Rozdiel medzi turistikou a trekingom [What’s The Difference?]

Dokonca aj väčšina dobrodruhov so skúsenosťami s turistikou a trekkingom si môže tieto pojmy pomýliť, pretože si myslí, že označujú rovnaký druh fyzickej aktivity. Ale nie je to tak. Ak si tieto dva pojmy skúsite vygoogliť, zistíte, že označujú rôzne druhy činností. Takže, na čo presne odkazujú?

Na pešie túry chodíte za zábavou, zatiaľ čo o trekingu sa to povedať nedá. To druhé je náročnejšie a dlhšie. Ale tieto dva rozdiely ani nezačnú pokrývať všetky veci, ktorými sa turistika a trekking líšia. Našťastie táto príručka rozšíri všetky hlavné rozdiely, aby vám pomohla pochopiť tieto dva pojmy.

Ak sa chcete dozvedieť viac o turistike alebo trekkingu alebo o rozdieloch medzi nimi, ste na správnom mieste. Držte sa tohto sprievodcu a naučte sa o týchto dvoch typoch výletov skôr, ako sa vydáte na ďalšiu cestu. Budem s vami na každom kroku, takže som pripravený začať, ak áno!

Viac…

Pešia turistika vs trekking

Pešia turistika verzus trekking: rozdiely

Ako môžete vidieť v úvode tohto sprievodcu, je jasné, že sú veci, ktorými sa turistika a trekking líšia. Poznať tieto veci je nevyhnutné – nechcete sa vydať na trek alebo túru bez toho, aby ste vedeli, na čo sa chystáte.

Aby som vám pomohol dozvedieť sa viac o rozdieloch medzi týmito dvoma aktivitami, zostavil som zoznam piatich najväčších rozdielov. Pozrime sa, aké sú:

Rozdiel 1 – Cieľ

Každý peší alebo trekingový výlet má konkrétny cieľ, či už si to uvedomujete alebo nie. Trekking zahŕňa dlhú, energickú túru, aby ste sa dostali do požadovaného cieľa. Výlet vám umožní dostať sa na vrchol hory alebo do určitej oblasti v pohorí. To isté sa nedá povedať o turistických výletoch.

Na rozdiel od trekingu, turistika zahŕňa ísť na cestu, aby ste sa zabavili a trochu si zacvičili. Toto je to! Nie je potrebné dosiahnuť konkrétny cieľ alebo splniť cieľ. Cieľom je navštíviť prírodné prostredie, nasať úžasné prírodné krásy a vrátiť sa domov s rozšíreným srdcom a mysľou.

Ak teda uvažujete o tom, že budete tráviť čas vonku, zvážte túru alebo trek. Ak ste v lepšej fyzickej kondícii, môžete ísť na trek. V opačnom prípade sa vyberte na dlhú energickú prechádzku alebo túru. Koniec koncov, vaše telo a myseľ budú mať úžitok zo všetkého, čo robíte v prírode – či už je to trek alebo túra!

Rozdiel 2 – Turistické chodníky

Druhý rozdiel medzi túrami a trekmi je v chodníkoch, ktoré navštívite. Pešia turistika je vonkajšia aktivita, ktorá sa odohráva na vyznačenom turistickom chodníku. Ak chcete ísť na túru, musíte preskúmať a nájsť chodník, ktorý môžete navštíviť.

Nebojte sa – vždy je veľa turistických chodníkov, ktoré môžete navštíviť. Niektoré môžu byť menej náročné, iné sú vhodné len pre skúsených turistov. Napríklad Appalachian Trail je slávna, o ktorej možno uvažujete. Táto trasa však trvá od 5 do 7 mesiacov, takže nie je celkom vhodná pre začiatočníkov.

Čítať  Ako čistiť Coleman Roadtrip Grill? [Step-By-Step]

Ak ste začínajúci turista, môžete sa vydať na príjemnú celodennú túru namiesto toho, aby ste sa vydali na cestu, ktorá trvá dlho. Môžete ísť na jednodňovú túru alebo viacdňovú cestu. Je to vaša výzva, ale všetko, čo presiahne tri dni, sa považuje za trek, nie za túru.

Vráťme sa k trailom. Takže túry by sa mali robiť po turistických chodníkoch, s turistickými skupinami alebo bez turistického sprievodcu alebo bez nich. Vec, ktorá robí trekking odlišným, je, že nepotrebuje chodník – môže sa stať kdekoľvek. Na trek môžete použiť akékoľvek náročné prostredie.

