Sprievodca nákupom veľkosti kajaku

Keď sa rozhodnete kúpiť kajak, budete musieť urobiť veľa rozhodnutí. Napríklad s pevným plášťom alebo nafukovacím? Rybársky alebo rekreačný kajak? Ďalším faktorom, ktorý treba pridať do zoznamu, je veľkosť kajaku. Ak je vaša loď pre vás príliš veľká alebo príliš malá, nebudete ju radi používať, koniec príbehu. Ako si vybrať správnu veľkosť kajaku pre vás?

Ak chcete určiť správnu veľkosť kajaku, musíte zvážiť svoju vlastnú hmotnosť a výšku, s koľkými ľuďmi by ste ideálne cestovali a aké vybavenie by ste si so sebou vzali. Do najlepšieho kajaku pre vás sa zmestí všetko vyššie uvedené s priestorom nazvyš!

Táto príručka pre kupujúceho o veľkostiach kajakov vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť pred kúpou svojho prvého kajaku. Preskúmame veľkostné triedy kajakov, prediskutujeme, aká by mala byť veľkosť vášho kajaku na základe vašej vlastnej veľkosti, a poskytneme tipy na nákup kajakov.

Začnime.

Triedy veľkosti kajakov

Než sa dostaneme k tomu, ako si vybrať správnu veľkosť kajaku, musíte si byť vedomí toho, čo tam je. Tu je prehľad rôznych veľkostí kajakov na trhu. Táto časť vám pomôže začať zužovať vaše možnosti.

Kajaky na divokej vode

Ako ste možno uhádli, kajaky na divokej vode sú určené na jazdu na divokej vode. Keďže ide o jeden z najťažších a najrizikovejších typov plavby, kajaky na divokej vode musia byť postavené robustne od kormy po zadnú časť.

V porovnaní s mnohými inými kajakmi, s ktorými sa stretnete v obchodoch aj online, sú kajaky na divokej vode rozhodne maličké. Priemerná veľkosť jednej z týchto lodí je šesť stôp dlhá.

Mládežnícke rekreačné kajaky

Druhým najmenším typom kajaku je rekreačný kajak pre mládež. Na rozdiel od kajakov na divokú vodu, ktoré majú zaoblené hrany, mládežnícky rekreačný kajak vyzerá skôr ako tradičný kajak s dlhým, štíhlym profilom a špičatými koncami na oboch stranách.

Keďže sú vyrobené pre mladých kajakárov, ako sú deti, mládežnícky rekreačný kajak zvyčajne nie je veľká loď. Priemerná dĺžka týchto kajakov je šesť až osem stôp.

Sit-in rekreačné kajaky

Sedací kajak je taký, v ktorom je kokpit otvorený s priestorom na sedenie, úložným priestorom a ďalším vybavením. Pre mnohých ľudí sú kajaky na sedenie tradičnejším druhom. Máte ochranu lode zo všetkých strán, takže je menej pravdepodobné, že voda strieka do kokpitu.

Rekreačné kajaky na sedenie majú v priemere asi 10 stôp. To je akurát dosť miesta na to, aby jeden, možno dvaja ľudia mohli pohodlne pádlovať vo vode celý deň. Lisované kokpity by vám mali poskytnúť priestor na prenášanie výbavy, aj keď ju uložíte pod sedadlo alebo za seba.

Rekreačné kajaky typu Sit-on-Top

Opakom sit-in kajaku je sit-on-top. Okrem výhody nadmorskej výšky si užijete aj jednoduché použitie pri nastupovaní alebo vystupovaní z jedného z týchto kajakov. Tvarovaný kokpit sedacej kabíny zvyčajne nie je taký hlboký ako pri sedacom kajaku, ale úložné priestory a kóje v celom zvyšku lode by to mali vykompenzovať.

