Spustenie lode bez prístaviska alebo rampy (krok za krokom)

Či už ste rybár, lovec vodného vtáctva alebo výletný čln, spustenie lode bez prístaviska a dokonca aj bez rampy môže byť skutočnou výzvou. Keď k tomu pridáme už aj tak stresujúci zážitok zo spúšťania člna na preplnenom mieste, niet divu, že väčšina z nás sa môže vyhýbať chodeniu von.

Počas prvých niekoľkých rybárskych výletov pri jazerách bez udržiavanej rampy alebo doku sme prešli rovnakými krivkami učenia.

Nakoniec sme sa naučili vyvinúť rutinu, vďaka ktorej je spúšťanie našej lode oveľa jednoduchšie a menej stresujúce na neudržiavaných miestach. Rovnaká rutina bude fungovať aj vtedy, ak ste sami.

Dúfame, že vám spríjemníme ďalší zážitok z plavby tým, že sa podelíme o náš postup krok za krokom na spustenie lode bez rampy alebo doku.

Príprava a etiketa spustenia lode

Spustenie lode na akejkoľvek rampe si vyžaduje prípravu a pevné uchopenie nevyslovených pravidiel etikety. Aj keď váš čln nemá prístavisko a/alebo udržiavanú rampu, spoločná zdvorilosť k ostatným člnom je nevyhnutná, aby sa predišlo konfliktom.

Strávte dostatok času na rušnej rampe a uvidíte potýčku alebo dve. Uistite sa, že nie ste súčasťou problému a pripravte svoju loď z cesty predtým, ako sa stiahnete na rampu.

Väčšina problémov zanecháte, keď si vytvoríte mentálny kontrolný zoznam. Každá zostava lode, prívesu a nákladného auta musí zvážiť rôzne veci, ale tu je náš štandardný kontrolný zoznam na prípravu lode na spustenie.

Pred spustením:
 • Naložte všetko vybavenie do člna
 • Odstráňte všetky popruhy lode okrem navijaka a bezpečnostnej reťaze
 • Vložte vypúšťaciu zátku
 • Orezať motor
 • Skontrolujte línie luku a doku
 • V prípade potreby odpojte svetlá (zvyčajne to nie je potrebné pre LED svetlá)
 • Rýchlo vyhľadajte všetky možné problémy so spustením
 • Použite kúpeľňu (úžasné, koľko ľudí zabudne na tento krok)
 • V prípade potreby zaplaťte štartovacie poplatky
Čítať  9 najlepších spôsobov, ako udržať nohy v teple pri rybolove na ľade
Počas spustenia:
 • Sklopením okna si vypočujte pokyny alebo problémy
 • Pre bezpečnosť majte vypnutý bezpečnostný pás
 • Nikdy nevystupujte v zhone bez toho, aby ste vozidlo zaparkovali so zatiahnutou bezpečnostnou brzdou
 • Ak je to potrebné, pri samotnom štarte pripevnite lano luku k vozíku
 • Nesťahujte stred dvojprúdovej rampy
 • Odpojte navijak a bezpečnostnú reťaz pri vode a potom pokračujte v cúvaní dole po rampe
Po spustení:
 • Zabezpečte čln bez toho, aby ste zabránili spusteniu ďalšej osoby
 • Rýchlo zaparkujte svoje vozidlo a okamžite sa vráťte na svoju loď

Neváhajte a pridajte ďalšie položky do svojho vlastného kontrolného zoznamu. Čím viackrát to urobíte, tým ľahšie. Väčšinu času strávite menej ako 5 minút spúšťaním člna, ak idete pripravený a rešpektujete ostatných.

Spustenie člna bez prístaviska

Častejšie budú mať verejné vody (slané alebo sladké) nejakú vybudovanú lodnú rampu. Nie všetky však majú prístavisko. To nemusí byť taký problém pre tých, ktorí majú malé hliníkové lode, ale spustenie veľkej lode bez prístaviska môže spôsobiť vážne poškodenie, ak sa urobí zle. Najmä pri samotnom štarte.

