Typy kuší – Váš kompletný sprievodca kušou

Rozmýšľate, že sa pustíte do lukostreľby a ste si istí, že chcete kušu, ale to je asi tak ďaleko do rozhodovania, ako ste sa dostali. Je dôležité vedieť o typoch kuší, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašej úrovni lukostreľby. Aké máte možnosti kuše?

Tu sú typy kuší:

  • Pušková kuša
  • Opakovacia kuša
  • Kuša natiahnutá dopredu
  • Obrátená kuša
  • Pištoľová kuša
  • Zložená kuša
  • Spätná kuša

Tento článok bude slúžiť ako váš úplný sprievodca kušou. Dozviete sa viac o každom type kuše, ako aj niekoľko rád, ako si vybrať tú správnu kuši pre vás. Čítajte ďalej!

7 typov kuší: Čo potrebujete vedieť

Pušková kuša

Na začiatku nášho zoznamu je pušková kuša, ktorá je pomenovaná tak, pretože má presnosť podobnú puške. Puškové luky, ideálne na lov, majú nožný ťah, vláknité telo a mieridlo, ktoré uľahčí zameriavanie hry. Mnoho puškových kuší je určených na streľbu z diaľky niekde na 250 stôp. To vám dáva výhodu, pretože sa môžete schovať v kríkoch alebo sa inak brániť a zasiahnuť svoj lovecký cieľ skôr, než sa vôbec dozvie, čo príde.

Rýchlosť koľajnice je ďalšou víťaznou vlastnosťou puškovej kuše. Koľajnica je vyrobená tak, že môžete spustiť viac skrutiek bez obáv, že by vás spomalilo trenie. Akonáhle vytvoríte dobrú rýchlosť pomocou puškovej kuše, mali by ste byť schopní ju neustále udržiavať. Medzi presnosťou a rýchlosťou môžete vidieť, prečo si toľko lukostrelcov vyberá luk.

Akoby to všetko nebolo skvelé, taký je aj aerodynamický dizajn puškovej kuše. S priemernou šírkou šesť palcov sú luky pušiek veľmi úzke, najmä v porovnaní s ostatnými kušami na tomto zozname. Ich štíhlejší tvar vám umožňuje ľahšie manévrovanie s kušou ​​ako iné typy. Majte na pamäti, že tieto luky vyžadujú od používateľa viac energie. Ak vám chýba sila hornej časti tela alebo ak ste v lukostreľbe nováčikom, možno nebudete chcieť začínať s kušou ​​z pušky.

Opakovacia kuša

Druhým štýlom kuše je opakovací luk, ktorý má pôvod v Číne. Táto starodávna kuša bola obľúbená ako zbraň v období bojujúcich štátov a kedysi bola známa ako kuša Zhuge. Jeho dizajn bol vylepšený a modernizovaný pre dnešného lukostrelca. To znamená, že musíte predvídať, že vzhľad opakovacej kuše nebude taký, na aký ste zvyknutí.

Opakovacie kuše majú v hornej časti zásobník, ktorý drží skrutky. Skrutky prechádzajú kušou ​​blízko páky medzi zásobníkom a kormidlom. Priložíte kormidlo bližšie k bokom, zatiahnete za páku luku a nabijete skrutku.

Namiesto toho, aby ste museli napínať luk, umiestniť ho a potom strieľať dvoma rukami, opakovacia kuša vám umožňuje vykonávať tieto úlohy jednou rukou. V porovnaní s inými kušami sa môže vaša rýchlosť streľby zlepšiť, niekedy až trojnásobne. Ak chcete robiť rýchle a konzistentné výstrely, opakovacia kuša je dobrou stávkou. Keď si zvyknete na zaujímavý dizajn a fungovanie, povedali by sme, že opakovacia kuša môže byť pre začiatočníkov ešte jednoduchšia ako kuša z pušky.

Čítať  Aký sneh potrebujete na výrobu snehuliaka?

Ovládanie opakovacieho luku je zvyčajne veľmi mechanické. Po chvíli používania tohto luku vás to môže začať nudiť. To je spravodlivé vzhľadom na to, že opakovacia kuša je menej o technike ako iné typy kuší.

Kuša s ťahaním dopredu

Nasledujúce dva typy kuší, o ktorých budeme diskutovať, sú v rovnakom duchu, ale majú len málo podobností. Sú to luky dopredu a dozadu. Začneme kušou ​​s konvenčným náťahom alebo dopredu ťažnou kušou, ktorá je síce považovaná za slabšiu z týchto dvoch lukov, ale stále môže byť užitočná pre určité aplikácie.

