Sprievodca otáčaním a riadením kajakov

Vydať sa priamo v kajaku bolo jednoduché, ale teraz sa musíte otočiť a neviete, ako na to. Tiež by ste si radi osvojili nejaké techniky riadenia. Ako sa vám manévruje v kajaku týmito spôsobmi?

Ak chcete otočiť kajak, začnite úvodným ťahom, potom kratším, silnejším ťahom. Riadenie kajaku si vyžaduje techniku ​​pádlovania na opačnej strane, ktorá si vyžaduje jednoduché ťahy, prudký ťah vpred a potom ťah kormidla.

Ak hľadáte ďalšie informácie o otáčaní a riadení vášho kajaku, ste na správnom mieste. V tejto príručke vám poskytneme podrobné kroky, tipy a techniky, takže manévrovanie na kajaku je menej náročné!

Otočenie kajaku 101: Tu je návod, ako na to

Ak chodíte na lekcie kajakovania s profesionálom, potom je otáčanie jednou z prvých techník, ktoré sa naučíte. Pre tých, ktorí sú samoukovia, vás dovedieme do tempa, aby ste mohli svoj kajak otočiť s tým najlepším z nich.

Pomalé zákruty

Táto prvá technika nie je pre tých, ktorí sa chcú ponáhľať, ale funguje to. Položíte pádlo do vody, potom kajak použije pádlo ako akúsi kotvu a otočí sa na základe vašej polohy pádla.

Najprv pevne držte pádlo a potom ho vložte do vody. Nechcete spadnúť pádlo, ale ponorte čepeľ do vody. Nakloňte pádlo z kokpitu vášho kajaku. Ostrejšie uhly vedú k širším zákrutám, zatiaľ čo menšie uhly vás otočia len o kúsok.

Bez ohľadu na to, na ktorú stranu lode umiestnite pádlo, je to smer, ktorým sa otočíte. Inými slovami, ak je vaše pádlo naľavo od kajaku, odbočíte doľava a naopak.

Po otočení kajaku počítajte so stratou hybnosti, čo spôsobí, že budete musieť znova nabrať rýchlosť.

Rýchle zákruty

Ak by ste radšej otáčali kajak rýchlejšie, je to jednoduché. Mali by ste začať iniciačným ťahom, kde budete namierení v smere, ktorým sa chcete otočiť. Akonáhle ste v uhle, urobte ďalší malý, ale silný ťah. Tento zdvih je dôležitý, pretože v skutočnosti otáča vašu loď.

Táto technika vám umožňuje otočiť sa o 90 stupňov. Ako? Pri otáčaní sa kajak ohýbate, čo znamená, že kajak nakláňate, ale zámerne. Pri lemovaní kajaku je to na tej istej strane, na ktorej ste urobili ťah.

Keď jazdíte na kajaku, zaväzujete sa k opatrnému balansovaniu. Musíte umiestniť svoje telo tak, aby ste sa nenaklonili príliš na stranu, inak skončíte vo vode a prevrátite loď.

Čítať  Prečo sa mi reťaz ATV stále uvoľňuje?

Presuňte svoju telesnú hmotnosť smerom k strane, ktorou lemujete kajak. Ak to pomôže, môžete sa jemne zdvihnúť zo sedadla v kokpite, ale nie je to potrebné. Seďte vzpriamene, pretože vaše správne držanie tela vytvára stabilitu, ako aj protiváhu.

Začnite od prstov na nohách a potom urobte ťah smerom von smerom k luku kajaku. Obrat prebehne rýchlo a nie na úkor vašej hybnosti, ako sme sa už predtým dotkli. Ak pretekáte alebo inak súťažíte na kajakárskom podujatí, táto technika rýchleho otáčania je skvelá na to, aby ste sa naučili.

