Robia ráfiky ATV rozdiel v jazde?

Ak väčšie je vždy lepšie, zaujímalo by vás, či by to platilo, pokiaľ ide o vylepšenie veľkosti vašich ráfikov ATV. Radi by ste zlepšili svoju jazdu, ešte viac, sú teda riešením väčšie ráfiky?

Veľkosť vašich ráfikov ATV má vplyv na kvalitu vašej jazdy. Väčšie ráfiky zlepšujú trakciu a svetlú výšku, nehovoriac o tom, že vaša štvorkolka bude mať tvrdší vzhľad. Príliš veľké ráfiky a kolesá však môžu zaťažiť nápravy, hnaciu sústavu, hnací remeň a spojku.

V tomto informačnom sprievodcovi vám vysvetlíme, prečo by ste mali upgradovať veľkosť ráfika a ktorá veľkosť je pre vašu štvorkolku najlepšia, aby ste sa vyhli vyššie uvedeným nevýhodám príliš veľkých ráfikov. Ak ste novým štvorkolkám a kupujete pneumatiky a ráfiky prvýkrát, toto je jeden článok, ktorý si nenechajte ujsť!

Čo sú ráfiky ATV?

Najprv začnime definovaním ráfikov ATV.

Ráfiky sú súčasťou kolesa a sú technicky najvzdialenejším okrajom. Keď však väčšina ľudí hovorí o ráfikoch, majú na mysli celé koleso a teda pneumatiku.

S ohľadom na to sa pozrime bližšie na rôzne typy pneumatík pre štvorkolky na trhu. Pre ďalšiu pomoc o tom, aké pneumatiky by ste si mali kúpiť pre svoju štvorkolku, kliknite sem!

Pieskové pneumatiky

Prvým typom pneumatík pre štvorkolky sú pieskové pneumatiky. Zadné kolesá budú vybavené lopatkami, ktoré sú navrhnuté tak, aby poháňali vašu štvorkolku pri jazde v piesočnatých podmienkach, ako sú duny.

Predné kolesá sú medzitým takmer úplne hladké, s výnimkou stredového rebra. Toto rebro je navrhnuté tak, aby zlepšilo vaše schopnosti riadenia.

Ak na svojej štvorkolke nejazdíte v piesku, potom by ste nikdy nemali potrebovať sadu pieskových pneumatík. Tieto pneumatiky sú pravdepodobne drahšie ako ostatné typy, pretože sa považujú za špeciálne pneumatiky.

Blato pneumatiky

Oká v celej sade pneumatík do blata sú hrubé a hlboké, aby poskytli vodičom štvorkoliek taký druh trakcie a priľnavosti, ktoré potrebujú pri jazde na klzkom, klzkom blate.

Na rozdiel od pieskových pneumatík, ktoré sú praktické iba pri jazde v piesku, blatové pneumatiky môžu slúžiť aj ako zimné pneumatiky, ak si nechcete kupovať pneumatiky špecifické pre ATV.

Terénne pneumatiky

Prečo zostať na ceste, keď existujú terénne pneumatiky pre štvorkolky?

Pneumatiky pre terénne štvorkolky, navrhnuté na jazdu v púštnych podmienkach, horskom teréne a v rôznych iných situáciách, sú odolné. Majú tiež silný behúň.

Závodné pneumatiky

Ak pretekáte na umelo vytvorenej trati, pretekárske pneumatiky sú perfektnou voľbou pre vašu štvorkolku. Tieto pneumatiky sú známe aj ako pneumatiky pre motokrosové štvorkolky.

Tuhšie gombíky pretekárskych pneumatík udržia vašu ATV oporu vo voľnej pôde. Behúne majú medzi sebou vzdialenosť, aby ste si udržali priľnavosť pri rýchlej jazde, čo je nevyhnutné, ak chcete vyhrať preteky!