Trek zahŕňa chôdzu v divokom prírodnom prostredí, po prašných alebo kamenistých cestách, cez lesy a podobné krajiny. Na prírode a divočine je to, že vám môže poskytnúť toľko pekných scenérií a zoznámiť vás s divokými zvieratami a rastlinami, ktoré ste ešte nevideli. Takže, ak máte možnosť, zvážte, či sa vydať na trek zo všetkých týchto dôvodov!

Rozdiel 3 – Potrebné vybavenie

Ďalší rozdiel medzi turistikou a trekingom spočíva vo vybavení potrebnom na každý výlet. Keďže je trek náročnejší, vyžaduje si špecializovanejšiu výstroj. To isté sa nedá povedať o túrach, aj keď isté veci sú pre oba typy výletov povinné.

Topánky

Najdôležitejšou súčasťou výbavy na tieto aktivity sú topánky. Budete si musieť zaobstarať dobré turistické topánky s nepremokavou vrstvou, ochranu klenby aj členku, pohodlnú podrážku a ďalšie veci na trek. Trekingové vybavenie môže byť trochu drahé, ale oplatí sa investovať, ak takéto výlety podnikáte často.

Čo sa týka turistiky, nie vždy potrebujete špecializovanú turistickú obuv, aj keď sa môže hodiť. Ak ide o menej náročný celodenný výlet, môžete si obuť bežnú obuv. Uistite sa, že sú nosené a pohodlné. V opačnom prípade vás z dlhých hodín strávených turistikou budú bolieť nohy a mať veľa pľuzgierov.

Oblečenie

Okrem topánok sú tu aj ďalšie veci, ktoré budete na trek potrebovať. Kvalitné oblečenie, ktoré je nepremokavé a neprijíma pachy, je nevyhnutnosťou. Potom budete potrebovať vychádzkové palice, ktoré môžete použiť na pešie výlety. Ponúkajú skvelú oporu a dokážu rozložiť tlak medzi spodnú a hornú časť tela, preto odporúčam zaobstarať si pár.

V závislosti od poveternostných podmienok možno budete potrebovať aj nepremokavú bundu alebo pršiplášť. Je múdre vziať si so sebou prezlečenie a ďalšie páry ponožiek. Znie to smiešne, keď poviete, že budete potrebovať turistické spodné prádlo, ale je veľmi pohodlné a môžete mať prospech z páru.

Prístrešok

Budete potrebovať nejaký prístrešok na každú nočnú túru alebo trekking, ktorý trvá niekoľko dní. Môžete vyskúšať kempovanie v hojdacej sieti alebo si vziať bežné kempingové vybavenie. Ten by zahŕňal stan, podložku na spanie, spací vak a prikrývku, ak je chladnejšie počasie.

Čítať  Ako zostať v pohode pri kempovaní? [Explained]

V závislosti od toho, kam cestujete, by ste si mali overiť, či existuje základný tábor alebo kemping, ktorý môžete navštíviť. Skontrolujte si požiadavky – niektoré tábory vám ponúkajú prístrešie, takže si ho možno nebudete musieť brať so sebou. Napriek tomu je rozumné investovať do vlastného prístrešku. Vždy sa môže hodiť taká, ktorá má dobrú izoláciu a hydroizoláciu.

Príslušenstvo

Doplnkov, ktoré potrebujete na turistiku alebo treking, je pomerne veľa. Medzi nevyhnutnosť patrí lekárnička, opaľovací krém, klobúk, slnečné okuliare, kompas alebo mapa, nôž, baterka alebo čelovka. Na tieto veci musíte mať v batohu miesto, ak sa chcete vyhnúť problémom na vašej ceste.

Čím je váš výlet náročnejší, tým viac vybavenia budete potrebovať. Nezabudnite si teda zbaliť všetko potrebné. V opačnom prípade možno budete musieť opustiť stopu, vrátiť sa domov a prebaliť sa.

Jedlo a voda

Voda je nevyhnutnosťou na každý výlet, dokonca aj na jednodňové výlety. Budete potrebovať jedlo, ktoré vám dodá energiu na celý deň alebo na celý výlet. Preto odporúčam jesť potraviny bohaté na tuky, cukor a sacharidy. Ak plánujete cestu, ktorá bude trvať niekoľko dní, vezmite si nádoby a riad, ktoré môžete použiť na varenie a konzumáciu jedla.

Rozdiel 4 – Trvanie cesty

Ďalší rozdiel medzi turistikou a trekingom spočíva v dĺžke trvania cesty. Spomenul som niekoľko vecí o trvaní ciest, ale dovoľte mi to upresniť. Musíte vedieť, že túra trvá jeden alebo dva dni, zatiaľ čo trek môže trvať dva dni až niekoľko mesiacov.