Silový zdvih kuše naťahovanej dopredu je asi 13,5 palca, čo vedie k rýchlosti streľby 350 stôp za sekundu. Pre nováčikov v lukostreľbe to na začiatok nie je zlý luk, aj keď pri ňom nezostanete navždy. Jeho ľahký pocit prepožičiava tomuto luku ľahkú manévrovateľnosť, čím získava body aj medzi začiatočníkmi. To znamená, že luk má tendenciu cítiť sa ťažší vpredu a nie, toto nie je len vaša predstavivosť. Zdvihák je blízko prednej časti hlavne, takže stred rovnováhy kuše je tiež otočený dopredu.

Ako celok sú kuše s ťahom dopredu stabilné s dobrou presnosťou a slušnou rýchlosťou. V porovnaní s kušami s opačným naťahovaním miniete menej peňazí na luk s predným ťahom. To osloví aj začiatočníkov, ktorí si nie sú istí, či zostanú pri lukostreľbe a zatiaľ nebudú chcieť míňať príliš veľa peňazí za luk alebo iné vybavenie.

Obrátená kuša

Teraz, keď ste lepšie pochopili, ako fungujú kuše s naťahovaním dopredu, môžeme diskutovať o lukoch so spätným naťahovaním. Aby som to zopakoval, tieto kuše sa považujú za nadradené. prečo je to tak? Z mnohých dôvodov, naozaj.

V minulej časti sme spomenuli, že problémom kuší naťahovaných dopredu je ich rovnováha v predklone, čo môže pre začiatočníkov sťažiť používanie týchto lukov. Spätne ťahané luky nemajú takýto problém, pretože stúpačka je bližšie k stredu tela luku. Zistíte, že je jednoduchšie manévrovať a vyvažovať túto kuši, keď ju potrebujete.

Spätne naťahované luky majú lepší zdvih, pretože ich priemer je 15,5 palca v porovnaní s 13,5 palcami natiahnutými dopredu. Máte tiež väčšiu palebnú silu s rýchlosťou najmenej 400 stôp za sekundu.

Hladkosť streľby je jednou z vlastností, ktorou sú kuše s opačným ťahom známe. Luk môžete namontovať bez takej záťaže, aby ste znížili vibrácie. Čím menej vibrácií, tým ľahšie je vyhnúť sa vyskočeniu papule, aby sa mieridlá, ktoré nastavíte v zameriavacom kríži, nepohybovali z výstrelu na výstrel.

O lukoch so spätným ťahom je známe, že sú mimoriadne tiché, čo je vlastnosť, bez ktorej sa lovci obzvlášť nechcú zaobísť. Presnosť týchto kuší je zvyčajne tiež veľká, čo sa čiastočne pripisuje lepšiemu vyváženiu spätného náťahu luku, ako aj nižšej miere vibrácií.

Čítať  Koľko vážia táborníci v slzách?

Pištoľová kuša

Nie, pištoľové kuše neobsahujú pištoľ a luk v jednom, aj keď by to bolo v pohode. Namiesto toho sú tieto menšie kuše pomenované tak, pretože sú to lovecké luky. S pištoľovou kušou ​​nebudete mať dobré výsledky, ak sa snažíte loviť väčšie zvieratá, no pre drobnú zver je to skvelý luk, po ktorom siahnite. Pištoľové kuše prídu vhod aj pri precvičovaní terča.

S ťažnou hmotnosťou okolo 80 libier a palebnou silou 165 stôp za sekundu, pištoľové kuše rozhodne nie sú najsilnejším lukom na tomto zozname. Sú však vhodné pre začiatočníkov, pretože ich funkcie je ľahké zistiť. Väčšina pištoľových lukov sa samonaťahuje a má odolnú rukoväť, takže sa vám pri výstrele nešmýkajú ruky.

Nie všetky pištoľové kuše obsahujú ďalekohľady, ale u tých, ktoré ich obsahujú, si všimnete zlepšenie od výstrelu k výstrelu, či už si užívate nejaký tréning bez potenia alebo sa pokúšate loviť. Niektoré pištoľové luky sú k dispozícii vopred zmontované, takže ich môžete použiť hneď po vybalení z krabice.

Zložená kuša

Pravdepodobne najpopulárnejším typom kuše je zložený luk, takže ste museli očakávať, že ho skôr alebo neskôr uvidíte na tomto zozname. Tieto luky obsahujú pákový systém s kladkami a lankami, ktoré pri ťahaní vyklenú končatiny. Tento pákový systém sa tiež označuje ako vačkový systém.

Keďže zložené luky majú také tuhé končatiny, končatiny nespotrebúvajú toľko energie na pohyb. To platí aj pri zmenách vlhkosti a teploty. Celkovo získate lepšiu presnosť z pevných končatín, ako aj vyššiu energetickú účinnosť.

Keď zatiahnete za tetivu, vačkový systém zloženej kuše sa roztočí, ale nie vždy na rovnaký polomer. Je to kvôli zahrnutiu vonkajšej a vnútornej dráhy pre každú z vačiek. Natiahnutím zloženého luku môžete zmeniť tvar vačkovej dráhy a tým zmeniť profil ťahu. Toto je známe ako prepustenie.

