Ťažko sa používajú ručné frézy na ľad: 7 tipov na ľahké vŕtanie

Chcete túto zimu chytať ryby cez ľad? Potom budete potrebovať nejaký spôsob, ako prerezať ľad. Iste, môžete použiť sekeru, motorovú pílu alebo dokonca vrták na ľad. Avšak ručná fréza na ľad je pravdepodobne spôsob, akým väčšina rybárov na ľade zvládne túto prácu.

Ručné vrtáky sú relatívne lacné, vŕtajú rýchlo a nikdy im nedôjde plyn. Aspoň nie dovtedy, kým to neurobíte. Napriek zjavným výhodám používania ručného šneku je potrebné položiť si jednu dôležitú otázku.

Je ťažké používať ručné frézy na ľad?

Ručná fréza na ľad s ostrými čepeľami ľahko prereže 6-8 palcov ľadu ako maslo za menej ako 10 sekúnd. Vŕtanie diery do ľadu s hrúbkou 10 – 18 palcov pomocou ručného vrtáka je podstatne ťažšie a každá diera zaberie minimálne 30 sekúnd tvrdej práce. Pri ľade hrubšom ako 18 palcov sa vyhýbajte ručným vrtákom na ľad.

Pri rybolove na ľade určite nie je úspech bez trocha práce. Pomocou týchto 7 užitočných tipov si však môžete námahu s ručným vŕtaním cez ľad oveľa jednoduchšie.

1. Ostrý ako žiletka

Rovnako ako tupý kuchynský nôž neprereže mäkkú paradajku, na ľade je rovnako zbytočná aj tupá čepeľ šneku. Manuálne vrtáky na ľad vŕtajú oholením cez vrstvy ľadu. Každá rotácia núti čepele ostré ako britva prerezať ľad ako skalpel.

Tupé alebo zhrdzavené čepele sa nedokážu zahryznúť do ľadu bez použitia nadmernej a vyčerpávajúcej sily smerom nadol. Ostrý vrták na ľad vyžaduje len mierne zatlačenie, aby rýchlo vyvŕtal dieru do ľadu.

Čepele šneku sa rýchlo otupí, ak vŕtate cez špinavý ľad alebo občas narazíte na kameň. Pri vŕtaní nikdy nebúchajte vrtákom do ľadu. Pre zachovanie ostrej hrany je dôležité aj správne skladovanie a starostlivosť.

Mimo sezónu majte čepele závitovky chránené a naolejované. Zvážte aj ich ostrenie tesne pred prvým ľadom. Čerstvo nabrúsený šnek prežúva ľad ako čerstvý z krabice.

Čítať  Dokážete trollovať pre veľkohubého basgitaristu

2. Zmenšiť

Pri manuálnej fréze na ľad záleží na veľkosti. Dám ti nápovedu. Väčšie nie je vždy lepšie. Vŕtanie 10 palcovej diery je exponenciálne ťažšie ako 6 palcovej diery. Je to jednoduchá záležitosť objemu a povrchu.

Väčší otvor znamená viac energie potrebnej na prekonanie trenia na širších čepeľách. Na špirálových lopatkách tiež vyťahujete poriadny objem ľadových hoblín a pridávate váhu pri každom otočení závitovky.

Ak je to možné, zvážte zmenšenie veľkosti otvoru. Choďte so 4 alebo 6 palcovým vrtákom, ak všetko, čo chytíte, sú malé panfish a pstruhy. Uložte si 8 alebo 10 palcové otvory pre trofejné jazerné pstruhy alebo šťuky. 7-palcový vrták ponúka rovnováhu medzi funkčnou veľkosťou a jednoduchým vŕtaním.

3. Poznajte miesto

Vyvŕtanie jedného otvoru ručným ručným vrtákom je hračka. Tri diery nie sú zlé. Ale 20 alebo 30 jamiek je hrozná úloha. Uložte si cvičenie na rukách a urobte si trochu predbežného prieskumu predtým, ako narazíte na ľad.

Zistite, na aké druhy sa zameriavate a na ktoré najlepšie hĺbky na začatie rybolovu. Pomocou satelitných zobrazení Google Map nájdite body, línie buriny a inú podmorskú topografiu na zúženie vyhľadávania. Život zachraňuje aj elektronika na lov na ľade s obrysovými mapami a zabudovaným GPS.

Hlavným cieľom je nájsť „miesto na mieste“ skôr, ako sa dostanete k jazeru, aby ste mohli vyvŕtať menej dier na nájdenie rýb. Vaše svaly sa vám poďakujú.

