Sprievodca výberom kajakových pádlov

Sprievodca výberom kajakových pádlov

Pádlo je najlepším priateľom kajakára, pretože mu umožňuje obratne sa pohybovať vo vode. Kupujete svoje prvé pádlo a chcete to mať správne. Ako si vybrať perfektné kajakárske pádlo?

Pri výbere toho správneho kajakového pádla pre vás:

  • Vyskúšajte odolný a ľahký materiál
  • Vyberte si medzi jednodielnym alebo viacdielnym pádlom
  • Vyberte si dizajn čepele a hriadeľa
  • Zvážte uhol pádla
  • Vyhnite sa pádlám, ktoré sú pre vás príliš ťažké alebo dlhé

V tomto sprievodcovi výberom kajakových pádlov si prejdeme každý z vyššie uvedených bodov a poskytneme veľa ďalších podrobností. Keď skončíte s čítaním, budete si môcť s istotou kúpiť pádlo na kajak!

Materiály kajakových pádlov – ako si vybrať

Prvou úvahou je, z čoho bude vaše kajakárske pádlo vyrobené. Pádla sú k dispozícii v rôznych materiáloch a v závislosti od toho, ktoré si vyberiete, bude vaše pádlo ťažšie a možno aj drahšie.

Tu je prehľad materiálov na kajakové pádla, ako aj výhody a nevýhody každého z nich, aby ste mohli zúžiť svoje možnosti.

Uhlíkové vlákno

Materiál, ktorý rýchlo rastie na popularite, je kajakárske pádlo z uhlíkových vlákien. Dôvod? Pádlo z uhlíkových vlákien sa ľahko používa – dokonca aj pre začiatočníkov – a podporuje úžasnú obratnosť. Tiež, pokiaľ ide o ľahké pádla, nie sú ľahšie ako uhlíkové vlákna.

Výhodou je aj tuhosť uhlíkových vlákien. Pri každom údere pádlom to nikdy nezakolísa. To vám môže dodať väčšie sebavedomie.

Ak je vaše pádlo z čistých uhlíkových vlákien, bude to dosť nákladné. Našťastie si môžete vychutnať výhody uhlíkových vlákien, ale bez statnej cenovky zakúpením kompozitného kajakárskeho pádla.

Tieto lopatky obsahujú hybrid uhlíkových vlákien, zvyčajne s pridaním sklenených vlákien. Hybridné pádlo bude vážiť o niečo viac ako pádlo z čistých uhlíkových vlákien, no odolnosť je vďaka kombinácii materiálov ešte lepšia.

Sklolaminát

Keď už hovoríme o sklolamináte, to je ďalší materiál, ktorý výrobcovia používajú na výrobu kajakových pádel. Sklolaminát je sám o sebe ľahký a odolný. To znamená, že váži viac ako uhlíkové vlákna, aj keď nie výrazne.

UV lúče a cestovanie tam a späť by nemali poškodiť vašu lopatku zo sklenených vlákien. Tieto lopatky však môžu prasknúť alebo prasknúť, ak ste na ne príliš tvrdý, a keď sa to stane, možno budete nútení svoje lopatky vymeniť.

Okrem toho pádla zo sklenených vlákien nie sú o toľko lacnejšie ako pádlo na kajak z uhlíkových vlákien, takže tí, ktorí majú obmedzený rozpočet, budú musieť hľadať ďalej.

Plastové

Plastové kajakárske pádlo sa vzťahuje na také, ktoré je vyrobené z nylonu, polypropylénu, polymérov, plastových zmesí alebo z kombinácie týchto materiálov.

Ak môžete, prečítajte si štítok, aby ste vedeli, čo dostanete, pretože existuje rozdiel v cene a výkone v závislosti od typu plastu, z ktorého je vaše pádlo vyrobené.

Ak váš kajak obsahuje pádlo ako súčasť vášho nákupu, je dosť veľká šanca, že tieto pádla sú vyrobené z plastu. Ide o úsporné opatrenie zo strany výrobcu, keďže plastové lopatky patria k najlacnejším na výrobu.

Čítať  Ako cvičiť lukostreľbu doma

To je dobrá správa pre tých, ktorí majú na starosti rozpočet, ktorých sme spomenuli vyššie. Môžete si zaobstarať súpravu plastových lopatiek a neprekročíte svoj rozpočet.

Kajakári na krátke vzdialenosti a začiatočníci si celkom užijú plastové pádla. Akonáhle však začnete zdokonaľovať svoje kajakárske zručnosti, môžete tento materiál rýchlo prerásť.

Plastové pádla majú spomedzi všetkých materiálov na kajakové pádla najkratšiu životnosť, pretože jednoducho nie sú určené na odolnosť.

Ak je plast príliš dlho vystavený slnečnému žiareniu, degraduje alebo hnije. Na tvrdých povrchoch môže plast poškriabať a niekedy sa odtrhnúť. Rukoväť plastového kajaku by mohla byť tiež pohodlnejšia.

