Rybolov sa lepšie počas splnu

Nedá sa poprieť, že Mesiac má na našu Zem silný ťah. Stabilizuje kolísanie zeme pri jej otáčaní a je primárnym zdrojom prílivových pohybov, ktoré ovplyvňujú globálne počasie a životy väčšiny obyvateľov oceánov.

No to ma prinútilo zamyslieť sa. Ak má Mesiac taký veľký vplyv na našu planétu, mal by som venovať väčšiu pozornosť fázam mesiaca, keď idem na ryby?

Je teda rybolov lepší počas splnu? Väčšina profesionálnych rybárov súhlasí s tým, že rybolov je lepší v dňoch pred a po splne. Úspech rybolovu však nie je taký dobrý v skutočný deň splnu. Závisí to aj od druhu rýb, ktoré hľadáte, a od toho, či lovíte v slanej alebo sladkej vode.

Ale čo to všetko znamená? Myslím, že predtým, ako začnete plánovať svoje ďalšie rybárske dobrodružstvo, je potrebné prediskutovať ešte niekoľko vecí.

Pochopenie fáz mesiaca

Ak ste niekedy trávili čas hviezdou na Mesiaci, pravdepodobne už rozumiete základom mesačného cyklu. Aby sme sa uistili, že sme všetci na rovnakej vlne, urobme si rýchly prehľad primárnych fáz mesiaca.

Spln- Mesiac je umiestnený na opačnej strane Zeme ako Slnko a javí sa ako veľmi jasný, plne osvetlený disk.

Nový mesiac- Mesiac je umiestnený medzi Slnkom a Zemou a svetlo sa neodráža na Zem, pretože zadná strana, ktorú nevidíme, je osvetlená.

Prvá a tretia štvrtina mesiaca – Prvá a tretia štvrť mesiaca označuje stredný bod, keď mesiac prechádza z novu do splnu a späť do novu. Často označovaný ako „polmesiac“, pretože je napoly tmavý a napoly svetlý. Počas týchto fáz Mesiac sedí v uhle 90 stupňov od Slnka voči Zemi.

Mesiac a príliv a odliv

Vo svete hlbokomorského a morského rybolovu kraľuje príliv a odliv. S pevným pochopením fáz mesiaca je ďalším krokom pozrieť sa na to, ako ovplyvňujú príliv a odliv.

Spln a nový mesiac každého mesiaca sú zodpovedné za najväčšie prílivové pohyby, nazývané jarné prílivy. Najvyššie sú vyššie a minimá nižšie. Tieto veľké prílivové výkyvy ovplyvňujú ryby a ich správanie rôznymi spôsobmi.

Príliv a odliv je definovaný najmenšou vertikálnou zmenou hladiny vody medzi prílivom a odlivom. Tieto prílivy sa vyskytujú počas prvej a tretej štvrtiny mesiaca.

Čítať  5 skutočných spôsobov, ako zarobiť peniaze pri rybolove

Pochopenie toho, ako príliv a odliv ovplyvňujú vaše rybárske miesto, je kritickým krokom k zvýšeniu úspechu vášho úlovku.

Počas jarných prílivov môžete očakávať, že nástrahové rybky a ich predátori budú v pohybe. Ryby budú plávať s prúdom, aby šetrili energiu a našli potravu, takže ani vy by ste nemali bojovať s prúdom. Nájdite miesta pozdĺž štruktúry, ako sú móla alebo body, kde môžu ryby uniknúť prúdu a zhromaždiť sa.

Nízky príliv predstavuje svoje vlastné výzvy. Pri menej dramatickom pohybe vody majú ryby čas rozložiť sa a plaviť sa za potravou. Ak nechytáte ryby, nebojte sa prejsť na nové miesta.

Mesiac a sladkovodný rybolov

Fáza mesiaca a zodpovedajúci príliv a odliv môžu tiež ovplyvniť váš sladkovodný lom. Dokonalým príkladom sú lososy zo západného pobrežia oceánu, ktoré začínajú koncom leta vstupovať do riek od Aljašky až po Oregon.

Rybári proti prúdu uvidia vrchol v akcii krátko po prílive. Keď sa húfy rýb vyskytnú pri ústiach riek, kde sa vlievajú do oceánu, veľký prichádzajúci jarný príliv im pomáha tlačiť ich ďalej proti prúdu s menšou námahou.

Na niektorých miestach, ako je rieka Kenia na Aljaške, je to príliv, ktorý povzbudzuje ryby, aby sa začali pohybovať proti prúdu. Veľké jarné prílivy môžu v skutočnosti spôsobiť príliš veľa prílivu a odlivu, čo sťažuje rybám boj s prúdmi.

Pri plánovaní lovu lososov na rieke venujte pozornosť tomu, ako môžu pohyby prílivu a odlivu ovplyvniť prúdy, aby ste mohli predpovedať, kedy by ste mali ísť na ryby.

Pre útvary sladkej vody, ktoré sú izolované od oceánskych prílivov, nie sú účinky Mesiaca tak dobre pochopené.

Aj keď nie je nezvyčajné počuť diskusiu medzi rybármi o ich preferovanej fáze mesiaca pred rybami, jedna vec je dobre zdokumentovaná. Oká a iné druhy slnečnice majú čas trenia, ktorý zodpovedá splnu mesiaca v jarných mesiacoch.

