Rybolov na ľade pre Muskie: Tu je to, čo potrebujete vedieť

Ako jedna z najvyhľadávanejších rýb na voľnej vode v krajine je prekvapujúce, že len málo rybárov sa niekedy zameria na veľké pižmo cez ľad.

Tento agresívny dravec zostáva pre mnohých rybárov nepolapiteľný, ale cez ľad je to skľučujúca úloha na úplne novej úrovni.

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa rybolov pižma na ľade ukázal ako taký ťažký. Nehovoriac o tom, že väčšina vášnivých pižmových rybárov sa mračí na ľadových rybárov naháňajúcich pižma. Chcel som sa dozvedieť, prečo len málo rybárov cieli na pižmo v zime a ako byť úspešnejší pri snahe vyškrtnúť túto rybu z môjho zoznamu.

Nájdenie muskie pod ľadom

Prvým krokom k úspešnému lovu na ľade je nájdenie rýb. Muskie nie sú iné. Keď jazero prvýkrát zamrzne, očakávajte, že na jeseň nájdete pižmo na rovnakých miestach, ktoré preferovali.

Muskie pevne visí na dne a zostáva relatívne plytký. Nájdite ich, ako križujú línie buriny alebo pozdĺž zlomov kanálov, bodov, pobrežných tyčí a vnútorných odbočiek. Začnite loviť v 10 až 15 stôp vody. Niekedy ich nájdete aj v plytšej vode podobne ako šťuku, ale po poklese teploty vody im netrvá dlho, kým plytčinu opustia.

Neskôr v zime, pižmo má tendenciu pohybovať sa ešte hlbšie pri hľadaní teplejšej vody v blízkosti hrbolov a útesov. V tomto bode je ich hľadanie náročnejšie a na mnohých miestach je sezóna na lov pižmov uzavretá.

Málokedy sa muskie chytí jeden po druhom ako dobré sústo. Ich nájdenie si bude vyžadovať trochu trpezlivosti. Môžete si to uľahčiť tým, že sa opýtate miestnych, ktorí mali úspech, alebo sa pustite do riešenia majiteľov obchodov, ktorí lepšie poznajú vody. Nevyhnutná je podrobná vrstevnicová mapa.

Keď nájdete miesto na vyskúšanie, stane sa z toho hra zakrývania vody. Muskie sa túla pri hľadaní potravy, takže čím viac čiar máte vo vode, tým väčšia je vaša šanca, že im skríži cestu.

Najlepším prístupom je vyvŕtať niekoľko otvorov pozdĺž časti konštrukcie, ako je bod, vzdialených od seba najmenej 20 yardov. Vyvŕtajte jednu dieru počnúc od 10 do 12 stôp vody a pri umiestňovaní ďalších dier zmeňte hĺbku o niekoľko stôp nahor alebo nadol. Počet dier, ktoré vyvŕtate, závisí od toho, koľko šnúr môžete v danej oblasti loviť.

Majte na pamäti, bez ohľadu na to, ako dobre si vyberiete miesto, lov pižmov je hrou trpezlivosti. S dobrou návnadou je len otázkou času, kedy budete čakať, kým sa objaví ryba.

Čítať  Môžete ísť na ľadový rybolov bez elektroniky

Muskie taktika na začiatku ľadu

Je to všetko o prezentácii pri zacielení na muskie na začiatku zimy. Existujú dva hlavné spôsoby, ako sa rybári zapájajú do týchto gigantov. Prvým je s návnadou tip-up a druhým je aktívny jigging.

Lov na ľade pre pižma

Ťažko by ste hľadali spôsob, ako lepšie preniesť veľké ryby cez ľad, ako tip-up. Pripravte sa na lov pižmov pomocou živej čerešne na rýchlej náväzci. Ak chcete skutočne upútať ich pozornosť, použite slušne veľké mieňe dlhé aspoň 6 palcov.

Ak nemáte živé mienky, mŕtve mienky fungujú vo väčšine situácií rovnako dobre. Živé mreny však lepšie upútajú pozornosť pižma ďalej.

Bolo by múdre zviazať váš rýchly úder náväzcom s vysoko pevným drôteným náväzcom. Muskie má dosť ostrých zubov na prerezanie štandardného monofilu. Vopred viazané súpravy na rýchly úder sú dostupné vo väčšine obchodov so športovým tovarom za pár dolárov.

Zaveste miechu pod chrbtovú plutvu pomocou horného háku a cez hornú čeľusť pomocou spodného háčika. Takto môžu stále plávať prirodzene. Ak je mieň obzvlášť silný, môže spustiť vlajku preklopenia. Rád strihám štrbiny v chvoste mienky, aby som to trochu spomalil.

Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete navnadiť svoj tip-up, je to hra na počkanie. Použite toľko, koľko ste legálne schopní, a strategicky ich rozmiestnite, aby ste zvýšili svoje šance na spojenie.

Lov s tip-upmi je vysoko účinný pre všetky druhy rýb. Ak ste to nikdy neskúšali, odporúčam vám prečítať si náš dokonalý sprievodca lovom na ľade. Určite vám to pomôže stať sa úspešnejším rybárom na ľade.

Jigging

Tip-up by mal byť váš primárny prístup k chytaniu pižma cez ľad, ale svoje miesto má aj aktívny jigging. Väčšina rybárov na ľade používa udicu v blízkosti špičky na pridanie nejakého blesku, ktorý vtiahne ryby do živej návnady.