Univerzálne pneumatiky

Posledným typom pneumatiky pre štvorkolku je univerzálna pneumatika, univerzálny typ pneumatiky, ktorý zvládne akýkoľvek typ bežného terénu, s ktorým sa môžete stretnúť pri jazde na svojej štvorkolke. Tieto pneumatiky sú tiež určené na zvládanie mokrých podmienok.

Čítať  Ako často by som mal čistiť karb pre snežný skúter?

Dezén viacúčelových pneumatík pre štvorkolky sa líši, rovnako ako dezén. V niektorých prípadoch môžete vidieť, že behúň siaha po celej dĺžke bočnice pneumatiky.

Niektorí výrobcovia sa zameriavajú skôr na vybudovanie kvalitných ramenných gombíkov, ktoré posilňujú úchop.

Výhody upgradu na väčšie ráfiky ATV

Sada väčších ráfikov ATV má buď väčší offset, šírku alebo priemer ako je obvyklé a niekedy aj všetky tri.

Mimochodom, offset ráfika ATV je to, koľko priestoru existuje medzi stredovou osou pätky a montážnym povrchom náboja kolesa. O posunoch ráfikov si povieme viac neskôr, takže pokračujte v čítaní.

Aké sú niektoré výhody zväčšenia diskov ATV? Na úvod, tu je to, čo potrebujete vedieť.

Zlepšuje trakciu v náročných podmienkach

Keď vidíte na zemi sneh, nedokážete odolať nasadnúť na štvorkolku a ísť si zajazdiť? Žijete pre čľapkanie sa v bahenných kalužiach alebo jazdu v piesku?

Ak áno, potom môže byť pre vás to pravé upgradovanie rozmerov vašich ráfikov ATV. Väčšie kolesá majú zvyčajne lepšiu trakciu, najmä pri jazde v hlbokom snehu alebo blate. Čím menšie sú vaše pneumatiky, tým menšiu trakciu budete mať za rovnakých jazdných podmienok.

Zvláda nerovný terén

Nerovný povrch môže byť na vašej štvorkolke problémom, ale nie keď zväčšíte ráfiky. Ocitnete sa pri korčuľovaní na členitom alebo nerovnom teréne, ako keby bol hladký a rovnomerný.

Zlepší vašu svetlú výšku

Všetky vozidlá majú svetlú výšku, ktorá je známa aj ako svetlá výška. Svetlá výška vyjadruje, koľko priestoru je medzi najnižším bodom vozidla a základňou.

Čím vyššia je vaša svetlá výška, tým viac kolmého priestoru pre kolesá. To umožní vašim kolesám ATV absorbovať viac nárazov, takže vaše telo nemusí.

Vyzerá cool

Napokon, väčšie kolesá ATV vyzerajú jednoducho úžasne. Nastavenie vašej štvorkolky bude mať horší pocit a pri jazde budete mať väčšiu istotu.

Nevýhody upgradu na väčšie ráfiky ATV

Nebolo by skvelé, keby väčšie ráfiky ATV nemali žiadne nevýhody? Áno, bolo by to tak, ale bohužiaľ to tak nie je.

Ak zväčšíte veľkosť kolies vašej štvorkolky o jednu alebo dve veľkosti, potom by ste sa nemali stresovať nasledujúcimi účinkami. Najviac starostí musia mať tí, ktorí musia ísť o tri alebo štyri čísla väčšie.

Väčšie riziko prevrátenia

Prevrátiť sa na štvorkolke je ako prevrátiť sa na lodi. Stratíte kontrolu nad svojou štvorkolkou a nakloníte sa doľava alebo doprava.

Príčinou prevrátenia ATV sú zvyčajne prudké alebo rýchle zákruty, jazda na nerovnom teréne alebo náraz do zvodidiel, kameňa, obrubníka alebo inej prekážky.

Neprimeraný profil vašej štvorkolky s príliš veľkými kolesami tiež zvyšuje vaše riziko prevrátenia.

