Takto získam úžasný tlak vody v mojej kabíne

Ak ste ako ja, máte radi dobrý tlak vody. Môžete to považovať za samozrejmosť, ale keďže som žil na mieste, kde bol tlak vody naozaj nízky, začal som oceniť hodnotu dobrého tlaku vody.

V skutočnosti existujú iba dva praktické spôsoby tlakovania vody vo vašej kabíne. Môžete buď načerpať vodu na tlak, alebo môžete zdroj vody zdvihnúť a nechať tlak, aby zabezpečila gravitáciu. V skutočnosti sa tieto dve metódy používajú v domácnostiach po celom svete na zabezpečenie dobrého tlaku vody pre obyvateľov.

Skutočnosť, že sa môžete osprchovať na druhom poschodí vášho domu, je spôsobená tlakom vody, ktorý poskytuje buď mesto alebo okres, kde bývate, alebo čerpadlo, ktoré máte vo vodovodnom systéme vo vašom dome. Poďme sa porozprávať o tom, ako môžete tieto metódy použiť vo svojej kabíne, či už je to mimo siete alebo nie.

Čerpanie vody na dosiahnutie dobrého tlaku vody vo vašej kabíne

Väčšina chatiek a domov, ktoré získavajú vodu zo studne, používa čerpadlo na získanie tlaku vody. Keďže voda pochádza z hlbín zeme, stačí čerpanie, aby sa voda dostala zo zeme až do vašej kabíny. Dostať vodu do vašej kabíny však nestačí.

Aby voda tiekla, potrebuje energiu. Niečo musí poháňať vodu, aby mohla ísť z jedného miesta na druhé. Predstavte si kaluž vody na zemi. Pokiaľ nie je cesta do nižšej nadmorskej výšky, voda tam bude len sedieť, kým sa neodparí.

Rovnako to, že vodu môžete do svojej chaty dostať zo studne alebo prameňa, ešte neznamená, že ju budete môcť aj reálne využívať. Môžete nainštalovať všetku inštaláciu, ktorú chcete, ale keď otvoríte vodovodnú batériu vo vašej kuchyni, nič sa nestane.

Čerpadlo pridáva energiu do vody. Je to len zariadenie, ktoré tlačí a ťahá vodu. A ako to tlačí vodu, skončí to zvýšením tlaku vody.

Takže inštalácia systému s čerpadlom je jedným zo spôsobov, ako získať tlak vody vo vašej kabíne. To znamená, že tieto systémy vyžadujú viac ako len čerpadlo. Budete mať nejaké spätné ventily, ktoré umožňujú prúdenie vody jedným smerom, ale nie druhým. Budete tiež potrebovať tlakovú nádobu. Nádrž umožňuje skladovať vodu pri určitom tlaku.

  Sprievodca nákupom veľkosti kajaku

Bez tlakovej nádoby by ste mohli pomocou čerpadla dostať vodu na požadovaný tlak, ale akonáhle by ste ho začali používať, tlak by výrazne poklesol. Aby ste mohli používať vodu pri stálom tlaku dlhšie ako niekoľko sekúnd, potrebujete tlakovú nádobu.

Narážam na to, že systémy čerpadiel a tlakových nádrží sú o niečo komplikovanejšie, než na aké je pripravený typický kutil. Pokiaľ nie ste oboznámení s týmito systémami alebo ste si neurobili veľa prieskumov, je najlepšie nechať si tento typ systému nainštalovať odborníkom. Ale keďže budete potrebovať profesionála, ktorý vám vykope studňu, môžete im nechať nainštalovať celý systém.

Ako používať nadmorskú výšku na získanie dobrého tlaku vody pre vašu kabínu

Ďalšou možnosťou, ako dosiahnuť veľký tlak vody vo vašej kabíne, je použiť nadmorskú výšku, ktorá vám pomôže.

Viete, že všetky potoky a rieky tečú po prúde, kým sa buď neodparia alebo nakoniec nedosiahnu nízky bod, kde vytvoria jazero alebo sa spoja s oceánom. Elevation je forma energie. Čím viac z kopca musí voda cestovať, tým väčší tlak sa do vody pridáva.

To znamená, že môžete dosiahnuť veľký tlak vody pre vašu kabínu tým, že budete mať zásobník vody v nadmorskej výške, ktorá je vyššia ako vaša kabína.

To je vlastne spôsob, akým mnohé mestá udržiavajú tlak vody pre svojich obyvateľov.

Určite ste si všimli, že veľa miest má vodnú vežu. Možno ste si mysleli, že to bolo len na uskladnenie vody navyše. Ale ak by to tak bolo, asi by sme ich nedali do vysokých veží. Mali by sme veľké vodné nádrže na zemi alebo dokonca pod zemou.

Vodu skladujeme vysoko, pretože to umožňuje mestu konzistentný tlak vody. V skutočnosti, 100 stôp nadmorskej výšky dáva vode tlak o niečo viac ako 40 psi na výstupe. To znamená, že ak vodu skladujete v nadmorskej výške 100 stôp nad bodom, kde ju budete používať, voda bude vychádzať pri tlaku približne 40 psi alebo libier na štvorcový palec. To je v skutočnosti naozaj dobrý tlak vody v kabíne a poskytne vám skvelý prietok vody.

  Naozaj potrebujem kompas pri batohu alebo celodennej turistike?

