Sú barefoot topánky lepšie ako turistické topánky?

Na budúci víkend máte naplánovaný turistický výlet. Rozhodli ste sa vyskúšať si turistickú obuv, pretože to bolo už dávno a na vaše prekvapenie vám už nesedia. Môžete si kúpiť ďalší pár turistických topánok, alebo môžete namiesto toho vyskúšať barefoot topánky. Čo je lepšie na turistiku?

Bosé aj turistické topánky sú výhodné z rôznych dôvodov. Ak chcete cítiť zem pod nohami a mať viac miesta pre prsty, noste barefoot topánky. Turistické topánky sú známe svojou vynikajúcou trakciou, no sú oveľa hrubšie ako barefoot topánky.

Táto príručka vám pomôže rozhodnúť sa, či tradičná turistická obuv alebo barefoot obuv je vašou ideálnou voľbou v obuvi pre outdoorové aj vnútorné dobrodružstvá. Ďalej budeme diskutovať o vlastnostiach barefoot a turistickej obuvi a potom ich porovnáme v oblastiach, ako je cena, štýl a trakcia.

Začnime!

Čo sú barefoot topánky?

Začneme rečou o barefoot topánkach.

Kedysi boli barefoot topánky veľmi jedinečné. Určite si pamätáte na jeden štýl barefoot topánok, kde každý prst mal svoj vlastný priestor. Tieto topánky sú známe ako Vibram FiveFingers a vyrábajú sa dodnes.

Tento štýl barefoot topánok buď vzbudil váš záujem, alebo vás úplne odradil od tohto typu topánok. Napriek tomu v rokoch, odkedy boli predstavené Vibram FiveFingers, prešli barefoot topánky po štylistickej stránke dlhú cestu.

V dnešnej dobe si môžete kúpiť barefoot topánky doslova v akomkoľvek štýle topánok, aký si viete predstaviť, od trendových chelsea až po atletickú obuv a každodenné tenisky, zimné topánky a dokonca aj šľapky a sandále.

Čo je teda barefoot obuv presne? Barefoot topánky sú navrhnuté tak, aby napodobňovali pocit bosej nohy a zároveň poskytovali ochranu obuvi.

Časť toho, ako barefoot topánky dosahujú tento výkon (žiadna slovná hračka) je zmenšením hrúbky podrážky topánky. Priemerná podrážka je hrubá 12 milimetrov. Bosé topánky majú podrážku možno 4 alebo 5 milimetrov, niekedy menej!

Keď sa vyberiete na prechádzku v barefoot obuvi, všimnete si rozdiel. Tenšia podošva vám umožní cítiť viac zeme pod vami, od mäkkej pevnosti piesku až po tvrdosť skál alebo ticho trávy.

Toto je vo svete barefoot topánok známe ako prízemný pocit a je to niečo, čo milovníci barefoot topánok uprednostňujú vo svojej obuvi.

Ďalšou ochrannou známkou barefoot topánok je špička. V porovnaní s párom bežných topánok vám špička v páre barefoot topánok poskytuje oveľa viac priestoru. Tento extra priestor umožňuje vašim prstom pohybovať sa a rozťahovať sa bez toho, aby ste sa cítili stiesnene.

Špička má ďalej podporovať pocit naboso, aj keď máte topánky.

Čo sú turistické topánky?

Ďalej si preberieme turistické topánky alebo čižmy.

Turistická obuv, ktorá sa niekedy označuje ako vychádzková obuv, je určená na turistiku a outdoorové aktivity, ako je poľovníctvo, horolezectvo, horolezectvo a turistika.

Čítať  Ako správne skladovať kajak

Turistické topánky podopierajú vaše chodidlá a dokážu odvrátiť zranenia, takže sa považujú za najdôležitejšiu časť výbavy, ktorú si turista vezme so sebou na svoje túry, ak nie za tú najdôležitejšiu.

Pár turistických topánok má odolnú konštrukciu, najmä okolo päty a zvyšku chodidiel. Toto sú oblasti, ktoré majú najväčší vplyv na každý váš krok na tvrdých kameňoch alebo prašnej ceste.

Výška páru turistických topánok je rôzna. Niektoré sú viac ako tenisky, zatiaľ čo iné zakrývajú členok. V druhom prípade budú topánky zvyčajne tuhšie, aby podopierali vaše členky. Podrážka môže byť hrubšia alebo tenšia, v poslednej dobe sú v móde tenké podrážky a nepochybne aj kvôli trendu barefoot topánok.

