To je dôvod, prečo potrebujete kajak na rybolov

Keď si naplánujete deň rybolovu, nikdy sa neobídete bez svojej dôveryhodnej rybárskej lode. Je s vami roky počas vašich sychravých dní a vašich najväčších rybárskych úlovkov. Minulý víkend vám váš priateľ priniesol rybolov na kajaku a páčilo sa vám to. Teraz uvažujete, že by ste si ho kúpili aj vy. Aké sú výhody rybolovu na kajaku?

To je dôvod, prečo potrebujete kajak na rybolov:

  • Tichšie na vode
  • Nízkonákladové
  • Jednoduchá údržba
  • Dobré cvičenie
  • Lepšie pre životné prostredie
  • Rýchlejšie na prekonanie dlhých vzdialeností
  • Prispôsobiteľné
  • Prístup k viacerým rybárskym oblastiam
  • Jednoduché spustenie

Ďalej sa budeme zaoberať každým z 9 vyššie uvedených bodov a budeme hovoriť oveľa podrobnejšie o výhodách kajakov oproti rybárskym lodiam. Keď skončíte s čítaním, určite si budete chcieť kajak aspoň požičať na rybolov, ak nie rovno kúpiť!

9 dôvodov, prečo si na rybolov vybrať kajak pred loďou

Tichšie na vode

Hoci ryby nemajú vonkajšie uši, počujú. Ich uši sú známe ako otolity. Prostredníctvom kombinácie svojich otolitov a bočných línií môžu ryby cítiť hluk a potom utiecť pri prvom náznaku nebezpečenstva.

Keď sa vo svojom motorizovanom rybárskom člne predierate jazerom alebo riekou, vyrušíte ryby. Je pravda, že ryby nepočujú hlasné zvuky, ktoré sú nad vodou, ale vaša loď je nad aj pod čiarou ponoru, takže ryby určite počujú váš motor vlečnej siete.

Akonáhle zastavíte motor a chvíľu nehybne sedíte, ryby môžu vystrčiť hlavu, no rovnako ľahko nie.

V kajaku nenarobíte ani zďaleka taký hluk. Zvuk vášho vesla prerezávajúceho sa cez vodu nie je hlasný. Už viete, že ani zvuky nad hladinou ako rozhovory nebudú ryby rušiť.

To vám dáva prvé trhliny na rybách v rieke alebo jazere predtým, ako sa rozptýlia. Mohli by ste zažiť jeden z vašich najúspešnejších rybárskych dní!

Nízkonákladové

Pamätáte si, koľko ste zaplatili za rybársky čln? Ak má vaša loď niekoľko rokov, možno ste trochu nejasní v jej cenovke, preto vám to pripomenieme.

Priemerná cena rybárskej lode je 50 000 až 100 000 dolárov a viac. Áno, na rybárskej lodi ste mohli minúť šesť čísel. Niet divu, že si to nepamätáš. Možno ste psychicky zablokovali náklady!

Pre porovnanie, rybársky kajak stojí medzi 750 a 1 100 dolármi. Je to tak, nový, vysokokvalitný rybársky kajak môžete skutočne dostať do rúk za babku.

Dokonca aj rybársky kajak za 1 100 dolárov je o 48 900 až 98 900 dolárov lacnejší ako rybárska loď za 100 000 dolárov. So všetkými ušetrenými peniazmi navyše si môžete kúpiť nový rybársky prút, návnady, háčiky, celých deväť!

Čítať  Lepíte si hokejky s loptou?

Jednoduchá údržba

Rybárske lode sú vždy náročnejšie na údržbu, keďže sú motorizované. Všetka mimoriadna starostlivosť, ktorú musíte motoru venovať, si vyberá svoju daň. Musíte prepláchnuť motor, skontrolovať svorky a skontrolovať motor zvnútra aj zvonka.

To nie je ani všetka údržba, ktorú musíte na svojej rybárskej lodi robiť. Musíte tiež vyčistiť exteriér a interiér, namazať diely, uvoľniť vypúšťacie zátky, otvoriť ventily a kohútiky, vyčistiť čalúnenie a vymeniť poškodené diely.

Ak to znie ako veľa práce, je to preto, že je. Niet divu, že ste vyčerpaní!

Údržba kajaku vyžaduje oveľa menej úsilia. Mali by ste skontrolovať trup, vyčistiť loď zvnútra aj zvonka, skontrolovať takeláž a zakryť svoj kajak, keď sa nepoužíva. V prípade nafukovacích kajakov ich môžete vyfúknuť a uschovať nabudúce. To je asi tak všetko.