Zložené luky sú výhodné v mnohých ohľadoch, ale niekoľko problémov môže spôsobiť, že tieto luky budú menej účinné. V porovnaní s inými typmi kuší, ak strieľate nasucho, môžete svoj luk oveľa ľahšie zničiť. Pri zloženej kuši sa musíte veľmi dobre starať aj o svoje tetivy. Ak zacvaknú, potrebujete mašličku na upevnenie zložitých častí tejto mašle.

Spätná kuša

Posledným typom kuše je recurve. Jeho história môže siahať ešte ďalej ako opakovacia kuša, takže ak použijete túto kuši, strieľate s kúskom histórie. Ľahké telo luku je z karbónu, zliatiny horčíka alebo hliníka. Špičky mašle sa zakrivujú, ale to nie je len príťažlivý dizajn. Štýl spätnej kuše tiež drží tetivu tam, kde má byť.

Medzi zloženými a spätnými kušami má kuša nižšiu hmotnosť a väčšiu manévrovateľnosť. Často si môžete kúpiť spätné kuše s funkciami, ako sú mieridlá, ďalekohľady a stabilizácia pre väčšiu presnosť. Pred výstrelom však musíte natiahnuť tetivu, čo pri spätnom luku nie je vždy jednoduché. Budete musieť byť dosť silní, aby ste jeden z týchto lukov stiahli späť, najmä ak ste zvyknutí na zložené luky.

Čítať  Čo robiť, ak sa na výlete s batohom nudím?

Kratší lukostrelci môžu bojovať aj so spätnými lukmi, pretože správne natiahnutie luku vo vašej výške je väčšou výzvou. Bez vačiek, keď spätný luk začne strieľať, robí oveľa menej hluku ako zložený luk. To však neznamená, že tieto mašle šepkajú. Stále sú považované za hlasné, len nie také hlasné ako zložené kuše. Dosiahnete niekoľko výstrelov na veľké vzdialenosti pomocou spätného luku, takže to môže kompenzovať hluk!

Ako si vybrať tú správnu kušu pre vás

Práve ste sa dozvedeli o úžasných kušiach, ale ktorá je pre vás tá pravá? Tu je niekoľko úvah, ktoré treba mať na pamäti.

Hmotnosť

Je len na vás, akú veľkú váhu sa cítite pohodlne nosiť a podopierať hornou časťou tela celé hodiny, ale váha je určite dôležitým faktorom pri nákupe kuše. Začiatočníci sa nechcú cítiť zavalení mašľou, ktorá je pre nich príliš ťažká. Dokonca aj stredne pokročilí hráči by nemali chcieť bojovať s nadváhou, ak je k dispozícii kuša s rozumnejšou váhou.

Odporúčame vám vyskúšať niekoľko typov kuší, kým nenájdete závažie, ktoré splynie s vaším telom.

Jednoduchosť použitia

Spomenuli sme, že opakovacie kuše sú celkom vhodné pre začiatočníkov, rovnako ako kuše so spätným ťahom a do určitej miery dokonca aj pištoľové kuše. Ak ste v lukostreľbe nováčikom, nechcete mať nad hlavou zložitú kušu, ako je zložený luk. Naučiť sa všetky vačky a remenice vás môže frustrovať a prinútiť vás skončiť skôr, ako vôbec začnete.

Presnosť

Žiadnemu z typov kuší, o ktorých sme hovorili, chýba presnosť, ale niektoré sú presnejšie ako iné. Pamätajte si, že ak nie ste spokojní s presnosťou vašej kuše, zvyčajne ju môžete vybaviť ďalekohľadom za predpokladu, že už s ním nie je dodaný.

Sila streľby

Každý chce silnú kušu, no nie vždy ju potrebujete. Ak len cvičíte na terč alebo lovíte malú zver, môžete preskočiť mocné kuše a kúpiť si namiesto nich nejakú so slušnou silou. Pre lukostrelcov, ktorí používajú kušu na lov vysokej zveri, by mala byť prioritou predovšetkým palebná sila luku.

Údržba

Pri výbere kuše myslite dlhodobo. Niektoré luky vyžadujú pokročilejšiu údržbu ako iné. Napríklad zložené luky majú veľa pohyblivých častí a každá z týchto častí sa bude musieť v jednom alebo druhom bode starať. Spätné kuše sa v porovnaní s tým považujú za oveľa menej náročné na údržbu.

Záverečné myšlienky

Nakupovanie kuše pre začiatočníka môže byť skľučujúce, ale už nie. Teraz, keď ste oveľa lepšie oboznámení s rôznymi typmi kuší, môžete sa zamerať na vlastnosti, na ktorých záleží, ako je rýchlosť streľby, presnosť a jednoduchosť použitia.

Ak potrebujete ďalšiu pomoc pri výbere vysoko hodnotenej kuše, pozrite si našich 5 najlepších kuší do 400 dolárov!