Vybrať si môžete z troch typov turistickej obuvi. Prvým typom sú trailové topánky, ktoré sú určené na použitie na skalnatých cestách, ale nie sú drsné alebo intenzívne, ako napríklad skalné steny. Ak sa chystáte na jednodňovú túru a nie na viacdňovú expedíciu, potom vám postačí pár trailových topánok. Najlepšie fungujú v suchom podnebí.

Druhý štýl turistickej obuvi sa nazýva trail hiker. Táto topánka odolá blatu a ostrým svahom. Trailturisti sú vodeodolní alebo vodotesní vďaka vysokému strihu. Pevnosť týchto topánok vás podporí pri lezení, no turisti sú stále ľahkí.

Tretím a posledným typom turistickej obuvi je horská vychádzková obuv. Ak robíte chôdzu do kopca alebo horolezectvo, toto sú topánky, ktoré budete potrebovať. Sú to najpevnejšie a najtuhšie topánky, takže sa vám ani na nerovnom teréne nezalomí.

Bosé topánky vs. turistické topánky – čo je lepšie?

Teraz, keď ste sa zoznámili s barefoot obuvou aj turistickou obuvou, je čas pozrieť sa na oblasti, ako je vodotesnosť, odvod vlhkosti, trakcia a ďalšie, aby ste zistili, ktorá z týchto dvoch topánok vyniká.

Štýl

Ako sme sa už v tejto príručke dotkli, barefoot topánky boli pre mnohých ľudí dosť neatraktívne. Aby sme sa dostali na širší trh, barefoot topánky sa za posledné desaťročie drasticky zmenili v dizajne.

Ak by ste opreli pár barefoot topánok o pár turistických topánok, len ťažko by ste rozlíšili jednu od druhej. Iste, ich nosenie je úplne iný zážitok, ale dnešné barefoot topánky lietajú pod radarom.

Vyzerajú rovnako ako akékoľvek iné topánky, ktoré by ste videli v obchode alebo pri prehliadaní internetu. Preto by sme povedali, že barefoot topánky a turistická obuv sú v tejto kategórii takmer zviazané.

Trakcia

Či už kráčate po zalesnenom chodníku alebo stúpate niekoľko sto stôp na vašej trase, priľnavosť je prioritou vašich topánok. Bosé aj turistické topánky poskytujú optimálnu trakciu.

Barefoot podošvy zvyčajne obsahujú lepkavú gumovú zmes, ktorá im poskytuje vynikajúcu priľnavosť na špine a tvrdých povrchoch, ako sú skaly. Rovnako aj turistické topánky sú vyrobené s najlepšou priľnavosťou, najmä ak sú vaše horolezecké topánky.

Čítať  Vytvára KTM vedľa seba?

Izba pre nohy

Pár barefoot topánok, ako sme o tom hovorili vyššie, bude obsahovať špičku, ktorá je širšia ako zvyčajne. To umožňuje roztiahnutie prstov na nohách. V non-bosých topánkach sa s touto funkciou stretnete oveľa menej, a to bude platiť aj pre turistické topánky. V tejto kategórii víťazia barefoot topánky.

Vlastnosti odvádzajúce vlhkosť

Nič nie je horšie ako potenie nôh, ale je to tiež nevyhnutné, najmä keď vynakladáte námahu na chôdzu po skalách. Nechcete, aby vám zmokli ponožky a topánky sa šmýkali, pretože potom cítite, ako vám obuv vŕzga pri každom kroku. Môžete sa tiež pošmyknúť a spadnúť.

Navyše so všetkým tým potením prichádza aj ten najnepríjemnejší vedľajší efekt, a to zápach z topánok. Akonáhle vaše topánky začnú zapáchať, niekedy je nemožné úplne odstrániť zápach.

To je dôvod, prečo mnohé topánky majú vlastnosti odvádzajúce vlhkosť, najmä v zvršku a stielke. Vzhľadom na sklon k pachom nôh pri vykonávaní outdoorových aktivít je bežné, že barefoot topánky aj turistické topánky odvádzajú pot a iné zdroje vlhkosti, ako je voda.

To znamená, že táto funkcia nie je zaručená, takže pred zakúpením si dvakrát skontrolujte, či vaše topánky odvádzajú vlhkosť.

Vodeodolný

Vodotesnosť je iná ako odvádzanie vlhkosti, pretože sa týka skôr vonkajšej časti obuvi ako jej vnútra. Niektoré topánky sú iba vodeodolné, čo znamená, že sú ošetrené vrstvou, ktorá ich chráni pred vodou.

Voda odteká okamžite bez toho, aby vsakovala do topánok a ponožiek, ale len tak dlho, kým bude na topánkach vrstva. Akonáhle opotrebovanie spôsobí opotrebovanie povlaku, vaše topánky už nie sú vodeodolné.

