Rozpúšťajú sa rybárske háčiky? Ako dlho to trvá?

Ak ste niekedy stratili rybársky háčik (a ja viem, že som ho stratil), možno vás zaujíma, čo sa s ním stane. Urobil som nejaký prieskum, aby som zistil, čo sa stane, keď sa háčik stratí v rieke.

Takže, rozpúšťajú sa rybárske háčiky? Väčšina háčikov, ktoré sa stratia alebo zostanú v ústach rýb, sa prirodzene rozpustí. Čas sa líši v závislosti od materiálu a podmienok, ale možno očakávať od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov.

Samozrejme existuje veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť rýchlosť rozpadu strateného rybárskeho háčika. Veľkosť, vek, materiál a podmienky prostredia môžu hrať úlohu pri tom, ako dlho zostane v rieke.

Faktory rozpadu

Ak stratíte rybársky háčik alebo ho necháte v ústach ryby, ktorú chytíte a pustíte, je pravdepodobné, že háčik tu nejaký čas zostane. Ak bude dostatok času, prírodné procesy ho rozložia a zhrdzavejú, no existujú určité faktory, ktoré treba mať na pamäti, keď uvažujete o dopadoch háčikov, ktoré tu zostali.

V prvom rade je dôležitý vek háčika. Rybárske háčiky sú počas svojej životnosti značne opotrebované. Môžu byť ohnuté, nečisté a často ponorené do vody. Tento druh úpravy môže znížiť kvalitu a životnosť akéhokoľvek druhu rybárskeho háčika.

Ak stratíte rybársky háčik, ktorý sa už dlho používal, je veľká šanca, že sa pokazí rýchlejšie ako nový. Bude mať menej svojho pôvodného náteru a prirodzenej integrity. Vek však nie je jediným faktorom, na ktorom záleží, pokiaľ ide o rozpúšťanie kovu.

Dôležité je mať na pamäti aj použitý materiál alebo kov. Háčiky, ktoré sú vyrobené z drôtu, sú často neošetrené ochranným náterom a pokazia sa rýchlejšie ako háčiky z nehrdzavejúcej ocele. Postupom času sa rôzne materiály opotrebujú, ale nehrdzavejúca oceľ vydrží dlhšie ako mnohé iné.

Rovnako menšie háčiky sa rozpustia rýchlejšie ako väčšie. Ak je hmoty menej, príroda musí urobiť menej, aby ju rozložila. Takže čím menší je hák, tým menej času bude trvať, kým hrdzavie. Háčiky, ktoré slúžia na chytanie veľkých ryby, alebo háčiky so špeciálnou hrúbkou a viacerými ostňami by sa mohli držať oveľa dlhšie.

  Prečo je moja štvorkolka v nečinnosti vysoká?

A nakoniec, podmienky prostredia okolo strateného háčika sú tiež dôležité zvážiť. Slaná voda je abrazívnejšia a dokáže rozpustiť kovy rýchlejšie ako sladká voda. Ak by sa stratil v rieke, prúdenie vody a trenie sypkého materiálu by tiež mohlo urýchliť rozklad. Pomaly sa pohybujúce vody, ktoré sa nachádzajú v rybníkoch a jazerách, budú v procese rozkladu pôsobiť pomalšie.

Je potrebné zvážiť aj ďalšie veci, ako je rast rastlín alebo pohyb rýb, ktoré ich odierajú o drsné kamene, čo by viedlo k rýchlejšiemu oslabeniu alebo rozpadu kovu.

Čo sa stane s rybami?

Ďalšou myšlienkou na vašu myseľ môže byť to, čo sa stane s rybami, ktoré uviazli s háčikom v ústach po tom, čo boli vypustené alebo sa uvoľnili.

Ak je ryba hlboko prepichnutá alebo chytená do žiabrov, existuje šanca, že môže zomrieť. Ak po prichytení krváca, je to znak vyššieho rizika smrti. Ryby, ktoré sa vrátia v tomto stave, majú vyššiu šancu zomrieť stratou krvi alebo infekciou.

Smrť však nie je jediným možným dôsledkom toho, že sa človek dostane do háku. Mnohé ryby, ktoré sú zaseknuté s háčikmi v ústach, ich dokážu zoškrabať alebo trieť o kamene, kým sa neuvoľnia. Ak ho necháte v ňom dlhšie a kov začne hrdzavieť, uľahčí to rybám striasť. Je teda veľká šanca, že ryba prežije počiatočný proces chyť a pusť, nezostane zaseknutá s háčikom v ústach po zvyšok svojho života.

Ak ryba prehltne háčik alebo ho nie je schopná striasť, ani to nie je vždy koniec jej života! Mnohé ryby majú silné žalúdky a sú schopné prežiť prehĺtanie vecí, ktoré sú ostré alebo nejedlé. Je zrejmé, že je lepšie odstrániť háčiky, ak môžete chytiť rybu, ale nie sú nevyhnutne odsúdené na zánik, ak sa zaseknú.

