Trolling pre Kokanee bez downriggerov

Toľko ľudí prichádza o vzrušenie z chytania kokanee, pretože počujú, že musíte trollovať pomocou downriggerov. Downriggery určite uľahčujú prácu, ale nie sú potrebné pre úspech.

Ak chcete dôsledne naplniť svoj nadväzec kokanee, potom vám odporúčam čítať ďalej. Mojím cieľom je pomôcť vám chytať ryby v hlbších vodách počas celej sezóny s jednoduchým nastavením trollingu, ktoré nezahŕňa míňanie pekných centov na downriggery.

Ako hlboko žijú kokanee

Jazerá a nádrže, kde kokanee žijú, sú hlboké a dokonale vhodné na podporu veľkého počtu zdravých rýb. Nie je nezvyčajné označiť ryby elektronickým sonarom na 90 stôp.

Niekoľko faktorov ovplyvňuje, kde vo vodnom stĺpci kokanee bude. Patrí medzi ne teplota vody, zdroje potravy, denná doba a sezónne zmeny.

Skoro na jar sa kokanee nachádza v hĺbke 10 až 20 stôp vo vode. Teploty sú nízke a ich primárne zdroje potravy (zooplanktón) sú bohaté a dobre rozložené pozdĺž vodného stĺpca.

Ako jar prechádza do leta, slnko diktuje životný cyklus mikroskopického zooplanktónu. Zooplanktón sa pohybuje hlbšie vo vode, keď slnko stúpa na oblohe vyššie a kokanee ho nasleduje. Preto by ste mali počítať s tým, že za súmraku a úsvitu nájdete ryby v plytšej vode a do poludnia o niečo hlbšie.

Kokanee sú veľmi citlivé na zmeny teploty a vyhýbajú sa teplotám, ktoré stúpnu nad 60 stupňov Fahrenheita. Horúce letné dni vedú k vyšším povrchovým teplotám a ryby sa pohybujú hlbšie a hľadajú chladnejšiu vodu.

V priemere očakávajte, že kokanee nájdete v 30 až 60 stôp vody počas rybárskej sezóny.

Zatiaľ čo downriggery nie sú nutnosťou, dobrý vyhľadávač rýb áno. Ak nemáte spoľahlivý spôsob, ako zistiť, kde sa kokanee nachádza, väčšinu dňa strávite hádaním hĺbky a miesta, kde sa musíte nachádzať. Kokanee sa veľa pohybuje a miesto, kde ich nájdete, sa deň od dňa líši.

Posuvné kvapkadlo

Teraz, keď sme pochopili, že kokanee preferujú hlbšiu vodu, poďme sa pozrieť na najlepšie nastavenie, ako dostať svoje náčinie pred seba pri trollingu bez downriggeru.

Len málo trollingových súprav je pre kokanee tak jednoduchých a účinných ako posuvné kvapkadlá. Moja ideálna zostava má nasledujúce komponenty:

  • Posuvná spona na platiny
  • 1 až 6 uncový potápač delových gúľ
  • Korálková retiazka
  • Kokanee dodger
  • Kokanee hoochie
  • Kukurica sušená farbením (vôňa anízu a cesnaku)
Čítať  Aká je najlepšia živá návnada na rybolov na ľade

Pomocou týchto 4 jednoduchých krokov uviažte náväzec.

Krok 1:

Najprv nasuňte posuvnú platinovú sponu na hlavný vlasec.

Krok 2:

Potom priviažte korálkovú retiazku a potom 18 až 22 palcový kus hlavnej šnúry na 4 alebo 5 palcovú dodger podľa vášho výberu.

Krok 3:

Nasledujte to s 6 až 8 palcovým kúskom ľahkého náväzca priviazaného ku kokanee hoochie s návnadou s niekoľkými jadierkami anízu a cesnakom sušenej kukurice.

Krok 4:

Posledným krokom je pridanie závažia delovej gule do hmotnosti potrebnej na dosiahnutie ryby. Potápač s hmotnosťou 3 až 4 uncí ma pri väčšine príležitostí dostane do zóny pre ryby.

Na bližšie objasnenie presného nastavenia použite obrázok nižšie.

Možno sa čudujete, prečo potrebujete posuvnú sponu. Nebolo by jednoduchšie použiť inline kýlové alebo banánové závažia?

Tieto typy závaží fungujú, ale spôsobujú jeden veľký problém. Stratíte viac rýb.

Kokanee má super mäkké ústa a vlečka umožňuje rybe zasiahnuť návnadu bez toho, aby jej váha odolala úderu. Inline závažie nezmierni úder do tlamy rýb a trhlina v pere im dáva väčšiu šancu nahodiť háčik.

Inými slovami, posuvná platinová spona rozdeľuje silu pozdĺž vlasca a až po špičku vašej vlečnej udice bez zapojenia odporu závažia. Nielenže uvidíte jemné zásahy od malých rýb, navyše dostanete viac rýb do člna a do siete.

Zistite, aké hlboké je vaše vybavenie

Hlavnou výhodou použitia downriggeru je schopnosť dosiahnuť presné hĺbky. Som prvý, kto priznáva, že v tomto smere nič neprekoná downrigger. Keď označujete ryby na svojom sonare vo výške 57 stôp, downrigger môže dostať vaše náčinie do tejto hĺbky stlačením tlačidla.

Nie je však všetko stratené. Existuje pomerne presný spôsob, ako dostať svoje náčinie do určitej hĺbky. S malým prieskumom a niekoľkými skúsenosťami z prvej ruky som zostavil tabuľku, ktorú môžete použiť ako pomôcku na určenie vašej hĺbky pri trollingu na kokanee.

