Sú ulice Side-by-Sides v Kalifornii legálne?

Ak žijete v Kalifornii a premýšľate, či môžete alebo nemôžete dostať svoju novú vedľajšiu ulicu legálne, potom ste na správnom mieste! Je určite lákavé jazdiť so svojím novým vozidlom, kamkoľvek idete, ale najprv musíte vedieť, či to môžete legálne urobiť.

Sú teda ulice vedľa seba v Kalifornii legálne? Side-by-Sides nie sú v Kalifornii legálne. Vzhľadom na vysokú hustotu obyvateľstva a preplnený cestný systém nie je jeho používanie legálne ani bezpečné UTV na verejných komunikáciách. Neexistuje spôsob, ako za týchto podmienok povoliť používanie vedľa seba na ulici.

Ak máte záujem dozvedieť sa podrobnosti o tom, prečo sa Kalifornia bok po boku nemôže stať legálnou ulicou, čítajte ďalej.

Prečo nemôžem jazdiť na svojej UTV na uliciach Kalifornie?

Zamyslite sa nad tým, ako vyzerá Kalifornia. Má veľa obrovských miest spojených hlavnými diaľnicami a rušnými, preplnenými ulicami. Vo viacerých častiach štátu sa toho deje veľa, na cestách aj mimo nich.

Kalifornia je jedným z najľudnatejších štátov v Spojených štátoch a má štvrtý najvyšší počet obyvateľov na míľu štvorcovú v krajine. Majú tiež niektoré z najväčších miest vrátane Los Angeles, ktoré má viac ako 4 milióny obyvateľov.

Takže, berúc do úvahy toto všetko, je pochopiteľné, prečo nie je dovolené, aby sa v Kalifornii stali legálne ulice. Môže sa to zdať trochu otrava. Ide však len o to, aby ste boli vy aj ostatní vodiči na cestách v bezpečí.

Faktom je, že čím viac ľudí jazdí po cestách, tým sú podmienky jazdy nebezpečnejšie. Vďaka tomu je Kalifornia jedným z najnebezpečnejších miest na šoférovanie.

V mnohých častiach Kalifornie však existujú malé farmárske komunity, kde je riedke množstvo ľudí. Ak uvažujete o licencovaní UTV v Kalifornii, je pravdepodobné, že žijete vo vidieckejšej oblasti.

UTV a ATV sú jedny z jediných vozidiel podľa kalifornských zákonov, ktoré sa nemôžu stať pouličnými legálnymi vozidlami. Za žiadnych okolností nemôžu legálne jazdiť po kalifornských cestách.

  Prečo lietajú teplovzdušné balóny ráno?

V iných štátoch, kde sa side-by-side môže stať legálnou ulicou, je ich zvyčajne veľa menej ľudia okolo. Aj v týchto menších štátoch však stále existuje niekoľko pravidiel, limitov a požiadaviek počúval UTV.

Nenechajte sa tým však príliš obťažovať. Aj keď nemôžete jazdiť bok po boku po oficiálnych cestách, stále si ich môžete vychutnať na vyhradených miestach. Prísne zákony znamenajú, že nebudete musieť prejsť zložitým procesom, aby ste svoje vozidlo vybavili bezpečnostným zariadením a riadnym cestným testovaním.

Kalifornské predpisy pre vozidlá mimo diaľnic

V štáte Kalifornia sa side-by-side považujú za „off-Highway Vehicles“ alebo OHV. Medzi tieto vozidlá patria motocykle, bicykle poháňané motorom, trailové bicykle, buginy na dunách, terénne vozidlá, džípy a snežné skútre.

Niektoré z pravidiel pre tieto terénne vozidlá zahŕňajú získanie oficiálneho titulu a registráciu vozidla.

Ak ste si kúpili vedľa seba od predajcu v Kalifornii, potom od vás bude predajca vyberať poplatky a dá vám dokumenty DMV, ktoré zaregistrujú vedľa seba pod vaším menom.

Ak ste si však bok po boku priniesli z iného štátu, budete musieť predložiť niekoľko vecí.

Ak chcete, aby štát Kalifornia uznal vašu stranu vedľa seba, budete musieť odoslať:

 • Žiadosť o titul a registráciu.
 • Overenie formulára vozidla
 • Dôkaz o vlastníctve (ako je osvedčenie o pôvode, originálna kópia továrenskej faktúry, neštátne titulkové dokumenty alebo kúpne doklady)
 • poplatky OHV

Smutnou skutočnosťou je, že v Kalifornii budete musieť získať titul a registráciu pre svoje vozidlo vedľa seba, rovnako ako by ste to potrebovali v ktoromkoľvek inom štáte na to, aby bola ulica vozidla legálna.

Váš bok po boku však stále nebude povolený na verejné cesty. Predpisy platia, aj keď cestujete zo zahraničia a nepoznáte zákony. Vždy si musíte byť istí, že váš bok po boku je legálny predtým, ako ho vytiahnete na verejnosť. V Kalifornii to nikdy nebude v poriadku.

