Sú kohútie chvosty vhodné na lov basov

Našťastie pre mňa jedna z prvých rybárskych návnad, ktorú som mal ako dieťa, bola Worden’s Original Rooster Tail. Bol čierny so striebornou čepeľou a chytal ryby v každom jazere alebo rybníku, ktorý som lovil. K dnešnému dňu stále nikam nepôjdem bez toho, aby som mal pri sebe niekoľko kohútích chvostov.

Ako roky plynuli, moje techniky lovu basov sa vyvinuli tak, aby zodpovedali neustále sa meniacim návnadám, ktoré používajú profesionáli. Zrazu ma zasiahlo, že nikdy nevidím basových rybárov prevracať Rooster Tails. Je možné chytiť štvor- alebo päťkilového tolstolobika s inline rotačkou ako Rooster Tail alebo je to len pre malé ryby?

Sú teda Rooster Tails dobré na lov basov? Áno, bez pochybností, Rooster Tails chytí tolstolobika a maloústeho takmer v každom jazere alebo potoku, ktorý lovíte. Rooster Tails sa dodávajú v mnohých farbách a veľkostiach, aby zodpovedali všetkým vodným podmienkam a jednoduchý dizajn vyžaduje obmedzenú techniku ​​a zručnosť, aby prilákal basy k úderom.

Či už zasväcujete dieťa do rybárčenia, alebo chcete urobiť krok späť od všetkých tých luxusných basových návnad, priviažte si kohútie chvosty a uvidíte, čo uhryzne.

Teraz si prejdime, čo bude potrebovať na to, aby basa zhltol Rooster Tail.

Ako nastaviť Rooster Tail pre basu

Na viazaní na Rooster Tail spinner nie je nič zložité. Použite akúkoľvek kombináciu prútu a navijaka, ale stredne ľahká prívlač s 6 až 10 librovou testovacou monofilovou šnúrou funguje skvele. Budete chcieť použiť ľahší vlasec, ak plánujete nahodiť 1/16 uncový alebo ľahší spinner.

Väčšinu času viažem Rooster Tail priamo na hlavný vlasec palomarovým alebo vylepšeným klinčovacím uzlom. Skrútenie čiary niekedy predstavuje problém po celom dni nahadzovania. Väčšinu krútenia vlasca spôsobeného kohútím chvostom môžete eliminovať pridaním malého obratlíka. Malý čierny zacvakávací obratlík na konci vlasca funguje perfektne. Pripojte ho priamo k odstredivke, aby bola výmena farieb a veľkostí rýchla a jednoduchá.

Niektorí ľudia sa obávajú, že zaskakovacie otočné koleso pripojené k odstredivke má negatívny vplyv na jeho činnosť, ale nezistil som, že je to pravda. Avšak pre najmenších Rooster Tails uviažem barel otočný 12 palcov pred rotačkou medzi hlavný vlasec a ľahký náväzec. Inak je obratlík väčší ako nástraha.

Čítať  Rezancové prúty na ľadový rybolov: Všetko, čo potrebujete vedieť

Príležitostne rád lovím hlbokú štruktúru alebo skalné okraje na divokého ostrieža. V týchto situáciách funguje pridať jednu alebo dve olovené delené závažia. Najmä, keď chcete použiť menší Rooster Tail. Závažia umiestnite asi 18 palcov nad odstredivku. Čepeľ sa často pri potápaní lenivo trepe a pri páde ju zasiahne agresívny drobec.

Ako loviť chvost kohúta na basu

Rooster Tails sa veľmi ľahko používa na basu, takže nepremýšľajte o svojej technike. Existuje však niekoľko základných tipov, ktoré by ste mali vedieť, aby ste dosiahli najlepšiu akciu návnady a viac úderov.

 • Prilepte blízko krytu: Je dobre známym faktom, že veľkoústy držia pevne na prikrývke ako vyvrátené stromy, cez visiace kefy a stĺpy v dokoch. Aj keď Rooster Tails nie je návnada odolná voči burine, stále ho môžete ľahko loviť v hustej pokrývke a pozdĺž okrajov buriny. Nebojte sa hodiť spinner priamo na okraj hlavného basového prostredia.
 • Načítajte to pomaly: Tieto inline spinnery fungujú najlepšie v potokoch a vode s prúdom, ale čepeľ sa dá pekne roztočiť aj v stojatej vode. Vždy rád začínam aport pri najnižšej rýchlosti potrebnej na udržanie rotácie čepele. Ak basy nereagujú, zvýšte rýchlosť vyhľadávania.
 • Skúste vertikálny pohyb okolo krytu: Len preto, že Rooster Tail je inline prívlač, neznamená to, že ho musíte vždy loviť ako jeden. Vytiahol som svoju slušnú porciu basov zo skrútených kôp ponorených konárov alebo medzi hrubými prikrývkami ľaliových vankúšikov približovaním sa a zvislým pohybom Rooster Tail. Nechajte ho prirodzene spadnúť a rýchlo ho zdvihnite o 1 alebo 2 stopy, aby sa čepeľ otočila. Privádza ich to do šialenstva.
 • Obsadenie mimo váš cieľ: V stojatej vode chvíľu trvá, kým čepeľ rotačky zapadne a začne sa točiť. Z tohto dôvodu rád vrhám za svoj cieľ o pár stôp. Rybu nevystraším, keď návnada pristane, a kým sa dostane na miesto, kde pravdepodobne čaká basa, pekne sa točí.
 • Okorente to nevyspytateľnou akciou: Niekedy stabilné aportovanie jednoducho nestačí. Ak sú basy vyberavé, zmeňte aport príležitostným trhnutím alebo trhnutím špičkou tyče. Tento koktavý efekt na rotačke vo mne vyvolal mnoho úderov.
 • Vylaďte čepeľ pre lepší výkon: Ako som už povedal, pomalé načítanie je ideálne na dlhšie udržanie návnady pred basou. Ale v stojatej vode sa čepeľ nemusí správne otáčať pri nízkych rýchlostiach. S Rooster Tail môžete ľahko dosiahnuť lepší výkon pri pradení pridaním ohybu alebo otočenia čepele. Experimentujte s tým, kým nedosiahnete najlepšiu akciu a vibrácie.
Čítať  Sú gumené siete lepšie pre ryby

