak je prevádzková teplota motora o 10 stupňov vyššia ako tieto teploty, potom je stále v dobrom rozsahu.

Ak motor pracuje o 20 alebo viac stupňov vyššie ako t-stat, potom vášmu motoru hrozí prehriatie. Prehriaty motor potom môže zlyhať, takže by bolo dobré navštíviť svojho mechanika ešte dnes, než ísť na ryby.

Test pohybu riadenia

Pohybuje sa váš volant viac doľava, keď by mal byť zarovnaný rovno? Máte pocit, že koleso má priveľkú silu, čo vám bráni v stabilnej plavbe po vode? Povie vám to len test pohybu riadenia.

Otestujte si svoje koleso zakaždým, keď plánujete ísť na ryby.

Umývanie paluby a trupu

Pre rybárov, ktorí uprednostňujú slanú vodu, to platí dvojnásobne, no ani v sladkej vode nie je na škodu zvyknúť si po každom výlete umyť si palubu a trup. Môžete zabrániť hrdzi, korózii a iným vonkajším poškodeniam, ktorým sa dá vyhnúť.

Navyše bude vaša loď vyzerať čisto a sviežo!

Urobte túto údržbu rybárskeho člna každých 20 až 24 hodín

Okrem vyššie uvedených úloh sa približne každý deň počas aktívnej plavbovej sezóny chcete zaviazať k nasledujúcim údržbárskym prácam.

Dekarbonizovať palivo

Dekarbonizácia paliva rybárskeho člna znamená zníženie množstva uhlíka v motore. To zase znižuje množstvo oxidu uhličitého, ktoré vaša rybárska loď produkuje, keď ju používate, čo je lepšie pre našu planétu.

Čítať  Najlepšie lukostrelecké prstové karty – príručka pre začiatočníkov

Okrem toho pravidelná dekarbonizácia paliva vo vašom motore môže zlepšiť zdravie a fungovanie motora, takže sa oplatí robiť to často!

Kontrola prevodovky a pohonu

Prevodovka a pohon vašej rybárskej lode môžu hromadiť častice a vodu z používania lode. Keď sa mazivo z ostatných komponentov vašej lode spáli, zvyčajne sa nahromadia.

Odstráňte tento zvyšok skôr, ako nasiakne prevodovú skriňu, a podľa potreby doplňte pohon čerstvým mazivom.

Kontrola prevádzkovej teploty motora

Áno, práve ste včera skontrolovali prevádzkovú teplotu motora, ale dnes je nový deň. Je čas to zopakovať.

Čistenie interiéru

Ak kontrolujete interiér svojej rybárskej lode a robíte poriadok každý deň, nebudete sa musieť neskôr obávať veľkého neporiadku.

Táto bežná údržba zahŕňa vyhadzovanie odpadu, ošetrovanie škvŕn, odstraňovanie prachu a špiny a leštenie vnútorných povrchov. Ak máte na rybárskej lodi hostí, budú ohromení tým, ako dobre vyzerá váš interiér.

Čistenie odpadových vôd

Ešte ste neskončili s upratovaním. Udržujte podpalubí čisté, aby dobre fungovalo.

Každý deň, keď používate rybársky čln, chcete tiež skontrolovať útorové čerpadlo, aby ste sa uistili, že funguje. Dvakrát skontrolujte, či funguje aj jeho automatický spínač, pretože nechcete, aby vám zlyhala drenážna pumpa.

Čerpadlo zhromažďuje vodu, ktorá sa prirodzene hromadí v podpalubí (ktorá je blízko vášho trupu) a posiela ju von z lode.

Urobte túto údržbu rybárskeho člna každých 50 hodín

Uplynuli dva dni, odkedy ste naposledy vykonali vyššie uvedené úlohy údržby? Potom je čas zopakovať si všetko až do tohto bodu a pridať si do zoznamu úloh aj nasledujúce úlohy.

Voskovanie a leštenie paluby a trupu

Čistá paluba je šťastná paluba. Vaša rybárska loď tiež vyzerá oveľa lepšie s čistým trupom.

Tieto časti sa samy nevyčistia. Po opláchnutí a napenení paluby a trupu ich ošetrite špeciálnym voskom a vyleštite.

Slnečné svetlo sa bude odrážať od vašej lode tak jasne, že budete musieť nosiť slnečné okuliare. Odfoťte svoju rybársku loď v tomto nedotknutom stave, pretože keď ju použijete nabudúce, nebude vyzerať tak dobre (prepáčte!).

