Rôzne štýly brzdenia zipline

Keď idete na zipline, spôsob zastavenia nie je rovnaký z jedného kurzu zipline na druhý. Aké sú rôzne štýly brzdenia zipline, ktoré môžete zažiť?

Pri ziplinovaní zastavíte buď pasívnym brzdením alebo aktívnym brzdením. Aktívne brzdy vyžadujú, aby ste sa manuálne zastavili, zvyčajne pomocou koženej rukavice na lanku alebo brzdovej doštičky. Pasívne brzdy využívajú gravitáciu, pružiny alebo magnety, aby vás zastavili.

V tejto príručke podrobne vysvetlíme oba typy brzdných štýlov zipsovej šnúry a potom sa ponoríme do výhod a nevýhod každého z nich. Porozprávame sa aj o tom, ako zistíte, aký štýl brzdenia použijete, keď idete na zips, takže pokračujte v čítaní!

Typy štýlov brzdenia na zipline

Ako sme sa dotkli v úvode, zips sa zastaví prostredníctvom pasívnych alebo aktívnych bŕzd. Prejdime si teraz oba štýly brzdenia a vysvetlime si ich podrobnejšie.

Aktívne brzdenie

Prvým spôsobom brzdenia je aktívna brzda. Ako už tento názov napovedá, jazdec na zipsovej šnúre sa aktívne zastaví na šnúre jedným z dvoch spôsobov, buď rukami alebo brzdovou doštičkou.

Keď sa dozviete o týchto dvoch typoch metód aktívneho brzdenia, pochopíte, prečo v súčasnosti spoločnosti zipline väčšinou nepoužívajú aktívne brzdy.

Ručné brzdenie

Keď trať zipline vyžaduje, aby sa jazdec zastavil pomocou rúk, bude mať na to pár hrubých, kožou vystužených rukavíc. Jazdec si nemusí poskytovať rukavice sám; namiesto toho sú súčasťou vybavenia jazdca na zipline ako ich postroj.

Keď schádzate po zipsline, zdvihnete jednu ruku v rukaviciach a uchopíte ju okolo kábla. Tlakom na kábel vytvárate trenie a rýchlosť jazdy postupne znižujete. Potom sa nakoniec zastavíte.

Pred jazdou po zipline budete vyškolení, ako ručne brzdiť, vrátane toho, kedy by ste mali použiť brzdy. Na lanku však nie je žiadna oblasť, ktorá označuje, kedy je čas brzdiť. Ak jazdec nestihne svoje tágo, môže naraziť do čohokoľvek, čo je na druhom konci zipsu, či už je to strom alebo drevená plošina.

Brzdové doštičky

Ak sa od jazdca zipline nevyžaduje, aby mal na sebe rukavice, aby sa zastavil, spoločnosť zipline im namiesto toho poskytne brzdovú doštičku. Brzdová doštička je uchopiteľné zariadenie, ktoré zastaví zips v čase, keď si to jazdec želá.

Opäť dostanete školenie, ako a kedy používať brzdové doštičky. Aspoň vaše ruky sú ušetrené!

Pasívne brzdenie

Oveľa bežnejšie na zipline kurzoch v celej krajine (a inde) sú pasívne brzdy. Spoločnosti Zipline budú používať jeden z troch typov pasívnych bŕzd: pružinové brzdenie, magnetické brzdenie alebo gravitačné brzdenie. Tu je prehľad jednotlivých typov.

Pružinové brzdenie

Pružinové brzdy sú pomenované vďaka zahrnutiu pružín do brzdového systému. Nejde ani o malé pružiny, ale o obrovské cievky z odolného kovu. Pri náraze jazdcom zipsu sa cievky stlačia.

Táto fáza kompresie je dôležitá, pretože pružina absorbuje nápor hybnosti jazdca zipline skôr ako samotného jazdca. To umožňuje jazdcovi spomaliť a potom zastaviť.

Čítať  Koľko vážia táborníci v slzách?

Samozrejme, pružina nezostane stlačená navždy a vyskočí späť, však? Áno, a to platí aj o pružinových brzdách. Preto by ste mali očakávať určitý stupeň odskoku s pružinovými brzdami. Nebude to stačiť na to, aby vás to poháňalo späť na zipline, ale môže to byť trochu prekvapenie, ak to nečakáte.

Vaša váha môže ovplyvniť, koľko odrazu zažijete pri brzdení. Ak ste ťažší, pružina sa uvoľní ľahšie ako u ľahšieho jazdca. Dôvodom je, že pružina sa v prvom rade viac stlačila, takže pri rozvinutí vytvorí väčší odraz.

Keďže odraz vás tlmí pred náhlym, tvrdým zastavením, jazdci, ktorí vážia menej, budú musieť čeliť rýchlejším, dokonca bolestivým nárazom ako ťažším jazdcom.

