Tipy pre začínajúcich bežcov

Beh je cenným prostriedkom na zlepšenie kondície pre akýkoľvek šport, najmä pozemný hokej, ktorý si vyžaduje výbušnú silu, rýchlosť a vytrvalosť. V porovnaní so športom s mnohými pravidlami, polohami a povinnou výbavou sa beh zdá byť celkom jednoduchý. Každý, kto sa pokúsil ponoriť sa do behu, vám povie, že je to ťažšie a zložitejšie, ako to vyzerá. Keď si to uvedomíte, beh môže byť trochu zastrašujúci, ale nemusí! Tieto tipy vám pomôžu pristupovať k behu s tou najlepšou nohou vpred.

Najlepšie tipy pre začínajúcich bežcov sú:

  1. Urobte si z behania zvyk skôr, ako sa začnete starať o PR.
  2. Buďte si vedomí toho, ako bežať bezpečne.
  3. Nájdite si výbavu, s ktorou sa budete cítiť pohodlnejšie.
  4. Zostaňte sústredení na svoj vlastný výkon.
  5. Vyberte si, ako sa vyzujete.

Ak ste športovec, už keď začínate behať, máte výhodu. Najmä z pozemného hokeja budete mať väčšiu kardiovaskulárnu vytrvalosť a silu ako niekto, kto začína behať bez iného pravidelného cvičenia. Napriek tomu ani pre športovca nie je zaviesť pravidelný beh ľahkým cieľom. Tieto tipy vám pomôžu vyhnúť sa bežným nástrahám a dostať sa na cestu stať sa lepším bežcom a celkovým športovcom.

5 tipov pre začínajúceho bežca

Urobte si z behu zvyk skôr, ako sa začnete obávať PR

Ako každý iný typ kondicionovania alebo cvičenia, konzistencia je nevyhnutná na to, aby ste videli výsledky. Tým, že si pôjdete zabehať, neurobíte vo svojom športe žiadne výrazné zlepšenie. Z tohto dôvodu by malo byť vaším prvým cieľom urobiť si z behu zvyk. Môže byť lákavé skočiť do zamerania sa na rýchlosť alebo vzdialenosť, ale pre dlhodobé výsledky je vytvorenie návyku na beh kľúčové, ostatné bude nasledovať.

Môže byť užitočné vybrať si jeden pravidelný čas, ale ak to pre vás nie je možné, pozerajte sa dopredu na svoj týždeň a rozhodnite sa, kedy budete behať. Aj keď v tom čase začnete chodiť na prechádzky, behať a chodiť, alebo behať na krátku vzdialenosť, začnite si vytvárať zvyk vyjsť von a venovať čas behu.

  Najlepšie vnútorné aktivity pre zlé počasie na chate

Zbaviť sa bežného bežeckého návyku si vyžaduje niekoľko pokusov a omylov. Možno zistíte, že čas, ktorý ste si naplánovali, nefunguje tak dobre, ako ste si mysleli, a tak sa teraz môžete vyhnúť prekážke v budúcnosti. Akonáhle bude beh bežnou súčasťou vášho týždňa, budete na ceste k zlepšeniu ako bežec.

Uvedomte si, ako bežať bezpečne

Najmä keď trénujete v inom športe, bezpečnosť by mala byť najvyššou prioritou. Ak sa pri behu zraníte, môžete očakávať, že časť alebo celú sezónu pozemného hokeja presedíte, čo nikto nechce.

Zložitosť perfektnej bežeckej formy, kadencie a ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť, môže byť pre začiatočníka úplne ohromujúca. Ako hráč pozemného hokeja však možno viete viac, ako si myslíte. Pravdepodobne už chápete dôležitosť efektívneho zahrievania a ochladzovania. Budete tiež mať dobré povedomie o svojom tele a o tom, keď sa vám niečo nepáči. Oboje vám pomôže bezpečne behať.

Ako začiatočník v behu budete chcieť začať tým, že sa naučíte základy bežeckej formy, nájdite si dobré zahriatie pre svoje behy a nájdite si dobré schladenie po behu. Počúvajte svoje telo ako sprievodcu. Upravte si formu, ak máte nezvyčajnú bolesť pre nepohodlie. Ak problém pretrváva, zvážte konzultáciu s trénerom.

Ak sa pri behu zraníte, vašej hre to viac uškodí ako pomôže, takže buďte pri učení opatrní.

Nájdite výbavu, vďaka ktorej sa budete maximálne cítiť pohodlne

Keď prvýkrát začnete behať, môže vám to pripadať mimoriadne ťažké a trochu nemotorné. Dobrý prevod môže byť tou malou zmenou, ktorá robí celý rozdiel.