Aká veľkosť Rooster Tail pre basu

„Veľké návnady prinášajú veľké ryby“, však? S kohútím chvostom to tak nemusí byť. Dokonca aj s použitím relatívne malej, 1/8 uncovej rotačky som chytil ostrieža maloústeho a ostrieža veľkoústeho, ktorí nakláňali váhu na 4 libry. Návnada môže vyzerať vo vašej ruke malá, ale profil vo vode je veľmi odlišný.

Najlepšia veľkosť Rooster Tail pre basy závisí od hĺbky, štruktúry a štýlu vyhľadávania, ktorý plánujete použiť. Vo väčšine prípadov je pre basy ideálne čokoľvek medzi 1/8 a 1/4 unce. Môj prvý výber je 1/6 uncový spinner. Ponúkajú najlepší pomer hmotnosti a veľkosti pre nahadzovanie a vyťahovanie väčších rýb.

1/4 unca Rooster Tail je najväčšia veľkosť, ktorú používam. Tieto ťažšie rotačky siahajú hlboko do vrecka, keď sa snažím nájsť poludňajšieho maloústy na skalnatých okrajoch. 1/4 uncová rotačka tiež zostáva pod hladinou pri love rýchlych vodných vreciek v potokoch.

Najlepšie farby pre rôzne podmienky

Keď lovím basy s kohútím chvostom, príliš sa nezaoberám farbou. Zistil som, že veľkoústy preferujú prirodzenejšie farby vo väčšine jazier a rybníkov.

Pri špinavej vode s nízkou viditeľnosťou spravidla používajte jasnejšie farby. Ohnivý tiger, chartreuse a červená lepšie vyniknú, keď im vo výhľade bráni blato alebo usadeniny.

Keď je voda čistá, choďte na tlmenejšie farby, ako je hnedá, biela, pstruh dúhový a čierna. Čím viac sa blížite k napodobňovaniu prirodzenej koristi, tým máte väčšiu šancu oklamať ryby, keď budú mať viac času vidieť návnadu.

Pri výbere najlepších farieb zvážte okrem čistoty vody aj svetelné podmienky. Počas zamračených dní v mútnej vode vždy najskôr použijem zlatú čepeľ Rooster Tail. Zlatá čepeľ poskytuje správne množstvo kontrastného záblesku pri slabom osvetlení.

Strieborné lopatkové rotačky vynášam v čistej vode alebo počas slnečných dní.

Čítať  Potrebujete 4-kolesový pohon na ťahanie člna?

Mojich 6 obľúbených Rooster Tails pre basy, ktoré nikdy nezlyhajú

V tomto bode som vás možno presvedčil, že Rooster Tail na basu stojí za vyskúšanie. Ak je to tak, tak toto je podľa mojich skúseností 6 najlepších Rooster Tails pre basgitaru.

 • Čierna so striebornou čepeľou
 • Pstruh potočný so zlatou čepeľou
 • Ohnivý tiger so zlatou čepeľou
 • Pstruh dúhový so zlatou čepeľou
 • Biela so zlatou alebo striebornou čepeľou
 • Červená so striebornou čepeľou

S týmito 6 druhmi môžete zachytiť basy takmer v každej situácii. Vyzdvihnite niekoľko vo veľkostiach od 1/8 do 1/4 unce. Ak môžete získať iba jednu veľkosť, získajte 1/6 unce. Jednotlivé spinnery si môžete vybrať na vašej ďalšej exkurzii do Cabela’s alebo Bass Pro Shops, ale odporúčam si to uľahčiť a kúpiť si len kvalitné Súprava kohútieho chvosta namiesto toho z Amazonu. Cena je oveľa lacnejšia a niektoré z mojich obľúbených farieb sú v jednej sade.

Záverečné myšlienky

Typy návnad, ktoré chytia basy, skutočne neexistujú. Je ľahké riadiť sa radami profesionálov a kúpiť si veľa špecializovaných basových nástrojov. Mohli by ste však vyprázdniť svoju peňaženku a stále by ste nevylovili Wordenovho chvosta kohúta.

Len máloktorá návnada môže tvrdiť, že chytí viacero druhov vo všetkých situáciách, ale určite je to pravda s Kohútim chvostom. Ak to použijete správne, budete chytať basy.