Toto je rozdiel medzi pstruhom dúhovým a lososom Kokanee

Pstruh dúhový a losos Kokanee sú dve najviac cielené ryby na západnom pobreží. Obe sú to chutné ryby a obe je zábavné chytať, dva z hlavných dôvodov, prečo sú také obľúbené. Na západnom pobreží, od Kalifornie po Kanadu a Aljašku, je mnoho lovísk, ktoré si dali za cieľ udržať stabilnú populáciu Rainbows a Kokes v jazerách a okolitých riekach.

Aký je však rozdiel medzi pstruhom dúhovým a lososom Kokanee? Pstruh dúhový je druh oceánskeho pstruha s dvoma vetvami druhov. Vetva steelhead trávi väčšinu času v oceáne, zatiaľ čo hlavná vetva trávi všetok čas v sladkej vode. Losos Kokanee žije vo vnútrozemí v jazerách a dokonca ani tie v riekach nemajú nutkanie hľadať oceán.

Pstruh dúhový

Pstruh dúhový má dve vetvy alebo poddruhy považované za pstruha dúhového. Hlavná vetva, jednoducho nazývaná Pstruhy dúhové, je menšia ako druhá vetva. To sú zvyčajne ryby, o ktorých sa hovorí, keď sa hovorí o pstruhoch dúhových. Chutia úžasne a dajú dobrý boj na háčiku.

Druhá vetva sa nazýva Steelhead Rainbow Pstruh. Steelheads sú pstruhy žijúce v oceáne, ktoré sú väčšie a agresívnejšie ako riečne Rainbows.

Biológia

Priemerná veľkosť pstruha dúhového, nie pstruha, je okolo 2 – 5 libier. Je to ryba dobrej veľkosti na jedenie a ľahko nakŕmite jednu osobu. Keď chytím Rainbows, zvyčajne chytím tri alebo štyri, v závislosti od limitu vreca, a nakŕmim rodinu chutnou večerou. Pstruhy dúhové majú priemernú dĺžku okolo 12 – 30 palcov.

Priemerná hmotnosť oceľovej hlavy je 8 – 11 libier. Sú väčšie ako rainbows určite a kvôli tomu zvyčajne cestujú do oceánu, aby získali viac živín, aby prežili s takou hmotnosťou. Priemerná dĺžka je 20-35 palcov.

Sladkovodný pstruh dúhový môže mať všetky farby dúhy chrbta a bokov, alebo môže mať matnú olivovo-hnedú alebo tmavomodrú farbu. Ich brucho je zvyčajne strieborné alebo bledé, ale vždy má svetlejšiu farbu. Farby ich šupín závisia od ich polohy, zrelosti a pohlavia.

  Čo je podpora muškárenia?

Variácia oceľovej hlavy má tendenciu byť striebornejšia a užšia, pričom je dlhšia a väčšia.

Životný cyklus

Dúhy môžu stráviť celý svoj život v rieke a vracať sa na určité miesto v rieke, aby sa rozmnožili. Na rozdiel od iných druhov rýb sa pstruhy môžu trieť niekoľko rokov za sebou bez toho, aby uhynuli. Niektoré pstruhy trávia časť svojho života v oceáne, no vždy sa vracajú do riek a potokov spawn, alebo klásť vajíčka. Začínajú sa trieť vo veku 3 alebo 4 rokov.

Pstruh oceľohlavý strávi väčšinu svojho života v oceáne a vracia sa len preto, aby sa rozmnožil. Oceľové hlavy sú väčšie ako dúhy, a to vďaka bohatým živinám, ktoré sa nachádzajú v oceáne. Rieky by nedokázali uživiť takého veľkého pstruha, pokiaľ by populácia rýb nebola takmer nulová.

Pri výtere pstruha dúhového príliš nezáleží na tom, či bol rodičom bytový pstruh dúhový alebo pstruh dúhový. Potomstvom mohol byť buď oceľovec alebo menší pstruh dúhový.

Sladkovodné dúhy aj oceľové hlavy môžu žiť okolo 11 rokov, ale len málo z nich sa dožije takej dĺžky života. Majú tendenciu mať v priemere okolo 4 – 6 rokov.

Kokanee losos

Losos Kokanee je vlastne suchozemský losos Sockeye, iná ryba žijúca v oceáne. Losos Kokanee alebo Kokes trávi celý život v sladkých vodách. Niektoré populácie úplne uviazli v jazerách, v ktorých žijú, zatiaľ čo iné majú prístup k riekam a potokom. Niektorí majú dokonca cestu k oceán, ale nevracaj sa tam.

Biológia

Losos Kokanee, hoci je príbuzný lososovi Sockeye, je oveľa menší ako ich rodový druh. Keďže jazerá a rieky nemajú dostatok živín, alebo v ich prípade planktónu, Kokes nemôžu byť také veľké ako losos Sockeye žijúci v oceáne.