Drevo

Pre rustikálny pocit je drevené kajakárske pádlo neodolateľnou možnosťou. V porovnaní s mnohými inými kajakárskymi materiálmi môže drevo dostať úder a stále vyzerá dobre (možno len trochu ošúchané a poškriabané, ale inak nie je horšie opotrebenie).

Výrobcovia používajú na kajakárske pádla všetky druhy dreva. Obľúbené sú tvrdé drevá ako javor, čerešňa, orech a jaseň. Spoľahlivou voľbou sú aj mäkké dreviny ako lipa, borovica, jedľa a céder. Každý druh dreva vyzerá inak, takže vaša lopatka môže byť bledšia alebo s ružovým alebo červeným nádychom.

Cena drevenej lopatky sa líši v závislosti od typu dreva, ktoré si vyberiete. Niektoré druhy dreva sú ťažšie ako iné, takže vaše kajakárske pádlo môže mať pre vás primeranú váhu alebo môže byť príliš ťažké. Vyberajte starostlivo!

hliník

Posledným materiálom kajakového pádla je hliník. Súprava hliníkových lopatiek, ktorá je relatívne lacná a skonštruovaná tak, aby utrpela poškodenie bez toho, aby sa to prejavilo (aspoň príliš zle), vám určite vydrží dosť dlho.

Hliník však môže byť dosť ťažký, čo môže niektorých kajakárov odradiť od výberu tohto materiálu napriek tomu, že je tvrdý a lacný.

Jednodielne verzus viacdielne kajakové pádla

Ďalším aspektom pre vaše kajakárske pádlo je, či to bude jeden alebo viac kusov.

Ak máte viacdielne pádlo, bude obsahovať objímky. O objímkach sme už na blogu diskutovali, ale ak potrebujete rekapituláciu, sú to konektory, ktoré udržia časti vášho pádla pripojené.

Jednodielne aj viacdielne kajakové pádla majú klady a zápory. Začnime najprv diskusiou o jednodielnych lopatkách.

Jednodielne pádlo nepotrebuje úpravy, čo znamená, že môžete jednoducho vystúpiť a ísť. Nemusíte sa ani stresovať tým, že by sa vaše viacdielne pádlo mohlo odpojiť, takže sa môžete viac sústrediť na zlepšenie techniky pádlovania.

Keďže sa vaše pádlo nerozloží, budete musieť v garáži alebo v pivnici nájsť dostatočne veľký kútik na uloženie pádla v celej dĺžke. Ak máte malý dom, môže to byť dosť náročné.

Navyše si musíte byť trojnásobne istí, že vaše pádlo má pri kúpe správny uhol (viac o tom neskôr), pretože neskôr sa už nedá vrátiť späť.

Čítať  Aké veľké sú tri štvrtiny akrov pôdy? S užitočnými vizuálnymi porovnaniami

Prechodom na viacdielne lopatky môžete otočiť alebo inak upraviť objímku, aby ste postupne menili uhol lopatky.

Výhodu máte aj v tom, že pádlo môžete na konci dňa alebo sezóny rozložiť a uložiť. Ak máte nedostatok úložného priestoru alebo máte malý dom, samostatné pádlo zaberie oveľa menej miesta.

Pokiaľ ide o nevýhody viacdielnych lopatiek, systém objímky môže byť mätúci pri učení. Zahrnutie objímky tiež zvyšuje váhu pádla, čo môže brániť vášmu kajakárskemu výkonu.

Ak sa rozhodnete, že máte záujem o viacdielne kajakárske pádlo, musíte sa rozhodnúť, koľko kusov chcete. Niektoré lopatky sú dva kusy, ale iné sa môžu rozložiť na štyri kusy.

Dizajn čepelí a ich vplyv na výkon

Čepeľ vášho kajakárskeho pádla je časť pádla, ktorá sa zarezáva do vody. Jeho dizajn bude teda jedným z najväčších určujúcich faktorov, ktoré pádlo si nakoniec kúpite.

Tu sú rôzne štýly čepelí, ktoré si môžete kúpiť.

Dihedral

Čepeľ dvojstenného kajaku je rebrovaná. V strede budete môcť vidieť extra kúsok materiálu. Zahrnutie rebra umožňuje, aby sa voda pohybovala rovnomerne cez ktorúkoľvek polovicu čepele. Máte tiež väčšiu kontrolu nad čepeľou pre priame sledovanie.

Asymetrické

Čepele kajaku môžu byť asymetrické, čo znamená čepeľ, ktorá je krátka a úzka, ale len na jednej strane. Aj keď sa môžete obávať, že by sa lopatka naklonila, asymetrický dizajn vytvára uhol, ktorý vyrovnáva povrchovú plochu lopatky, najmä keď sa lopatka používa.

Asymetrický dihedral

Niektoré kajakárske pádla sú asymetrické aj dihedrálne, takže kombinujú vlastnosti uvedené v odsekoch vyššie pre optimálny výkon.

Zhoda

Zladené kajakárske pádlo je také, v ktorom sú lopatky v dokonalom zarovnaní.

