Sedlo navijaka alebo páska pre udice na ľad: Čo je lepšie

Pre tých, ktorí sa práve púšťajú do ľadového rybolovu alebo chcú upgradovať na vlastné ľadové prúty, určite ste si všimli, že nie všetky ľadové prúty sa dodávajú so sedlom navijaka.

Bez sedla navijaka musíte navijak pripevniť páskou alebo prítlačnými páskami. Zdá sa zvláštne zaplatiť najvyšší dolár za vlastný ľadový prút a nedostať pevné sedlo navijaka, však?

Je dosť ťažké vybrať veľkosť, akciu a značku ľadovej tyčinky. Teraz sa tiež musíte rozhodnúť, či chcete konvenčné sedlo navijaka alebo prázdnu rukoväť, ktorá vyžaduje navijak nalepiť páskou. Ktorý je lepší?

Vo všeobecnosti skúsení rybári uprednostňujú ľadové prúty bez sedla navijaka a namiesto toho sa rozhodnú prilepiť navijaky k rukoväti prútu pomocou elektrickej pásky, silikónovej pásky alebo prítlačných pások. Nedostatok sedla navijaka je presne to, čo robí ľadový prút skutočne prispôsobiteľným, pretože môžete jemne doladiť rovnováhu a polohu uchopenia pred prilepením navijaka na miesto.

Ale to nie je nevyhnutne konečný verdikt. To je dôvod, prečo sa v tomto článku ponoríme hlboko do králičej nory a zistíme, ktorý druh uchytenia navijaka na vlastný ľadový prút je pre vás ten pravý.

Sedlo navijaka verzus páska na ľadovej tyči

Aký je teda rozdiel medzi ľadovými prútmi so sedlom navijaka a prútmi s rovnou korkovou rukoväťou?

Najjednoduchší spôsob, ako začať toto porovnanie, je dôveryhodný zoznam kladov a záporov. Každý spôsob montáže navijaka sa dodáva so spätnými klapkami, takže sa poďme pozrieť.

Profesionáli sedla navijaka

 • Rýchle pripevnenie navijaka
 • Jednoduché prepínanie medzi valcami
 • Relatívne bezpečné
 • Žiadna práca s odhadom pre umiestnenie kotúča
 • Často lacnejšie a zvyčajne sa predáva ako kombinácia s navijakom
 • Jednoduché nastavenie pre začínajúcich rybárov na ľade

Nevýhody sedla navijaka

 • Pridaná objemnosť spôsobuje, že niektoré štýly uchopenia, ako je pištoľová, sú menej pohodlné
 • Menšia citlivosť ako pevná korková alebo grafitová rukoväť bez sedla navijaka
 • Vyváženie tyče ľadu nie je možné prispôsobiť
 • Nie všetky kotúče bezpečne pasujú
 • Sedadlá navijakov na lacných modeloch nie sú také odolné

Nalepené na kotúčoch profíkov

 • Umiestnenie navijaka je prispôsobiteľné pre lepšiu rovnováhu a maximálny komfort úchopu
 • Rukoväť je priamo spojená s blankom prúta pre maximálnu citlivosť, takže cítite každé sústo
 • Ľahká
 • Funguje s akýmkoľvek štýlom uchopenia
 • Navijak je pevný ako skala, ak je správne nalepený (nikdy sa nebojte, že sa znova uvoľní)
 • Hodí sa akákoľvek cievka
Čítať  5 najlepších trollingových prútov na pstruhy: naše najlepšie tipy

Nalepené na kotúči nevýhody

 • Ťažké prepínanie medzi navijakmi pri rybolove
 • Vyžaduje viac času na pripevnenie a zoradenie na tyči
 • Zákazkové ľadové prúty bez sediel navijaka sú drahšie

No, tu to máte. Rýchle a špinavé porovnanie, ktoré vám pomôže rozhodnúť sa. Stále si nie ste istí, čo potrebujete? Poďme sa pozrieť na niektoré dôležité rozdiely, ktoré vyvolávajú diskusiu.

Sú sedlá cievky pevnejšie ako páska

Zaveste sa do 40-palcového jazera alebo trofejnej šťuky a vaša výbava bude podrobená skúške. To, že sa vám navijak náhle roztrhne, keď sa ryba rozbehne, je to posledné, čo by ste chceli.

Myslíš, že sa to nemôže stať? Zamysli sa znova. Nie všetky sedlá navijaka sú rovnaké a lacné, výstroj nízkej kvality za extrémnych okolností zlyhá. Je však fér sa pýtať, či navijak nalepený na prút vydrží lepšie.