Ak je to rekreačný kajak na sedenie, o ktorom tu hovoríme, jeho veľkosť nemusí byť oveľa väčšia ako kajak na sedenie. Pre tandemové kajaky typu „sed-on-top“ musia byť dlhšie, pretože loď musí mať priestor na nohy pre dvoch kajakárov. Tieto kajaky môžu mať dĺžku až 12 stôp a niekedy aj dlhšie.

Čítať  Sú ulice Side-by-Sides v Missouri legálne?

Rybárske kajaky

Teraz sa dostávame ku kráľovi lodí, rybárskemu kajaku. Nedávno sme na blogu hovorili o rybárskych kajakoch, takže ak ste to zmeškali, mali by ste si pozrieť náš príspevok s recenziou.

Rybárske kajaky sú nabité vybavením, ktoré rybári potrebujú, ako sú vstavané držiaky na prúty (niektoré sú stacionárne a iné, ktoré sa môžu otáčať), zákutia a kóje pre vyhľadávače rýb a iné rybárske príslušenstvo a množstvo úložných priestorov vrátane zadnej a zadnej časti. predná časť kajaku.

Sú tiež na väčšej strane, aspoň zvyčajne. Zatiaľ čo niektoré menšie rybárske kajaky majú 10 stôp, priemerná veľkosť je 13 stôp a viac. Ak je to tandemový rybársky kajak, potom ako kajak na sedenie, bude to stále väčšia loď, ktorá v niektorých prípadoch meria 14 stôp.

Na čo nezabúdať pri výbere veľkosti kajaku

Výber typu kajaku, o ktorý máte záujem, je len začiatok. Musíte tiež zvážiť nasledujúce faktory.

Vaša veľkosť

Toto je niečo, o čom budeme hovoriť v ďalšej časti, ale vaša vlastná veľkosť je nesmierne dôležitá. Pri určovaní perfektnej veľkosti kajaku nezáleží len na vašej výške, ale aj na vašej hmotnosti.

Ideálny počet pasažierov

Ste niekto, kto sa venuje predovšetkým sólo kajakovaniu, alebo je o vás známe, že na väčšinu svojich dobrodružstiev beriete kamaráta či partnera? Ak platí prvé, potom je pre vás jednomiestny kajak vhodnou voľbou.

Ak nejazdíte na kajaku sami, budete potrebovať aspoň tandemovú loď. Môžete si kúpiť aj trojmiestny kajak.

Majte na pamäti, že čím viac sedadiel má váš kajak, tým dlhšie bude trvať, aby sa doň zmestil ďalší počet pasažierov. To môže nafúknuť veľkosť kajaku na základe jeho typu, vďaka čomu je v niektorých prípadoch rekreačný kajak na rovnakej úrovni ako rybársky kajak.

Priemerný počet výstroja

Okrem počtu ľudí na palube vášho kajaku si musíte v duchu predstaviť, koľko výbavy by ste si so sebou vzali na priemerný deň kajakovania. Ak ste niekto, kto sa väčšinou venuje rekreačnej jazde na kajaku, potom si môžete dovoliť cestovať naľahko. Budete potrebovať svoje lopatky, možno chladič, a to je všetko.

Pre tých, ktorí lovia v kajaku, je množstvo výstroja, ktoré si so sebou vezmete, oveľa viac. V poslednej časti sme hovorili o položkách, ktoré by ste potrebovali, ale aby som to zopakoval, zahŕňalo by to vybavenie, ako sú rybárske prúty, vyhľadávače rýb, boxy na náradie a chladiče.

Ak potrebujete menej výbavy, potom by vám mohol stačiť kajak s menším, menej hlbokým kokpitom, ako napríklad kajak na sedenie. Pre tých kajakárov, ktorí nemôžu cestovať tak naľahko, je vhodný kajak na sedenie alebo rybársky kajak.

Manévrovateľnosť

Na rozdiel od niektorých foriem plavby na kajaku nie sú skvelé triky. To znamená, že potrebujete loď, ktorá bude schopná voľne manévrovať kedy, kde a ako chcete. Čím dlhšia je vaša loď, tým je zvyčajne širšia, čo znamená, že obetujete manévrovateľnosť v porovnaní s menším a štíhlejším kajakom.