  Prečo sa snežné skútre prehrievajú? S príčinami a nápravami

Je tiež dôležité si uvedomiť, že nervový systém rýb nie je úplne rovnaký ako náš. Ak sú zaháknuté, ostrý osteň sa často zachytí v pevnom, necitlivom materiáli ich úst alebo hornej pery. Budú bojovať proti tlaku pri navíjaní, ale nezdá sa, že by samotný háčik spôsoboval veľkú bolesť.

Takže aj keď je vždy najlepšie vyhnúť sa tomu, aby ste ho nechali v ústach ryby, nie je to koniec sveta, ak to „ten, kto ušiel“, tak urobí s vaším háčikom stále v ústach.

Spôsoby, ako sa vyhnúť strate háčikov

Rybársky háčik vo vode

Aj keď vždy existuje šanca, že pri rybolove stratíte háčik alebo návnadu, existuje niekoľko krokov, ktorými sa môžete pokúsiť zabrániť tomu, aby sa to stávalo príliš často.

Najprv by ste mali používať kvalitné háčiky! Ak sú veľmi staré, zhrdzavené alebo ohnuté, je väčšia pravdepodobnosť, že sa zlomia alebo odtrhnú. Zatiaľ čo vysokokvalitné háčiky môžu v prípade straty trvať dlhšie, kým sa rozpustia, je pravdepodobnejšie, že ich budete držať dlhšie.

Po druhé, ak sa vám šnúra zamotá alebo zachytí, keď ste na rybárskom výlete, snažte sa vyhnúť jednoduchému prestrihnutiu šnúry a jej zanechaniu. Ak sú podmienky bezpečné, je najlepšie sa k nemu prebrodiť a pokúsiť sa získať háčik a zamotanú šnúru. Tým sa zabráni tomu, aby sa ním v budúcnosti zachytili iní ľudia alebo voľne žijúce zvieratá.

Zber poškodených alebo zauzlených rybárskych materiálov je tiež ohľaduplný k ostatným a pomôže udržať rieky čistejšie.

Nakoniec je dobré si háčiky a nadväzce často previazať. Ak používate ten istý uzol príliš dlho, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa uvoľní a odlomí. Tiež vám pomôže stať sa skúseným uzlovačom vlascov, ak budete dostatočne trénovať!

Najlepšie háky na použitie

V závislosti od typu rýb, na ktoré sa zameriavate, miesta, kam idete, a podmienok oblasti, je potrebné zvážiť veľa rôznych typov háčikov.

  Zákony pre vodné skútre v Indiane: Jednoduchý cheat so všetkým, čo potrebujete vedieť

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť strate háčikov, je použiť tie, ktoré sú najlepšie pre vašu konkrétnu situáciu. Ak idete po malých rybách a chcete použiť štýl chyť a pusť, možno budete chcieť zvážiť použitie malých drôtených háčikov, ktoré sa dajú ľahko rozpustiť, ak sa stratia. To zanechá menší vplyv a je vhodné pre vaše potreby.

Ak sa chystáte na väčšie ryby, ktoré si chcete ponechať, môžu byť tou najlepšou voľbou väčšie háčiky z nehrdzavejúcej ocele. Ak zostanú pozadu, bude trvať dlhšie, kým sa rozložia, ale je pravdepodobnejšie, že ich budete držať dlhšie, ak budú kvalitnejšie. Aplikácia myšlienok uvedených v predchádzajúcej časti môže byť užitočná, ak sa chcete vyhnúť strate háčikov.

Na trhu je viacero produktov pre tých, ktorí majú záujem o bezpečnejšie alebo ekologickejšie rybárske háčiky. Jedným z príkladov je Harmless Hook, ktorý nájdete na Amazone. Toto je skonštruované tak, aby spôsobilo čo najmenšie poškodenie rýb, a bolo vytvorené tak, aby ho v prípade potreby bolo možné bezpečne nechať vložené do rybej tlamy. Bol tiež vytvorený s ohľadom na výdrž a dá sa použiť viackrát.

Existuje mnoho rôznych miest na získanie rybárskych háčikov a iného vybavenia, ale je dôležité si uvedomiť, že váš výber môže ovplyvniť vašu rekreáciu, ako aj ryby a životné prostredie.

Odporúčania háčikov na chyť a pusť

Súvisiace otázky:

Ako dostať háčik z ryby, ktorá je prehltnutá? Ak chcete odstrániť prehltnutý háčik, mali by ste vidieť, ako ďaleko v hrdle háčik prešiel a zistiť, či sa uvoľní. Ak nie, pomocou klieští uchopte hák a vytiahnite ho hore a von. Potom odrežte rybársky vlasec.

Koľko percent rýb uhynie po chytení a vypustení? Asi 33 % rýb, ktoré sa nachytajú a vrátia do vody, zahynie. To predstavuje asi 1/3 všetkých rýb chyť a pusť. Ryby ulovené z hlbokej vody majú ešte vyššiu úmrtnosť.