Mohli by ste sa vážne zraniť, ak by vás vaša štvorkolka prevrátila, keď jazdíte dostatočne rýchlo. Všetkých prípadov prevrátenia je teda príliš veľa!

Čítať  Mal by som si najať sprievodcu pri batohu?

Predčasné opotrebovanie dielov

Kolesá, ktoré nie sú ekvivalentné zvyšku vašej ATV, môžu spôsobiť, že sa celý rad dielov opotrebuje rýchlejšie, ako by mali.

Zahŕňajú ložiská kolies, nápravy, hnaciu sústavu, hnací remeň a spojku.

Ak vám nevadí hrabať sa vo vašej štvorkolke, môžete ju vybaviť úpravami a doplnkami, ktoré môžu znížiť opotrebenie niektorých z vyššie uvedených dielov.

Napríklad dištančné podložky kolies zväčšujú váš polomer otáčania, takže je menej pravdepodobné, že sa budete otáčať pri každom pokuse o odbočenie doľava alebo doprava. Budete mať tiež lepší odpor riadenia.

Zdvíhacie súpravy riešia problém, ktorým je vyššie ťažisko, keď svoju štvorkolku zdvihnete väčšími kolesami.

Zdvíhacia súprava, najmä ak sa používa v spojení s rozperami kolies, oddelí kolesá ďalej od výfuku, vzpier a tlmičov.

Vylepšenie odpruženia a hnacieho ústrojenstva zabezpečí, že tieto diely budú vyrobené tak, aby zvládli väčšie kolesá vašej štvorkolky. Budete musieť vymeniť ložiská kolies, tlmiče, koncovky spojovacích tyčí, puzdrá A-ramena, U-kĺby a nápravy, čo môže byť nákladné.

Budete tiež potrebovať odolný remeň a súpravu redukcie prevodov.

Súprava na redukciu prevodového stupňa môže znížiť váš prevod, aby sa zvýšil krútiaci moment, pretože väčšie kolesá znižujú krútiaci moment vašej štvorkolky.

Mali by sme poznamenať, že tieto úpravy sú realizovateľným riešením len vtedy, ak sa na vašu štvorkolku už nevzťahuje záruka.

Ak stále máte záručnú ochranu, inštalácia ktoréhokoľvek z vyššie uvedených opatrení by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila stratu záruky.

Pneumatiky sa otierajú o odpruženie alebo panely karosérie

Nakoniec je tu riziko, že väčšie pneumatiky sa budú otierať o časti vašej štvorkolky, ktoré by nemali. Pneumatiky sa mohli dôsledne spojiť so zavesením štvorkolky alebo dokonca s panelmi karosérie vozidla.

V oboch prípadoch je výsledkom predčasné opotrebovanie, ktoré vám z vreciek odčerpá viac peňazí, ktoré musíte minúť na opravy.

Ako si vybrať správnu veľkosť ráfikov pre vašu ATV

Keď viete všetko, čo teraz robíte, mali by ste si kúpiť pár ráfikov ATV, ktoré sú vhodné pre vaše vozidlo. Rovnako ako v klasickom príbehu Zlatovláska, kolesá by nemali byť príliš veľké ani príliš malé, ale tak akurát.

Ako nájdete tieto vytúžené kolesá? Tu je to, čo odporúčame.

Zmerajte vzor skrutiek kolesa

Najprv musíte určiť vzor skrutiek kolies vašich kolies ATV.

Aký je vzor skrutiek kolesa? Je to vzor oka.

Vaše kolesá ATV môžu mať buď vzor skrutiek kolies s tromi výstupkami, vzor so štyrmi výstupkami alebo vzor s piatimi výstupkami.

Na meranie vzoru skrutiek kolesa s tromi výstupkami potrebujete priemer, aký by bol virtuálny kruh, keby prechádzal všetkými tromi skrutkami v strede každého z nich. Ak bol vzor skrutiek 3/90, vzor skrutiek kolesa je 90 milimetrov.