Nepremokavé topánky majú tesný úplet alebo vonkajší materiál, ktorý odoláva vode. Tieto topánky môžu mať vonkajšiu tkaninu alebo plátno, ale aj niektoré formy kože môžu byť vodotesné. Všetko závisí od výrobcu obuvi.

Vodotesnosť je bežná v barefoot obuvi a podobnej turistickej obuvi, ale opäť nie je zaručená. Pri nákupe si pozorne prečítajte zoznam topánok, aby ste sa uistili, že sú vodotesné, najmä ak sa budete na svojich túrach špliechať!

Vegánsky status

Udržateľnosť obuvi je dôležitá pre viac spotrebiteľov ako kedykoľvek predtým, a to vrátane toho, či sú ich topánky vyrobené zo zvierat.

Mnohé značky barefoot topánok sú udržateľné, takže ak hľadáte vegánske možnosti, zvyčajne nie je nedostatok. Turistické topánky sú menej pravdepodobné, že budú vegánske, ale ak ich naozaj chcete, zvyčajne ich nájdete, najmä online.

cena

Medzi barefoot topánkami a turistickými topánkami, čo je drahšie? Všetko záleží na tom, akú značku máte radi, aký štýl topánok preferujete a aké funkcie vás zaujímajú.

Čítať  A Paddle Down Juniper Run Ocala, Florida

Môžete nájsť barefoot topánky za menej ako 100 dolárov, rovnako ako turistické topánky, ale v oboch prípadoch nemusia byť topánky najlepšej kvality.

Namiesto toho chcete investovať aspoň 100 dolárov do kvalitného páru topánok, možno ešte bližšie k 200 dolárom. To je v každom prípade približne priemerná cena barefoot topánok.

Tipy na prispôsobenie sa barefoot obuvi

Môžete sa rozhodnúť vyskúšať barefoot topánky buď zo zvedavosti alebo z preferencie. Ako sme podrobne vysvetlili v celom tomto sprievodcovi, nosenie barefoot topánok bude diametrálne odlišným zážitkom, než na aký ste zvyknutí. Ako sa upravujete?

Tu je niekoľko našich najlepších tipov.

Začnite pomaly

Predtým, ako začnete nosiť barefoot topánky na túre, budete si musieť obuť topánky a nosiť ich po dome. Keď už máte topánky trochu rozbité, môžete ich konečne vytiahnuť von.

Ani potom ďaleko nezájdete. Chcete si urobiť krátku prechádzku hore-dole po bloku a to je všetko.

Keď budete môcť chodiť po ulici, skúste sa prejsť po dvoch uliciach a potom po okolí.

Cieľom je postupne zvyšovať množstvo času stráveného nosením barefoot obuvi počas nasledujúcich dní a týždňov. Kým sa konečne vydáte na túru v barefoot topánkach, už to nebude také rušivé.

Buďte pripravení na zmeny chôdze

Keď prvýkrát začnete nosiť barefoot topánky, každý krok, ktorý urobíte, vám bude spočiatku pripadať nepríjemný. Nie je to len vďaka širšej špičke alebo tenšej podrážke. Barefoot topánky menia spôsob chôdze.

Namiesto úderov do päty, čo môže byť škodlivé pre vaše boky a kolená, môžete namiesto toho začať štrajkovať v strede chodidla alebo v prednej časti chodidla. Pred prechodom však bude úder o pätu bolestivejší než kedykoľvek predtým v barefoot obuvi, pretože v zadnej časti topánky máte menej ochranného materiálu.

Ak pri tom vydržíte, časom prejdete do strednej alebo prednej časti chodidla a ušetríte si päty!

Použite užitočné príslušenstvo

Pätové košíčky sú skvelým nástrojom na minimalizáciu bolesti päty, keď ste stále vo fáze úderu zadnou nohou. Odporúčame tiež metatarzálne podložky na ochranu šliach a svalov dolnej časti nôh pri chôdzi naboso.

Dištančné podložky na prsty sú ďalším doplnkom, ktorý môžete použiť, keď sa prispôsobujete životu topánok naboso. Sada rozpierok na prsty môže udržať vašu váhu správne rozloženú a zároveň vybudovať silu v šľachách a svaloch na chodidlách.

Tieto doplnky nepotrebujete navždy, iba kým si vaše telo nezvykne na chôdzu naboso. Potom ich môžete postupne prestať používať.

Záverečné myšlienky

Barefoot obuv a turistická obuv sú dva protichodné typy obuvi, ale obe sa dajú použiť na turistiku a mnoho ďalších outdoorových aktivít. Ak ste zvedaví na barefoot topánky, tipy, ktoré sme uviedli v tomto článku, vám uľahčia začiatok. Veľa šťastia!