Pri použití pružinových bŕzd na dráhe zipline vstupuje do hry aj počasie. Koniec koncov, ak sú podmienky klzké kvôli dažďu alebo vlhkosti, zrýchlite zipsový kábel rýchlejšie ako v suchom dni. Keďže na pružinovú brzdu narážate rýchlejšie v porovnaní s normou, spôsobíte, že sa pružina viac stlačí.

Už viete, že to zvyšuje stupeň odrazu. Tentoraz by bol odraz pravdepodobnejší bez ohľadu na váhu jazdca zipline. To znamená, že ťažší jazdci budú mať samozrejme ešte väčší odraz ako v suchom dni.

Sú pružinové brzdy najlepším typom pasívneho brzdenia? Nie, nie sú a vyššie uvedené odseky ilustrujú prečo. To neznamená, že pružinové brzdy nie sú nebezpečné, ale určite by sa im hodilo viac vylepšení.

Magnetické brzdenie

Druhým typom pasívneho brzdenia sú magnetické brzdy. Vďaka sile magnetov a vírivých prúdov zastavíte bez akéhokoľvek odrazu, ako je to pri pasívnom brzdení, ani bez akéhokoľvek trenia, aké sa vyžaduje pri aktívnom brzdení.

Prúdy magnetickej brzdy generujú elektromagnetickú silu z vodivého pohybujúceho sa predmetu (aka jazdca zipsu) a magnetu. To sa deje v dôsledku elektromagnetickej indukcie, ktorá vytvára elektromotorické sily pozdĺž magnetického poľa.

Keď zipline prechádza okolo magnetu, ktorý zostáva nehybný, vírivé prúdy cirkulujú. Tieto prúdy majú vlastné magnetické pole, ktoré odoláva magnetickému poľu. To je to, čo pôsobí ťahovou silou na zips z magnetickej brzdy a umožňuje vám zastaviť.

Jednou z najväčších výhod magnetického brzdenia je, že zážitok, ktorý získate, keď zastavíte na zipline, je konzistentný bez ohľadu na váhu jazdca alebo vonkajšie počasie. Nedochádza k žiadnemu náhlemu otrasu ani žiadnemu skákaniu, bolestivému odrazu.

Gravitačné brzdenie

Tretím a posledným typom pasívneho brzdenia je gravitačná brzda. Táto forma brzdenia je viac než len brzda pripojená k nastaveniu zipsu, ale skôr gravitačné brzdenie ovplyvňuje dizajn celej dráhy zipsu.

Trať zipline s gravitačnými brzdami zvyčajne obsahuje lano do kopca smerom ku koncu. Kábel bude mať vôľu, ktorá pomôže ovplyvniť jeho tvar.

Čítať  Prečo majú snežné skútre tlmiče?

Keď sa jazdec na zipsovej linke približuje k lanu do kopca, spomalí a akosi ping-ponguje na šnúre. Akonáhle dosiahnu spodnú časť kábla, prirodzene sa zastavia. Gravitácia je v akcii, a preto sa táto forma pasívneho brzdenia nazýva gravitačné brzdenie.

Zipline dráhy s dlhými šnúrami zvyčajne nezahŕňajú gravitačné brzdenie, ani rýchle zipline dráhy, keďže gravitačné brzdenie neprispieva ani k tomu. Koniec koncov, na dlhej zipline jazdec zvýši rýchlosť, ako idú.

Rovnako ako pružinové brzdenie, aj gravitačná brzda spôsobí, že jazdec na zipse trochu poskakuje, hoci v tomto prípade je to skôr odraz. Spomalenie je tiež postupnejší proces, takže toto všetko môže prispieť k nudnej a dokonca bolestivej časti zipline.

Výhody a nevýhody pasívneho brzdenia

Teraz, keď rozumiete pasívnym aj aktívnym štýlom brzdenia, povedzme si ďalej o tom, čo je dobré a čo zlé na oboch typoch, počnúc pasívnymi brzdami.

Pros

 • Pasívne brzdy, bez ohľadu na druh, sú vždy bezpečnejšie ako aktívne brzdy. Nie je potrebné, aby jazdec na zipline v akomkoľvek bode vyvíjal trenie na kábel, či už pomocou ruky alebo brzdovej doštičky. Vôbec by sa nemali dotýkať kábla.
 • Jazdci na zipline si môžu užiť jazdu až do úplného konca bez zodpovednosti za to, že sa zastaví. To vytvára menší tlak na jazdca.
 • Niektoré typy pasívnych bŕzd, ako sú magnetické brzdy, majú funkcie, ako je automatické resetovanie, aby sa znížilo množstvo prestojov.
 • Magnetické brzdy tiež zvyčajne vyžadujú menej údržby.
 • Zipline jazdci sa budú pravdepodobne cítiť bezpečnejšie pri jazde na zipline trati s pasívnymi brzdami.

Zápory

 • Hmotnosť jazdca zips line môže drasticky ovplyvniť rýchlosť zastavenia a silu pružinových bŕzd.
 • Počasie môže tiež ovplyvniť jednoduchosť brzdenia pružinových bŕzd. Keďže väčšina ihrísk na zipline zostane otvorená v miernom daždi a snežení, každý rok existuje množstvo príležitostí, kde by jazdec na zipline mohol nepríjemne zastaviť.
 • Gravitačné brzdenie sa neodporúča pri dlhých alebo strmých zipline, ako aj pri akýchkoľvek tratiach zipline, v ktorých jazdec akumuluje rýchlosť.

