Tipy na jazdu na kajaku, keď neviete plávať

Plávanie nie je práve vaša silná stránka. To je dôvod, prečo sa bežne zdržiavate vodných aktivít, ale priateľ vás povzbudil, aby ste s nimi išli na kajak, aby ste sa uistili, že budete v poriadku. Aké tipy by ste mali mať na pamäti?

Tu sú naše najlepšie tipy na jazdu na kajaku, keď neviete plávať:

 • Vždy noste záchrannú vestu
 • Vyberte pokojnú vodu
 • Oboznámte sa s vodou
 • Nikdy nejazdite na kajaku sami
 • Povedz ostatným, že nevieš plávať
 • Oddýchni si
 • Robte dychové cvičenia
 • Vezmite si lekciu jazdy na kajaku
 • Zostaň tam, kde sa poznáš
 • Skúste sa zabaviť

Ďalej budeme podrobnejšie rozvádzať každý z 10 vyššie uvedených tipov. Porozprávame sa aj o tom, či je bezpečné ísť na kajak, ak neviete plávať, takže určite pokračujte v čítaní! Je tu veľa skvelých informácií.

Môžete ísť na kajak, ak neviete plávať?

Vedomie, že nevieš plávať, spôsobilo, že si v priebehu rokov vynechal veľa outdoorových aktivít. Deň na pláži s priateľmi? Určite budú chcieť ísť do vody a čo poviete, keď sa k nim nebudete môcť pridať? Párty pri bazéne? V žiadnom prípade.

Jazda na kajaku? Tu a tam ste odmietli niekoľko pozvaní, ale vaša zvedavosť vás núti tentoraz povedať áno. Vieš jazdiť na kajaku, ak nevieš plávať alebo si slabý plavec?

Áno môžeš. Len musíte byť selektívni, kam pôjdete na kajaku. Pripravili sme pre vás tipy na najlepšie vodné plochy pre neplavcov, takže to určite budete chcieť vyskúšať.

Ak by sa váš kajak prevrátil, keď ste v ňom, loď by plávala. Budete mať na sebe záchrannú vestu, takže by ste sa vznášali aj vy. To vám môže dodať sebadôveru napraviť kajak, vrátiť sa a pokračovať v pádlovaní.

10 tipov pre neplaveckých kajakárov

Teraz, keď viete, že môžete jazdiť na kajaku, aj keď neviete plávať, ste nadšení, že si naplánujete svoj prvý výlet. Aj keď je dôležité si užívať, musíte byť predovšetkým v bezpečí. Nasledujúcich 10 tipov vám to zaručí.

Vždy noste záchrannú vestu, dokonca aj v plytkých vodách

Nezáleží na veku ani fyzickej zdatnosti: každý kajakár by mal mať na sebe záchrannú vestu. V niektorých častiach krajiny je to zákon. Ak nebudete nosiť svoje osobné plávacie zariadenie, môžete dostať mastnú pokutu.

Dokonca aj keď žijete v štáte, ktorý legálne nevyžaduje záchranné vesty po určitom veku, vždy je dobré ich nosiť. Táto rada platí rovnako pre plavcov, ako aj pre neplavcov.

Ako vždy na blogu hovoríme, existuje veľa faktorov, ktoré môžu aj silným plavcom brániť vo výkone vo vode, od šoku z prevrhnutia až po teplotu vody a rýchlosť prúdu. Neplavci budú týmito faktormi rýchlo premožení, čo zvyšuje pravdepodobnosť utopenia.

Podľa Boat US Foundation, najlepším typom osobného plávacieho zariadenia pre kajakárov je záchranná vesta typu III, ktorá je vo svojej podstate plávajúca. Záchranná vesta typu III poskytuje vztlak až 15,5 libier, ale neprevráti vás tvárou nahor, ak ste vo vode v bezvedomí.

