Twist in your kajak paddle? Tu je Prečo

V jazde na kajaku ste ešte stále nováčikom, takže je pravda, že sa toho veľa učíte. Vždy ste predpokladali, že vaše lopatky musia byť rovné, keď ich používate. Potom ste videli ďalších kajakárov so zatočenými lopatkami. prečo to robiť?

Krútenie alebo skrútenie kajakových lopatiek znamená naklonenie lopatiek a môže to byť skvelý spôsob, ako znížiť odpor vetra. Uvidíte tiež, že kajakári krútia pádlami pri rybolove alebo účasti na pretekoch či iných súťažiach, pretože operenie môže znížiť namáhanie zápästia.

Ak máte stále otázky týkajúce sa prania kajakových pádlov, ste na správnom mieste. V tomto návode najprv podrobnejšie definujeme operenie. Potom vám odporučíme správny uhol lopatiek a povieme vám, ako si lopatky nastaviť. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Čo je kajakové pádlo?

Aj keď je to vaše lacné plastové pádlo na kajak, je viac ako pravdepodobné, že je stále nejakým spôsobom nastaviteľné. Totiž, čepele si môžete otočiť podľa seba. Ako sme uviedli v úvode, toto je tiež známe ako operenie.

Operená kajaková čepeľ je nastavená pod uhlom. Uhol môže byť viac minútový alebo viditeľne skrútený. Ak ste zvyknutí na to, že lopatky sú rovné, ale skúšali ste ich nakloniť, prvé pádlovanie môže byť trochu nepríjemné, ale zvyknete si na to, pravdepodobne skôr, ako by ste si mysleli.

Ak stále máte problémy, našťastie, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré môžete neskôr nasledovať pri pádlovaní s pereným kajakárskym pádlom, takže pokračujte v čítaní!

Prečo si teda kajakové pádla vôbec prikladať perie? Existuje niekoľko scenárov, v ktorých vám to môže priniesť úžitok, tak si teraz pohovorme o nich.

Vietor je pred vami

Dnes ste sa vybrali na kajak, pretože bolo slnečno a krásne, no nečakali ste taký silný vietor. Cítite, ako vás poryvy plieskajú do tváre a šuštia vám vo vlasoch.

Je pravda, že vietor narúša vašu koncentráciu a sťažuje pádlovanie v kajaku. Nechcete bojovať s vetrom po zvyšok popoludnia, ale nechcete prestať kajakovať ani v takýto krásny deň.

Čítať  Naozaj potrebujem kompas pri batohu alebo celodennej turistike?

Existuje riešenie a krúti vám kajakové pádlo. Uhol lopatky by mal byť taký, aby lopatka, ktorá nie je vo vode, bola plochá. To znižuje váš odpor vetra, takže nemáte pocit, že vaša loď je obitá.

Súťaže a preteky

Niektorí kajakári prisahajú, že krútením kajaku je ich účinnosť a rýchlosť lepšia v porovnaní s kajakovaním s rovným pádlom. Ak sa čoskoro zúčastníte pretekov, môžete si túto teóriu sami otestovať, aby ste zistili, či vám pomôže prejsť cieľovou čiarou ako prvý!

Rybolov

Plánujete stráviť dlhý deň na lodi? Operenie môže byť jednoduchšie na vašich zápästiach, takže vaše ruky môžu byť pri love rýb stabilné a isté. Nechcete sa predsa pošmyknúť, keď sa chystáte chytiť veľkého!

Touring

Skúsení kajakári, ktorí sa radi vyzývajú, si vyskúšajú výlety pod vysokým uhlom celé hodiny pri klipe. Krútenie pádlom na kajaku vám opäť pomôže ušetriť zápästia, aby vás tri hodiny po prehliadke nič nebolelo.

Chceme objasniť, že krútiť pádlom na kajaku nie je niečo, čo musíte urobiť. Mimo vyššie uvedených scenárov to nie je potrebné. V niektorých prípadoch to môže byť dokonca na škodu.

Napríklad, ak vám vietor fúka zozadu, a nie spredu, zatiahnutie kajakového vesla môže zhoršiť nedostatok kontroly, ktorý pociťujete. Radšej by ste mali nechať kajakové pádlo nastavené v pôvodnom uhle.

Aký uhol by mal byť nastavený na kajakárske pádlo?

Keď sa zoznámite s objímkou ​​vášho pádla (komponent, ktorý vám umožňuje pripevniť pádlo), zistíte, že môžete pádlo nastaviť do rôznych uhlov. Najnižší dostupný uhol je nula stupňov a najvyšší je 90 stupňov, aspoň pri niektorých modeloch.

S toľkou všestrannosťou vo vašich rukách, ako si vybrať správny uhol pádla pre kajak?

Odporúčame vám vŕtať a skúmať. V ďalšej časti vám povieme, ako nastaviť uhol vášho kajakárskeho pádla. Pomocou pokusov a omylov nájdete uhol, ktorý vám vyhovuje.

Ak chcete začať so základnou čiarou, nastavte uhol aspoň 60 stupňov a nie viac ako 85 stupňov.

