Robte hlasné zvuky a rozprávanie strašte ryby

Stále si pamätám pohŕdavé pohľady kolegov rybárov, keď som pred mnohými rokmi kráčal po prístavisku po boku môjho strýka, a to všetko pri rozprávaní milión míľ za hodinu o rybách, ktoré som chcel chytiť. Môj strýko, ktorý vycítil mierny odstup od pánov vedľa nás, sa zohol a povedal mi: „Buď ticho, inak vyplašíš všetky ryby“. Zvyšok toho rána som bol kradmý.

V tej či onej chvíli nám všetkým povedali, aby sme boli pri rybolove ticho, aby sme ryby nevystrašili. Väčšina z nás si to vezme k srdcu a zostane na vode primerane ticho, dokonca aj ako dospelí.

Ale byť „tichý“ vám skutočne pomáha chytiť ryby alebo je to len výhovorka vášho kamaráta, aby ste prestali hovoriť. Ako moje skúsenosti s rybolovom rastú a sú k dispozícii nové vedecké poznatky, myslím si, že odpoveď leží niekde uprostred.

Ovplyvňujú teda hlasné zvuky a rozprávanie váš rybársky úspech? Áno a nie. Zvuky nad vodou, ako je hlasné rozprávanie alebo hudba, neprenikajú do vody veľmi dobre a len zriedkavo vystrašia ryby. Zvuky, ktoré prenášajú vibrácie priamo cez vodu, ako napríklad padanie klieští na dno člna, dupanie na prístavisko alebo bežiaci motor člna, môžu dočasne vystrašiť blízke ryby.

Existujú dobré dôvody, prečo byť pri rybolove ticho. Pozrime sa bližšie na to, akým hlukom by ste sa mali vyhnúť a ako to ovplyvní počet rýb, ktoré natiahnete do člna.

Rozprávanie nie je také zlé

Ak ste sa niekedy kúpali na preplnenej pláži plnej smiechu a kričiacich detí, určite ste si všimli, že všetky zvuky sa tlmia, keď sa ponoríte pod hladinu.

Je to preto, že rozdiel v hustote medzi vzduchom a vodou pôsobí ako bariéra, ktorá odráža zvuk späť do vzduchu namiesto toho, aby prenikol do vody.

Čítať  Aká veľká je ľadová rybárska diera

Väčšina sladkovodných rýb, ako sú ostrieže a pstruhy, môže počuť zvuky pod vodou pomocou bočných čiar, čo sú zmyslové orgány, ktoré obsahujú póry na snímanie tlaku na koži. Majú tiež vnútorné uši nazývané otolity, ktoré vedú zvuk cez kosť. Niektoré ryby dokonca vnímajú zvukové vibrácie prostredníctvom svojich plávacích mechúrov.

Dokonca aj so špecializovaným sluchom nie je krik a rozprávanie dostatočne hlasné na to, aby vystrašilo ryby v blízkosti. Podmorské prostredie je hlučné miesto a väčšina hluku zhora nad hladinou je prekonaná a zostane nepovšimnutá.

Väčšina rybárov by súhlasila s tým, že všeobecné rozprávanie a občasné „hukotanie“ vzrušenia pri chytaní rýb nezníži váš rybársky úspech.

Čo sa týka hudby

Podobne ako pri rozprávaní alebo kričaní, rádio, ktoré hrá hudbu na povrchu, nie je až taký problém. V skutočnosti to pravdepodobne naštve iných rybárov skôr, ako to obťažuje ryby.

Pri viac ako jednej príležitosti sme s kamarátom celý deň tĺkli na basgitaru pri prehrávaní hudby so stlačenou hlasitosťou. Dokonca sme mali ryby, aby naše návnady buchli priamo na loď.

Jedinou výnimkou, na ktorej podľa mňa záleží, je hranie hudby s ťažkými basmi v lodi. To by do vody vyslalo silnejšie vibrácie, ktoré by mohli odohnať ryby. Netestoval som to, ale možno by bolo dobré sa tomuto scenáru vyhnúť pri prenasledovaní ostražitejších rýb na pokojnej vode.

Nerušte vodu

Takže zvuk nad vodou nie je až taký veľký problém, ale akonáhle prerazíte hladinu vody, všetky stávky sú vypnuté. Spustenie kotvy so špliechaním, brodenie sa v rieke a dokonca prílišná chôdza po prístavisku vytvára vibrácie, ktoré ryby ľahko zachytia.

Zvuk sa šíri vodou takmer 5-krát rýchlejšie ako vzduch, takže akýkoľvek hluk, ktorý prechádza vodou, je pre ryby oveľa intenzívnejší.