V prípade vzoru skrutiek so štyrmi okami zmerajte priemer dvoch otvorov pre priezor, ktoré sú navzájom diagonálne. Vzor skrutiek 4/110 by bol 110 milimetrov.

Čítať  Je ulica Polaris RZR legálna?

Ak chcete zmerať schému skrutiek s piatimi výstupkami, vykonajte trasu od zadnej časti jedného otvoru po stred uhlopriečky otvoru od prvého otvoru. Vzor skrutiek 5/110 by mal mať tiež 110 milimetrov.

Určite odsadenie kolesa

Sľúbili sme, že sa porozprávame o offsetoch kolies ATV, a teraz je konečne čas to urobiť.

Aby sme zopakovali to, čoho sme sa už dotkli, odsadenie kolesa je to, koľko priestoru je od stredovej čiary pätky k montážnemu povrchu náboja kolesa.

Posun sa zvyčajne vyjadruje ako dve čísla a znamienko plus, napríklad 4+3. Každé z týchto čísel predstavuje niečo iné.

Napríklad 3 by bola vonkajšia miera kolesa a 4 je vnútorná miera.

Posun kolies ATV môže byť nulový, záporný alebo kladný. Poďme preskúmať.

Kolesá s nulovým posunom sú tie, kde je montážna plocha náboja priamo v strede kolesa. Ak by ste zmerali odsadenie kolesa, tieto dve čísla by boli identické, napríklad 3+3 alebo 4+4.

Negatívne odsadenie kolesa nastane, keď je predná časť kolesa ATV širšia ako ktorýkoľvek iný bod. Kladné odsadenie kolesa je opačné a stáva sa, ak je zvonová časť kolesa najširšia.

Zmerajte veľkosť kolies ATV

Nakoniec musíte určiť veľkosť kolesa ATV, čo môžete urobiť tak, že vezmete priemer a šírku kolesa.

Sčítaním čísel posunu získate šírku kolesa. Takže ak by bol posun vášho kolesa ATV skutočne 3+4, šírka by bola 7 palcov. To je pohodlné.

Vedieť čítať veľkosti kolies ATV

Keď budete prechádzať a pozerať sa na kolesá ATV, uvidíte sériu čísel. Môžu čítať niečo ako 8×8, 3+5, 4/110.

Nie, toto nie je zložitá matematická rovnica, ktorú musíte urobiť. Každé číslo skôr označuje niečo hodnotné.

Prvé číslo, ako napríklad prvých 8 v 8×8 v našom príklade, je priemer kolesa. Druhá číslica, ktorá by v tomto príklade bola tiež 8, je šírka kolesa.

Zatiaľ vieme, že koleso má priemer 8 palcov a šírku 8 palcov.

Keď prejdeme k druhej skupine čísel, povedia nám posun kolesa. Ak použijeme príklad z predchádzajúceho, 3 by znamenalo, že odsadenie je 3 palce od stredu, zatiaľ čo 5 znamená odsadenie 5 palcov smerom von.

Potom ste na poslednej skupine čísel. Prvá číslica, ktorá je 4 v 4/110, je vzor kolesa skrutky.

Posledné číslo, 110 v našom príklade, je rozstup otvorov pre skrutky v milimetroch.

Záverečné myšlienky

Ráfiky štvorkoliek majú vplyv na kvalitu vašej jazdy a ovplyvňujú vašu svetlú výšku, trakciu a stabilitu, najmä pri jazde v teréne v blate, piesku alebo snehu. To znamená, že príliš veľké kolesá môžu predčasne opotrebovať mnohé časti vašej štvorkolky.

Najlepším spôsobom, ako sa uistiť, že si kúpite ráfiky správnej veľkosti pre vašu ATV, je zmerať odsadenie, šírku a priemer.

Pamätajte, že niekedy sú menšie kolesá lepšou voľbou, aj keď nevyzerajú tak cool.