Tu sú 4 jednoduché kroky na zabezpečenie hladkého spustenia bez doku.

Krok 1: Skontrolujte rampu a pripravte si loď

Vždy je dobré mať nejaké znalosti o lodnej rampe, ktorú používate predtým, ako vyrazíte, ale to nie je vždy praktické. Kedykoľvek prídem na nový štart, najprv sa stiahnem nabok a pozriem sa na typ rampy, s ktorou mám do činenia. Keď tam nie je dok, je dôležité zistiť, či má rampa po celej dĺžke mäkký piesok, kamene alebo betón.

V ideálnom prípade chcete rampu s mäkkým pieskom tesne za okrajom vody. Ak nie, potom hľadajte mäkký plážový priestor ďaleko od rampy, do ktorého môžete nasunúť luk bez toho, aby ste spôsobili poškodenie. Pár škrabancov na kýle nie je pre hliníkové člny až taký veľký problém, ale člny zo sklenených vlákien sa bez ochrany kýlu ľahko rozbijú o skaly alebo betónové rampy.

Čítať  Všetko, čo potrebujete vedieť o Darkhouse Spearfishing

Keď je priestor na rampe úzky a vašou jedinou možnosťou, ako sa s loďou dostať na pláž, je samotná betónová rampa, zvážte nájdenie iného štartu, pokiaľ nemáte so sebou niekoho, kto by loď z prívesu vyhnal.

Spustenie lode bez prístaviska je obzvlášť riskantné, keď je veterno a pri štarte dochádza k výraznému sekaniu. V takejto situácii pobrežte svoju loď a skončíte s vodou cez priečku a rozbitý kýl.

Keď po kontrole rampy dostanete zelené svetlo, pripravte svoju loď na spustenie, ako sme opísali v predchádzajúcej časti.

Krok 2: Priviažte k prívesu alebo nákladnému autu šnúru

Keď je vaša výbava naložená a loď je pripravená na spustenie, je čas ustúpiť z rampy. Bezpečnostnú reťaz a popruh navijaka odporúčam držať, kým sa nedostanete k vode. Viac ako jedna loď skĺzla na zem, pretože nebola pripevnená k prívesu. Toto je problém hlavne pre prívesy s valčekmi.

Tesne pred napustením prívesu odpojte navijak a bezpečnostnú reťaz. Potom pomocou extra dlhej lana (20 stôp alebo viac) pripevnite lano z luku na bezpečné miesto na uchytenie na vozidle alebo v blízkosti závesu. Môžete sa tiež priviazať k prívesu. Uviažte lano pomocou rýchloupínacieho uzla alebo niekoľkých polovičných závesov, aby ste ho mohli rýchlo rozviazať.

Tento krok môžete preskočiť, ak máte druhú osobu, ktorá môže držať lano alebo riadiť čln z prívesu.

Krok 3: Cúvajte dole po rampe, kým loď nepláva

Teraz sa vráťte späť do člna a splavte ho z prívesu tak, aby časť spätnej hybnosti naďalej prenášala provu lode za koniec prívesu. Čelná šnúra priviazaná k vášmu nákladnému autu zabráni lodi odplávať, keď nie je k dispozícii nikto, kto by šnúru držal.

Pri menších, ľahkých člnoch možno nebudete musieť skutočne plávať. Namiesto toho môže byť jednoduchšie odtlačiť ho z poschodových dosiek, aby vaše nohy zostali v suchu.

Čítať  Potrebujete broďáky na lietanie s rybami?

Krok 4: Potiahnite dopredu a jemne priveďte loď k brehu

Akonáhle je väčšina uvoľnenia z linky preč, pomaly vystúpte nákladiakom po rampe. Loď bude nasledovať, kým sa nedotkne rampy. Uistite sa, že ťaháte dopredu kontrolovaným tempom, aby ste zabránili tomu, aby čln narazil do prívesu alebo príliš tvrdo narazil na rampu.

Keď sa loď dotkne brehu, zastavte nákladné auto a rozviažte provnú šnúru. Počas pokojných dní bez prúdu vody zostane vaša loď na mieste, kým zaparkujete príves. V opačnom prípade priviažte šnúru k niečomu pevnému, čo je v blízkosti.

