Sú teplovzdušné balóny bezpečné?

Teplovzdušné balóny fungujú na základnom vedeckom princípe, že horúci vzduch stúpa. Veľa ľudí cvičí balón ako šport a niektorí ho majú radi aj ako relaxačnú rekreačnú aktivitu. Vo všeobecnosti sú teplovzdušné balóny celkom bezpečné a určite bezpečnejšie ako niektoré formy letectva.
Predtým, ako sa pozriete na bezpečnosť balónov, môže byť užitočné pochopiť, ako fungujú. Každý balón má veľkú tašku nazývanú obálka, ktorá je pripevnená k pevnej gondole alebo prúteným košíkom. Pre dosiahnutie dostatočného zdvihu sa vzduch vo vaku ohrieva pomocou plameňa. Keď sa vzduch ohrieva, balón stúpa. Pilot môže ovládať výstup otvorením ventilu, aby vypustil vzduch, čo spôsobí, že balón opäť spadne. Po skončení letu pilot pomaly vyfúkne dostatok vzduchu, aby balón mohol klesnúť na zem.

Rovnako ako závesné klzáky a šarkany, aj teplovzdušné balóny cestujú s vetrom. Piloti majú určitú kontrolu nad svojim smerom prostredníctvom svojej nadmorskej výšky, pretože rôzne prúdy vzduchu prebiehajú rôznymi smermi. Piloti si zvyčajne vyberajú na let v skorých ranných hodinách, pretože rýchlosť vetra je stále nízka. Nízka rýchlosť vetra robí jazdu na balóne oveľa bezpečnejšou a lietanie je zábavnejšie, pretože sa balón pohybuje hladko a nie hádzanie.

Čas je najdôležitejším problémom pre bezpečnosť teplovzdušných balónov. Silný vietor a extrémne poveternostné podmienky, ako je dážď so snehom a sneh, sú potenciálne veľmi nebezpečné. Skúsený pilot v týchto podmienkach lietať nebude. Aj dobrí piloti si pred začatím letu vždy skontrolujú výstroj a pre istotu so sebou často nosia náhradné palivové nádrže a ďalšie nadbytočné vybavenie.

Vo všeobecnosti platí, že piloti, ktorí chcú lietať v teplovzdušnom balóne, musia získať pilotnú licenciu. Táto požiadavka sa v rôznych krajinách líši, ale v mnohých krajinách existujú špecifické kurzy a skúšky, ktoré musia piloti absolvovať, aby zvládli tieto typy lietadiel. Súkromná licencia umožňuje pilotovi lietať s niekoľkými priateľmi, zatiaľ čo komerčná licencia umožňuje pilotovi lietať na väčších balónoch a dostávať finančnú kompenzáciu za svoj čas.

  Ako môžem začať bicyklovať pre charitu?

Let balónom môže byť veľmi zábavný a je veľmi bezpečný, pokiaľ pasažieri dodržiavajú pokyny pilota. Ľudia trpiaci závratmi alebo strachom z výšok však možno budú chcieť tento zážitok preskočiť.