Výhody a nevýhody aktívneho brzdenia

Ďalej sa pozrime na výhody a nevýhody aktívneho brzdenia, manuálnejšieho z dvoch typov zipsových bŕzd.

Pros

 • Spoločnosti zipline si môžu vybrať, či dajú jazdcom na zipline buď kožené rukavice alebo brzdové doštičky.
 • Jazdec na zipline sa musí rozhodnúť, kedy chce zastaviť, a môže to urobiť, keď bude pripravený.

Zápory

 • Aj keď sú jazdci na zipline vyškolení v tom, ako používať aktívnu brzdu, ako je kožená rukavica alebo brzdová doštička, v vzrušení a radosti z jazdy na zipline môžu zabudnúť na svoj tréning. To môže spôsobiť, že jazdec zipsu zastaví príliš skoro, ale oveľa častejšie príliš neskoro.
  • Ak jazdec na zipline zastaví skôr, potom každý v spoločnosti zipline musí pozastaviť operácie, kým sa tento jazdec nedostane na zvyšok zipline. To môže viesť k nespokojnosti zákazníkov, nehovoriac o tom, že v ten deň môžete ubytovať menej jazdcov na zipline, čo poškodzuje vaše príjmy.
  • Keď jazdec na zipse zastaví príliš neskoro, môže upadnúť do bezvedomia alebo utrpieť tržné rany, zlomeniny a dokonca aj zlomeniny kostí v dôsledku nárazu do stromu alebo pristávacej plošiny.
 • Vzhľadom na rýchlosti, ktorými sa jazdci na zipsoch pohybujú pri jazde po kábli (čo môže byť približne 30 míľ za hodinu, ale niekedy aj rýchlejšie), môže byť uchopenie kábla rukou – dokonca aj v rukaviciach – veľmi zranené. Rukavica jazdca sa môže zachytiť o komponenty zipline, ako je napríklad vozík. Popáleniny spôsobené trením sa môžu vyskytnúť na všetkých miestach, kde je koža vystavená. Zlomené a zlomené končatiny sú tiež v rámci možností.
 • Trenie, ktoré sa vyžaduje pri aktívnom brzdení, opotrebuje váš zipline kábel rýchlejšie v porovnaní s použitím pasívnych bŕzd, ktoré vyžadujú menšie trenie a niekedy žiadne trenie v závislosti od typu.
Čítať  Potrebujete rukavice, keď si zapínate zips?

Ako budete brzdiť pri zipsovaní?

Typ brzdy, ktorý pri ziplinovaní použijete, závisí od uváženia zipliningovej spoločnosti. Mnoho zipline spoločností má na svojich webových stránkach podrobné sekcie s často kladenými otázkami, ktoré si môžete pred jazdou prečítať a získať ďalšie informácie.

Ak na webovej stránke spoločnosti zipline nie je jasné, či používajú aktívne alebo pasívne brzdy, prípadne aký typ aktívnej alebo pasívnej brzdy, odporúčame siahnuť a opýtať sa. Môžete zdvihnúť telefón a zavolať im alebo ich kontaktovať cez sociálne siete alebo e-mail.

Ako sme už povedali, hoci aktívne brzdy sú v dnešnej dobe nezvyčajné, keďže ich riziká sú tak dobre zdokumentované, neznamená to, že spoločnosti zipline veľkoobchodne s aktívnymi brzdami upustili. Vaša spoločnosť zipline vám môže povedať, že áno, stále používajú aktívne brzdy.

Ak vám to nevyhovuje, môžete zipline zrušiť. Za predpokladu, že sa stále nachádzate v rámci lehoty na zrušenie, nemali by vám byť udelené žiadne sankcie. Aj keď nedostanete celú refundáciu späť, viete, že budete bezpečnejšie zipsovať inde a vaša bezpečnosť je to, na čom najviac záleží.

Záverečné myšlienky

Dva typy štýlov zipline sú aktívne a pasívne brzdy. Aktívne brzdy vyžadujú manuálne úsilie jazdca na zips line, ktorý musí použiť brzdový box alebo ruku v rukavici. Vyvíjajú trenie na kábel, aby sa zastavili.

Pasívne brzdy využívajú magnety a vírivé prúdy alebo pružiny a dokonca aj gravitáciu na zastavenie jazdcov. Tieto metódy vyžadujú menšie trenie na vedení, čo predlžuje životnosť kábla. Jazdci na zipline nemajú povinnosť zastaviť sa, a to robí ich zážitok príjemnejším, nehovoriac o znížení rizika zranenia pri zastavení.

Dúfame, že vďaka informáciám v tejto príručke sa budete cítiť pohodlnejšie a bezpečnejšie, keď sa nabudúce vydáte na zips!