Ako riadiť kajak

Či už idete rovno, otáčate sa alebo manévrujete iným spôsobom, musíte mať svoj kajak pod kontrolou. Riadenie vám pomôže využiť pocit kontroly, aby ste mohli jazdiť na kajaku s istotou.

Jedna z najviac odporúčaných metód riadenia kajaku je známa ako pádlovanie na opačnej strane. Poďme teraz diskutovať o výhodách a nevýhodách.

Opačné pádlovanie

S pádlovaním na opačnej strane riadite alebo dokonca otáčate svoj kajak pomocou vody, ktorú presmerujete pomocou pádla.

Najprv vložte pádlo do vody a dvakrát potiahnite dopredu. Nie sú to silné, silné ťahy, len obyčajné. Po týchto dvoch ťahoch chcete urobiť ďalší ťah dopredu.

To bude vyžadovať, aby ste sa načiahli pred kajak a umiestnili pádlo do vody vedľa trupu. Potom jedným oblúkom vytiahnite pádlo von a za seba. Počas zametania zatlačte luk proti smeru zametania. Zabaliť s ťahom kormidla.

Potvrdzuje to názov pádlovanie na opačnej strane, ak ťahy robíte na pravej strane člna, potom budete kormidlovať doľava. Rovnako ľavostranné ťahy povedú k tomu, že si upravíte riadenie na pravej strane kajaku.

Možno budete musieť zvýšiť počet zametacích ťahov, ktoré vykonáte, z jedného alebo dvoch na tri, štyri alebo viac v závislosti od toho, ako veľmi chcete riadiť svoj kajak.

Keď použijete techniku ​​pádlovania na opačnej strane, je to tak, že môžete nasmerovať luk doľava alebo doprava. Pádlovanie by sa malo vždy vykonávať v blízkosti trupu, ale ďaleko od neho. To pomáha vášmu pádlu ťahať smerom k korme.

Keď budete cvičiť pádlovanie na opačnej strane, možno zistíte, že váš kajak začne zrýchľovať, ale neotáča sa, alebo sa otáča, ale nie v smere, ktorým chcete ísť. To sa môže stať na začiatku.

Čítať  Koľko zarába kapitán Parasail?

Ak nadmerne kompenzujete problém, môžete ho často zhoršiť. Odporúčame urobiť si prestávku, nadýchnuť sa a zamerať sa na smer, ktorým chcete ísť.

Rovnako ako vo všetkom, čím viac budete cvičiť techniku ​​bočného pádlovania, tým lepšie v nej budete. Ak vám to pri začiatkoch robí problémy, skúste sa presadiť. Nakoniec sa s technikou tak zoznámite, že sotva budete musieť myslieť na to, čo robíte.

Ďalšie tipy na manévrovanie na kajaku

Manévrovanie s kajakom je viac než len riadenie a otáčanie, samozrejme. Preto v tejto sekcii uvádzame množstvo ďalších tipov, ako sa pohybovať na kajaku.

Pohybujte sa do strany ťahom ťahu

Potrebujete nakloniť svoju loď nabok? Ak áno, potom by ste mali vedieť, ako urobiť ťah. Táto technika vyžaduje, aby ste vložili pádlo do vody tak, aby smerovalo v smere, ktorým plánujete pohybovať kajakom.

Držte pádlo nízko vo vode. Vaše ruky by mali byť nad hladinou vody, ale len o niekoľko centimetrov.

Potom by ste mali pohnúť trupom tak, aby bol v rovnakom smere ako pádlo. Potom potiahnite, aby bol váš kajak bližšie k pádlu, a gratulujeme, urobili ste ťah. Váš kajak by teraz mal byť naklonený.

Naučte sa spätný ťah

V tejto príručke sme hovorili o ťahoch dopredu, ale čo spätné ťahy? Tento typ zdvihu posunie váš kajak dozadu, ako ste pravdepodobne uhádli podľa názvu.