Turistické výlety sú vhodnejšie pre ľudí, ktorí sa chcú nakrátko spojiť s prírodou. Je to preto, že vydržia oveľa kratšie ako trekingové výlety. V tomto modernom svete treba počítať s tým, že ľudia nie sú vždy schopní venovať pár mesiacov trekkingu – je pravdepodobnejšie, že idú na krátku túru.

Nezáleží na tom, či idete na túru alebo trek. Vždy je dobré venovať nejaký čas sebe, navštíviť prírodné prostredie a navštíviť hory. Z týchto výletov môžete získať mnoho výhod, z ktorých niektoré spomeniem nižšie. Takže sa uistite, že zostaňte naladení aj na to.

Rozdiel 5 – Celková vzdialenosť

Posledný, ale nemenej dôležitý rozdiel medzi trekkingom a turistikou je vzdialenosť, ktorú každý výlet zahŕňa. Napríklad túra je ako dlhá prechádzka. Pri tejto prechádzke môžete očakávať, že prejdete kdekoľvek od 4 do 20 kilometrov. Ak ide o viacdňovú túru, môžete očakávať, že prejdete 50 kilometrov alebo tak.

Čítať  Prečo majú turistické topánky červené šnúrky? [5 Reasons Why]

Môže sa to zdať veľa, ale nie je – sľubujem! Celý výlet si užijete natoľko, že nebudete mať pocit, že ste toľko pochodili. Ako už bolo povedané, trekking posúva vzdialenosť na úplne inú úroveň. Na treku môžete prejsť celkovo 25 000 kilometrov.

Ale ako som už spomínal, niektoré treky trvajú aj 7 mesiacov. Keď bežíte 20 kilometrov denne, zvyknete si chodiť na dlhé vzdialenosti. Do cieľa 25 000 kilometrov nebudete mať problém. Pripraviť sa na túru alebo prechádzku si vyžaduje veľa času, ale s trochou oddanosti som si istý, že to zvládnete!

skupina turistov

Pešia turistika vs. Trekking: Podobnosti

Keďže existujú rozdiely, existujú aj určité podobnosti medzi turistikou a trekingom. Po prečítaní rozdielov si možno budete myslieť, že nič nemôže tieto aktivity podobať – ale to nie je pravda! Tu sú dve významné podobnosti, ktoré spájajú pešiu turistiku a trekking:

Podobnosť 1 – Dobré pre vašu fyzickú pohodu

Pri turistike alebo trekingu máte toľko pohybu, že z toho neskôr ťaží celé vaše telo. Zjavným prínosom aktivít je, že schudnete. Čím viac budete túrovať alebo trekovať, tým viac kíl zhodíte!

Sú však aj ďalšie veci, o ktorých si možno ani neuvedomujete. Tieto aktivity môžu napríklad znížiť riziko srdcových chorôb alebo infarktu. Okrem zlepšenia zdravia srdca môžu tiež znížiť krvný tlak. Pešia turistika a trekking sú skvelé pre celý váš imunitný systém!

Konečne budú všetky vaše svaly silnejšie a lepšie. Uvidíte, ako sa menia a vyvíjajú – od bedrových svalov po hornú časť tela a dolné svaly nôh.

Podobnosť 2 – Dobré pre duševnú jasnosť

Okrem tela získa z turistiky a trekingu mnoho výhod aj myseľ. Byť v prírode a dýchať všetok ten čerstvý vzduch bude ako dar z nebies. Poskytne vám duševnú jasnosť, viac kreativity a viac šťastia. Ak máte čo do činenia s depresiou alebo úzkosťou, zvážte trávenie viac času v prírode. Výhody nebudete môcť poprieť!

Je trekking náročnejší ako pešia turistika?

Áno, túry bývajú náročnejšie ako túry. Pešia turistika zahŕňa menej kilometrov, menej dní a menej chôdze po nerovnom alebo členitom teréne. Turista nemusí niesť ťažký náklad s prístreškami, extra oblečenie, viac jedla a vody. Mať tieto veci na chrbte počas treku nie je vtip.

Na trek sa budete musieť psychicky a fyzicky pripraviť. Budete musieť zvážiť všetko, čo som spomenul vyššie a vydať sa na trek, len ak máte pocit, že to dokážete!

Opäť platí, že turistika a trekking sú tak zábavné a môžu vám poskytnúť zážitok na celý život. Neváhajte teda vyskúšať oboje a uvidíte, ktorý sa vám páči viac. Tak či onak, čaká vás skutočná pochúťka!