Svrbí merino vlna? [Explained]

Najlepšie outdoorové vybavenie, aké kedy nájdete, je vyrobené z merino vlny. Mnoho ľudí tento typ vlny prehliada a myslia si, že svrbí rovnako ako bežný typ vlny. To je bežná mylná predstava o merino vlne – merino vlna vôbec nesvrbí!

Hlavný rozdiel medzi vláknami z bežnej a merino vlny je v tom, že prvé svrbia, zatiaľ čo druhé nie. Merino ovca vám môže poskytnúť dokonalé prírodné vlákno, ktoré bude jemné na pokožke a pomôže vám zostať v teple v zime a v lete chladiť.

Áno, merino vlna má oproti tradičnej vlne množstvo výhod. Odporúčam vám skúsiť si obliecť nejaké oblečenie vyrobené z merino vlny – stavím sa, že si ho už nikdy nebudete chcieť vyzliecť! Zostaňte naladení, ak sa chcete dozvedieť ešte viac o merino vlne a jej vlastnostiach.

V tomto článku sa dozviete všetko o merino vlne, takže si všetko prečítajte s maximálnou pozornosťou!

Viac…

Svrbí vlna Merino

Prečo svrbí merino vlna?

Svrbí merino vlna – otázka, ktorú dostávam často. Chcem upozorniť, že veľa ľudí merino vlnu vôbec nepovažuje za svrbivú. Môžete mať pocit svrbenia, ak máte veľmi citlivú pokožku, ale to nie je veľmi bežné. Zistilo sa, že väčšina ľudí má receptory bolesti, ktoré dokážu udržať faktor svrbenia, ktorý prichádza s merino vlnou.

Bežná vlna sa často považuje za svrbiacu látku medzi nimi. Tradičné vlnené vlákna pochádzajú z rôznych druhov oviec. Vlákna merino vlny sú tie, ktoré nepochádzajú z bežného plemena oviec, ale zo špeciálneho plemena nazývaného ovca merino.

Ak ste novým druhom vlny, možno vás zaujíma, aký je rozdiel medzi merino vlnou a bežnou vlnou. Zároveň by vás mohlo zaujímať, čo prispieva k tomu, že jeden typ vlny svrbí viac ako druhý.

Poviem vám to – je to všetko v meraní a priemere vlákna. Zjednodušene by sa dalo povedať, že čím menší je priemer vlákien, tým menej budú svrbieť. Bežné vlnené vlákno má priemer od 37 do 40 mikrometrov. Naproti tomu vlákno merino vlny má priemer od 16,5 do 24 mikrometrov.

Ďalšia vec, ktorú by ste mali vedieť, je, že techniky pradenia vlny prispejú k jej svrbeniu. Spomenul som, že rôzne druhy oviec dávajú rôzne druhy vlny. Ak nezmiešate vlnu z obyčajných oviec s vlnou z merino oviec, mäkkosť merino vlny neohrozíte.

Bežné vlnené vlákno je pevnejšie a môže viesť k podráždeniu pokožky. Vlákna sú také pevné, že aj keď ich použijete na výrobu niektorých výrobkov z vlny, budú pevné a budú vám pichať do pokožky. Ak máte neuveriteľne jemnú pokožku, mali by ste sa vyhnúť výrobkom vyrobeným z bežnej vlny.

Čítať  Kedy začína kempingová sezóna? [Best Time of Year to Go Camping]

Merino je naopak typ vlákna, ktoré neprispieva k podráždeniu pokožky. Väčšina ľudí ju považuje za super jemnú, ale ak si myslíte, že vás príliš svrbí, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby svrbenie zmizlo. Keď prejdeme k ďalšej časti, poviem vám o tom viac

Ako zastavíte svrbenie merino vlny

Ako zabránite svrbeniu merino vlny?

Merino vlna je veľmi kvalitná vlna. Oblečenie vyrobené z merino vlny je oveľa lepšie ako oblečenie vyrobené zo syntetiky alebo bavlny. Tieto vlákna sú nielen prírodné, ale ponúkajú aj hebkosť ako žiadny iný materiál.

