ROCK SPRINGS BEH V KELLY PARK – Apopka, FL

Autor: Nancy Ferri

Len 25 míľ severne od Orlanda leží Kelly Park a nádherné Rock Springs. Aby zachránil tento prírodný skvost, Dr. Howard Kelly kúpil v 20. rokoch 200 akrov pôdy av roku 1927 ju odovzdal Orange County. Orange County odvtedy zväčšil rozlohu parku na celkových 325 akrov.

Kelly Park ponúka krásny kemping na stromoch a niekoľko turistických chodníkov, ktoré stoja za preskúmanie. V parku je povolené šnorchlovanie, plávanie a tubing. Rock Springs Run sa dostane k rieke Wekiva z jej rovnomenného prameňa, pričom každú minútu vytryskne 26 000 galónov čistej, 68-stupňovej pramenitej vody.

Florida na kajaku nevyschne na magických miestach. Rock Spring Run je ten, ktorý môže byť pre mnohých tajomstvom, ale toto pádlo sa chystáme vytiahnuť z tašky.

Spustenie

Na prístup k Rock Springs Run sú dve vynikajúce štartovacie plochy. Orange County’s Camp Joy, ktorý sa nachádza vedľa Kelly Parku, nepožičiava kajaky, kanoe ani neposkytuje kyvadlovú dopravu, môžete si však odtiaľto spustiť vlastné plavidlo. Všimnite si, že na prístup k vode je niekoľko stoviek metrov. Zavolajte do Kelly Park a uveďte dátum a čas vášho príchodu do Camp Joy, aby vás tam mohol stretnúť ranger. Poplatok za spustenie je 5 USD. Camp Joy zostáva otvorený do 17:30, takže tam tiež môžete zaparkovať svoje auto.

Kings Landing, po ceste z Camp Joy, je súkromný konfekčný výrobca. Požičiavajú kajaky, kanoe a poskytujú kyvadlovú dopravu. Nemusíte robiť rezervácie vopred, ale víkendy môžu byť zaneprázdnené, takže sa odporúča prísť skôr. Spustenie vlastného súkromného kajaku alebo kanoe je tiež možné za štartovací poplatok 10 USD.

Kyvadlová doprava je k dispozícii pri prenájme od nich. Ak si však nemôžete vytvoriť vlastnú kyvadlovú dopravu, Kings Landing zariadi, aby vás a vaše plavidlo vyzdvihli na konci plavby za príplatok.

Ak pádlujete s priateľmi, naplánujte si vysadenie plavidla na Kings Landing a odvezte sa s jedným vozidlom buď do štátneho parku Wekiva alebo na ostrov Wekiva, čo bude koniec vašej jazdy.

Ak si autá neprenajímate od Kings Landing, musia byť zaparkované pred ich bránou po oboch stranách cesty. Je to slepá cesta a parkovanie je tu vo všeobecnosti vždy bezpečné.

Čítať  Prečo sa snežné skútre prehrievajú? S príčinami a nápravami

Možnosti pádlovania

Rock Springs Run ponúka niekoľko možností pre vaše pádlové dobrodružstvo. Možno budete chcieť pádlovať jeho 8,5 míle priamo po prúde, ale ak nie ste domorodec, pridanie ďalších 2 míľ vás prevedie neprehliadnuteľným Emerald Cut.

Emerald Cut je jedno míle proti prúdu pádlo cez krištáľovo čistú vodu pochádzajúcu z neďalekých Rock Springs. Niektorí sa môžu rozhodnúť urobiť len túto časť, pričom si zaberú toľko času, koľko potrebujú, aby si užili a preskúmali svoje 2 míle hore a späť dobrodružstvo. Ak je Rock Springs pre vás ľahko dostupný, máte čas na pádlovanie po 8,5 míľovej časti po prúde ďalší deň.

Iní sa môžu rozhodnúť ísť von na hodinu alebo dve, pádlovať a vrátiť sa tam, kde zaparkovali, čím sa vyhnú potrebe kyvadlovej dopravy.

Bez ohľadu na to, čo si vyberiete, určite oceníte tento špeciálny jarný beh a potrebu jeho zachovania.

Smaragdový rez

Pomenovaný tak pre svoje bujné subtropické lístie a smaragdovo-zelenú čistú vodu, je to zážitok, ktorý si nechcete nechať ujsť. Emerald Cut je napravo od vás (proti prúdu), keď opúšťate štart Kings Landing. Horné toky Rock Springs v Kelly Park poskytujú vzrušenie z vzrušujúceho pádla v krištáľovo čistých vodách. Toto jedno míľové pádlo proti prúdu (s prúdom 3 až 5 mph) vás prevedie pokojom a krásou, ktorej sa nevyrovná mnoho iných jarných tratí, ktoré Florida ponúka.

Keď sa dostanete k neprejazdnému nízkemu mostu, ktorý označuje samotný Kelly Park, odvážili ste sa tak ďaleko, ako to bolo dovolené. V tomto bode posuňte svoje plavidlo nabok, vyskočte, natiahnite nohy, trochu sa špliechajte vo vode a užívajte si scenériu. Pri návrate pádlom po prúde budete mať čas skutočne zažiť pôvab Emerald Cut.

Jazda na kajaku tento klenot, ktorý sa oplatí ušetriť – Rock Springs Run

Buďte pripravení byť v úžase. Z oboch štartovacích oblastí, Kings Landing alebo Camp Joy, keď urobíte toto 8,5 míľové pádlo po prúde, budete sa tešiť, aby ste sa na túto cestu vydali znova.