Čítať  Dokážete vyrobiť snehuliaka v ľadovom snehu?

Priestor na nohy

Vyšší kajakári potrebujú viac miesta na nohy, inak plavba rýchlo povedie k kŕčovitým, boľavým nohám. Možno nebudete schopní správne pádlovať, pretože vaše lakte vždy kolidujú s kolenami, kedykoľvek pretiahnete pádlo.

V časoch, keď nepádlujete, sa stále nemôžete dostať do pohodlia, keďže v kokpite nemôžete ani vytiahnuť nohy. Ak by ste vytiahli nohy cez kokpit úplne von, pravdepodobne by boli vo vode.

Kratší kajakári nebudú mať problém s priestorom na nohy, ale problém môže nastať v tom, že kokpit vášho kajaku je príliš priestranný, možno zbytočne.

Pomer dĺžky k lúču

Mali by ste sa tiež oboznámiť s pomerom dĺžky a lúča kajaku predtým, ako si ho kúpite. Lúč kajaku sa vzťahuje na šírku lode pri meraní jej najširšej plochy. Keď poznáte dĺžku kajaku, môžete toto číslo vydeliť lúčom, aby ste získali pomer dĺžky k lúču.

Čo vám toto číslo hovorí? Veľa! Pomer dĺžky k lúču vám môže napovedať, ako dobre bude váš kajak manévrovať, ako stabilný bude vo vode a aká bude jeho rýchlosť. Čím vyšší je pomer dĺžky k lúču, tým je váš kajak zvyčajne rýchlejší. S loďou sa bude dobre manévrovať aj vďaka úzkemu trupu.

Teraz na rýchlosti v kajaku záleží viac v niektorých aplikáciách ako v iných. Pri rybárskych kajakoch chcete rýchlosť len v určitých prípadoch, pretože prílišná zhovievavosť môže niekedy ryby odplašiť. Pri rekreačnom jazdení na kajaku nie je nikdy požiadavka na príliš veľkú rýchlosť, ale pri pretekoch na kajaku určite áno.

Objem kajaku a jeho význam pri výbere správnej veľkosti kajaku

Nemôžete si vybrať správnu veľkosť kajaku bez toho, aby ste pochopili objem kajaku. Väčšina kajakov má jeden z troch typov objemu: nízky, stredný alebo vysoký.

Kajak s nízkym objemom môže podporovať kajakárov s hmotnosťou do 140 libier, ktorí sú kratší ako päť stôp, šesť palcov. Stredne objemný kajak sa odporúča pre kajakárov s hmotnosťou 140 až 189 libier, ktorí sú do výšky päť stôp a 10 palcov.

Ak je váš veľkoobjemový kajak, je určený pre kajakárov, ktorí vážia najmenej 180 libier, ale zvyčajne viac. Tento typ kajaku sa odporúča pre tých, ktorí sú vyšší ako päť stôp, 10 palcov.

Niekedy sa objem kajaku meria v galónoch a inokedy v kubických stopách. Obe tieto merania vyjadrujú, koľko miesta má celá loď.

Ako vaša veľkosť určuje veľkosť pádla na kajaku

Teraz, keď ste našli správnu veľkosť pre váš kajak, musíte zmerať aj veľkosť pádla. Presne tak, pádla sa nedodávajú v jednej jednotnej veľkosti.

Ak je vaše pádlo pre vás a vašu loď príliš krátke, jeho lopatky nikdy nedosiahnu ani vodu. Príliš dlhé pádla budú nepraktické. Vynaložíte príliš veľa energie na pádlovanie a predčasne sa vyčerpáte.

Ako si teda vybrať veľkosť pádla pre kajak? Tu je návod, ako na to.