* Merania hĺbky založené na 8-12 librovom mono linke pri rýchlosti 1,5 mph

Ak chcete využiť tento graf naplno, vaša zostava trollingu by mala obsahovať vodný navijak so zabudovaným počítadlom vlasca. Presné odhady začiatku hĺbky s presnými meraniami množstva vysunutého vlasca. Ak používate rotačku, vyťahujte vlasec v krokoch po jednej stope a snažte sa nestratiť v počte.

Čítať  9 najlepších prútov na ľad, ktoré sa skutočne oplatí kúpiť

Pravdepodobne ste si všimli, že maximálna dosiahnutá hĺbka je okolo 60 stôp. V zriedkavých prípadoch, keď sú ryby zavesené v 75 stôp vody alebo viac, stále máte dobrú šancu nalákať kokanee, aby sa zdvihla na vašu návnadu. Kokanee sa často pohybuje hore, aby preskúmal honosného nebezpečenstva vo vode s dobrou jasnosťou.

Opäť platí, že pri označovaní rýb v rozsahu 40 až 50 stôp by som mal použiť závažie s hmotnosťou 3 alebo 4 unce. Ak máte po ruke výber závaží, môžete ich jednoducho vymeniť, keď sonar indikuje držanie rýb v rôznych hĺbkach.

A čo potápači

Potápači vynikajú v tom, že pri trollingu dostanú výstroj hlboko dole a bez toho, aby vypustili príliš veľa vlasca. Videl som kokanee chytené s malými potápačmi Deep Six, potápačmi Dipsy a potápačmi Jet.

Treba si však uvedomiť niekoľko hlavných nevýhod.

Po prvé, spúšťací mechanizmus, ktorý zastaví potápača v potápaní, keď sa ryba zasekne, nie je zvyčajne dostatočne citlivý na malé kokanee.

Po druhé, ako som už opísal pri inline kýle alebo banánovom závaží, potápač odolá úderu a často spôsobí slzenie v mäkkých ústach kokanee. Výsledkom je, že počas boja stratíte viac rýb. Aby ste tomu zabránili, skúste za potápača pridať gumený tlmič. Bude fungovať ako tlmič nárazov, keď ryba zasiahne vašu nástrahu.

Napokon, ale v neposlednom rade, boj s kokanee nie je taký zábavný, keď ho ťahajú za veľkým potápačom.

To neznamená, že potápači sú na kokanee zbytoční. Ak je to to, čo máte, potom to použite. Ak dokážete určiť, do akej hĺbky ho necháte ponoriť, ulovíte spravodlivý podiel rýb, ale bude to vyžadovať prax a jemné ladenie, aby ste to dosiahli správne.

Tipy na trollovanie, aby ste sa dostali hlbšie

Niekedy potrebujeme dostať naše náčinie len o pár metrov bližšie k rybe. Aby ste to dosiahli, existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako znížiť odpor vášho zariadenia a poslať ho hlbšie do vodného stĺpca.

Čítať  Je Powerbait považovaný za živú návnadu

Použite vlasec s menším priemerom

Priemerná kokanee je dlhá asi 16 palcov, takže naozaj nemusíte navíjať 20 librový test. Namiesto toho použite čo najľahší vlasec. Ľahšie šnúry majú menší priemer. Keď vlasec prechádza vodou počas trollingu, vytvára odpor. Zistil som, že skúšobný monofil s hmotnosťou 8 libier je dobrou rovnováhou medzi pevnosťou a zníženým odporom.

Prechod na pletenú šnúru môžete ďalej znížiť. Výhodou pletenej šnúry je väčšia pevnosť pri ešte menších priemeroch. Majte na pamäti, že pletená šnúra sa nenaťahuje ako mono. Ak strácate viac rýb ako s mono šnúrou, skúste pridať gumený tlmič za korálkovú retiazku, aby ste utlmili silu agresívnych otrasov hlavy.

Troll v „S“ krivky

Nikdy nie je dobrý nápad trollovať v priamych líniách. Zmeňte svoju trollingovú prezentáciu pomocou zákrut a kriviek „s“. To spôsobí zmeny v rýchlosti, čo umožní, aby vaše náčinie kleslo o niekoľko stôp počas zákruty. Keď sa otočíte opačným smerom, zdolávanie sa zrýchli a stúpate späť do hĺbky priamky.

Urobte svoje zákruty jemné a hladké. Pohyb vášho výstroja nahor a nadol cez vodný stĺpec môže spustiť viac úderov.

Upravte rýchlosť trollingu

Kokanee ako pomalá rýchlosť trollingu. Pri trollingu sa snažte udržať rýchlosť od 0,8 mph do 1,7 mph. Vyššie uvedená tabuľka na určenie vašej hĺbky s posuvným kvapkadlom sa odhaduje na rýchlosť 1,5 mph. Môžete pridať 5 až 10 stôp k vašej celkovej hĺbke, ak spomalíte na 1 alebo 1,2 mph.

Osobne považujem rýchlosť 1,2 mph za najlepšiu rýchlosť trollingu na chytanie kokanee. Pred vypustením vlasca nezabudnite skontrolovať činnosť vášho zariadenia. Niektorí dodgers strácajú svoju aktivitu pri rýchlostiach pod 1 mph.

Záverečné myšlienky

Trolling pre kokanee nemusí byť komplikovaný ani drahý. Vyskúšajte posuvné kvapkacie zariadenie a nebudete sklamaní z výsledkov.

Ak ste ešte nikdy nelovili na kokanee alebo dokonca máte dlhoročné skúsenosti, určite si prečítajte môjho sprievodcu všetko, čo potrebujete vedieť o trollingu pre kokanee. A ak trollovanie nie je váš štýl, pozri ako môžete chytiť kokanee jigging namiesto toho! Všetky tieto tipy vám pomôžu zvýšiť váš úspech.