Teplotný rozsah 3-sezónneho stanu – čo potrebujete vedieť?

Existuje veľa turistov, ktorí uprednostňujú túru len v určitom type počasia. To isté platí aj o kempingu – niektorí kemperi radi kempujú len v teplom počasí, iní zas radšej kempujú v mraze. Skúsený táborník by však vedel, že na kempovanie v rôznom počasí existuje rôzne vybavenie a ak chcete, aby bol výlet úspešný, je dôležité mať určité veci.

Tu sú veci zaujímavé. Ak s kempovaním začínate, mali by ste vedieť, že si môžete vybrať medzi trojsezónnym stanom a štvorsezónnym stanom. Tieto dva sú odlišné, pretože prvý je vhodný na jarné, letné a jesenné kempovanie, zatiaľ čo druhý je vhodný na kempovanie iba v zime. Musíte to vedieť, aby ste sa vyhli získaniu stanu, ktorý nebude vhodný na kempovanie vo vami preferovaných poveternostných podmienkach.

V dnešnom návode sa teda chcem zamerať na teplotný rozsah trojsezónnych stanov, pričom spomeniem aj teplotný rozsah štvorsezónnych stanov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o týchto typoch stanov a o počasí, v akom ich používať, držte sa. Stavím sa, že sa dozviete veľa vecí súvisiacich so stanom, ktoré ste predtým nevedeli!

Viac…

Na aké teploty sú vhodné 3-sezónne stany?

Trojsezónne stany sú ideálne na celoročné kempovanie. Väčšina trojsezónnych stanov prichádza s odporúčaním používať ich na jar, v lete alebo na jeseň. Najlepšie fungujú v týchto poveternostných podmienkach, ale to neznamená, že ich nemôžete používať v zime.

Trojsezónne stany môžu fungovať dobre ako celosezónne stany, ale budete musieť urobiť niekoľko vecí, aby boli vhodné do zimných podmienok. Budete potrebovať dostatočnú izoláciu na spanie a izoláciu, ktorú môžete pridať na vonkajšiu stranu stanu. To znamená, že budete mať prácu ako stvorenú!

Ak nechcete tráviť čas zatepľovaním trojsezónneho stanu, vždy si môžete kúpiť samostatný štvorsezónny stan, ktorý využijete v tuhých zimách. Nemusí to byť expedičný stan alebo stan pre veľké zaťaženie. Akýkoľvek 4-sezónny stan bude dobrý, ak neplánujete robiť extrémne kempovanie.

Ale vráťme sa k trojsezónnym stanom. Takýchto stanov, ktoré nájdete na trhu, je veľa. Niektoré sa dodávajú s ľahším materiálom a ponúkajú väčšiu ventiláciu. Tieto stany sú vhodnejšie na letné kempovanie, keď chcete zostať v chlade počas teplých nocí.

Čítať  10 zábavných kempingových aktivít pre páry [Great Ideas and Activities]

Na porovnanie nájdete trojsezónne dvojplášťové stany s lepšími izolačnými vlastnosťami. Robia skvelú prácu pri zachytávaní tepla vo vnútri, čo znamená, že môžu lepšie držať teplo. Tento typ stanu by bol vhodnejší na jarné alebo jesenné kempovanie, keď teploty v noci klesajú.

Najlepšie 3-sezónne stany – TOP 3 výbery

Môžete použiť 3-sezónny stan v zime

Môžete použiť 3-sezónny stan v zime?

Ako už bolo spomenuté, niektoré 3-sezónne stany fungujú dobre aj v zime. Niektorí táborníci ich dokonca uprednostňujú pred ťažkými zimnými stanmi. Ťažké alebo expedičné stany bývajú drahšie a vhodnejšie do náročných poveternostných podmienok.

Ak sa neplánujete venovať extrémnemu kempovaniu, dobrou voľbou môže byť aj trojsezónny stan. Do určitej miery odoláva intenzívnym poveternostným podmienkam, ale možno budete musieť urobiť niečo s izoláciou.

Napríklad niektoré 3-sezónne stany majú skvelú izoláciu a udržia vás v pohodlí aj v drsnejších poveternostných podmienkach. Majú pevnú konštrukciu s menšou ventiláciou a zvyčajne sa dodávajú s odolnou muškou, ktorú môžete umiestniť na vrch stanu. Všetky tieto veci urobia stan zimnejším.

To všetko platí pre kempovanie v typických zimných podmienkach. Ak plánujete extrémne kempovanie, budete si musieť zaobstarať 4-sezónny stan. Stan zostane teplý a pohodlný aj vo veľmi silnom daždi alebo hustom snežení. Je rozumné investovať do takéhoto stanu, ak ho plánujete používať často!

Ako izolujete 3-sezónny stan?

Povedzme, že máte 3-sezónny stan, ktorý radi používate za každého počasia, ale poveternostné podmienky pre váš nadchádzajúci výlet sa zdajú byť trochu drsné. Možno sa pýtate, či sa s tým dá niečo urobiť – a odpoveď je áno! Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako stan izolovať a urobiť tak, aby odolal chladu. Tu sú niektoré z nich:

Čítať  Ako uhasiť oheň bez vody? [Guide]

Izolácia na spanie

Na zimný kemping je vždy dobré priniesť si dostatočnú izoláciu na spanie. Nikdy neviete, aké chladné budú noci a je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať!