Napriek tomu v niektorých prípadoch a v závislosti od výrobcu môže merino oblečenie trochu svrbieť. Niektorí ľudia majú problém s ich nosením kvôli tomuto svrbiacemu faktoru. Ak ste jedným z nich, nebojte sa – existujú spôsoby, ako oblečenie menej svrbieť!

Problém svrbenia môžete vyriešiť správnou starostlivosťou o oblečenie vyrobené z merino vlny. To zahŕňa vedieť, ako ich prať, aký typ pracích prostriedkov použiť a ktorým sa vyhnúť, ako aj to, ako ich sušiť.

Pranie merino vlny

Najprv si povieme niečo o umývaní. Oblečenie môžete vždy prať v práčke, čo sa týka prania, ale neodporúčam to. Cykly prania v práčke môžu oblečenie zraziť, a to nechcete. Odporúčam vám prať odevy ručne a robiť to s maximálnou pozornosťou.

Pri praní odevov by ste mali používať špeciálne pracie prostriedky na vlnu alebo jemné pracie prostriedky. Prosím, nepoužívajte žiadne aviváže, pretože môžu poškodiť tkaninu merino vlny a ešte viac ju svrbiť. Nechajte oblečenie prejsť studenou vodou a saponátom, potom vyžmýkajte prebytočnú vodu a máte hotovo.

Sušenie merino vlny

Ďalšia vec, ktorú by ste mali urobiť, je vysušiť oblečenie. Neodporúčam používať sušičku, pretože všetko to omieľanie môže byť pre merino vlákna priveľa. Oblečenie by ste mali vždy sušiť na vzduchu. Bude to chvíľu trvať, ale aspoň oblečenie zostane neporušené.

Ak sa budete riadiť týmito odporúčaniami, nepochybujem, že už nikdy nebudete vo svojich vlnených výrobkoch svrbieť. Tieto kroky môžete použiť aj pri bežnom vlnenom oblečení, no svrbenie úplne neodstránia.

Svrbí merino vlna po vypraní menej?

Ako som už spomínala, praním merino vlny bude menej svrbieť a bude pohodlnejšie ako doteraz. Napriek tomu musíte postupovať podľa vyššie uvedených krokov, aby ste oblečenie zjemnili k dokonalosti. Ako som podotkla vyššie, ak urobíte všetko, rozdiel by ste mali pocítiť už po jednom umytí.

Čítať  Prečo majú turistické topánky červené šnúrky? [5 Reasons Why]

Treba si však uvedomiť aj inú vec – niektorí ľudia majú alergiu na vlnu, ktorá im znemožňuje cítiť sa v tomto type oblečenia pohodlne. Ak máte alergiu na vlnu, zistíte, že oblečenie s týmito vláknami spôsobí podráždenie pokožky, začervenanie a dokonca aj pľuzgiere.

Ak je to tak, mali by ste sa vyhnúť tomuto typu materiálu. Bez ohľadu na to, ako ich budete prať alebo udržiavať, oblečenie vyrobené z merino vlny nebude vhodné.

Ak si nie ste istí, či máte alergiu na vlnu alebo nie, môžete to zistiť vykonaním testu na alergiu. Dostanete jednoznačnú odpoveď, ktorá vám dá vedieť, či môžete nosiť tento typ materiálu alebo nie. Tento test odporúčam urobiť, ak máte podozrenie, že sa s merino vlnou neznášate.

citlivá pokožka

Merino vlna pre citlivú pokožku

Vaša pokožka môže byť citlivá na merino vlnu z jedného z dvoch dôvodov. Na tento materiál môžete mať buď alergickú reakciu, alebo odev, ktorý máte na sebe, nie je vyrobený z kvalitných materiálov.

Niektoré značky vyrábajú výrobky z merino vlny, ale nepoužívajú dobrú vlnu. To môže byť tiež problém, ktorý vedie k silnej kožnej reakcii.

Spoločnosti častejšie miešajú merino vlnu s inými typmi vlákien. Mnohé odevy nie sú len vlnené a nevšimnete si to, kým vás nezačne svrbieť. Odporúčam vždy skontrolovať štítok a zistiť, či odev neobsahuje len vlákna merino vlny a nič iné.

