Sú zložené luky v Spojenom kráľovstve legálne?

Lukostreľba je významnou súčasťou ľudskej existencie už tisíce rokov, hoci v posledných storočiach prešla z praxe zberu jedla na populárny šport alebo hobby.

Konkrétne v Spojenom kráľovstve sú samotné zložené luky legálne, ale ich použitie kdekoľvek inde ako vo vyhradenej palici je až na pár výnimiek nezákonné. Lov lukom je vo všeobecnosti v Spojenom kráľovstve nezákonný od zákona o divočine a vidieku z roku 1981.

Ak sa zaujímate o lukostreľbu ako šport alebo koníček a prijali ste moderné vylepšenia tejto aktivity, je pravdepodobné, že vlastníte alebo ste o vlastníctve zloženého luku aspoň uvažovali.

Ale toto už nie je doba temna. Ľudia si nemôžu nosiť svoje luky a šípy so sebou všade, kam idú, a nemôžu ich strieľať, keď sa im zachce. V modernej dobe máme predpisy pre činnosti, ako je lukostreľba, a tieto predpisy sa geograficky líšia.

Problém Spojeného kráľovstva so zloženými lukmi

Existuje veľa teórií, prečo Spojené kráľovstvo nie je fanúšikom zložených lukov alebo lukov všeobecne.

Azda najdôveryhodnejšia teória pochádza z Zákon o voľnej prírode a vidieku z roku 1981 sám.

V zákone je uvedených niekoľko spôsobov, ako nemožno okrem použitia luku alebo kuše zabiť alebo odobrať divú zver z jej biotopu.

Patria sem samosvorné nástrahy, návnady, výbušniny, siete, automatické alebo poloautomatické zbrane, umelé svetlo, plyn alebo dym.

Tieto ustanovenia tiež často uvádzajú „zámer“ alebo „účel“ zabitia.

Luky, najmä zložené, patria do tejto kategórie, pretože sú jednoznačne vyrobené na lov a zabíjanie voľne žijúcich zvierat.

Pri extrapolácii informácií v zákone mnohí ľudia uviedli, že lov lukom bol zakázaný, pretože je považovaný za nehumánny.

Hoci mnohí odborníci na poľovníctvo nesúhlasia, bolo navrhnuté, že na zabitie zvieraťa, ako je jeleň, je potrebný viac ako jeden šíp, čo má za následok veľa bolesti a utrpenia pre zviera.

Exteriérovia z Veľkej Británie tiež múdro špekulovali, že jednoducho nie je veľa bezpečných, široko otvorených priestorov, v ktorých by sa dalo loviť bez hrozby ublíženia ľudskej bytosti.

  Ako udržať hlodavce mimo rustikálnej kabíny

Hoci je Spojené kráľovstvo nepochybne veľmi dôležitou svetovou veľmocou, pozostáva z fyzicky malých kúskov zeme s vysokou saturáciou ľudských obyvateľov.

Odborníci prišli na to, že už jednoducho neexistujú zalesnené oblasti, kde by sa zver zdržiavala, väčšie ako 450 metrov. Známe biotopy voľne žijúcich živočíchov sú takmer vždy zo všetkých strán tesne obklopené súkromnou pôdou obývanou ľuďmi.

Aj keď ignorujeme možnosť, že by lovec mohol náhodne ublížiť človeku, právne komplikácie náhodného zablúdenia na pozemok v súkromnom vlastníctve sú dostatočné na to, aby odradili väčšinu potenciálnych lovcov od pokusu porušiť zákony Spojeného kráľovstva o love lukom.

Zdá sa, že časti vlády Spojeného kráľovstva, ak nie všetky, sa starajú nielen o bezpečnosť a pohodlie divokých zvierat na ostrovoch, ale aj o ich dlhovekosť.

Spojené kráľovstvo opäť nezahŕňa veľkú plochu planéty, a preto nemá príliš bohaté zásoby jeleňov a iných voľne žijúcich živočíchov.

Na rozdiel od Severnej Ameriky, kde sa jeleň, los a iná lovná zver v niektorých oblastiach považuje za škodcu, Spojené kráľovstvo musí pozorne sledovať svoje populácie voľne žijúcich živočíchov.

Najmenej dôveryhodná, no najzaujímavejšia teória vysvetľujúca neochotu Spojeného kráľovstva zrušiť zákaz lovu lukom pripomína vzpurné činy historickej osobnosti, ktorej používanie luku vytvorilo tabu pre zbraň a všetkých jej potomkov.

Či jednotlivec, ktorý inšpiroval príbehy Robina Hooda, skutočne poškodil britskú vládu dostatočne hlboko na to, aby zaručil právne predpisy proti luku tak dlho po jeho zmiznutí, je nepravdepodobné, ale nikdy si nemôžeme byť istí.

Ako legálne používať svoj zložený luk vo Veľkej Británii

Aj keď vo väčšine Spojeného kráľovstva nemôžete použiť svoj luk na lov, môžete sa pripojiť ku klubom a spoločnostiam, ktoré majú vyhradené oblasti na legálne použitie luku, luku alebo iného.