Čítať  Fungujú snežné skútre na piesku? Všade, kde môžem jazdiť bez snehu

V rámci tohto rozsahu by ste si stále mali užívať výhody lepšej rýchlosti, menšej bolesti rúk a menšieho odporu vetra, ale bez toho, aby ste zmenili uhol pádla na kajaku do smiešnej miery. Vaše pádlo sa vám nebude zdať príliš nemotorné na používanie, aj keď zopakujem, mali by ste počítať s krátkym obdobím prispôsobenia.

Ako nastavíte uhol na kajakárskom pádle?

Dobre, ste pripravení krútiť pádlom na kajaku. Tu je návod, ako sa to robí.

Objímka je spoj, kde sa spájajú dve polovice lopatky. Je to tiež oblasť, kde budete krútiť pádlom, ako už bolo spomenuté.

Mnohé objímky majú na sebe sériu čísel, ktoré sa postupne zvyšujú. Tieto čísla predstavujú uhlové stupne vášho kajakárskeho pádla. V závislosti od toho, či je vaše pádlo základnej úrovne alebo drahšie, možno budete môcť nastaviť dve alebo tri polohy uhla.

Objímka bude mať zvyčajne niekoľko štrbín (najmenej tri), ktoré slúžia na pripnutie gombíka. Takto nastavíte uhol. Pri niektorých kajakárskych lopatkách potiahnete objímku rovno, aby ste ju zaistili na mieste. Možno budete môcť nastaviť uhol pre pádlo na ľavej aj pravej páke.

Ako používať krútené kajakárske pádlo

Už dvakrát sme spomenuli, že používanie pereného kajakárskeho pádla môže byť nepohodlné a trochu náročné. Rýchlo si spomeniete na svoje rané kajakárske časy, keď ste čepeľ krájali do vody príliš tvrdo bez akejkoľvek techniky alebo zdokonaľovania.

Aby sme vám pomohli prekonať prekážku, ktorá sa prispôsobuje skrútenému kajakovému pádlu, tu je niekoľko krokov na zdokonalenie vašich schopností.

Vyberte si svoju ovládaciu ruku

Operené kajakové pádlo si vyžaduje ovládaciu ruku. Toto nie je nevyhnutne vaša najdominantnejšia ruka, ale skôr tá, ktorá je najbližšie k čepeli, keď pádlo ide do vody. To znamená, že aj praváci môžu ovládať ľavou rukou a naopak. To znamená, že pre čo najjednoduchší zážitok z pádlovania chcete, aby vaša ovládacia ruka bola taká, ktorú môžete voľne a pohodlne používať.

Čítať  Aký typ a značky toaletného papiera sú bezpečné pre môj RV?

Umiestnite ovládaciu ruku správne

Keď už určíte, ktorá je vašou ovládacou rukou, je čas dať túto ruku do pozície. Vaša ruka by mala byť aspoň šesť palcov od hornej časti čepele. Niektorí kajakári to robia dvakrát a posúvajú ruku 12 palcov pozdĺž hriadeľa. Čokoľvek sa pre vás cíti najpohodlnejšie, je to, čo by ste mali urobiť.

Očami obkreslite okraj čepele a potom zarovnajte svoje veľké kĺby s okrajom.

Potom umiestnite svoju nedominantnú ruku

Vaša nedominantná ruka je opakom kontrolnej ruky. Aj keď to nie je vaša hlavná ruka pri použití skrúteného kajakového pádla, stále hrá úlohu pri pohybe pádla. Chcete, aby táto ruka bola na hriadeli pádla. Vzdialenosť od čepele k vašej ruke by mala byť rovnaká.

Ak máte problém so správnym umiestnením rúk, niektorí kajakári zdvihnú pádlo, až kým nebude objímka na hlave. Potom nastavia lakeť na 90 stupňov a skontrolujú umiestnenie rúk. To je miesto, kde by vaše ruky mali ísť na hriadeľ lopatky.

Otočte pádlo

Potom chcete ponoriť pádlo do vody tak, ako to zvyčajne robíte pri jazde na kajaku. Počas každého zdvihu pomocou ovládacej ruky by mala druhá ruka otáčať pádlom. To umožňuje, aby sa čepeľ nabudúce ľahko dostala do vody.

Pravdepodobne budete musieť uvoľniť svoju nedominantnú ruku, aby ste umožnili ľahké otáčanie.

Aj keď si na začiatku budete veľmi vedomí tohto dodatočného kroku pridaného do vašej rutiny pádlovania, čím častejšie to robíte, tým je to prirodzenejšie.

Záverečné myšlienky

Krútenie alebo opečenie pádlom na kajaku príde vhod, keď sa chcete rýchlejšie pohybovať po vode, stráviť v kajaku dlhé hodiny bez bolesti zápästia alebo keď vám vietor do tváre bráni pádlovaniu.

Hoci niektorí kajakári nikdy nekrútia pádlami, je to šikovný trik, ako vytiahnuť, keď si to situácia vyžaduje. Teraz to môžete urobiť vo vyššie uvedených scenároch a ukázať svojim kolegom na kajaku, ako sa to robí!