Ak chcete vykonať spätný ťah, vložte lopatku do vody tak, aby bola ponorená. Pádlo by malo byť medzi zadnou časťou kajaku a vaším telom. Otočte hlavu dozadu, aby ste videli cez rameno a potom pádlujte na kajaku dopredu.

Začnete sa prirodzene otáčať späť, tak to nechajte. Potom vykonajte vyššie uvedené kroky znova, ale na opačnej strane, než ste práve urobili.

Na zastavenie použite pádlo

Keď sa dostanete do cieľa na vode, budete chcieť zastaviť. Nemusíte prestať používať doprednú hybnosť, aby ste sa zastavili; môžete to urobiť náhle, ak použijete pádlo.

Začnite ako pri spätnom hladení vo vašej lodi, ale nedvíhajte pádlo z vody. Môžete cítiť, že váš kajak pracuje proti vám, ale to je v poriadku. Vaše pádlo práve funguje ako kormidlo a ťahá vás na zastavenie.

Čítať  Aký typ pneumatík pre ATV by som si mal kúpiť? Náš výber

Aplikujte vertikálny prenos počas oceánskeho kajaku

Mnoho kajakárov sa drží sladkovodného kajaku, ale pre tých, ktorí chcú na svojich kajakoch objavovať oceán, bude vaša technika úplne postavená na hlavu. Musíte bojovať so silnejším vetrom, ako aj so zvýšenými vlnami oceánov.

Preto je dobrý vertikálny prenos taký dôležitý. Vertikálny prenos sa týka toho, ako zapájate svoje jadro pri ťahu.

Aj keď je to vaše jadro, ktoré stabilizujete počas vertikálneho presunu, správne umiestnenie je o tom, kde sú vaše nohy. Chcete použiť stupačky, s ktorými bol dodaný váš oceánsky kajak. Ak vášmu oceánskemu kajaku náhodou chýbajú stupačky, potom si príslušenstvo kúpte samostatne.

Kolíky sú určené na to, aby vás podopierali, aby ste mohli pri pádlovaní zostať vo vzpriamenej polohe. Okrem toho vás nohy môžu poháňať dopredu vďaka svojej polohe od kolíkov na chodidlách.

Energia, ktorá poháňa vertikálny prenos, začne v jednej nohe, prejde po nohe a potom dosiahne trup a ruky. V hornej časti tela sa energia dostane do vášho jadra. Vertikálny prenos teda zahŕňa všetky hlavné svalové skupiny vrátane ramien, paží, chrbta, hrudníka, brucha, nôh a chodidiel.

Udržiavanie správneho držania tela počas oceánskeho kajaku je integrálnejšie ako kedykoľvek predtým. Vietor a vlny vás môžu prinútiť klesnúť dopredu, ak si nie ste vedomí toho, ako sa držíte. Akonáhle začnete klesať, stratíte zapojenie jadra a vertikálny prenos už nefunguje.

Je v poriadku, ak máte pocit, že zapojenie vášho jadra nie je váš prvý a dokonca ani váš druhý inštinkt pri pádlovaní. Na povrchu vyzerá jazda na kajaku tak, že je to všetko o pohybe paží a ramien a možno aj o zapojení vášho jadra. Vaše nohy vyzerajú, akoby zostali nehybné.

Keď sa raz vydáte na kajak, uvedomíte si, že nič z toho nie je pravda, najmä pri oceánskom kajaku. Svaly v celom tele musia pracovať v tandeme, aby ste mohli dosiahnuť a udržať vertikálny prenos.

Záverečné myšlienky

Pri jazde na kajaku musíte poznať základné techniky, ako je zatáčanie, riadenie a brzdenie. Je v poriadku, ak sú pre vás tieto techniky ťažké, aj keď sa zdá, že každý iný kajakár, ktorého vidíte, ich dokáže bez námahy.

Cvičenie robí majstra, tak sa zaviažte k zlepšovaniu sa kúsok po kúsku a budete!