Čítať  Môžete hrať pozemný hokej v daždi?

Je pravda, že ak môžete pádlovať iba cez víkend, zistíte, že ostatní môžu mať rovnaký nápad. Plánujte sa tam dostať skôr. Osobne by som si radšej odložil jazdu na kajaku na polovicu októbra až začiatok mája, keď je slnko o niečo zhovievavejšie a hmyz menej pažravý. Ak sa vám podarí uniknúť z 9 na 5 a pádlovať vo všedný deň, hranie na háku sa oplatí.

Prirodzená lenivá rieka strednej Floridy má pekný a príjemný prúd, ktorý vám dáva dostatok času na to, aby ste sa plavili po akýchkoľvek zákrutách, zákrutách alebo ponorených kmeňoch, ktoré môžete na ceste nájsť.

Trochu zúženie na prvých pár míľ, môžete naraziť na niektoré popadané stromy, ktoré zanechali silné dažde alebo hurikány na Floride. Park robí skvelú prácu pri udržiavaní výrubu očividných nesplavných stromov, ale iba do bodu prechodu, pričom tu drží zodpovednosť matka príroda. V okamihu, keď sa Run otvorí, sa voda zmení na tanínovú farbu sfarbenú čajom a sú zaznamenané hlboké vrecká vody.

Rýchlo sa hladina vody a vzhľad tohto behu opäť zmení. Keď pádlujete bližšie k 7-míľovému bodu, Run nadobudne krútiaci sa, plytký, opäť krištáľovo čistý vzhľad, ktorý vás prevedie vysokými trávami, hyacintmi a vodnými rastlinami. Táto oblasť je často dostatočne plytká ako bod na to, aby ste sa dostali von a znova si natiahli nohy.

Než sa nazdáte, dostanete sa k miestu, kde sa Rock Springs Run stretáva s riekou Wekiva. Bude to zrejmé; skoro ako slepá ulička. Zostáva vám rozhodnutie pádlovať doľava alebo doprava. Odpoveď na toto rozhodnutie závisí od toho, kde ste zaparkovali svoje auto alebo kde ho vyzdvihne váš raketoplán.

Pádlovanie po pravej strane vás zavedie do Wekiva Springs State Park – krásneho, známeho štátneho parku s kempingom a veľkým prameňom, kde sa ľudia počas letných horúčav vybláznia v chladných vodách. Park požičiava kanoe/kajaky na štartovacej ploche, ktorú možno použiť ako výdajňu.

Pádlujte naľavo a vaším východiskovým bodom bude ostrov Wekiva. Toto je miesto, ktoré Kings Landing využíva pre svoju kyvadlovú dopravu. Ak sa vám podarilo vypracovať vlastný raketoplán, môžete použiť ostrov Wekiva alebo štátny park. Obidve lokality sú vzdialené len kúsok, keď sa dostanete do bodu, kde sa Rock Springs Run spája s riekou Wekiva.

Čítať  Je legálne jazdiť na mojom cestovnom prívese so zapnutým propánom?

Divoká zver

Rovnako ako v iných vodách Floridy, určite uvidíte aligátora alebo dvoch alebo troch. V Rock Springs Run nečíhajú žiadne príšery, no povieme si, že vyzerajú zdravo. Nebojte sa, držte si odstup a oni si zachovajú svoj.

Korytnačky, vydry, mývaly a jelene belorítky možno zahliadnuť pri pádlovaní buď Emerald Cut alebo Rock Springs Run.

Toto je biotop čierneho medveďa na Floride, ale po tom, čo som tento beh mnohokrát kempoval a/alebo pádloval, si myslím, že medvede sú dosť chytré na to, aby zostali v lese. Ak kempujete, buďte múdri a nikdy nenechávajte jedlo vonku ani vo svojom stane.

Na Floride je daná široká škála vtákov. Bežne sa vyskytujú sovy, jastraby, výry, orly a supy. Vodné vtáky vás budú počas vašej cesty sprevádzať s kvílením, ak usúdia, že ich vyrušujete.

Kempingové príležitosti

Pre vodákov sú k dispozícii štyri primitívne táborové miesta a je naozaj úžasné mať tu možnosť stanovať a urobiť z tohto behu 2-dňový výlet. Big Buck, Otter Camp, Indian Mound alebo Buffalo Tram sú dostupné iba na kanoe alebo kajaku a je možné ich rezervovať buď zavolaním do Wekiva Springs State Park alebo Rock Springs Run State Reserve. Rešpektujte prírodu a samotu, ktorú poskytuje, zbaľte to, zbaľte to, je potrebné.

Necháme vás s tým ľahkým a pokojným pocitom

Cesta dole Rock Springs Run ponúka nielen pohľad na boľavé oči, ale aj pokoj, ocenenie a vďačnosť za dobre strávený deň. Oddýchnite si, spomaľte a skutočne si užite čas na tejto pozoruhodnej plavbe s vlastným pádlom.

Rock Springs Run, aj keď už nie je tajomstvom, je ten, na ktorom som pádloval posledných 40 rokov. Napĺňa svoj humbuk a, našťastie pre každého z nás, sa v skutočnosti vôbec nezmenilo. Pri návšteve centrálnej Floridy si vychutnajte jej celoročnú príťažlivosť a neuveriteľnú krásu, ktorá vo vás zanechá spomienku, ktorú stojí za to zachrániť.