Pamätajte, že tento proces je najlepší pre rampy s mäkkými hranami. S betónovými rampami odviažte loď od nákladného auta a odtiahnite ju na mäkšie miesto pozdĺž pobrežia, než sa s kamiónom presuniete.

Pozrite si toto video, kde nájdete celý proces v akcii.

Ďalšie úvahy

Sú situácie, keď štart na rampe bez doku jednoducho nie je dobrý nápad. Nižšie uvádzame niekoľko vecí, na ktoré treba pamätať pred pokusom o spustenie bez dostupného doku.

 • Niektoré lode sú príliš veľké na to, aby to fungovalo. Nie je múdre spustiť loď, ktorá tlačí 30 stôp alebo viac bez toho, aby ste mali po ruke prístavisko. Nielenže je ťažké dostať sa z brehu bez toho, aby ste sa premočili, ale ponor na väčších lodiach je príliš veľký na to, aby sa s nimi dalo efektívne dostať na pláž a môže potenciálne spôsobiť veľké škody v drsných podmienkach.
 • Veterné podmienky znamenajú problémy pre lode, ak nie sú voľne plávajúce alebo priviazané k doku. Nasadenie luku na breh s vlnami si vyberá svoju daň na kýle alebo ešte horšie, ak vietor tlačí vašu loď bokom k brehu. Na pomoc potrebujete druhú osobu alebo použite inú rampu.

Bonusový tip: V nákladiaku majte pár vysokých topánok pod kolená. Spustenie lode bez prístaviska často zahŕňa mokré nohy.

Štart bez rampy

Ešte zložitejšie ako spustenie bez doku je spustenie bez skutočnej rampy. Je zrejmé, že hlavným rizikom v tejto situácii je uviaznutie.

Väčšina z nás sa nemusí obávať štartu bez rampy, no v niektorých regiónoch je to bežné. Nádrže majú často výrazné prepady, ktoré zanechávajú lodné rampy vysoké a suché a niektoré pobrežné štarty nie sú ničím iným ako určenými oblasťami pláže. Niektoré z najťažších oblastí na spustenie sú na bahnitých brehoch riek, čo môže potvrdiť mnoho lovcov vodného vtáctva.

Nech už sa nachádzate v akejkoľvek situácii, nepokúšajte sa spustiť loď bez rampy, pokiaľ nemáte pohon všetkých štyroch kolies.

Získajte ďalšie tipy a dozviete sa o výhody použitia pohonu 4 kolies na spustenie lode z nášho ďalšieho obľúbeného článku.

Kroky na spustenie lode bez rampy sú rovnaké ako pri použití dláždenej rampy, takže tieto kroky tu nebudeme opakovať. Pozrite si podrobné kroky uvedené vyššie. Existuje však niekoľko ďalších krokov, ktoré je potrebné zahrnúť do rutiny spúšťania vždy, keď spustíte bez rampy.

Krok 1: Skontrolujte pevnosť pobrežia

Cúvanie naslepo k vode bez toho, aby ste si najprv skontrolovali, na čom jazdíte, je recept na katastrofu. Opýtajte sa ma, ako to viem. Zem vyzerá pevná, až kým nie je.

Urobte si rýchlu prechádzku po tej istej ceste, po ktorej plánujete spustiť svoju loď. Je to piesok, kameň alebo blato? Všímajte si všetky problémové miesta a vyhýbajte sa oblastiam s náhlymi poklesmi pozdĺž brehu.

Tiež sa pozrite, či sa spúšťacia oblasť často používa. Niekedy nadmerné používanie vedie k tomu, že pneumatika chytí mäkké miesta. Zvážte posunutie oblasti štartu mimo týchto koľají.

Skalnaté oblasti vo všeobecnosti poskytujú najlepšie miesta na spúšťanie člnov a poskytujú vášmu vozidlu pridanú trakciu. Len sa uistite, že kamene počas štartu nepredstavujú hrozbu pre vašu loď.

