Rybolov s deťmi: 12 tipov pre bezpečný a nezabudnuteľný deň

Niektoré z mojich najkrajších spomienok z detstva sú z obdobia, keď som sa prvýkrát naučil rybárčiť. Moja vášeň pre prírodu a láska ku všetkému rybárčeniu sa začala v deň, keď som chytil svoju prvú rybu.

Zobrať dieťa na rybolov je nesmierne obohacujúce a rovnako náročné. Zábavný deň strávený rybolovom závisí od vašej schopnosti prispôsobiť sa a uspokojiť spôsob, akým deti myslia, aby ste ich udržali v zábere.

Aby bol rybársky deň pre vaše deti úžasný, dal som dokopy 12 základných tipov, ktoré ich určite udržia nadšené, zaujaté a budú prosiť o ďalší výlet k jazeru.

1. Zvážte ich vek a osobnosť

Chytiť 3-ročného lovca je úplne iné ako loviť s 12-ročným. Okrem veku by ste mali myslieť aj na ich osobnosť. Sú trpezliví, pokojní, vzrušujúci alebo sú trochu hŕstka. Tak či onak, pripravte sa na prispôsobenie druhu rybolovu a dĺžky trvania.

Mladšie deti sa budú pravdepodobne viac zaujímať o svoje okolie namiesto toho, aby hľadeli na bobbera. Môžete si tiež naplánovať iba hodinu alebo dve venovaného rybolovu.

Staršie dieťa dokáže udržať pozornosť dlhšie a loviť samostatnejšie. Pravdepodobne budú menej rozptýlení a užijú si hodiny na vode bez známok toho, že by chceli prestať.

Každé dieťa je jedinečné. Pochopenie ich osobnosti a vekových obmedzení bude kľúčom k tomu, aby bol deň hodný zapamätania.

2. Nechajte ich pomôcť plánovať

Polovica zábavy je v plánovaní a príprave vybavenia. Vezmite ich, aby si vybrali niekoľko návnad, háčikov a platin v miestnom obchode s návnadami. Keď je nákup výstroja hotový, môžete im dať zorganizovať krabicu s náčiním a pripevniť palice. Toto sú najlepšie príležitosti naučiť ich nuansy rybolovu.

Keď príde čas na výber miesta pre rybársky výlet, nechajte ich vybrať si z niekoľkých miest, ktoré ste ochotní ísť. Ak už máte miesto, kde je pravdepodobný úspech, jednoducho vytiahnite mapu a ukážte im. Povedzte im o mieste a o tom, čo môžu chytiť. Povedzte im celý plán a ja vám sľubujem, že budú na úsvite pripravení ísť skôr, ako budete môcť povedať „káva“.

3. Naučte ich odlievať doma

Jednou z najviac frustrujúcich častí rybolovu pre dieťa je casting. To platí najmä pre najmladších rybárov. Stačí niekoľko neúspešných pokusov, kým ryby skáču všade naokolo, aby dieťa hodilo tyč do vody.

Čítať  Ľadový rybolov s teplými rukami: 11 tipov, ako prekonať mrazy

Namiesto toho, aby ste čakali do rána, skúste ich naučiť obsadzovať doma. Gumové cvičné odlievacie zátky sú dostupné vo väčšine obchodov so športovým tovarom a stoja pár dolárov. Priviažte si jeden a nechajte ich cvičiť doma niekoľko minút každý deň, kým sa na to nechytia. Nestresujte sa presnosťou. Len sa uistite, že dokážu dôsledne nahodiť šnúru smerom dopredu.

Ak je konvenčný navijak pre vaše dieťa príliš náročný, odporučil by som nastavenie spincastu Zebco. Život by bol oveľa jednoduchší, keby som to mal, keď som bol dieťa. Tlačidlový navijak uľahčuje nahadzovanie a zamotanie vlasca je výrazne znížené.

4. Nechajte svoju palicu doma

Budem prvý, kto prizná, aké ťažké je ísť na ryby bez toho, aby som si priniesol vlastnú palicu. Väčšinou som však rád, že som svoju palicu nechal doma, pretože ma to núti sústrediť sa na to dôležité – naučiť dieťa chytať ryby.

Je nepravdepodobné, že správne naučíte dieťa chytať ryby, ak ste zaujatí chytaním vlastného. Strávte deň uistením sa, že sa budú baviť a budete sa baviť aj vy.

5. Používajte jednoduchý rybársky výstroj

Jednoduché je zvyčajne lepšie. Najmä ak sú zapojené deti. 5 ročné dieťa budete len ťažko učiť, ako efektívne používať horný vodný popper na basy. Chcú len chytiť rybu. Veľkosť a druh sú pri prvom učení irelevantné. Je dôležité dať im čo najväčšiu šancu na úspech a jednoduché nastavenie červa a bobbera je ťažké prekonať.

Keď červ a bobber nie sú účinné, odstráňte bobber. Malé olovené závažie umiestnené približne 18 palcov nad červom na háku je ideálne na padanie priamo dole z doku. Menšie ryby zvyčajne hľadajú ochranu pod dokmi a dajú sa celkom ľahko chytiť.

