Turistický chodník Little Cataloochee Trail

CATALOOCHEE VALLEY, NÁRODNÝ PARK VEĽKÝCH SMOKY MOUNTAINS

Jeden z najobľúbenejších a najnavštevovanejších národných parkov, Great Smoky Mountains, sa môže pochváliť rozlohou 522 427 akrov a je rovnomerne rozdelený medzi Tennessee a Severnú Karolínu. Rozľahlosť prírody, rekreácia v prírode a prehliadka pamätihodností udržia každého návštevníka v údivu a úžase nad jeho zázrakmi.

Údolie Cataloochee zostáva najodľahlejšou oblasťou a jednou z najmalebnejších v tomto parku. Ak hľadáte divokú prírodu, úžasné scenérie, historické stavby, výnimočné túry a niečo trochu neobvyklé, toto je vaše miesto.

Ako sa tam dostať

Najbližšie mesto k Cataloochee Valley je Maggie Valley, NC. Mnoho ľudí pozná údolie Maggie pre jeho krásu, lyžovanie a možnosti na jeseň. Ak však chcete nájsť cestu do tohto jedinečného údolia, budete musieť zísť z vychodených ciest.

Vaša cesta začína 13-míľovou jazdou po Cove Creek Road z Maggie Valley. Cove Creek je strmá, úzka, kľukatá horská cesta. Hore a cez Cove Creek Gap vedie 3 míle nespevnenej cesty. Potom sa vinie na druhú stranu hory. Keď sa opäť dostanete na chodník, odbočte doľava a zostúpte do údolia.

Uistite sa, že máte všetko jedlo, vodu a potreby, ktoré potrebujete, a plnú nádrž plynu. Neexistujú tu žiadne komerčné služby. Na Cove Creek tiež nie je vhodné jazdiť na karavane.

Útržok histórie

Cherokee využívali údolie Cataloochee ako lovisko, dokonca až do 19th storočia, keď sa do tejto oblasti začali sťahovať prví osadníci po podpísaní Holstonskej zmluvy s kmeňovým národom.

V roku 1834 sa tu začali usadzovať rodiny, kde potomkovia zostali až do konca 30. rokov 20. storočia, kedy bola pôda začlenená do systému národných parkov. Nakoniec les získal poľnohospodársku pôdu a sady, ale dnes v údolí zostalo niekoľko stavieb, ktoré chráni NPS. Ešte ďalších možno vidieť na turistickej trase Little Cataloochee Trail.

Historické štruktúry

Údolie Big Cataloochee ponúka návštevníkom možnosť prezrieť si niekoľko historických domov a budov jednoducho tým, že sa do údolia dostanete 13-míľovou cestou po Cove Creek Road.

Pôvodne zrubový dom bol postavený v roku 1869. Palmerov syn pridal rámovú prístavbu a veternú dosku. Teraz slúži ako múzeum s vlastným sprievodcom.

Kaplnka Palmer bola postavená v roku 1898.

Caldwellov dom a stodola boli postavené v roku 1903 a 1923.

Messner Barn, postavený v roku 1905, sa presťahoval do blízkosti rezidencie Ranger.

Woodyho dom, postavený v roku 1880, sa nachádza jednu míľu od údolia na Rough Fork Trail. Pôvodne postavená z guľatiny, ďalšie miestnosti a obloženie boli pridané, keď sa sprístupnili rezivo a píly.

Pôvodnú školu Bukový háj, zrubovú budovu, nahradil školský dom z roku 1901, ktorý stojí dodnes.

Malého Cataloochee, odnož Big Cataloochee, spojila krv a manželstvo. Do roku 1910 žilo v oboch komunitách takmer 1300 ľudí. Cestovanie za historickými štruktúrami, ktoré zostali v Little Cataloochee, je obmedzené na konský chrbát alebo turistické topánky na Little Cataloochee Trail – o čom je koniec koncov tento článok. Tak čo, ste pripravení na tú túru?

Malý Cataloochee Trail

Po putovaní Big Cataloochee Valley a prehliadke niektorých historických pamiatok sme sa vydali smerom k Little Cataloochee trailhead.

Čítať  Môžete hrať pozemný hokej v daždi?

Z údolia je prístup k chodníku cez štrkovú cestu s názvom Pretty Hollow Gap hneď za Palmer Chapel. Vaša počiatočná túra dlhá 0,8 míle po tejto štrkovej ceste vás zavedie na začiatok trasy.

Trasa je tam a späť a jej dĺžka sa mení v závislosti od toho, ako ďaleko sa chce turista dostať. Naším dnešným cieľom bol Little Cataloochee Baptist Church, aby sme prešli 8 až 8,5 míľ. Chodník pokračuje ešte 2,3 míle za kostol a zavedie vás do Hannah Cabin, poslednej historickej budovy na tejto ceste.

Keď sme sa vybrali do Pretty Hollow Gap, zistili sme, že Palmer Creek vedie paralelne pozdĺž tejto štrkovej cesty, čo na začiatku našej cesty vydáva zvuky bľabotajúceho potoka. Na križovatke na Little Cataloochee Trail sme zamierili doprava.