Veľa pižmov sa však chytí na aktívny jiggingový prút. Najobľúbenejšie návnady sú Rapala Jigging Rap, veľké lyžice Kastmaster alebo dokonca návnady typu voľnej vody, ako je Fuzzy Duzzit. Pokiaľ má dobrú akciu, keď juguje, bude fungovať. Môžete tiež nakloniť svoje návnady hlavičkami miechy, aby ste pridali trochu vône.

Čítať  Chytanie rýb je nezákonné: Zákony pre všetkých 50 štátov

Bez ohľadu na štýl prípravku, ktorý používate, uistite sa, že máte pevnú ľadovú tyč a navijak. 32 až 36 palcový, stredne ťažký alebo ťažký prút by vám mal poskytnúť potrebný pákový efekt. Spárujte to s dobrým navijakom navinutým s ťažkým opletom a náväzcom drôtu. Ľadové kombá Baitcaster sú obzvlášť vhodné pre tento typ rybolovu. Avšak akékoľvek nastavenie, ktoré funguje pre veľké jazerné pstruhy alebo šťuky, môže byť prispôsobené pre pižma.

Muskie vs. Pike

Mnoho nových rybárov v love pižmov a šťúk má problém rozoznať rozdiel medzi týmito dvoma rybami. Aj keď vyzerajú podobne, väčšina lovu pižmov je obmedzená na chytenie a vypustenie, takže poznanie rozdielu vám môže pomôcť vyhnúť sa lístku od správcu.

Geograficky sa len malá časť výskytu pižmových biotopov prekrýva so severskými šťukami. Muskie možno nájsť vo vode až na juh od Gruzínska a ďalej na sever do Maine a východnej Kanady. Sú však zriedkavé na väčšine miest okrem oblasti Veľkých jazier a prítokových riek, kde je ich počet najvyšší.

Na druhej strane šťuky sú hojné vo väčšine štátov stredozápadu a severovýchodu, ako aj v Kanade. Je veľká šanca, že každé jazero, v ktorom chytíte pižmoňa, bude mať aj šťuku.

Tu je niekoľko fyzických charakteristík na odlíšenie šťuky od pižma.

  • Oba druhy majú vidlicové chvosty, ale pižmové majú špicaté chvosty a šťuky sú zaoblenejšie.
  • Muskie má premenlivé škvrny alebo pruhy, ktoré sú tmavšie ako hlavné telo, zatiaľ čo šťuka má tmavšie zeleno-modré telo so svetlejšími farebnými znakmi.
  • Oba druhy rýb majú na spodnej strane čeľuste póry, ktoré slúžia na detekciu pohybu vo vode. Šťuka má 4 alebo 5 a muskie má 6 až 9.

Pred držaním ryby sa vždy uistite o svojom úlovku. Pre všetkých rybárov je dôležité, aby sme zachovali náš kvalitný lov pižmov.

Aké sú zákonné obdobia pre muskie

Jedným z dôvodov, prečo viac rybárov necieli na pižmo cez ľad, sú sezónne obmedzenia. Severný Wisconsin a Minnesota sú od 1. decembra uzavreté pre rybolov pižmových, čo znamená, že sa ešte nevytvorili nejaké zimné bezpečné ľady. Iba vtedy, keď tieto oblasti na jeseň hlboko zamrznú, majú rybári šancu zacieliť na pižma.

Čítať  Rybolov sa lepšie počas splnu

Niektoré štáty, vrátane Michiganu, majú celoročný lov a vypúšťanie pižmových rýb. Vždy by ste si mali skontrolovať miestne predpisy predtým, ako sa pustíte do muskie. Väčšina oblastí, ktoré majú pižmo, umožňuje rybárom uloviť každý rok iba jednu rybu a väčšina rybárov uprednostňuje chytenie a vypustenie, aby si zachovali tento trofejný rybolov.

Je rybolov na ľade pre pižma etický

Vyrásť pižmo s trofejnou veľkosťou trvá dlho. Z tohto dôvodu je dôležité s nimi zaobchádzať opatrne a čo najrýchlejšie vypustiť všetky ryby.

Muskie v lete tvrdo lovia a zimný mesiac využívajú na zotavenie, čo je dôvod, prečo sa muskie sezóna zvyčajne končí pred ľadom. Nepriamo je možné uloviť aj pižmovú vôľu loviacu šťuku. Pokiaľ poznáte rozdiel a rýchlo ich vrátite do vody, je to v poriadku.

Ešte dôležitejšie je, že vytiahnutie hrubého pižma cez 8-palcový ľadový otvor môže spôsobiť vážne poškodenie rýb, ak si nedáte pozor. Milovníci pižmovania sa mračia na rybárov, ktorí na ľade zle manipulujú s rybami.

Nezabudnite, že pižmo nepoložíte na ľad a pripravte sa na rozpery čeľustí, kliešte a rezačky háčikov, aby ste si mohli rýchlo urobiť obrázok a pustiť rybu skôr, ako zamrzne.

Záverečné myšlienky

Len málo druhov rýb má takú prestíž ako pižmoň. Existuje dôvod, prečo sú najvyhľadávanejšie veľké ryby v Amerike. Sú to draví bojovníci a dosahujú obrovské veľkosti. Až 50 libier alebo viac!

Akokoľvek sú populárne, je úžasné, že viac ľudí neloví tieto neuveriteľné ryby cez ľad, keď to podmienky a ročné obdobia dovolia. Môže to však byť prekliatie aj požehnanie. Viac rybárov znamená viac škody na týchto citlivých rybách.

Avšak pre správneho rybára, ktorý je ochotný trénovať opatrnú rybársku taktiku chyť a pusť, je lov pižmov na ľade skutočne nevyužitou príležitosťou.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to