Čítať  Najlepší vlasec pre lov na plávanú

Vypočítajte si šírku vášho kajaku

Keďže ste už našli pomer dĺžky a lúča vášho kajaku, táto prvá časť by nemala byť príliš náročná. Ak je váš lúč veľmi široký, potom bude vaše kajakárske pádlo väčšie ako priemer. Menší lúč si vyžaduje rovnako malé pádlo.

Zmerajte si výšku svojho trupu

Ďalej musíte vykonať niekoľko meraní pomocou flexibilnej meracej pásky. Sami to tak ľahko nezvládnete, preto majte na pomoc kamaráta alebo člena rodiny.

Ak chcete určiť výšku svojho trupu, nakloňte hlavu nadol. Keď pocítite prvé stavce na krku, tam by ste mali začať merať svoje telo. Táto oblasť je zvyčajne miestom, kde sa stretáva váš krk a ramená.

Oblasť, kde by ste mali prestať merať, je koniec vášho trupu, čo je miesto, kde končia bedrové kosti, ak máte palec a ukazováky na bokoch, ale smerujú dozadu.

Chcete zmerať vzdialenosť medzi týmito dvoma oblasťami. Svoju mieru by ste mali vždy zaokrúhliť nahor. Tu je návod, ako dĺžka vášho trupu koreluje s veľkosťou pádla:

 • 22-palcové torzo – 180-centimetrové pádlo
 • 24-palcový trup – 180 až 200-centimetrové pádlo
 • 26-palcový trup – 190 až 210-centimetrové pádlo
 • 28-palcový trup – 200 až 220-centimetrové pádlo
 • 32-palcový trup – 220 až 240-centimetrové pádlo
 • 34-palcový trup – 230 až 250-centimetrové pádlo
 • 36-palcový trup – 240 až 250-centimetrové pádlo
 • 38-palcové torzo – 250-centimetrové pádlo

Určite vás zaujíma, prečo sa kajakárske pádla merajú v centimetroch a nie v palcoch. To je štandard, ale našťastie môžete ľahko preložiť centimetre na palce a naopak.

Potom určite svoju výšku

Nakoniec musíte zmerať svoju výšku. Pri tom by ste nemali mať topánky. Uistite sa, že stojíte vzpriamene, ale nenaťahujte sa, pretože to môže mať za následok nepresné čítanie.

Pre kajakárov, ktorí majú päť stôp, päť palcov alebo menej:

 • S 23-palcovým trupom alebo kratším – použite 210-centimetrové pádlo
 • S 24- až 32-palcovým trupom – použite 220-centimetrové pádlo
 • S 29 až 33-palcovým trupom – použite 230-centimetrové pádlo
 • S 34-palcovým trupom alebo viac – použite 240-centimetrové pádlo

Pre kajakárov, ktorí majú päť stôp, päť palcov až päť stôp, 11 palcov:

 • S 23-palcovým trupom alebo kratším – použite 230-centimetrové pádlo
 • S 24 až 32-palcovým trupom – použite 240-centimetrové pádlo
 • S 29 až 33-palcovým trupom – použite 250-centimetrové pádlo
 • S 34-palcovým trupom alebo viac – použite 260-centimetrové pádlo

Pre kajakárov, ktorí majú šesť stôp alebo viac:

 • S 23-palcovým trupom alebo kratším – použite 220-centimetrové pádlo
 • S 24 až 32-palcovým trupom – použite 230-centimetrové pádlo
 • S 29 až 33-palcovým trupom – použite 250-centimetrové pádlo
 • S 34-palcovým trupom alebo viac – použite 260-centimetrové pádlo

Záverečné myšlienky

Pri kúpe kajaku sa nemôžete príliš rozptyľovať vlastnosťami a farbami, že si kúpite nesprávny typ. Informácie v tejto príručke by vám mali pomôcť pri výbere ideálneho kajaku pre vás. Vždy odporúčame navštíviť predajňu a osobne vyskúšať veľkosti kajakov, aj keď máte v úmysle nakupovať online, len aby ste sa uistili, že vám perfektne sedí!