4. Vyhnite sa potu

Iste, vonku je zima, ale predtým, ako začnete vŕtať, vyzlečte si kabát, rukavice a čiapku. Aj keď ručná fréza na ľad nenamáha vaše svaly, potiť sa je rovnako zlé.

Akonáhle sa vaše telo prehreje z exkurzie, všetko je ťažšie. Pridajte niekoľko vrstiev hi-tech zimného vybavenia a vaša vnútorná pec začne odčerpávať teplo. Svaly nefungujú dobre pri vysokých teplotách, takže ručné vŕtanie je čoraz ťažšie.

Čítať  Je možné opraviť zlomený rybársky prút (užitočný sprievodca)

Keď sa dostanete na miesto rybolovu, odstráňte vrstvu oblečenia. Je zima len sekundu, kým vás práca z vŕtania zahreje späť. Budete prekvapení, koľko ďalších dier dokážete vyvŕtať, keď zostanete v pohode. Nehovoriac o tom, že vás pot omrzí až do kostí, keď prestanete otáčať vrtákom.

5. Vyčistite dieru

Ako sme už spomenuli, trenie na lopatkách a váha ľadových hoblín na letkách sú nepriateľom rybárov na tvrdou vodou, ktorí používajú ručné vrtáky. S ohľadom na to si dajte pri vŕtaní pauzu a vyčistite dieru.

Najprv odstráňte z ľadu nahromadený sneh, ak nejaký je. Už treba prevŕtať pätu ľadu, nesťažujte si to pretláčaním sa aj cez vrstvu snehu. Lopata je šikovná pomôcka, ktorú si môžete priniesť práve na takúto príležitosť.

Keď začnete prerezávať ľad ručným vrtákom, urobte si v polovici cesty prestávku. Zdvihnite závitovku priamo hore z otvoru, aby ste vyhodili ľadové hobliny, ktoré sa doteraz nahromadili. Teraz môžete znova začať vŕtať, aby ste dokončili otvor.

Je to jeden alebo dva kroky navyše, ale uľahčuje to deň na ľade.

6. Všetko je vo forme

Všetci vrcholoví športovci, od futbalistov až po hviezdy dráh, sa zameriavajú na svoju formu, aby dosiahli výnimočné fyzické výkony. Aj keď je rybolov na ľade sotva elitným športom, forma nie je o nič menej dôležitá.

Efektívne používanie svalov si vyžaduje osobitnú pozornosť držaniu tela, postoju a vyrovnaniu. Bez dobrej formy bude váš ručný vrták odolávať vášmu úsiliu namiesto toho, aby sa hladko prevŕtal v ľade.

Začnite tým, že budete pevne stáť na ľade. Oslňujúci ľad je klzký, takže na mieste, kde chcete vŕtať, vysekajte kúsok ľadu pomocou lišty. Postavte sa na vrstvu ľadu, ktorú ste vytvorili pre lepšiu trakciu. Môžete tiež použiť ľadové kliešte.

Čítať  Sedlo navijaka alebo páska pre udice na ľad: Čo je lepšie

Postavte sa rovno so šnekom vo výške hrudníka. V prípade potreby nastavte výšku rukoväte na šneku. Pri vŕtaní použite mierny tlak smerom nadol. Vyhnite sa vŕtaniu zhrbený, aby ste predišli namáhaniu chrbta.

7. Priveďte priateľa

Najlepšia diera na lov na ľade je tá, ktorú ste nevyvŕtali. Priveďte kamaráta na pomoc a podeľte sa o náklad. Iste, budete musieť vyvŕtať dvakrát toľko dier, aby ste mohli loviť, ale striedajte sa vo vŕtaní každej sady dier.

Doprajte svalom čas na uvoľnenie a telu možnosť ochladiť sa. Rozhodne zvýši vašu energetickú hladinu počas dňa. Navyše je tu veľká šanca, že si váš kamarát prinesie so sebou svoju novú lítium-iónovú batériu, aby sa predviedla.

Slová na rozlúčku

Ručné frézy na ľad sú skvelým nástrojom pre každého rybára ľadu. Ručnými vrtákmi sme do ľadu vyvŕtali veľa dier a tieto tipy skutočne pomáhajú uľahčiť a urýchliť prácu.

Vŕtaním diery do ľadu sa začína sezóna rybolovu na ľade. Nájdite všetky najnovšie rady, vybavenie a návody na rybolov na ľade naša stránka o rybolove na ľade.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to