S mojimi prútmi na otvorenej vode viem, že moje sedlá navijaka sú pevné ako skala. Preto je mojím prvým inštinktom veriť, že ľadový prút so sedlom navijaka si poradí s veľkými rybami lepšie ako s lepiacou páskou.

Pravdou však je, že páskové navijaky držia pri záťaži rovnako dobre ako ľadové prúty so sedlom navijaka. V skutočnosti mnohí profesionáli tvrdia, že je ešte silnejší. Aj keď toto vyhlásenie má jednu výhradu. Vaša úloha s páskou musí byť vykonaná správne. A existuje správny spôsob, ako to urobiť, ktorému sa budeme venovať neskôr.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je lepenie navijaka na váš ľadový prút skutočne silnejšie.

Po prvé, aby udržali ľadové prúty vyvážené a ľahké v ruke, výrobcovia používajú ľahký materiál na sedlách navijaka. Tie jednoducho na ľade časom nedržia a občas plastové diely skrehnú a v mraze sa zlomia.

Po druhé, sedlá navijaka, ktoré sa priskrutkujú a zaistia navijak na mieste, sa pri manipulácii s prútom ľahko uvoľnia. Ak si to nevšimnete, čaká vás prekvapenie, keď sa nabudúce zapojíte do veľkého.

Čítať  5 prehliadnutých jazier pre veľkého pstruha v štáte Washington

Napokon, nie všetky kotúče majú rovnakú veľkosť pätky. Preto sedlá navijakov na ľadových prútoch často nezaisťujú všetky navijaky rovnako dobre. Menšie navijaky majú zvyčajne menšiu pätku, ktorá ponecháva nežiaduci priestor na kývanie medzi chodidlom a sedlom navijaka.

Zatiaľ čo sedlá navijaka sú vo väčšine situácií dostatočne pevné, prilepenie navijaka rieši všetky tieto problémy.

Čo sa týka výmeny kotúčov

Chápem, prečo sa niektorým rybárom páči myšlienka rýchlej výmeny cievok. Ako často však skutočne potrebujete počas rybolovu vymieňať navijaky na ľadovom prúte?

Väčšina ľadových prútov je prispôsobená pre úzke použitie v spektre rybolovu na ľade. Jeden prút nebude vhodný na lov šťúk monster a zároveň na jemné uhryznutie panfish.

Náruživí rybári na tvrdých vodách majú niekoľko prútov pre rôzne rybárske situácie a majú k tomu aj navijaky. To znamená, že nebudete prepínať kotúče, pokiaľ si nekúpite nový na vyskúšanie.

Je nepravdepodobné, že budete mať dôvod na výmenu kotúča v poludňajších hodinách na ľade. Iste, občas cievka zamrzne alebo sa rozbije. V takom prípade by vám sedlo navijaka umožnilo rýchlo prejsť na záložný navijak, ak by ste ho mali po ruke. V opačnom prípade je navijak s páskou len málokedy problém vypnúť doma.

Rovnováha a citlivosť

Zďaleka najväčšou výhodou používania ľadovej udice bez sedla navijaka je prispôsobenie a citlivosť.

Plastové alebo kovové komponenty sedla navijaka zasahujú do spojenia blanku prúta a rukoväte, čím znižujú pocit pri zábere.

Prázdna korková rukoväť s nalepenou cievkou umožňuje, aby sa do ruky dostali aj tie najmenšie vibrácie. Keď úspech závisí od detekcie najmenšieho kúsku, vezmite si prút na ľad bez sedla navijaka a namiesto toho ho prelepte.

Dosiahnutie najlepšej rovnováhy medzi prútom a navijakom je rozhodujúce pre celodenný rybolov. Všetko od štýlu uchopenia a ovládania nástrahy závisí od umiestnenia navijaka.

Preto je minimalistická rukoväť ideálna pre skúsených rybárov, ktorí chcú maximalizovať presnosť a rovnováhu svojho ľadového prútu a navijaka. Prilepením na cievku získate túto kontrolu. Ľadové prúty so sedlom navijaka na druhej strane neumožňujú vlastné úpravy.

Páska alebo tlakové pásy

Je ťažké poprieť výhody používania vlastných ľadových prútov bez sediel navijaka, ale je jediným spôsobom pripevnenia navijaku páskou?

Čítať  Ako chytiť síh na jazere v štáte Washington

Strávil som veľa času rozhovormi s odborníkmi a prehľadávaním internetu, kde som hľadal všetky najlepšie spôsoby upevnenia navijaka na ľadový prút. V podstate dve preferované spojenia medzi navijakom a prútom sú páska (rôznych druhov) a tlakové pásy.

Rozhodovanie medzi páskou a tlakovými pásikmi je viac-menej osobná preferencia. Majte však na pamäti, že prítlačné pásy zanechávajú na vašich pekných korkových rukovätiach priehlbiny.