Čo sa týka izolácie na spanie, odporúčam použiť hrubú podložku na spanie. Podložka môže slúžiť ako izolácia zeme a nedovolí, aby vaše telo pocítilo chlad zeme. Zároveň vám odporúčam tú spaciu podložku spárovať s kvalitným spacím vakom.

Pri zimných spacákoch hovorím, čím tesnejšie – tým lepšie! Aj keď nosiť sa dá vždy teplé oblečenie Aby ste zostali v teple, tesný spací vak vám pomôže zachytiť teplo z vášho tela a udržať vás v teple.

Okrem podložky na spanie a spacieho vaku majte vždy pri sebe tepelnú vrstvu oblečenia, ktorú si môžete obliecť. Pre kemperov, ktorí kempujú v mraze, je termo oblečenie nevyhnutnosťou. Môže to znamenať rozdiel, pokiaľ ide o teplo, a zároveň vás udrží v pohodlí!

Kryt na stan

Vždy môžete izolovať vonkajšok stanu namiesto vnútra. Existuje nespočetné množstvo tepelných prikrývok, ktoré môžete použiť vo vnútri alebo vonku, zatiaľ čo väčšina dobrých stanov sa dodáva s odolným dažďom, ktorý poskytuje skvelú izoláciu.

Ak nemáte dobrú plachtu alebo stan, mali by ste do nej čo najskôr investovať. Nikdy neviete, kedy to budete potrebovať – kempovanie pod holým nebom môže byť niekedy nepredvídateľné!

Tepelné zábaly

Nakoniec vám odporúčam, aby ste sa pozreli na tepelné obaly ako na dobrý izolant. Ak je váš kemping dostupný autom, môžete sa spoľahnúť, že auto vám pomôže odviezť do kempu veľa vybavenia. Môžete dokonca skúsiť napájať elektrický ohrievač, ak sa v noci príliš ochladí.

Ak však kemp nie je dostupný autom, budete sa musieť spoľahnúť na veci, ako sú tepelné balíčky, ktoré vás udržia v teple. Robia skvelú prácu a väčšina z nich je taká malá, že ich môžete umiestniť kamkoľvek chcete. Môže to byť v stane alebo v samotnom spacom vaku. Výber je na tebe!

Tiež by som vám odporučil, aby ste sa pozreli na vyhrievané rukavice alebo vyhrievané ponožky, ak plánujete kempovať v chladných podmienkach. Ponúkajú veľa tepla, pričom sú stále veľmi cenovo dostupné, ľahko sa zbalia a sú vhodné pre každého.

Čítať  Je spanie v hojdacej sieti zlé pre váš chrbát?
Majú stany teplotné hodnotenie

Majú stany teplotné hodnotenie?

Väčšina stanov má teplotné hodnotenie. Poviem vám, ako môžete rozdeliť väčšinu stanov a do akého počasia sú najvhodnejšie!

V prvom rade máte stany s hodnotením 1 alebo 2. Tie sú najvhodnejšie na letné kempovanie, ale využijete ich aj na jar či jeseň. Väčšinou ide o trojsezónne stany s dobrou izoláciou.

Potom máte stany hodnotené 3. Sú vhodné na celoročné kempovanie, pretože ponúkajú dobrú izoláciu a dobré vetranie. Ak plánujete kempovať v chladnejšom počasí, budete k nim musieť pridať izolačnú vrstvu.

Stany hodnotené 4 sú zimné stany. Sú vhodné na zimné kempovanie, ale nie na extrémne expedičné kempovanie. Ponúkajú skvelú izoláciu!

Nakoniec máte stany hodnotené 5. Sú vhodné len na expedičné kempovanie. Ak nie ste skúsený expedičný táborník, tento typ stanu potrebovať nebudete.

O koľko teplejší je 4-sezónny stan?

Pri bežných 4-sezónnych stanoch je najpodstatnejší rozdiel medzi nimi a 3-sezónnymi stanmi vo výkone počas leta. Štvorsezónne stany sú o niečo teplejšie ako trojsezónne stany a to bude jasné, ak si oba tieto stany vezmete na zimný kemping.

Pokiaľ ide o letné kempingové výlety, 4-sezónny stan je neprípustný. V 4-sezónnom stane sa počas leta budete cítiť veľmi horúco a nepohodlne. Na jar, leto alebo jeseň by ste sa mali držať 3-sezónneho stanu a v zime sa spoliehať iba na 4-sezónny stan!

Zabaliť

Ďakujem vám, že ste sa pri mne držali tohto sprievodcu! Dúfam, že ste sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o stanoch a ich teplotných rozsahoch. Pamätajte, že trojsezónny stan je skvelý na kempovanie na jar, v lete alebo na jeseň. Ak si ho vezmete so sebou na zimný kemping, riaďte sa mojimi radami, ako ho zatepliť a zatepliť.

Dajte mi vedieť v komentároch nižšie, či máte trojsezónny stan alebo štvorsezónny stan. Rád by som sa dozvedel všetky vaše doterajšie skúsenosti so stanmi. Tiež sa neváhajte podeliť o svoje obľúbené troj- a štvorsezónne stany so všetkými ostatnými čitateľmi a so mnou!