Sú bežecké topánky vhodné na turistiku?

Keď sa chystáte na peknú túru, môže byť lákavé vziať si prvý pár outdoorových topánok, ktoré uvidíte. Topánky, ktoré nosíte na traily, však skutočne rozhodujú a môžu vám spríjemniť alebo zlomiť zážitok. Veľa ľudí (vrátane mňa) sa už predtým pokúšalo obuť si bežecké topánky na túre. Ale je to naozaj dobrý nápad?

Cestná bežecká obuv nie je vo všeobecnosti vhodná na turistiku. Ich odpruženie chodidiel sa zameriava na nesprávne oblasti, nie sú veľmi odolné a nemajú veľmi dobrú trakciu. V prípade núdze je možné použiť bežecké topánky, ale najlepšou možnosťou sú turistické topánky a trailové bežecké topánky.

Viem, že sa zdá jednoduchšie použiť len jeden pár športových topánok na všetko, ale naozaj by ste mali používať správne topánky na správny účel! Na zmenu však nikdy nie je neskoro. Poďme si teda rozobrať prvky dobrej turistickej obuvi, niektoré potenciálne nebezpečenstvá používania bežeckej obuvi a nejakú skvelú obuv, ktorú treba zvážiť.

Nebezpečenstvo turistiky v bežeckých topánkach

Niekedy ľudia chodia na túru v bežeckých topánkach, keď nemajú inú možnosť. Sám som to urobil niekoľkokrát, ale neodporúčam to. Bežecké topánky, v ktorých som chodil na túry, sa tak zmenili na farbu a opotrebované, že už nie sú použiteľné. Správna obuv skutočne robí rozdiel, keď ste na ceste.

Na konci dňa cestné bežecké topánky jednoducho neboli navrhnuté pre tohto kráľa terénu. Nesprávna obuv môže spôsobiť ľahšie zakopnutie a pošmyknutie, čo je obzvlášť nebezpečné na turistických chodníkoch. Môžete tiež skončiť s pľuzgiermi, vyvrtnutými členkami a boľavými nohami. To ovplyvní celú vašu túru a účinky môžu trvať niekoľko dní alebo týždňov!

Pešia turistika tiež nie je vhodná pre vaše bežecké topánky. Boli navrhnuté pre mestské podmienky a neboli pripravené na drsné poveternostné podmienky a nečistoty, ktoré sa nachádzajú v prírode. Svoje bežecké topánky by ste mohli trvalo poškodiť, ak by ste ich vystavili vode, blatu a drsným chodníkom.

Čítať  Chytia baitcastingové prúty viac rýb ako muškárske?

Cestné bežecké topánky tiež nie sú lacné, takže ide o peniaze! Na beh a turistiku je skutočne najlepšie mať samostatné topánky. Budete sa cítiť lepšie a môžete ochrániť svoju investíciu.

Čo robí dobrú turistickú obuv?

Väčšina turistických chodníkov je pomerne dobre udržiavaná, ale všetky majú určité riziká. Môžu zahŕňať klzké oblasti, voľné skaly a strmé svahy. Na zvládnutie všetkých týchto typov terénu potrebujete správnu obuv.

Na trhu je množstvo rôznych turistických topánok a topánok, no musíte si dávať pozor na správnu kombináciu funkcií. Najdrahšia obuv nie je vždy najlepšia! Uistite sa, že vaša turistická obuv má nasledujúce vlastnosti:

Svetlo Hmotnosť

Turistika je už ťažká drina, preto si nechcete zbytočne pridávať. Ťažká obuv môže spôsobiť väčšiu námahu a sťažiť udržiavanie dobrého tempa. Uistite sa, že vaša turistická obuv je pevná, ale nie ťažká.

Vodeodolný

Vietor, dážď, dážď so snehom a sneh sú v prírode bežné. Môžete tiež prejsť cez kaluže, potoky a mokré miesta na samotnej ceste. Mokré topánky a rozmočené ponožky sú receptom na katastrofu, preto sa uistite, že sú vaše topánky nepremokavé (alebo aspoň vodeodolné).

Dobrá trakcia

Turistická obuv by mala mať tiež dobrú priľnavosť. V závislosti od náročnosti chodníka sa môžete stretnúť s neformálnym náučným chodníkom alebo strmými, členitými horskými chodníkmi. Turistická obuv by si mala poradiť s rôznorodým terénom. Uistite sa, že máte dobrú trakciu a pevné behúne. Aj dobrá turistická obuv sa môže časom opotrebovať, preto sa vždy uistite, že stále drží na nerovnom povrchu.