Ako začínate vidieť, rybárske lode vysávajú váš čas a peniaze, dve z najcennejších vecí, ktoré v tomto živote máme. Jazda na kajaku vám z oboch ušetrí viac!

Dobré cvičenie

Dostať motorizovanú rybársku loď k určitému bodu na vode nevyžaduje prakticky žiadne úsilie.

Rybolov samotný, aj keď je zábavný, tiež nespáli najviac kalórií. Ak sedíte na lodi a chytáte ryby, spálite 143 kalórií za hodinu, ak vážite 150 libier. Ak vážite 250 libier, teraz by ste spálili 239 kalórií za hodinu.

To je sotva dosť kalórií na spálenie obeda. Ak počas tých dlhých úsekov, keď sa na vašej lodi nič nedeje, budete sedieť a nečinne maškrtiť, môžete sa pristihnúť, že nabaľujete kalórie bez toho, aby ste si to uvedomovali.

Toľko k zdravej aktivite!

Kajak nemá motor a namiesto toho sa spolieha výlučne na vašu fyzickú zdatnosť. Okrem vyššie spomínaných rybárskych kalórií spálite kalórie aj pri pádlovaní. To je výhoda, ktorú nezískate v motorizovanom rybárskom člne.

Koľko kalórií spálite pri jazde na kajaku? Podľa American Council on Exercise alebo ACE, ak vážite 125 libier, spálite 283 kalórií za hodinu jazdy na kajaku. Tí, ktorí vážia 150 libier, spália 340 kalórií za hodinu.

Ak máte 150 kíl a strávite len 60 minút kajakovaním a štyri hodiny rybačkou, je to 912 spálených kalórií. Rybár v motorizovanej rybárskej lodi vynechá týchto extra 340 kalórií, takže spáli iba 572 kalórií.

Lepšie pre životné prostredie

Naša planéta potrebuje našu pomoc viac ako kedykoľvek predtým. Každou voľbou môžeme robiť ekologické rozhodnutia, ktoré znižujú našu uhlíkovú stopu, alebo môžeme ešte viac prispieť k devastácii, ktorá pustoší našu planétu.

Čítať  Stojí za to generátor Honda? Prečo som si vybral 2200i

Ak je vaším plavidlom na rybolov motorizovaný čln, svoju uhlíkovú stopu len rozširujete, nie ju zmenšujete. Benzín, ktorý poháňa vašu loď, môže byť veľmi škodlivý pre životné prostredie.

Pri odparovaní plynu sa uvoľňujú výpary, ktoré zhoršujú znečistenie ovzdušia. Horiaci plyn môže produkovať oxidy dusíka, oxid uhoľnatý a oxid uhličitý, z ktorých žiadne nie sú pre človeka zdravé. Pevné častice sa dostávajú aj do ovzdušia, čím sa ďalej znižuje jeho kvalita.

Mimochodom, oxid uhličitý je primárny skleníkový plyn a ten, ktorý v súčasnosti urýchľuje globálne otepľovanie. Bez zníženia našej ľudskej činnosti, ktorá produkuje oxid uhličitý, bude globálne otepľovanie pokračovať, čo povedie k ďalším extrémom počasia a prírodným katastrofám.

Vody trpia aj pri použití člnov poháňaných plynom. Plyn je pre živočíchy jedovatý a keď sa dostane do vody, prenikne do tela morského tvora. Ich oči, chemoreceptory, koža a žiabre sú poškodené.

Rybí plavecký mechúr, ktorý podporuje vztlak, sa môže vďaka plynu naplniť, takže ryby už nemôžu správne plávať.

Hoci ryby majú prostriedky na detekciu plynu, aby mohli uniknúť, môžu to urobiť len vtedy, ak sú hladiny plynu v koncentráciách okolo 0,05 miligramu na liter.

Ak sa voda, ktorá obsahuje plyn, dostane do vášho kohútika, môže to poškodiť aj vás a vašu rodinu. Dokonca aj dýchanie vzduchu kontaminovaného plynom môže byť nebezpečné.

Ako už viete, kajaky nie sú motorizované, takže nepoškodzujú životné prostredie. Nemusíte sa obávať, že plyn ovplyvní miestnu zver (a vašich spoluobčanov), ani sa nemusíte stresovať tým, že do ovzdušia vnesie viac oxidu uhličitého.