100 stôp nie je realizovateľných pre každého. V skutočnosti zvýšenie zásob vody nie je pre mnohých ľudí ani realizovateľné. Ale ak sa vaša chata nachádza v kopcovitej oblasti a časť vášho pozemku je od chaty smerom do kopca, potom môžete skutočne použiť nadmorskú výšku, ktorá vám pomôže dosiahnuť vysoký tlak vody.

Tu je návod, ako to môžete urobiť. Buď si nechajte vykopať studňu vo vysokej nadmorskej výške, alebo nechajte vodu zo studne prečerpať do kopca do akumulačnej nádrže vo vyššej nadmorskej výške. Pre celoročné použitie by bolo potrebné túto nádrž vyhrievať alebo pochovať pod hĺbkou mrazu.

Teraz táto zásobná nádrž nahrádza tlakovú nádrž, ktorú by ste potrebovali so studňou. Jeho inštalácia nie je nevyhnutne lacnejšia, ale môže byť spoľahlivejšia na zabezpečenie vysokého tlaku vody ako tlaková nádrž. Navyše tlakové nádrže vyžadujú väčšiu údržbu ako základné skladovacie nádrže. V konečnom dôsledku je to jednoduchší systém na vlastníctvo a údržbu a je pravdepodobné, že bude poskytovať lepší tlak vody spoľahlivejšie ako tlaková nádrž.

Kaskádové skladovanie vody

Hovorili sme o plnohodnotných studniach pre kabíny. Ale čo ak ste v počiatočných fázach výstavby alebo máte kabínu skutočne mimo siete bez studne? Ako môžete získať tlak vody?

Ak máte nejaké prevýšenie, potom vám to odporúčam použiť.

V závislosti od toho, ako dostanete vodu do svojej kabíny, možno budete musieť čerpať vodu do kopca do zásobnej nádrže. Či už čerpáte vodu z potoka alebo prameňa na svojom pozemku, alebo ju ťaháte vo vodných nádržiach, budete ju chcieť načerpať do svojej vodnej nádrže.

Môžete použiť čerpadlo na prenos vody 1/2 hp ako tento na Amazone. V skutočnosti je to naozaj dobré malé čerpadlo, ktoré za tú cenu prenesie vodu do vašej stúpacej nádrže naozaj rýchlo. Ak máte spôsoby, ako ísť do kopca, možno budete musieť prestúpiť viac ako raz. V skutočnosti máme 4 vodné nádrže, z ktorých každá je umiestnená asi 50 stôp ďalej do kopca.

Potom môžeme naplniť prvú nádrž z potoka. Keď je plná, prečerpávame vodu z tej do druhej nádrže atď. Keď je horná nádrž naplnená, vrátime sa späť a urobíme rovnaký proces, kým nie sú všetky nádrže plné. To nám poskytuje veľa vody a umožňuje rýchlejšie doplnenie hornej nádrže v prípade potreby.

  Zákonný vek na jazdu na vodnom skútri na Havaji

Ak sa chcete dozvedieť o tom, aké nádrže na vodu používame a kde ich získať lacno, môžete si prečítať môj článok o nich tu.

Bezpečná manipulácia s vodou

Ak budete niektorú z týchto vôd používať na pitnú vodu, je dôležité, aby ste s ňou zaobchádzali bezpečne.

Tečúca pitná voda cez bežnú záhradnú hadicu nie je bezpečná. V skutočnosti by ste mali dostať hadicu, ktorá je vyrobená na prenos pitnej vody tento na Amazone. Má dĺžku 50 stôp a asi najlepšiu cenu, akú som na takejto hadici videl.

Pri skladovaní vody je potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov, ako udržať riasy dole. Keď je voda vystavená slnečnému žiareniu, rastú riasy. Aby ste tomu zabránili, odporúčam vám zakryť nádrže niečím nepriehľadným, teda niečím, čo prepustí čo najmenej slnečného svetla. Tiež vám odporúčam, aby ste si aspoň občas ošetrili vodu chlórovým bielidlom.

Všetko o tom, ako bezpečne ošetrovať vodu bieliacim prostriedkom, som napísal v mojom článku o nádržiach na vodu. Nájdete to tu.

Ak sa chystáte piť vodu z potoka alebo prameňa na svojom pozemku, odporúčam vám ju aj prefiltrovať. Prefiltroval by som to v mieste za vašimi nádržami na vodu, aby som z vody odstránil všetky riasy, usadeniny a dokonca aj chlór. Takto získate čerstvú vodu. Môj obľúbený filter na pitnú vodu je Berkey that môžete získať tu na Amazon. Nie je to ako váš bežný džbánový filter. Tento dokáže bezpečne filtrovať jazernú vodu a je naozaj vhodný na pitnú vodu.

Najlepšie je najať si profesionála

Ak sa chystáte inštalovať studňu a buď výškovú splachovaciu nádrž alebo nádrž na vodu alebo tlakovú nádrž vo vašej chatke, najlepším spôsobom je porozprávať sa s profesionálmi. Dostaňte do svojej nehnuteľnosti niekoho, kto vie posúdiť lokalitu a odporučí vám, ktoré možnosti sú pre vás najlepšie.

Ak je však vaša kajuta jednoduchšia a nie je inštalatérska, potom svoj vlastný zdvíhací systém, ako je ten, ktorý som opísal vyššie, je mimoriadne jednoduchý na nastavenie a môže vám skvele fungovať.