Tvrdý piesok je tiež jemný, ale dávajte pozor na prechody piesku a bahna na okraji vody. To je miesto, kde uviaznete, pretože piesok bezprostredne susediaci s vodou je zvyčajne mäkší ako vyššie na brehu.

Mäkký piesok a blato sú najnáročnejšie pobrežia na spustenie člna.

Krok 2: V prípade potreby upravte tlak v pneumatikách vozidla

Keď čelíte štartu na mäkkom piesku alebo blate, pomáha to znížiť tlak v pneumatikách vášho vozidla. Zistil som, že zníženie len o niekoľko psi je dosť, ale niekedy zníženie na 20 psi vás udrží mimo zviazania so skutočne mäkkými štartmi na pobreží.

Znížením tlaku sa zväčší povrch pneumatík pre lepšiu trakciu. Nie je potrebné znižovať tlak v pneumatikách na prívese lode, pretože na týchto kolesách nie je žiadny krútiaci moment.

Pred jazdou domov nezabudnite znovu nahustiť pneumatiky vozidla.

Krok 3: Majte vo svojom vozidle niekoľko užitočných nástrojov

Nie vždy bude možné požiadať o pomoc, ak uviaznete (a môže to byť tiež trápne), takže tu je niekoľko základných vecí, ktoré by ste mali mať po ruke, keď spúšťate loď bez rampy.

 • Lopata
 • Doska alebo trakčné rohože
 • Ťažný popruh (len pre prípad)
 • Pumpa na opätovné nahustenie pneumatík

Tieto nástroje možno nikdy nebudete potrebovať, ale ak nastane situácia, oceníte ich.

Svetlá výška je obmedzená výškou náprav vášho prívesu. Jednou z najhorších vecí je zahrabať nápravy prívesu do blata alebo sa na ne zachytiť peň či konár.

Ak si všimnete, že sa pneumatiky prívesu ponárajú, keď spúšťate alebo vyťahujete loď, vykopte piesok alebo blato pred kolesom a zaklinujte dosku pod pneumatiku, aby ste zabezpečili lepšiu trakciu. Je lepšie byť proaktívny a vyhnúť sa uviaznutiu. V opačnom prípade budete vyťahovať ťažný pás hanby.

A čo vyzdvihnutie člna

Aportovanie člna po zábave na vode je v podstate opakom spúšťania, až na pár výnimiek. Môže to tiež trvať trochu viac času.

Keď prístavisko alebo rampa nie sú k dispozícii, budete sa musieť dostať dostatočne blízko k brehu, aby vás kamoš mohol vysadiť, alebo môžete loď na pláž, ak ste sami. Potom vráťte príves do vody, aby ste mohli čln zaviezť na lôžka. Na pohon používajte iba motor, kým nenarazíte na lôžko. Použite popruh navijaka, aby ste ho dostali po zvyšok cesty hore. Upravte motor, aby ste zabránili poškodeniu podpery v plytkej vode.

Ak ste sami alebo nemôžete naviesť loď na príves, chyťte sa za lano a vystrčte loď z brehu tak, aby ste mohli ovládať smer provy a pomaly ťahajte v rade, kým nedosiahnete na provu. hák s navijakom. Úplne naviňte čln na miesto a zaveste na bezpečnostnú reťaz.

Nevykladajte svoje vybavenie, kým nevyjdete z oblasti rampy. Teraz už len zaistite svoju loď, vybaľte všetko vybavenie a rýchlo skontrolujte loď predtým, ako vyrazíte na cestu. Nezabudnite tiež umyť loď a príves pred spustením do iného jazera, aby ste zabránili šíreniu inváznych druhov.

Slová na rozlúčku

Príprava a trocha vedomostí môžu zmeniť stresujúce utrpenie pri spúšťaní člna na jednoduchú rutinu. Dokonca aj bez doku alebo rampy môžu niektoré jednoduché kroky pomôcť zlepšiť zážitok pre každého. Dúfame, že naše rady vám pomôžu dostať sa k vode rýchlo, bezpečne a s väčšou istotou.