Určite budete chcieť dobré tenisky, ktoré absorbujú dopad behu a udržia vás v pohodlí. Mnohí bežci radi počúvajú hudbu alebo podcasty, a tak slúchadlá do uší, ktoré zostanú na svojom mieste a dosiahnu správnu hlasitosť, robia beh oveľa príjemnejším. Možno zistíte, že potrebujete náramok alebo vrecúško na boky, aby ste si uvoľnili ruky držaním telefónu a iných vecí.

  Majú štvorkolky svetlomety?

Čokoľvek, vďaka čomu sa budete cítiť pohodlnejšie, vám môže pomôcť vyjsť z dverí a zostať na ceste. Správna výbava je predovšetkým o minimalizácii nepríjemností a rozptyľovania, aby ste sa mohli sústrediť na čo najlepší výkon.

Sústreďte sa na svoj vlastný výkon

Keď začnete behať, môže byť veľmi ľahké upadnúť do porovnávania sa s ostatnými, najmä s tými, ktorí behajú dlhšie ako vy. Ako športovec môžete cítiť ešte väčší tlak na to, aby ste už boli nadpriemerným bežcom.

Vyvíjaním veľkého tlaku na seba a príliš rýchlym očakávaním zlepšení sa môžete ľahko nechať odradiť. Radšej sa zamerajte na to, čoho ste schopní, aké sú vaše ciele a všetok pokrok na ceste. Toto sú jediné veci, ktoré sú pre váš beh produktívne.

Nezaškodí vzhliadnuť k lepším bežcom, ale keď vám ostatní bežci namiesto inšpirácie spôsobia zlý pocit, môžete sa dostať do porovnávacej pasce.

Vyberte si, ako sa postavíte

Bežnou chybou nových bežcov je, že sa snažia zvládnuť všetky oblasti behu naraz. Vyzerá to tak, že sa každý bežec snaží predĺžiť a zrýchliť. Nielenže to povedie k tomu, že sa za pár minút zohnete a budete lapať po vzduchu, ale môžete sa vystaviť riziku zranenia.

Zameranie na rýchlosť alebo vzdialenosť môže výrazne uľahčiť postupné zlepšovanie. To znamená zvoliť si cieľ na dlhšie behy pohodlným tempom alebo zvoliť si stanovenú vzdialenosť a zamerať sa na kratšie časy. Zo začiatku môže byť frustrujúce si vybrať, ale keď sa zlepšíte, uvidíte, že sa celkovo zlepšíte. Odtiaľ sa môžete začať viac hrať bez toho, aby ste sa príliš rýchlo unavili na to, aby ste si dobre zacvičili.

Bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete vyzvať, urobte to bezpečne. Prvý deň by ste nešli do posilňovne a nenaložili si činku. Myslite na beh rovnako. Postupne pridávajte vzdialenosť a rýchlosť tlače, aby ste sa vyhli zraneniu.

  13 najlepších pláží na surfovanie v južnej Kalifornii 

Musím chodiť, kým môžem behať?

Bežným návrhom pre nových bežcov je začať rýchlou chôdzou predtým, ako sa pustíte do behov naplno.

Začať chôdzou je skvelé pre úplných začiatočníkov, ako pre tých, ktorí s cvičením začínajú, ale ako hráč pozemného hokeja pravdepodobne máte vytrvalosť a silu na to, aby ste začali s ľahkým behaním. Ak sa vám to zdá veľa, môžete skúsiť striedať aj obdobia behu a chôdze. Podľa tohto prístupu obmedzovanie nadčasov pri chôdzi vedie k úplným behom.

Zatiaľ čo väčšina aktívnych hráčov pozemného hokeja je fyzicky schopná obísť prechádzky, môže to byť skvelý spôsob, ako si vytvoriť návyk na beh. Ak je ťažké neustále behať, môže byť pre vás výhodné začať tým, že si nájdete čas na ľahké prechádzky a prejdete na beh nadčas. Keď máte vo zvyku vystúpiť v určitom čase, zistíte, že dostať sa na tú istú cestu, trať alebo cestu bude o niečo jednoduchšie.

Záverečné myšlienky

Keď je implementovaný bezpečne a dôsledne, beh môže urobiť každého športovca silnejším, rýchlejším a schopným hrať s väčšou výdržou. So všetkými týmito výhodami je beh zároveň jednou z najdostupnejších foriem cvičenia. Urobiť z behu pravidelnú súčasť vášho plánu a cítiť sa pri behu isto môže byť ťažké. Použite tieto tipy, aby ste si pohodlne zabehli a udržali krok so zdravým návykom. Váš výkon na ihrisku sa vám určite poďakuje.