Operený

Opakom zladených čepelí sú čepele s perím. Tieto čepele zaberajú rôzne roviny pod uhlom odsadenia. Táto voľba dizajnu znižuje odpor vetra zakaždým, keď zdvihnete pádlo z vody.

Uhly čepele a prečo na nich záleží

Okrem štýlu lopatky vášho kajaku bude tiež nastavená v nízkom alebo vysokom uhle. Niektorí kajakári si kúpia oba typy pádla, zatiaľ čo iní si vyberú jedno alebo druhé na základe štýlu kajakovania, ktorému sa najviac venujú.

Poďme si teraz povedať o oboch možnostiach uhla kajaku.

Nízky uhol

Kajakárske pádlo s nízkym uhlom má uhol medzi 20 a 30 stupňami. Používanie pádla nastaveného pod týmto uhlom si nevyberie tak veľkú fyzickú daň na vašom tele, a preto sa pádla s nízkym uhlom odporúčajú rekreačným kajakárom, turistickým kajakárom a tým, ktorí trávia hodiny pri vode a lovia v kajaku.

Úzke, dlhé lopatky kajakárskeho pádla s nízkym uhlom prechádzajú vodou s ľahkosťou. Každý úder je jednoduchší, takže si môžete ušetriť energiu a predĺžiť si pobyt v prírode.

Vysoký uhol

Opakom je kajakárske pádlo s vysokým uhlom. Tieto pádla sú nastavené vo vertikálnom uhle, aby zvýšili vašu silu a rýchlosť na vode. Ak sa venujete kajakovaniu na divokej vode, oceánskemu kajaku a iným štýlom kajaku, pri ktorých musíte robiť pôsobivé ťahy, pádlo s vysokým uhlom je to pravé pre vás.

Čítať  Mám bežať deň pred pretekmi?

Uhol lopatky vám umožňuje vytlačiť viac vody pri každom ťahu, ako by ste urobili s lopatkou s nízkym uhlom. Širšie a kratšie čepele sa chytia vody a udržia ju, aby ste sa mohli pohybovať vpred vyššou rýchlosťou.

Použitím kajakára s vysokým uhlom sa vyčerpáte oveľa rýchlejšie, ale môžete pokryť väčšiu plochu, takže to môže byť cena, ktorú sa rozhodnete zaplatiť.

Dizajn hriadeľa – rovný alebo zalomený?

Hriadeľ vášho kajakárskeho pádla musí tiež pritiahnuť určitú pozornosť, keď zužujete svoje možnosti. Väčšina kajakárskych lopatiek má rovný hriadeľ, ale niektoré sú zalomené alebo ohnuté. Tieto lopatky budú mať ohyby v niekoľkých bodoch cez hriadeľ.

Aký to má zmysel? Uhly hriadeľa umožňujú optimálne umiestnenie ruky a poskytujú prstom pohodlné miesto na uchopenie pri ťahaní. V dôsledku toho by sa mala zvýšiť sila vašich ťahov.

Ak jazdíte na kajaku len niekoľko hodín v klipe, potom by vám mal stačiť rovný shaft. To platí aj vtedy, ak ste rekreačný kajakár, ktorému nejde o silu a nepádluje tvrdo.

Pre tých kajakárov, ktorí chcú zvýšiť silu svojich úderov, vyskúšajte ohnutý hriadeľ. Tento dizajn hriadeľa by sme tiež odporučili, ak zistíte, že sa vaše ruky a paže pri jazde na kajaku po krátkom čase veľmi unavia. Ohnuté drieky sú menej náročné na kĺby a svaly.

Majte na pamäti, že prechod z priameho hriadeľa na ohnutý alebo naopak nebude bezproblémový prechod. Mali by ste stráviť pár hodín cvičením na vode s vaším novým pádlom, aby ste si prispôsobili údery podľa priamosti hriadeľa.

Určenie dĺžky pádla na kajaku

Posledným hľadiskom pri výbere kajakárskeho pádla je jeho dĺžka. V tejto časti sa nebudeme veľmi podrobne venovať, keďže sme napísali celý príspevok práve na túto tému.

Aby sme to zhrnuli, najpresnejší spôsob, ako určiť správnu dĺžku pádla na kajak, je zmerať si kajak v najširšom bode trupu. Potom chcete, aby vám priateľ alebo člen rodiny pomohol zmerať dĺžku trupu. To bude vyžadovať, aby ste sa postavili a naklonili hlavu a potom si položili jednu ruku na bok.

S nespočetným množstvom tabuliek, ktoré sme poskytli v tomto článku, by malo byť porovnanie vašej výšky so správnou dĺžkou kajakového pádla jednoduché!

Záverečné myšlienky

Výber správneho kajakového pádla pre vás je viac než len jeho vzhľad alebo cena. Musíte si vybrať materiál lopatky, dĺžku, uhol a dizajn lopatky a uhol hriadeľa. Musíte sa tiež rozhodnúť, či chcete pádlo jednodielne alebo niekoľko kusov. Veľa štastia!