Rýchlejšie prekonávanie dlhých vzdialeností

Ak postavíte motorizovanú rybársku loď a kajak proti sebe, rybárska loď by bola zakaždým silnejšia a výkonnejšia možnosť. Jeho motor umožňuje lodi generovať konskú silu, ktorá ju môže poháňať cez vodu.

Nespite však na kajaku! Ak ste zbehlí v pádlovaní, môžete na kajaku prejsť prekvapivo ďaleké vodné plochy za krátky čas. Nehovoríme, že by ste porazili rybársku loď, ako takú, ale na druhej strane, toto nie sú preteky.

Okrem toho, dosiahnutie cieľov na vašom kajaku prináša pocit zadosťučinenia a hrdosti, ktorý nikdy nezískate, keď pasívne jazdíte na svojej rybárskej lodi.

Prispôsobiteľné

Rybárske kajaky sú navrhnuté pre každý druh rybolovu, ktorý by ste kedy chceli robiť, od rybolovu v riekach a jazerách až po púšťanie sa do veľkého modrého oceánu. Na stole je dokonca aj rybolov na voľnej vode.

Môžete tiež vyzdobiť svoj rybársky kajak všetkými funkciami a príslušenstvom, ktoré potrebujete pre každodenný rybolov. Medzi vaše možnosti patria kormidlá na zvládanie vetra, stojace paluby, aby ste mohli loviť na nohách, vodiace dráhy pre vyhľadávače rýb, viac sedadiel, držiaky na prúty a množstvo úložných priestorov a boxov.

Čítať  Čo môžem urobiť s práškovým snehom?

Mimochodom, keď hovoríme, že máte možnosti ukladania, myslíme to vážne. Ku kajaku môžete napríklad pridať suchú tašku, vnútorné úložné priestory na rybárske prúty, nádrže na chladničku alebo box na náradie, sieťované vrecká, suché skladovanie v strede lode alebo kormy, uzavreté prielezy na prove a ďalšie.

Pri používaní rybárskeho kajaku nebudete chcieť nič a navyše budete môcť využívať všetky ostatné vyššie uvedené výhody.

Prístup k ďalším rybárskym oblastiam

Vďaka ich štíhlemu, aerodynamickému tvaru a chýbajúcemu motoru, ovládnutie rybárskeho kajaku otvára vaše možnosti oveľa viac ako prechádzanie tou istou vodnou plochou na rybárskom člne.

Budete mať slobodu preskúmať oblasti, ktoré vám predtým neboli prístupné. Tieto oblasti môžu byť plné rýb, takže si chladničku môžete naplniť neuveriteľnými úlovkami.

Vaša výška vo vzťahu k vodoryske pri jazde na kajaku je ďalším faktorom, ktorý zlepšuje vašu dostupnosť. Keďže ste nižšie pri vode, budete nútení upraviť a tak vylepšiť svoju rybársku hru a stať sa zručnejším.

Jednoduché spustenie

Vaša rybárska loď sa hladko kĺže vodou, keď má zapnutý motor, ale mimo vody je to ťažký, ťažkopádny kus kovu, s ktorým sa ťažko manipuluje. Spustenie člna do vody je jedna z vašich najmenej obľúbených častí, pretože sa vždy zapotíte.

Inak tomu nie je ani na kajaku! Plavidlo môžete spustiť priamo z doku, a nie kupovať špeciálny príves. Priemerný kajak váži menej ako 100 libier, takže je o stovky libier ľahší ako dokonca aj porovnateľne veľká rybárska loď. Manipulácia s kajakom bude ako sen.

Strávite menej času zápasením s prívesmi a určovaním presného uhla spustenia, aby ste mohli spustiť svoju loď a mať viac času na to, aby ste sa dostali k potravinám, ako je napríklad rybolov!

Záverečné myšlienky

Rybárske člny sú vhodnejšie pre mnohých rybárov, ale buďme skutoční, nie sú tou najefektívnejšou možnosťou. Priemerná rybárska loď je veľká, ťažká, hlučná, ťažko sa s ňou manipuluje a je plná plynu, ktorý môže znečistiť vodu a ovplyvniť miestny morský život (a niekedy aj ľudský život).

Kajaky stoja menej peňazí, vyžadujú menej údržby a sú menej hlučné. Môžu byť netradičnou voľbou na rybolov, ale ak raz vyskúšate kajak na rybárskej lodi, stavíme sa, že sa už nikdy nebudete chcieť vrátiť!