Vozidlá mimo diaľnice v pásme Arizona:

Aj keď sa vám tieto zákony vedľa seba môžu zdať nepohodlné, v blízkosti Kalifornie existuje jedna špecifická oblasť, kde budete môcť jazdiť so svojím UTV na verejných komunikáciách. Toto miesto sa nazýva pás Arizona. Arizona hraničí s Kaliforniou a mnoho ďalších vidieckych oblastí Kalifornie je v priebehu niekoľkých hodín od štátnej hranice.

  Výber správneho typu úložného kontajnera pre vašu kabínu

Ak ste blízko Arizony alebo ste ochotní ísť autom, môže to byť vaša najbližšia skúsenosť s pouličnou legálnou UTV. Prekročením štátnej hranice môžete získať nový zážitok z jazdy na ceste a potom sa vrátiť domov do Kalifornie.

Zákony štátu Arizona sú veľmi odlišné v porovnaní s kalifornskými zákonmi UTV. V Arizone je celkom jednoduché získať pouličné legálne UTV.

Niektoré z požiadaviek na to, aby ste mohli riadiť pás Arizona, sú nasledovné:

 • Ak je OHV prevádzkovaný v Arizone, musí mať aktuálnu kalifornskú červenú alebo zelenú nálepku.
 • Nikto nemôže prevádzkovať OHV na verejných pozemkoch bez platnej štátnej licencie prevádzkovateľa alebo povolenia študenta, ak to vyžadujú štátne alebo federálne zákony.
 • Operátori vo veku 16-17 rokov musia nosiť prilbu.
 • Všetci operátori musia používať ochranu očí.
 • Žiadni cestujúci nie sú povolení, pokiaľ OHV nie sú určené na prepravu viac ako jednej osoby.
 • Všetky OHV musia mať spätné zrkadlo.
 • OHV musí byť registrované s pripevnenou kovovou poznávacou značkou, ak je prevádzkované na okresných/štátnych cestách.
 • Musí cestovať len po BLM, niektorých cestách USFS alebo po vyznačených chodníkoch alebo terénnych oblastiach špeciálneho použitia.

Poznámka: Ak budete jazdiť v Arizone, budú platiť všetky arizonské štátne pravidlá a predpisy. Uistite sa, že poznáte ich zákony, aby ste ich neporušili.

Zelené vs. červené nálepky

Zelené a červené nálepky z Kalifornie sú povinné jazdiť na arizonskom páse.

Zelená nálepka: Tieto sa vydávajú pre všetky kalifornské OHV, ktoré majú model roka 2002 a starší. Patria sem tie, ktorým bola predtým vydaná červená nálepka, a vozidlá spĺňajúce emisné normy z roku 2003 a novšie. Tieto zelené nálepky sa vydávajú na celoročné použitie.

Červená nálepka: Červené nálepky sa vydávajú na model z roku 2003 a novšie OHV, ktoré nie sú certifikované podľa kalifornských emisných noriem OHV. Ak má OHV na 8. pozícii VIN čísla 3 alebo C, potom bude vášmu vozidlu vydaná červená nálepka. Červené nálepky sú len na sezónne použitie.

  Aká dlhá je zipsová linka?

V Kalifornii sa iné OHV môžu stať legálnymi na uliciach. Sú to vozidlá ako motocykle, ktoré často vidno na cestách. ATV a UTV sú však výnimkou pre OHV, ktoré sa môžu stať legálnymi na ulici.

Nebudete môcť jazdiť na svojom UTV v Kalifornii na ceste. Samozrejme, stále môžete jazdiť na UTV na súkromnom pozemku, keď máte povolenie majiteľa. V Kalifornii je tiež niekoľko trás určených na použitie UTV.

Ak však chcete svoje UTV používať na cestách, vždy sa môžete vydať smerom na Arizona, kde s tým budete mať oveľa väčšie šťastie. Ich pravidlá sú oveľa miernejšie.

Súvisiace otázky:

Sú ulice vedľa seba na Floride legálne? UTV nie je automaticky legálne pri kúpe na Floride. Prostredníctvom určitých úprav sa však môže stať ulicou legálnou. Bude potrebné pridať nejaké príslušenstvo a schválenie prostredníctvom oddelenia motorových vozidiel. Na Floride však môžete získať legálne UTV na ulici.

Pouličné štvorkolky legálne v každom štáte? Štvorkolky nie sú legálne v každom štáte. Napríklad v Kalifornii nemôže byť štvorkolka legálna a nie je povolená na cestách. V Arizone je však veľmi jednoduché legálne nastaviť vašu ulicu ATV. Vo väčšine štátov budete musieť prejsť procesom, aby bola vaša ulica ATV legálna.

Sú ulice vedľa seba v Ohiu legálne? Side-by-side sú legálne na ulici v Ohiu potom, čo prejdú požadovanou kontrolou na získanie titulu a registrácie. Môžu byť potrebné úpravy, aby bola ulica vedľa seba legálna. O výbere v konečnom dôsledku rozhodujú miestne orgány v oblasti, kde by sa vedľa seba používal.