Jediný typ záchrannej vesty, ktorá to zvyčajne robí, je typ I, ktorý sa odporúča pre rybolov na mori, preteky a plavbu. Môžete si ju obliecť pri jazde na kajaku, no záchranné vesty typu I patria medzi tie najnepohodlnejšie typy. Sú tiež najviac nadnášané s 22 librami vztlaku.

Čítať  Najlepšie basové návnady

Ako viete, či ste správne dimenzovali svoje osobné flotačné zariadenie? Tu je niekoľko ukazovateľov, ktoré naznačujú, že vaša záchranná vesta vyhovuje:

 • Záchranná vesta prilieha k vám, ale nestláča sa. Vaše dýchanie sa necíti byť zablokované.
 • Ruky môžete voľne dvíhať a inak pohybovať.
 • Keď zdvihnete ruky, záchranná vesta sa vpredu nezhŕňa.
 • Materiál pod pazuchami je príjemný, takže nespôsobuje odieranie po niekoľkých hodinách používania.
 • Záchranná vesta nie je taká objemná, aby ste si nevideli cez rameno.

Vyberte možnosť Placid Body of Water

Tých, ktorí hľadajú vzrušenie, zvyčajne priťahuje jazda na kajaku, ale to neznamená, že by ste si miesto na jazdu mali vyberať bez váhania.

Napríklad, ak vás priateľ požiada, aby ste išli na kajaku na divokej vode, mali by ste mu povedať nie. Kajakovanie na divokej vode môže byť dosť nebezpečné pre skúsených plavcov, nehovoriac o začiatočníkoch, ktorí vedia len psíčkovať.

Namiesto toho si vyberte tie najpokojnejšie a najtichšie vodné plochy v lese. Váš život môže byť stále v ohrození, ak sa vylejete do pokojného jazera, ale bolo by to menej v porovnaní s hučiacou riekou.

Čím je voda plytšia, tým lepšie. Ak by ste sa po rozliatí do vody mohli postaviť, alebo ak je voda len po pás, bolo by to ideálne.

Nájdite si čas na prieskum plytkých stojatých vôd vo vašej blízkosti. Opýtajte sa svojich priateľov, čo by tiež navrhli. Buďte ochotní ísť trochu mimo vychodených ciest, ak si to vyžaduje nájsť dobré miesto na kajak.

Myslite na to takto. Keď ste sa naučili jazdiť, pravdepodobne ste to robili na prázdnom parkovisku, nie na štvorprúdovej diaľnici. Je potrebné trénovať jazdu na kajaku v bezpečných podmienkach.

Zoznámte sa s vodou

Neznámosť plodí strach. Keďže nevieš plávať, drž sa ďalej od vody. Kedykoľvek sa priblížite k vode, zvýši to vašu úzkosť, čo vás tiež naučilo dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Tým sa udržiava cyklus, ktorý slúži len na prehĺbenie vášho strachu.

Pri vykonávaní vodných aktivít by ste mali mať zdravý stupeň strachu, pretože to môže brániť bezohľadnému správaniu. To znamená, že ak je strach prevažne to, čo cítite, keď ste okolo vody, je najlepšie, ak sa v tom začnete zlepšovať skôr, ako sa vydáte na kajak.

Ako? Zvyknite si na vodu, najmä na vodnú plochu, v ktorej budete jazdiť na kajaku. Strávte nejaký čas na pobreží a sledujte, ako sa voda pohybuje. Urobte si video s vodou, aby ste si neskôr mohli prezrieť jej vlnenie.

Možno si dokonca ponorte prsty na rukách alebo nohách do vody (netreba oboje naraz, keďže sa nejdete kúpať). Zoznámte sa postupne a budete sa pri jazde na kajaku cítiť istejšie.

Nikdy nejazdite na kajaku sami

Ak ste ostrieľaný kajakár s množstvom výletov, potom určite môžete jazdiť na kajaku sólo. Dokonca aj vtedy, z bezpečnostných dôvodov, by ste mali pred cestou povedať ostatným, kam idete.