  Je legálne loviť v noci?

Rýchle vyhľadávanie na internete by vám malo poskytnúť množstvo prevádzok v okolí, ktoré vám umožnia strieľať z luku v prostredí strelnice.

Nemôžete si však len tak prehodiť tulec cez chrbát a zodvihnúť luk ako postava Elfského Pána prsteňov.

Prísne zákony o luku v Spojenom kráľovstve sú presadzované úradmi a nebudú k vám láskavé, ak sa vozíte okolo nebezpečnej zbrane.

Či už teda kráčate, šoférujete alebo beriete trubicu, budete chcieť svoje vybavenie pevne zabaliť a uistiť sa, že nie je na vhodnom mieste alebo konfigurácii, aby ste ho mohli použiť vy alebo ktokoľvek iný proti ostatným.

Zvyčajne to bude znamenať puzdro na váš luk a šípy. Iní lovci však zasiahli internet s niektorými technikami, ako zabezpečiť, aby akékoľvek stretnutia s políciou prebehli hladko.

Aj keď je možno luk základným prvkom lukostreľby, je to menej hrozivý prvok z dvoch potrebných na streľbu na zviera alebo na cieľ.

Jeden používateľ navrhuje umiestniť šípy do vlastného vrecka a potom umiestniť toto vrecko na spodok iného vrecka, v ktorom môžete uložiť svoj luk.

Toto je logický návrh, keďže pre vás alebo niekoho iného by bolo jednoduchšie bodnúť šípom nešťastného okoloidúceho, ako by bolo extrémne ublížiť samotným lukom.

Napriek tomu mnohí, ktorí dochádzajú do lukostreleckých klubov a späť, tiež navrhujú, aby ste si vytiahli luk, ak môžete.

Nech už sa rozhodnete použiť na prepravu svojho luku a šípov čokoľvek, uistite sa, že je to v podstate mimo dosahu a že vás nemožno vnímať ako bezprostrednú hrozbu pre kohokoľvek, s kým by ste mohli prísť do kontaktu.

Pokiaľ ide o používanie luku na vlastnom pozemku, neodporúča sa to. Aj keď to technicky nie je nezákonné, je to veľmi dobrý spôsob, ako nahnevať susedov a môžu na vás dokonca zavolať policajtov.

Dokonca aj v prípade, že lukostrelec získal povolenie od svojich susedov a zašiel tak ďaleko, aby zaistil bezpečnosť jednotlivcov a majetku, existuje šanca, že sa nakoniec niečo pokazí, čo povedie k právnemu fiasku a strate tisícov dolárov. .

  Priemerné náklady na parasailing

Väčšina internetových lukostrelcov sa vo všeobecnosti zhodla na tom, že dĺžky, ktoré človek musí prejsť, aby cvičili lukostreľbu na vlastnom pozemku v Spojenom kráľovstve, nestoja za námahu.

Vo všeobecnosti je v danej oblasti dostatok lukostreleckých klubov, ktoré umožňujú rýchle dochádzanie z rôznych miest, čo z nich robí najlepšiu možnosť, pokiaľ ide o precvičovanie lukostreľby.

Zdroje pre britského Compound Archer

Lukostrelecké kluby dostupné v Spojenom kráľovstve vo všeobecnosti poskytujú viac než len miesto na precvičenie vášho koníčka alebo športu s pokojom na duši, že vám nehrozí facka v súdnom spore alebo putá.

Mnohé kluby ponúkajú aj kamarátstvo s ostatnými lukostrelcami a častejšie aj možnosť pripojiť sa k zavedenej lukostreleckej spoločnosti.

Tieto organizácie a riadiace orgány môžu poskytnúť zdroje a vzdelávacie príležitosti pre nových aj skúsených lukostrelcov, ako aj pre komunitu, ktorá zdieľa váš záujem.

Existujú spoločnosti pre každý druh luku, ktorý si možno predstaviť. Tu je len niekoľko:

  • Archery GB (Grand National Archery Society)
  • NFAS (Národná spoločnosť pre poľnú lukostreľbu)
  • English Field Archery Society a International Field Archery Association
  • Britská spoločnosť pre dlhý luk
  • Bratstvo svätého Juraja
  • Britská spoločnosť pre nevidomé športy
  • Britská asociácia lukostreľby na invalidnom vozíku

Niektoré z týchto spoločností by ľahko vyhovovali ľuďom so zloženým lukom a mnohé by vás mohli naučiť užívať si vlastnosti iných druhov lukov!

Ak chcete zistiť viac informácií o týchto spoločnostiach a ich členských poplatkoch, môžete ísť na bow-international.com.

Ak to myslíte vážne s tým, že sa stanete renomovaným lukostrelcom, bolo by rozumné pozrieť sa ďalej na Grand National Archery Society, ktorá je hlavným riadiacim orgánom tohto športu.

Vyberajú tiež jednotlivcov, ktorí súťažia ako súčasť tímu Spojeného kráľovstva na olympijských hrách a iných medzinárodných súťažiach.