Merino vlna je typ materiálu, ktorého nie je veľa. Merino ovce nedokážu pestovať svoju vlnu tak rýchlo ako odevný priemysel. Z tohto dôvodu sa ľudia uchyľujú k používaniu vlny z pochybných zdrojov a výrobe odevov, ktoré spôsobujú kožné problémy.

Som zástancom používania vlny len z etických fariem. Viem, že proces získavania vlny môže byť drahý a zdĺhavý, ale rád podporím farmárov, ktorí sa tejto práci venujú a dajú si tú prácu. Dobre sa správajú aj k ovciam a poskytujú im dobré životné podmienky.

Neetickí farmári sú farmári, na ktorých nechcem ani pomyslieť. Často sa obávajú všetkého okrem poskytovania ideálneho materiálu trvalo udržateľným a etickým spôsobom. Odporúčal by som vám vyhnúť sa im, pretože väčšinou ide o vlnu z týchto typov fariem, ktoré sú pochybnej kvality.

Čítať  Môžete použiť ohrievač propánu v stane? [Is It Safe?]

Je merino vlna menej svrbivá ako kašmír?

V niektorých prípadoch môže merino vlna menej svrbieť ako kašmír. Kašmír sa zvyčajne považuje za jemnejší z týchto dvoch, ale ak nejde o kvalitný kašmír, môže mať aj svoje nevýhody.

Kým kašmír je vynikajúcou voľbou materiálu, kašmírové výrobky prichádzajú za drahé ceny, ktoré si nie každý môže dovoliť. Ak hľadáte niečo také dobré, ako je kašmír, ale za nižšiu cenu, potom je to merino!

Poviem vám niekoľko dôvodov, prečo by ste si mali zvoliť merino vlnu pred kašmírom a všetkými ostatnými materiálmi!

Odvádza vlhkosť

Ľudia milujú schopnosť merino vlny odvádzať vlhkosť. Outdoorové vybavenie vyrobené z merino vlny dokáže absorbovať váš pot po celý deň a napriek tomu nebude príliš vlhké ani ťažké. Páči sa mi, že tento materiál dokáže udržať vaše telo vždy v suchu!

Antibakteriálny

Antibakteriálne vlastnosti merino vlny sú šialené. Dokáže odpudzovať všetky baktérie spôsobujúce zápach a zároveň nedovolí, aby na ňom rástli plesne. Vzhľadom na to, koľko potu dokáže absorbovať, je zázrak, že materiál dokáže odpudzovať aj plesne a zápach!

Umývateľný

Z vyššie uvedených informácií je zrejmé, že svoje merino oblečenie môžete prať kedykoľvek budete chcieť. Na rozdiel od iných vlnených výrobkov, tie vyrobené s merino vláknami nie je potrebné často prať. Môžete preskočiť niekoľko cyklov a nemusíte sa báť, že oblečenie bude zapáchať alebo bude vyzerať zle. Nebudú zapáchať, nebudú fľaky a už vôbec sa nezašpinia!

Všestranný

Ďalšia vec, ktorú na tomto materiáli milujem, je, že je dosť všestranný a môžete ho použiť na výrobu všetkých typov oblečenia a niektorých ďalších predmetov. Zároveň vás tento materiál počas leta udrží v chlade a v zime zahreje. To je vlastnosť, ktorú inde nenájdete, no zamilujete si ju.

Po prečítaní týchto výhod sa stavím, že túžite vyskúšať nejaké oblečenie z merino vlny. Odporúčam to, najmä ak ste človek, ktorý robí veľa fyzických aktivít. Tento materiál je ideálny pre outdoorové vybavenie, ale môžete ho použiť aj na bežné oblečenie.

Nech je to akokoľvek, choďte von a zaobstarajte si oblečenie z merino vlny. Doprajte sebe a svojmu telu neuveriteľný zážitok, ktorým je merino vlna. S istotou môžem povedať, že to neprídete ľutovať!