6. Vždy noste záchrannú vestu

Vždy, keď máte pri vode malé deti, nechajte ich nosiť záchrannú vestu. Vždy existuje šanca, že spadnú. Toto je najdôležitejšie, keď sa nachádzate v doku, nie pri love z brehu. Voda okolo doku je hlboká niekoľko stôp a môžu tam byť laná alebo drevo, ktoré ich môže zamotať pod vodu.

Čítať  Nenechajte si ujsť najlepší čas dňa na rybolov na ľade

Ak plánujete loviť z lode, záchranné vesty sú povinné zo zákona. Pre každého na palube musia byť záchranné vesty a deti ich musia mať neustále na sebe. Mali by ich nosiť aj dospelí, aby boli dobrým príkladom.

Bezpečnosť by mala byť vždy prioritou.

7. Zaobstarajte im polarizačné slnečné okuliare

Polarizačné slnečné okuliare sú navrhnuté tak, aby odstránili odlesky z vody a umožnili vám do nej lepšie vidieť. Sú nevyhnutnou súčasťou rybárskeho vybavenia väčšiny rybárov.

Pre dieťa môžu byť tieto poháre tou najlepšou vecou od krájaného chleba. Budú radi sledovať, ako ryby plávajú vo vode, keď sa ich snažia prinútiť zahryznúť sa do háčika.

Slnečné okuliare sú tiež dôležité na ochranu pred celodenným ostrým slnkom.

Slovo pre múdrych, získajte remienok na okuliare, inak pravdepodobne skončia na dne jazera.

8. Nezabúdajte na jedlo, vodu a opaľovací krém

Hladné dieťa je mrzuté dieťa. Zabaľte si veľa občerstvenia a obeda, aby ste ich udržali najedení a sústredení. V závislosti od toho, kam idete, nemusí byť k dispozícii pitná voda, preto si vezmite vodu alebo džús. Na chladné rána si pribaľte termosku horúceho kakaa na zahriatie.

Keď sa slnko dostane vyššie a začne všetko zahrievať, vypnite opaľovací krém. Je dôležité chrániť exponovanú pokožku pred škodlivým UV žiarením. Ak ste celý deň vonku, aplikujte často.

Tiež by som odporučil vziať so sebou dezinfekčné utierky na ruky. Sú skvelé na čistenie rybích rúk pred jedlom a utieranie prebytočného opaľovacieho krému z rúk pred navnadením na háčik. Opaľovací krém môže byť odstrašujúcim prostriedkom pre vyberavé ryby.

9. Myslite na kúpeľňu

Prestávky na nočník sa často vyskytujú u malých detí. Plánovanie dňa rybolovu by malo zahŕňať kontrolu, či má miesto toaletu. Pre staršie deti je cikanie v lese jednoduchšie, ale preplnené miesta by to mohli sťažiť a zahanbiť.

Ak náhodou lovíte ďaleko od zvedavých očí, potom v každom prípade urobte to, čo funguje. Či tak alebo onak, keď príroda volá, je ťažké ignorovať. Môžem sa do značnej miery spoľahnúť na to, že uvidím svojho synovca pri cikaní po prvom obsadení. A nezabudnite na toaletný papier.

Čítať  Je Magnet Fishing legálny

10. Nechajte ich hrať

Bez ohľadu na to, aké nadšené je vaše dieťa z rybolovu, bude sa nevyhnutne nudiť. Ak ryby nehryzú, nebude im dlho trvať, kým nájdu niečo zaujímavejšie, než je ich udica. Zvyčajne zistia, že hádzanie kameňov do vody alebo hranie sa s červami je zábavnejšie.

Učiť ich trpezlivosti je súčasťou rybárskeho zážitku, ale poznajte ich limity. Ak chytia veľa rýb, sústredia sa dlhšie. Ak je uhryznutie vypnuté, nechajte ich hádzať kamene do vody. Ryby tam budú, keď sa vrátite ďalší deň.

Dôležité je zapamätať si, že rybolov je viac ako len chytanie rýb. Dieťa možno nebude chcieť ísť znova na ryby, ak sa nebude baviť. Je v poriadku nechať ich hrať.

11. Vedieť, kedy to má skončiť

Čas plynie pre deti v inom meradle a prispôsobenie vašich plánov ich udrží v záujme o rybolov. Vedieť, kedy skončiť, je rozdiel medzi dlhým, nudným dňom alebo zábavným ránom.

Keď je rybolov dobrý, v každom prípade pokračujte v rybolove. Zistíte, že rozsah pozornosti dieťaťa je úmerný počtu ulovených rýb. Akonáhle sa rybolov začne spomaľovať, budete chcieť sledovať známky nudy. Opäť platí, že ak chcú hrať, len im to dovoľte. Akonáhle sú unavení z hrania, premýšľajte o tom, či sa vrátia domov alebo si nájdu novú aktivitu.

Ako deti starnú a dospievajú, vaše rybárske dni sa predĺžia a budú ochotnejšie trpezlivo sedieť. Kým nastane ten čas, hodinu alebo dve rybačky stačí na to, aby ich udržali na love.

12. Choďte s prúdom

V živote je len málo vecí krajších ako vidieť úsmev na detskej tvári. Mať rozumné očakávania a trpezlivosť s čímkoľvek, čo sa môže stať, je spoľahlivý spôsob, ako sa zabaviť a vytvoriť si celoživotné spomienky.

Veľa šťastia a choďte s dieťaťom na ryby!