Čítať  Sú ulice Side-by-Sides v Missouri legálne?

Ako kajakár, ktorý nevie plávať, je obzvlášť dôležité, aby ste nikdy nešli na kajak sami. Nemáte potuchy, koľko ďalších kajakárov bude pri jazere alebo rieke, ktorú navštívite. Môže ich byť veľa alebo nemusí byť žiadny.

Ak idete cez palubu a ostatní kajakári to nevidia ani nepočujú (čo sa môže stať, ak ste vy a kajakári dostatočne ďaleko), nemôžete sa spoliehať na to, že vám pomôžu.

Môžete sa utopiť a ostatní kajakári si to možno ani nevšimnú. Utopenie v skutočnom živote nie je nič ako veľká, dramatická záležitosť, ktorá sa vždy zobrazuje ako vo filmoch a televíznych reláciách. Nemlátite rukami a nekričíte „pomoc!“

Namiesto toho sa začnete ticho potápať. Ak niekto nevie, na čo si má dávať pozor, môže mu to uniknúť.

Keď jazdíte na kajaku s kamarátom alebo v skupine, viete, že vám vždy niekto kryje chrbát a naopak. Dokonca aj keď ste nedokázali pomôcť prevrátenému kamarátovi na kajaku, môžete kontaktovať niekoho, kto vie plávať, aby mohol vykonať záchrannú operáciu.

Povedz ostatným, že nevieš plávať

Väčšina z nás nechce pred priateľmi pôsobiť slabo. Hoci nie je ľahké byť zraniteľný, musíte sa priznať svojmu priateľovi, že nemôžete plávať, kým sa vy dvaja spolu vydáte na kajak. Snažiť sa byť tvrdý a skrývať svoju neschopnosť plávať môže ohroziť váš život. Nestojí to za to!

Je viac než pravdepodobné, že váš priateľ vás vôbec nebude súdiť. Namiesto toho budú chcieť urobiť, čo môžu, aby vám vyhoveli. Napríklad pri jazde na kajaku vás budú obzvlášť pozorne sledovať. Iste, môže to byť trochu trápne, ale je dobré mať vo svojom živote niekoho, komu na vás tak záleží!

Predchádzajúcu noc si oddýchnite

Noc pred prvým výletom na kajaku budete cítiť množstvo emócií, ako je vzrušenie, šťastie a úzkosť. To všetko je úplne prirodzené, ale musíte urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste tieto pocity potlačili, aby ste mohli získať kvalitné zatvorenie oka.

Ak môžete, naplánujte si ďalšiu hodinu alebo dve spánku, ktorý môže pôsobiť ako vyrovnávacia pamäť, ak budete hádzať a otáčať, kým sa vaša myseľ nevypne. Snažte sa dosiahnuť aspoň sedem hodín spánku, pričom osem hodín bude dobré a deväť hodín ešte lepšie.

Keď ste unavení, vaša myseľ a telo sa môžu cítiť pomalé. To bude jazda na kajaku ťažšia, než musí byť. Najhoršie je, že váš reakčný čas môže trpieť únavou. Pri jazde na kajaku musíte mať bystré oči a huňatý chvost, aby ste mohli zostať v bezpečí.

Upokojte svoju úzkosť pomocou dychových cvičení

Páni, neveríte, že ste skutočne na kajaku. Bláznivejšie je, že vy a váš kamarát ste práve opustili pobrežie. Sledujete, ako sa prístavisko za vami zmenšuje a zmenšuje, až kým nezmizne. Keď sa pozriete okolo seba, všetko, čo vidíte, je voda.

Zažeň paniku.

Aj keď ste si našli čas, aby ste sa zoznámili s vodou, v ktorej jazdíte na kajaku, nešli ste tak hlboko. Takže budete trochu nervózni a je to v poriadku. Pripomeňte si, že voda nie je až taká hlboká, ani drsná. Budeš v poriadku.