Nasledujúce dve míle sú do kopca, keď prejdete cez horu Noland. Nie je to nevyhnutne namáhavé, je to však nepretržité. V rámci týchto prvých dvoch míľ nájdete sériu prechodov cez potok cez Little Davidson Branch. Výhodou je použitie nášľapných kameňov na potokoch, ak však nedávno spadli silné dažde, možno zistíte, aké vodotesné tieto turistické topánky skutočne sú.

Na 1,5 míle, stále cez horu Noland, si všimnete kamenný múr, pravdepodobne pokrytý zeleňou, ktorý je ruinou starej Messnerovej farmy. Messner vyskúšal rôzne remeslá a poľnohospodárstvo, no nakoniec to bol jablkový sad, ktorý priniesol rodine Messnerovcov udržateľnosť.

Keď začnete klesať na druhú stranu hory Noland, možno sa vám uľaví, že vaše stúpanie sa skončilo. Zatiaľ čo nevýhoda sa zdá byť jednoduchšia, je to strmý pokles a pamätajte, že budete musieť ísť späť hore (teraz pokles) na druhej strane späť k vášmu vozidlu. Chodník má v tomto bode niekoľko odbočiek.

Je čas dodať, že počas nášho výletu do Maggie Valley sme s manželom Daveom pozvali priateľa, ktorý v tom čase žil v Asheville, aby sa s nami vybral na túru. Všetci traja sme sa rozhodli, že si zoberieme na túru medvedí zvonec a malý vzduchový klaksón. Mal som na starosti zvonček na medveďa, čo bola celkom jednoduchá práca, zatiaľ čo Janelle niesla vzduchový klaksón. Môžeme tiež dodať, že sme boli na turistike počas obdobia párenia losov, ktoré trvá od polovice septembra do konca októbra. Po prvé, mňa viac znepokojovalo, že som cestou videl medveďa (čo sa nám nestalo), ako losa.

Keď sme kráčali cez jednu z tobogánov, rýchlo sme pred nami zbadali losiu samicu. V skutočnosti sa nám z nejakého dôvodu uľavilo, že to bola samica a nie samec. Bol to dobrý čas zastaviť sa, udržať si bezpečnú vzdialenosť, pozorovať a vidieť, čo sa rozhodla urobiť. Vedeli sme, čo robíme, čo sa ďalej neposúvalo. Dali sme si pauzu, napili sa vody a čakali. Nezdalo sa, že by ju nejako zvlášť vyrušovali 3 ľudia, ktorí sa na ňu pozerali.

Vedel som, že Janelle chce ten vzduchový klaksón vyskúšať tým najhorším spôsobom. Nebol som fanúšikom tohto nápadu, ale všetci sme boli pripravení na to, že pani Elk pôjde ďalej. Janelle krátko zatrúbila. Los sa nepohol. Čakali sme, zazvonili ešte raz, kým som zúrivo zazvonil na medvedicu, a nakoniec dostala náznak a odišla z cesty do lesa. Boli sme opäť na ceste.

Čítať  Aké sú vrecká na koši teplovzdušného balóna?

Keď sme prišli na našu prvú historickú budovu, Cook Cabin, cítili sme sa, akoby bola pred nami oáza. Táto kabína, postavená v 50. rokoch 19. storočia, bola obnovená do pôvodnej podoby spoločnosťou NPS v 90. rokoch 20. storočia. Jedna z desiatich dcér Daniela Cooka sa vydala za Willa Messnera, okolo ktorého ruiny poľnohospodárskej pôdy sme sa nedávno prešli. Toto miesto vyzeralo ako krásne prostredie pre usadlosť. Sedel na pobočke Coggins a poskytoval rodine Cookových čerstvú zásobu vody.

Za Cook Cabin ležal náš cieľ Little Cataloochee Church. Chodník sa v tomto bode stal skôr poľnou cestou a viete si predstaviť, že ho používali rodiny, ktoré sa minulé dni pohybovali, keď v nedeľu ráno cestovali do kostola. Cesta sa v tomto bode zdala rovná; oveľa jednoduchšia túra na našich ďalších 0,7 míle.

Keď sme sa dostali hore trávnatým hrebeňom, ikonický kostol sedel vpredu a uprostred. Dosiahli sme náš cieľ. Miestne rodiny spolupracovali na stavbe tohto kostola v roku 1889. O dvadsaťpäť rokov neskôr Will Messner navrhol a postavil kostolnú vežu. Na dokončenie zvonice rodina Hannah darovala svoj 400-librový zvon.

Tento irenický kostolný cintorín zobrazuje hroby z 30. rokov 19. storočia. S prekvapením sme zaznamenali množstvo mladých žien a detí, ktoré tu boli pochované, no zabúdame aj na to, že pôrod v tých časoch nebol pre slabé povahy. V pojazdnej časti údolia Cataloochee sa nachádzajú tri ďalšie cintoríny. Každý rok v júnový deň sa potomkovia schádzajú na týchto cintorínoch, aby si pripomenuli a uctili rodinných príslušníkov.