Priemerná hmotnosť lososa Kokanee je iba 1 lb. Niektorí môžu mať až 3 – 5 libier, ale to nie je veľmi bežné. Väčšinu, ktoré sa dostanú do blízkosti, chytia ľudia alebo ich zjedia iné ryby, zvyčajne pstruhy dúhové.

  Najlepšie časy na chytanie rýb (a chyťte ich rýchlo!)

Priemerná dĺžka lososa Kokanee je 9 – 12 palcov.

Losos Kokanee sú strieborné ryby, ale len do času, kým sa nerozmnožia. Keď príde ten čas, samce sfarbia do sýtočervenej farby a na chrbte sa im začne vytvárať hrb. Ich čeľusť sa zasekne a získajú nejaké škaredo vyzerajúce zuby.

Keď samce sčervenajú, ich mäso začne dozrievať. Je to preto, že keď sa začnú pripravovať na trenie, ich telá začnú umierať. Červená je prvým indikátorom umierajúcich rýb, takže keď to začne, ich mäso sa znehodnotí.

Životný cyklus

Životný cyklus lososa Kokanee je celkom štandardný. Väčšina lososov Kokanee začína vo vajci umiestnenom v potoku a začína život v malom potoku. Keď budú dostatočne veľké, cestujú k jazeru alebo rieke, ak tam už nie sú.

Keď tam dorazia, zvyčajne strávia zvyšok svojho života v tomto jednom jazere, pričom ich občas zachytí nejaký rybár alebo ich prenasleduje/napadne pstruh dúhový.

Losos kokanee nikdy v živote nevstúpi do slanej vody. Trávia 100 % svojho času v sladkej vode a väčšina populácie úplne uviazla v nejakom jazere.

Existuje mnoho lovísk, ktoré umiestňujú ryby do jazier, aby rozbehli populáciu. Tieto ryby budú po zavedení do nového jazera čeliť mnohým ťažkostiam.

Niekedy zdroje potravy nestačia na to, aby ich uživili veľké množstvo. Existuje aj strach z toho, že ich zožerie pstruh dúhový.

Rozdiely medzi Rainbows a Kokes

Pstruh a losos sú si veľmi podobní, no ide o rôzne druhy rýb, a preto majú svoje výrazné rozdiely

Diéta – Pstruh dúhový je všežravec, čo znamená, že jedia rastliny a mäso. Dúhy zvyčajne jedia hmyz, ktorý spadol do rieky, ale jedia aj myši a žaby a je známe, že jedia aj iné ryby. Pstruh dúhový, najmä hlucháň, zbožňuje jesť lososa Kokanee. Ostatné dúhy však nejedia.

losos Kokanee striktne požierači planktónu. To môže byť pre nich ťažké, pretože planktón je veľmi citlivý na hladiny kyslíka. Ak sú hladiny kyslíka dostatočne vyčerpané, potom môže dôjsť k vyhubeniu jediného zdroja potravy lososa Kokanee. V mnohých zimách sa Kokanee k tomuto bodu veľmi približuje, no akosi každý rok sa planktón vracia na jar.

  Ako rýchlo cestuje pozemný hokejbal?

Chvostová plutva (chvost) – Chvost pstruha dúhového nie je veľmi vrúbkovaný. Sú viac hranaté ako rozvetvené. Losos Kokanee má na druhej strane veľmi vrúbkovaný chvost. Chrbtová plutva na Kokanee je skôr pravouhlý trojuholník, ktorý začína od bodu plutvy. Na dúhe je špička vytvorená tupým uhlom, ktorý jej dodáva viac zošikmený vzhľad v porovnaní so sklopnou plutvou Kokanee.

Poloha – Kokanee možno nájsť iba v sladkej vode, ako sú jazerá a niektoré rieky. Väčšinu Kokanee možno nájsť iba v severozápadných častiach Ameriky vrátane USA a Kanady.

Pstruhy dúhové boli úspešne introdukované na všetky kontinenty planéty, s výnimkou Antarktídy. Pstruh dúhový môže žiť v sladkovodných jazerách a riekach, ale môže prosperovať aj v slaných vodách oceánov a morí. Sladkovodné vetvy sú dostatočne malé na to, aby žili aj v niektorých potokoch.

Losos kokanee a pstruh dúhový sú si v niektorých ohľadoch veľmi podobné, no v iných nemôžu byť rozdielnejšie. Obe sú to mimoriadne chutné ryby a ich chytanie je zábavné. Skúste svoje šťastie pri ich chytaní a uvidíte, aké zábavné môže byť chytiť a zjesť sa!

Súvisiace otázky:

Sú pstruhy druhom lososa? Lososy iné ako pstruhy, ale sú oboje časť rovnakej čeľade a rodu. Pretože sa nemôžu spoločne rozmnožovať, považujú sa za samostatné druhy, pokiaľ ide o vzorce správania a fyzické vlastnosti.

Chutia Kokanee a Rainbow rovnako? Oni obe ryby a majú rybiu chuť a štruktúru, pretože obe sú známe ako mastné ryby, ale skutočná chuť je iná. Mäso z kokanee je sladké, zatiaľ čo mäso zo pstruha dúhového je slané.