Dokonca aj vášniví turnajoví rybári zistia, že zacielenie na miesta hniezdenia ostrieža veľkoústeho aj v dňoch pred ním a po splne môže výrazne zvýšiť úspech. So skutočnými peniazmi je nepravdepodobné, že by niektorý turnajový rybár ignoroval tento jednoduchý fakt.

Čítať  Pokazí sa stará rybárska šnúra

Za svitu mesiaca

Je všeobecne známe, že východ a západ slnka ponúkajú najlepšie časy na lov aktívne sa kŕmiacich rýb. Ešte menej rybárov vie, že východ a západ mesiaca môžu poskytnúť ďalší rovnako dobrý čas na rybolov.

Väčšina empirických dôkazov o tom pochádza od rybárov, ale stále to stojí za zváženie. Približne 90 minút okolo východu a západu Mesiaca sa ryby kŕmia agresívnejšie.

Zatiaľ čo pozorovanie východu a západu slnka je jednoduché, zapadajúci a vychádzajúci mesiac je ťažšie si všimnúť, pretože môže nastať kedykoľvek počas dňa a oblačnosť vám zakryje výhľad. Ak chcete experimentovať s touto teóriou sami, dobrá aplikácia na sledovanie mesiaca alebo rybolov vám môže pomôcť sledovať.

Ešte menej pochopený je vplyv mesačného svetla na kŕmenie rýb. Niektorí rybári prisahajú, že deň po splne za jasnej noci je pre rybolov bezcenný. Uvádzajú, že ryby sa kŕmia celú noc svetlom mesiaca a na druhý deň sú menej hladné.

Veľmi málo vedeckých dôkazov naznačuje, že je to pravda, ale ak je na tom niečo pravdy, očakával by som, že nočný rybolov prinesie vynikajúce výsledky. Naučiť sa viac o rybolov v noci z nášho ďalšieho obľúbeného článku.

Mali by ste sledovať

Dobre, dozvedeli sme sa všetko o mesiaci a teraz chceš ísť na ryby. Mali by ste ísť na ryby len vtedy, keď sú mesačné fázy najlepšie? Pravdepodobne nie, ale tu je niekoľko rád, aby ste sa uistili, že všetky prvky sú vo váš prospech, vrátane mesiaca.

Sledujte počasie – Bez ohľadu na to, čo robí mesiac, neignorujte počasie. Prvých pár dní studeného frontu spôsobuje, že ryby sú pomalé a ťažko sa dajú nalákať na návnadu. Na opačnom spektre, deň alebo dva, ktoré vedú k teplému frontu alebo bezprostredne pred búrkou, spustia kŕmenie.

Čítať  Potrebujete licenciu na rybolov na ľade: informácie, ktoré potrebujete

Sprievodcovia vedia najlepšie – Ak si váš ďalší rybolov na hlbokom mori alebo v morskej vode vyžaduje sprievodcu, vypočujte si jeho rady. Mnoho sprievodcov námorných rybárov má veľa vedomostí o mesiaci, prílivoch a odlivoch a rybách, na ktoré sa zameriavajú. Preto vedia, kedy by ste si mali rezervovať zájazd pre maximálny úspech. Opýtajte sa akéhokoľvek sprievodcu, ako mesiac ovplyvňuje uhryznutie, a zakaždým získate iný názor. V konečnom dôsledku je dôležitá skúsenosť sprievodcu.

Vyskúšajte aplikáciu Mesiaca – Ak chcete sledovať denné a mesačné polohy Mesiaca, použite aplikáciu pre mobilné telefóny. Mnoho rybárskych aplikácií dokáže viac než len sledovať solárne a lunárne údaje. Môžu sledovať všetko o vašom úlovku, vrátane počasia, polohy GPS, prílivu a odlivu a ďalších.

Tu je niekoľko aplikácií typu všetko v jednom, ktoré si môžete vyskúšať.

  • FishAngler: Úplne zadarmo s výkonnými funkciami sledovania a záznamami o úlovkoch. Môžete sa tiež spojiť a zdieľať s ostatnými v rybárskej komunite.
  • Hlbšie: Bezplatná aplikácia, ktorú možno použiť so zariadeniami Deeper Sonar. Ak nevlastníte sonarové zariadenie, nevadí. Funguje ako samostatná aplikácia a má vynikajúce funkcie na plánovanie a sledovanie vašich rybárskych dobrodružstiev.
  • Angr: Ďalšia úžasná bezplatná aplikácia, ktorá vám pomôže chytiť viac rýb. Aj keď chýba sociálna sieť na zdieľanie vášho úlovku s ostatnými, má všetko, čo potrebujete na zaznamenávanie dôležitých informácií o vašom dni na vode.

Zhrňte si všetko

Existuje veľa premenných, ktoré je potrebné zistiť, aby ste mohli chytiť ryby. Mesačná fáza môže byť jedným z nich, ale je sotva najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní o tom, kedy loviť. Počasie, ročné obdobie a miestne vodné podmienky môžu veľmi ľahko zatieniť vplyv mesiaca na aktivitu rýb. Vaša technika a výber návnady môžu tiež spôsobiť alebo zlomiť váš úspech.

Čo by ste teda mali urobiť? Ak máte deň stráviť pri vode, choďte na ryby. Jediný spôsob, ako zaručiť, že nebudete chytať ryby, je nechodiť vôbec. Zabávajte sa pri vedení denníka alebo použite aplikáciu na zostavenie vzoru svojich skúseností a úlovkov. Nakoniec, nenechajte sa fázou mesiaca držať vo vnútri.