Na druhej strane sa niektorí rybári sťažujú na zvyšky pásky po odstránení pásky. Existuje však trik, ako tento problém obísť.

Napriek menším problémom s preliačinou s prítlačnými pásikmi sú rýchle a ľahko použiteľné. V prípade potreby vám tiež umožňujú rýchlo vymeniť kotúče. Pri všetkých rybách okrem najsilnejších, prítlačné pásy dobre držia.

Cold Snap vonku vytvára súpravy tlakových pásov, ktoré sa veľmi jednoducho inštalujú pomocou priloženého inštalačného nástroja.

K dispozícii je aj páska bez lepidla. Tieto silikónové pásky, keď sú pevne zabalené, sa k sebe bezpečne prilepia. Ak sa neradi trápite s elektrickou páskou, potom je silikónová páska skvelou alternatívou.

Pozrite sa na Clam Pro Wrap páska pre prúty a navijaky na Amazone. Bude to stáť o niečo viac ako elektrická páska, ale pre mnohých rybárov to stojí za to.

Vo väčšine prípadov je konvenčná elektrická páska najlepším spôsobom, ako pripevniť navijak na vlastné ľadové rybárske prúty.

Nalepte si kotúč ako profesionál

Predtým, ako začnete nalepovať pásku, nájdite si chvíľku na naučenie sa týchto niekoľkých jednoduchých trikov, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. A áno, existuje správny spôsob, ako prilepiť navijak na váš ľadový prút tak, aby bol bezpečný, dokonale vyvážený a zároveň vyzeral čisto.

Okrem toho maskovacia páska použitá pri tomto spôsobe lepenia zabraňuje tomu, aby zvyšky lepidla poškodzovali rukoväť.

Tu je najrýchlejší krok za krokom proces lepenia na uzamknutie cievky. Všetko, čo potrebujete na začiatok, je maskovacia páska, elektrická páska a nožnice. Teraz začnime.

Ak chcete vidieť proces lepenia v akcii, pozrite si aj video nižšie.

Krok 1:

Odrežte dva pásy maskovacej pásky dostatočne dlhé na to, aby sa jeden a pol až dvakrát omotali okolo rukoväte. Tiež odrežte 4 prúžky elektrickej pásky s dĺžkou 4-5 palcov. Netrhajte pásku. Na hladký a hotový výrobok použite nožnice.

Krok 2:

Teraz určte umiestnenie cievky na tyči. Umiestnite navijak tam, kde sa cítite dobre. Experimentujte s rôznymi úchopmi a nájdite najlepšiu rovnováhu.

Krok 3:

Keď je všetko v správnej polohe a páči sa vám ten pocit, uchopte navijak pevne k prútu a palcom označte miesto asi 1/8 palca nad pätkou navijaka.

Vezmite kotúč a chyťte kúsok maskovacej pásky. Horný okraj pásky by mal ísť tam, kde máte palec. Omotajte pásku okolo rukoväte. Teraz položte navijak späť na to isté miesto na rukoväti a označte palcom 1/8 palca pod spodnou časťou pätky navijaka.

Opäť zarovnajte spodný okraj maskovacej pásky na mieste palca a rovnomerne ju obtočte okolo rukoväte.

Vďaka tomu máte teraz dobrý základ, ktorý môže elektrická páska obísť bez toho, aby zanechávala lepidlo na tyči.

Krok 4:

Potom vložte kotúč späť na miesto cez maskovaciu pásku. Tentoraz zarovnajte vodidlá so stredovou čiarou navijaka. Pevným uchopením uchopte jeden z vopred narezaných kúskov elektrickej pásky. Zarovnajte okraj s okrajom maskovacej pásky a pevne ju omotajte okolo pätky navijaka a rukoväte. Je dôležité, aby ste pásku pri pripevňovaní natiahli.

Opakujte tento krok na spodnej časti nohy navijaka. Ak to všetko vyzerá dobre, vezmite posledné dva kusy elektropásky a dajte každému miestu druhý obal, ktorý mierne prekryje prvý kus a tiež zakryje zvyšok maskovacej pásky.

To je všetko! Pri prvom pokuse je to trochu nemotorné, ale nalepenie kotúča je zakaždým jednoduchšie. Môžete tiež prispôsobiť farbu elektrickej pásky, ak chcete získať fantáziu.

Záverečné myšlienky

Ako väčšina vecí, je len na vás, či uprednostňujete udice na ľad so sedlom navijaka alebo bez neho. Oba štýly prútov budú chytať ryby a oba majú rôzne vlastnosti, ktoré by vám mohli najlepšie vyhovovať.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to