Pohodlné/rozbité

Na dlhý výlet by ste si nikdy nemali brať úplne nové turistické topánky. Zvyčajne chvíľu trvá, kým ich rozbijete a správne pripevníte na nohy. Nové topánky môžu spôsobiť pľuzgiere, trenie a boľavé svaly na chodidlách a nohách. Svoje nové topánky môžete nosiť po dome alebo sa vydať na krátke prechádzky do prírody, aby ste ich rozbili.

Čítať  Aká je životnosť snežného skútra?

Ak nájdete topánku, ktorá má tieto vlastnosti, ste na dobrej ceste vybrať si skvelú turistickú obuv.

Odporúčaná turistická obuv

Teraz, keď už vieme, že cestná bežecká obuv nie je vhodná na túry, poďme si povedať o dobrých alternatívach!

Pánske Speedcross 4 Trail bežecké topánky Salomon

Ak sa stále chcete popasovať s chodníkmi v dobrom tempe, existuje množstvo trailových bežeckých topánok, ktoré môžete vyskúšať. Jedna z najviac hodnotených topánok je z radu Salomon Speedcross. Sú to ľahké, pohodlné a odolné topánky.

Sú vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré odpudzujú vodu. Sú tiež vybavené silnými gumenými behúňmi na spodnej strane, ktoré poskytujú agresívnu priľnavosť, ktorá je ideálna pre horský terén. Viac o trailových bežeckých topánkach Salomon sa dozviete na ich produktovej stránke tu.

Vodotesná turistická obuv Columbia Newton Ridge Plus

Turistické topánky sú tradičnejšou trasou, ale sú z nejakého dôvodu obľúbené! Topánky sú pevné, spoľahlivé a poskytujú chodidlu dostatočnú oporu. V týchto topánkach nevyhráte žiadne preteky, ale prežijú zvyšok konkurencie.

Rad Columbia ponúka skvelé topánky pre turistov. Obľúbená je najmä značka Newton Ridge, ktorá ponúka čižmy pre mužov aj ženy. Sú vyrobené z pevnej umelej kože a na spodnej časti majú behúne s všesmerovým úchopom.

Tieto turistické topánky sú dostupné online v rôznych veľkostiach a farbách a sú veľmi vysoko hodnotené. Môžete si prezrieť pánske topánky Columbia tu a dámske topánky Columbia tu.

Záverečné myšlienky

Jednou z najdôležitejších, no najviac prehliadaných častí výbavy je pár dobrých turistických topánok. Chránia vaše chodidlá pred drsnými chodníkmi, poskytujú trakciu, ktorú potrebujete na pohyb vpred, a poskytujú podporu a pohodlie počas dlhých túr.

Aj keď sú bežecké topánky dobré na svoje účely, mali by ste investovať do dobrej súpravy turistických topánok alebo trailových bežeckých topánok. Môžu urobiť rozdiel vo svete a pomôcť vám zažiť oveľa lepší zážitok z turistiky.

Čítať  8 najlepších lukostreleckých rukavíc – recenzie a príručka pre kupujúceho

Súvisiaci obsah

Ak chcete zlepšiť svoj zážitok z turistiky, pozrite si našu odporúčanú výbavu na batoh. Toto je zariadenie, ktoré používam vždy, keď chcem zostať cez noc vonku. Majte však na pamäti, že tieto položky nie sú nevyhnutne všetky položky najvyššej kategórie. Mojím cieľom na tejto stránke je odporučiť výbavu, ktorá má naozaj dobrú cenu a zároveň si zachováva vysoký štandard kvality. Toto sú veci, ktoré používam.

Priznajme si to, všetci sme celkom pripútaní k svojim telefónom, a to doslova. Nechcete, aby vám unikla textová správa priateľa, príspevok člena rodiny na sociálnej sieti alebo dôležitý pracovný e-mail, keď beháte, ale jednoducho si nie ste istí efektívnym spôsobom, ako nosiť telefón. Aké sú vaše možnosti?

Expozícia je najväčšou hrozbou pre všetky výlety s batohom. Vietor, dážď a sneh môžu rýchlo vysať vaše telesné teplo, takže sa budete triasť počas celej cesty. Strata telesného tepla na výlete s batohom je úbohá, nehovoriac o nebezpečenstve. Ako sa teda môžete na ceste zahriať?