Čítať  Najlepší sprievodca rybolovom na ľade Kokanee

Akonáhle sú kŕmené ryby vystrašené špliechaním alebo silnými vibráciami v blízkosti, môžu dočasne prejsť do letového režimu a sústo sa vypne. Podľa mojich skúseností nebude trvať dlho, kým sa ryby vrátia k normálnemu kŕmeniu.

V skutočnosti niekedy špliechajúci rozruch skutočne rozčúli iné ryby. To je bežné, keď ryba na háčiku bojuje a priťahuje iné ryby, ktoré chcú zarobiť na zjavnom kŕmení.

Ťažko povedať, čo vystraší ryby alebo spustí náhly záchvat kŕmenia, ale vždy je lepšie vyhnúť sa priamemu rušeniu vody.

Cvičte stealth vo svojej lodi

Trup lode nie je príliš hrubý, čo znamená, že akékoľvek vibrácie spôsobené rybármi vo vnútri sa ľahko prenášajú do vody. Na väčších lodiach s podlahou alebo dvojitým trupom to nie je až taký problém, ale hliníkové lode a kajaky sú iný príbeh.

Za pokojného a tichého rána pustite kliešte do hliníkovej lode a mohol to byť výstrel z pištole. Pravdepodobne to zaskočilo rybu a určite to zaskočilo aj vášho rybárskeho partnera.

Opäť platí, že väčšina ostrých vibrácií postaví rybu na okraj len na krátky čas, ale keď sa vyskytnú v nesprávnej chvíli, môže vás to stáť trofejnú rybu a nikdy by ste o tom nevedeli.

Pokúste sa „odhlučniť“ svoju loď. Kliešte majte na šnúrke, položte kus vonkajšieho koberca ako vankúš a vyhýbajte sa situáciám, ktoré vo všeobecnosti vedú k búchaniu o loď.

Hej, veci sa dejú, tak sa netráp. V jazere je vždy viac ako jedna ryba.

Vyhýbanie sa nadmernému hluku lodného motora

Jedným z najinvazívnejších zvukov na jazere je zvuk lodného motora, ktorý prežúva vodu. Často sa verí, že ryby na jazerách s vysokým tlakom si zvyknú na lodnú dopravu. Existuje tiež dôvod domnievať sa, že to bráni uhryznutiu.

Čítať  Môžete použiť trollingový motor v slanej vode

Rybári určite nemôžu vykopnúť každého z vody, ale môžete si pomôcť zdravým rozumom pri jazde okolo svojich obľúbených rybárskych miest.

  • Použite elektrický trollingový motor na zmenu polohy vašej lode na nahadzovanie, najmä v plytkej vode. Elektromotory sú tiež skvelé na zníženie vibrácií hluku pri trollingu.
  • Neprechádzajte plnou rýchlosťou do svojho rybárskeho miesta. Pred dosiahnutím miesta znížte plyn a pokojne choďte na voľnobeh do polohy.
  • Uistite sa, že váš motor je pevne pripevnený k člnu. Nadmerné vibrácie spôsobené nesprávne namontovaným motorom nielen vystrašia ryby, ale unavuje ich aj počúvanie. Pomáhajú pri tom gumené podložky.

Môžu ryby počuť sonar z vyhľadávača rýb

Sonar z vyhľadávača rýb funguje tak, že vysiela zvukové vlny do vody a číta návrat z rýb a predmetov pod nimi. Rovnako ako iné typy románových zvukov vo vode sa zdá rozumné, že sonar by vystrašil aj ryby.

Rybári však po celej krajine dokazujú, že táto teória je nesprávna. Pomocou vyhľadávačov rýb sa loví nespočetné množstvo rýb. Každý, od profesionálnych rybárov, až po rybárskych sprievodcov, používa sonar na lokalizáciu rýb a tiež ich chytí.

Ryby by mohli byť schopné detekovať sonar, ale nezdá sa, že by ich to obťažovalo so všetkým ostatným hlukom vo vode. Jediný čas, kedy môže sonar ovplyvniť rybolov, je, keď sa používa v plytkej vode na inak tichých jazerách.

Záverečné myšlienky

Je dosť ťažké vyhnúť sa hluku pri rybolove. Vo väčšine prípadov nebude hluk rybám prekážať, ale vynaložiť trochu úsilia na nenápadnejší prístup k rybolovu nezaškodí. Okrem toho, keď už nič iné, vaši kolegovia rybári si môžu užiť pokoj na vode.