Čítať  Jazda na kajaku v tehotenstve? Sprievodca pre kajak pri prenášaní

Ak sa vaše nervy snažia dostať na nervy, odporúčame dychové cvičenia. Zadržte dych na niekoľko sekúnd a potom ho jemne vydýchnite. Opakujte to toľkokrát, koľkokrát je to potrebné, a vaša úzkosť sa postupne, ale určite začne znižovať.

Najlepšie na dychových cvičeniach je, že ich môžete robiť kdekoľvek a kedykoľvek, dokonca aj na kajaku uprostred vody. Spoľahnite sa na cvičenia toľkokrát, koľkokrát potrebujete.

Vezmite si lekciu kajakovania alebo plávania

Ak ste svoj výlet na kajaku vopred oznámili, nie je na škodu sa pripraviť. Môžete sa prihlásiť na lekciu jazdy na kajaku alebo niekoľko, aby ste sa naučili základy polohovania na lodi, pádlovania a hospodárenia s energiou.

Počas lekcií jazdy na kajaku sa možno dokonca naučíte, čo robiť, ak sa prevrátite, vrátane toho, ako prevrátiť kajak a ako doň znova nastúpiť, keď je mokrý. Tieto cenné zručnosti zvýšia vašu sebadôveru. Ak by nastal najhorší scenár ako prevrhnutie, zvládli by ste to.

Ak vám to čas a rozpočet dovolia, chcete si naplánovať aj hodiny plávania. Na lekcii kajakovania sa s najväčšou pravdepodobnosťou nenaučíte plávať. Aj keď všetko, čo môžete urobiť, je šliapať vodu, kým idete na kajak, je to lepšie ako nič. Navyše, šliapanie vody je cenná, často život zachraňujúca zručnosť!

Zostaňte tam, kde ste známi

Vaša prvá jazda na kajaku nie je čas ísť niekam do nového. To platí aj o vašom druhom a treťom dobrodružstve na kajaku. Nech je to jednoduché a naplánujte si krátku známu trasu. Jazda na kajaku je predsa o manuálnej námahe a keď to robíte prvýkrát, môžete sa skrátka unaviť.

Ak sa dostanete čo i len do štvrtiny cesty od brehu, mali by ste to považovať za výhru. Keď nabudúce pôjdete von (ak sa rozhodnete, že chcete, aby to bolo nabudúce), môžete svoju vzdialenosť postupne zvyšovať a potom v tom pokračovať aj nabudúce a potom.

Dôvod, prečo odporúčame zostať tam, kde to poznáte, je ten, že neznáme môže posilniť váš strach a spôsobiť, že budete robiť zlé rozhodnutia, ktoré môžu viesť k prevráteniu. Navyše, akonáhle sa ocitnete mimo vychodených ciest, ocitnete sa mimo priameho dohľadu ostatných kajakárov. Ak by ste potrebovali záchranu, bolo by ťažšie vás nájsť.

Skúste sa zabaviť

Prvýkrát z vás nebude skúsený kajakár. Svaly vás budú bolieť, ak nie pri pádlovaní, tak na druhý deň. Budete musieť nosiť opaľovací krém a látku odolnú voči UV žiareniu, inak sa vaša pokožka spáli.

Všetko, čo bolo povedané, kajakovanie je výbuch. Možno zistíte, že ste na tom závislí, aj keď neviete plávať. Ako budete pokračovať v jazde na kajaku a vedľajších lekciách plávania, budete si to všetko užívať viac a viac. Zlepšia sa aj vaše schopnosti.

Dokonca aj na prvom výlete na kajaku, keď sotva viete, ako držať pádlo, využite to naplno!

Záverečné myšlienky

Môžete ísť na kajak, keď neviete plávať, ale budete musieť jazdiť na pokojnejších, plytších vodách. Vždy by ste mali nosiť osobné plávacie zariadenie a mať nablízku kamaráta, ktorý vám pomôže.

Bavte sa tam vonku!