Približne 1,2 míle od kostola sa nachádza Hannah Cabin. Medzi kostolom a chatou sa nachádza niekoľko zvyškov náradia, hospodárskeho náradia a starých stavieb. Evan Hannah prišiel do údolia Cataloochee v 30. rokoch 19. storočia a je známy ako jeden z jeho prvých osadníkov. Dochádzal nám čas, voda a energia na našu spiatočnú túru, takže sme sa rozhodli vzdať sa dodatočných kilometrov tam a späť, aby sme videli Hannah Cabin. Z toho, čo som čítal, si to naplánujte, pretože si to trek zaslúži.

Naša túra späť do údolia sa zdala oveľa rýchlejšia – nie je to tak vždy? Samozrejme, porozprávali sme našu cestu tak, že sme prešli všetko, čo sme už videli, okrem losa! Urobili sme si prestávku v Cook Cabin, aby sme jedli granola bar a trochu vody. Odtiaľ nás čakala ťažká úloha na druhej strane strmšej chôdze hore a cez Noland Mountain. Zdalo sa to namáhavejšie ako na začiatku nášho dňa, ale odtiaľ to bolo na zostávajúcu túru z kopca.

Raz nad Noland Mountain sme si všimli niekoľko konských kolíkov, ktoré vyzerali ako skvelé miesto, kde by sme sa mohli nadýchnuť a vypiť viac vody, ktorá bola teraz takmer vyčerpaná.

Čítať  8 miest na Zipline v severnej Kalifornii

Na križovatke sme odbočili na Pretty Hollow Gap a vedeli sme, že sa čoskoro vrátime do údolia. Naša túra nám trvala 5 hodín, čo sa zdalo rozumné, keď sme sa zastavili na prehliadku mesta a čakali na samicu losa. Bol to dobre strávený deň a rozhodne stojí za to si ho zopakovať.

Divoká zver v údolí

Náš deň mal byť v skutočnosti oveľa lepší. Neskoro popoludní, keď sme kráčali smerom k nášmu vozidlu, sme boli odmenení tým, že sme videli niekoľko losov pasúcich sa v údolí. Aký nádherný pohľad! Aj keď sme neboli svedkami žiadneho losieho býka, ktorý by bojoval o pozornosť samice, videli sme a počuli sme ich, ako sa do údolia ozývajú výkriky polnice. Mali sme šťastie, že sme boli v správnom čase na správnom mieste.

Iní ľudia sa vydali na cestu po Cove Creek Road neskoro popoludní v nádeji, že uvidia losa. Boli tam nápisy, ktoré varovali ľudí, aby si držali odstup. Koniec koncov, bolo obdobie párenia losov, známe aj ako rujea je známe, že samce losa sú nebezpečné s nepredvídateľným správaním. Môžu vážiť viac ako 1 000 libier. Každý rok niekto nerešpektuje pravidlá bezpečnosti a dochádza k zraneniam ľudí. Počas ruje nikto nesmie na polia doliny v žiadnu dennú ani nočnú hodinu. Držte sa cesty a zostaňte v blízkosti svojho vozidla.

Losy sa kedysi potulovali po južných Appalačských horách a vo východných oblastiach USA, ale v tejto oblasti boli vyhubené nadmerným lovom a stratou biotopu. Ochranárske skupiny sa začali obávať, že losy smerujú k vyhynutiu. Služba národného parku v roku 2001 opätovne zaviedla 52 losov do údolia Cataloochee. Do roku 2016 sa ich počet zvýšil na 200.

Väčšina losov je zabezpečená rádiovým obojkom a monitorovaná, ako to strážcovia dokážu. Niekoľko losov migrovalo do oblasti Cherokee v Severnej Amerike. Pre prostredie údolia Cataloochee je výhodou, že sa losy opäť potulujú po týchto krajinách ako pred stovkami rokov.

Bežne sa tu vyskytujú rôzne druhy vtákov, morky divé a jelene belorítky. Toto údolie nazýva domovom aj medveď čierny.

Záver

Tento jedinečný zážitok je k dispozícii. Zdá sa, že Great Smoky Mountains je na zozname všetkých. Začiarknite to a dostaňte sa do údolia Cataloochee. Okrem Little Cataloochee je tu množstvo chodníkov, ktoré čakajú na preskúmanie.

Pokojná scenéria je inšpirujúca. Či už si ho prezeráte z údolia, chodíte po chodníkoch, maľujete obraz alebo to všetko len dýchate, určite nájdete pokoj a dôvod, prečo prví osadníci pred mnohými rokmi nazývali Cataloochee domovom.

Súvisiaci obsah

Ak chcete zlepšiť svoj zážitok z turistiky, pozrite si našu odporúčanú výbavu na batoh. Toto je zariadenie, ktoré používam vždy, keď chcem zostať cez noc vonku. Majte však na pamäti, že tieto položky nie sú nevyhnutne všetky položky najvyššej kategórie. Mojím cieľom na tejto stránke je odporučiť výbavu, ktorá má naozaj dobrú cenu a zároveň si zachováva vysoký štandard kvality. Toto sú veci, ktoré používam.