Kontrola palivového potrubia

Palivové potrubia posielajú palivo do motora, takže sú neoddeliteľnou súčasťou vašej rybárskej lode.

V priebehu niekoľkých sezón môžu UV lúče zo slnka narušiť palivové potrubia. V tom momente sú náchylné na úniky.

Alkohol, ktorý preteká palivovým potrubím, môže tiež zhoršiť kvalitu potrubí. Preto je dobré si každých 50 hodín zvyknúť na kontrolu palivového potrubia.

Kontrola netesnosti vedenia systému riadenia

50-hodinová hranica je skvelý čas na to, aby ste venovali osobitnú pozornosť systému riadenia vašej rybárskej lode. Hydraulické vedenia môžu strácať kvapalinu v dôsledku krvácania alebo netesností, preto ich dôkladne skontrolujte.

Čítať  Robia ráfiky ATV rozdiel v jazde?

Ak váš systém riadenia má netesnosti, potom vaše hydraulicky poháňané riadenie nebude fungovať podľa noriem. To by mohlo vysvetliť, prečo ste mali vyššie uvedené problémy s riadením, takže vezmite svoju loď k špecialistovi.

Mazanie mazacieho bodu riadiaceho systému

Kým sa zoznamujete so systémom riadenia vašej lode, skontrolujte mazacie body. Ak sa niektorý z nich cíti suchý, naneste lubrikant.

Urobte túto údržbu rybárskeho člna každých 100 hodín

Približne každých 100 hodín alebo štyri dni musíte riešiť nový súbor úloh údržby rybárskej lode. Tieto povinnosti by sa mali vykonávať popri každej inej úlohe, ktorú sme doteraz predstavili.

Tu je to, čo robiť.

Aplikácia silikónového ochranného spreja na elektrické komponenty

Elektrické komponenty sú na lodi pod väčším tlakom vzhľadom na ich blízkosť k vode. Aby ste tieto časti udržali v prevádzkyschopnom stave, naneste silikónový ochranný sprej raz za štyri dni. Ak ste tento týždeň veľa nenalodili, môžete tento krok preskočiť až do nasledujúceho týždňa.

Kontrola kvapaliny Power Trim + doplnenie

Doplnili ste v poslednej dobe do svojej rybárskej lode kvapalinu na úpravu pohonu? Keďže táto kvapalina umožňuje, aby sa voda dostala do člna bez toho, aby zlyhala (aspoň do určitej úrovne), je obzvlášť dôležité, aby ste hladinu udržiavali každé štyri dni.

Upevňovacie prvky a doťahovanie skrutiek

V celej vašej rybárskej lodi je séria upevňovacích prvkov a skrutiek, ktoré udržia všetko v bezpečí. Je vašou zodpovednosťou zabezpečiť, aby boli všetky skrutky dotiahnuté tak, ako majú byť, najmä kovania paluby, kovania koľajníc, príchytky a skrutky dosiek.

Ak dokážete zatriasť spojmi a čo i len mierne sa pohnú, potom si môžu dovoliť viac utiahnuť. Dotiahnutie upevňovacích prvkov a skrutiek je otázkou bezpečnosti vás a vašich spolucestujúcich, takže to neberte na ľahkú váhu!

Opravy farieb

Používanie vašej rybárskej lode znamená, že opotrebovanie je nevyhnutné. Ak ste si na svojej lodi všimli oblasti, na ktorých sa odštiepila farba, nie je lepší čas ako teraz na to, aby ste tieto oblasti dotkli.

Dbajte na to, aby ste mali plechovku s farbou zapečatenú, aby ste ju mohli podľa potreby znova použiť počas aktívnej plavbovej sezóny.

Kontrola zalomenia vedenia systému riadenia

Ak je vedenie systému riadenia zalomené alebo niekoľko, kvapalina riadenia sa nemôže dostať k vášmu volantu. Už nebudete mať všetko pod kontrolou, čo zvyšuje riziko, že narazíte do iných člnov alebo dokonca nehybných predmetov, ako sú doky.

Záverečné myšlienky

Ak chcete, aby bola vaša rybárska loď spoľahlivo pripravená na použitie po celé roky, budete ju musieť udržiavať niekoľkokrát týždenne. Tým, že si z bežnej údržby vytvoríte zvyk, vás neprekvapia problémy s vašou loďou. Ak niečo, vaša špecializovaná údržba môže zabrániť vážnym problémom!