Riešenie problémov s klimatizáciou karavanu: metódy, ktoré môžete vyskúšať ešte dnes

Keď je vaša klimatizácia v karavane zapnutá, budete chcieť vedieť, ako ju rýchlo opraviť. Buď je to tak, alebo sa prepotíte ďalším dňom a nocou. Ako znovu uviesť do prevádzky klimatizáciu v karavane?

Tu sú naše najlepšie tipy na riešenie problémov s klimatizáciou kempingu:

  • Vymeňte hladiny freónu
  • Otestujte dosku plošných spojov alebo termostat
  • Vyčistite špirály výparníka a kondenzátora
  • Vymeňte filter
  • Skontrolujte kondenzátory
  • Spustite test napätia motora
  • Resetujte obvod vysokotlakového bezpečnostného spínača

Ako môžete vidieť, máme celý rad vecí, ktoré môžete vyskúšať, aby ste svoju obytnú klimatizáciu opäť spustili. Pokračujte v čítaní pre viac informácií!

10 spôsobov, ako vyriešiť problémy s klimatizáciou v karavane

Vymeňte hladiny chladiva

Minule ste si všimli veľmi zvláštny jav s klimatizáciou vášho karavanu. Jednotka bola čiastočne obalená ľadom.

Keď ste to videli, prirodzene ste spanikárili a oprávnene.

Koniec koncov, napriek rozšíreniu ľadu vaša klimatizácia nepracuje o nič chladnejšie ako zvyčajne. Ak niečo, môže produkovať teplejší vzduch, ako by mal.

Klimatizácie používajú freón, čo je komerčný výraz pre chladivo. Chladivo je to, čo pomáha AC produkovať studený vzduch, pretože sa opakovane vyparuje, kým sa ochladí.

Ak z klimatizácie vášho karavanu začne unikať chladivo, môže to vysvetliť, prečo jednotka začala zamŕzať.

Ak váš AC uniká, budete musieť odniesť technikovi, pretože únik pravdepodobne spôsobil vnútorný komponent, ku ktorému sa nemôžete ľahko dostať.

Predtým, ako to urobíte, však skontrolujte hladiny chladiva. Ak sú nízke, vaša klimatizácia môže fúkať oveľa teplejšie. Nízke hladiny môžu tiež prispieť k vyššie uvedenému problému s ľadom.

Akonáhle dokončíte chladivo v klimatizácii vášho karavanu by mali oba problémy zmiznúť.

Otestujte dosku s plošnými spojmi a/alebo termostat

Možno vaša klimatizácia nemá problém s produkciou studeného vzduchu. Problém je v tom, že to neprestáva.

Nie ste si istí, prečo je to tak, pretože vášmu karavanu je dosť chladno, ale vaša klimatizácia stále hučí.

Obávate sa, že nepretržitý chod spôsobí, že jednotka skôr ako neskôr vyhorí.

Máš pravdu, aj to sa môže stať. Preto chcete problém, ako je tento, čo najskôr vyriešiť.

Najprv odporúčame skontrolovať obvodovú dosku klimatizácie karavanu.

Doska plošných spojov je ako mozog vašej klimatizácie. Je to doska s kabelážou pre rezistor, kondenzátor, tranzistor a ďalšie komponenty. Zvyčajne je zelená, ale nie výlučne.

Ak sa doska s plošnými spojmi zrútila, klimatizácia už nemusí byť schopná regulovať rýchlosť ventilátora alebo teplotu.

Bez ovládania najmä toho druhého bude klimatizácia naďalej bežať a bežať.

Poškodenú alebo nefunkčnú obvodovú dosku nemôžete opraviť, ale schopnosť diagnostikovať problém pomôže technikovi, ktorý opravuje váš AC.

Ak klimatizácia stále beží dlhšie, ako by mala, tiež nezaškodí skontrolovať termostat.

Je možné, že termostat je nastavený na nižšiu teplotu, než dokáže AC udržiavať (najmä ak je vonku veľmi horúco). Stále to však skúša, preto sa klimatizácia sama nevypne.

Čítať  Ako správne skladovať kajak

Aj keď predpokladáte, že niečo nie je v poriadku s termostatom, je to ďalší problém, ktorý sami nedokážete vyriešiť.

Vyčistite cievky výparníka a kondenzátora

Vaša klimatizácia sa skladá z dvoch hlavných komponentov, kondenzátora a výparníka.

Kondenzátor, ktorý sa niekedy označuje ako kompresor, bude zhromažďovať teplo, takže vzduch, ktorý vychádza z vašej klimatizácie, nie je horúci.

Výparník odoberá teplo vo vašom karavane a absorbuje ho, vďaka čomu je vaše vozidlo chladnejšie.

Oba tieto komponenty majú cievky, ktoré sú zvyčajne prístupné, aj keď nie ste technik. Cievky sa môžu potrhať nečistotami, ako sú listy alebo špina.

Keď úlomky blokujú cievky, má to vplyv na to, ako dobre funguje vaša klimatizácia. Môžete si všimnúť problémy, ako je teplejší vzduch vychádzajúci z klimatizácie. Klimatizácia môže dokonca prestať fungovať úplne.

Aspoň niekoľkokrát za rok, aj keď s vašou klimatizáciou nie je nič v poriadku, chcete začať uprednostňovať udržiavanie týchto cievok v čistote.

Vymeňte filter

Či už je to vaša klimatizácia doma alebo tá v karavane, má filter. Úlohou filtra je zachytiť nečistoty vo vzduchu, všetko od peľu po mastnotu, prach a dym.

Zachytením kontaminantov je vzduch, ktorý vychádza z vašej klimatizácie a do vášho karavanu, oveľa čistejší.

Keď sa vám nedarí udržiavať čisté filtre, ubližujete hlavne sebe a svojim spolucestujúcim. Dýchate ten veľmi špinavý vzduch.

Vaša klimatizácia však môže tiež trpieť, pretože nečistoty a nečistoty, ktoré špinavý filter nedokáže zachytiť, môžu zabrániť klimatizácii vyfukovať studený vzduch.

Aspoň každé dva týždne a nie menej často ako raz za mesiac by ste mali skontrolovať filtre.

Niektoré filtre sú opakovane použiteľné. V takom prípade ich môžete umyť mydlom a vodou, vysušiť a potom vymeniť. To znamená, že použite jemnú ruku. Keď filter roztrhnete, hra je u konca.

Nezostane vám nič iné, len si kúpiť iný.

V prípade filtrov na jedno použitie ich vymieňajte mesačne alebo dvakrát mesačne, aby klimatizácia vášho karavanu fungovala čo najlepšie.

Skontrolujte oba kondenzátory

Vaša klimatizácia možno neznela tak skvele, keď ste ju použili naposledy, ale rozhodne sa nezdalo, že by bola natoľko chorá, aby naznačovala, že prestane fungovať. No presne to sa stalo. Vaša klimatizácia sa jednoducho nezapne.

Jedným z takýchto problémov, ktoré mohli spôsobiť poruchu klimatizácie obytného auta, sú problémy s kondenzátormi.

Kondenzátory spúšťajú elektrickú energiu, ktorú vaša klimatizácia potrebuje na zapnutie. Kondenzátory, ktoré sú súčasťou vášho AC, sú štartovací kondenzátor a prevádzkový kondenzátor.

Ak si všimnete, že sa vaša klimatizácia pokúša zapnúť, ale iba bzučí, môžete svoje problémy zúžiť na niečo, čo nie je v poriadku s jedným alebo oboma kondenzátormi. Pravdepodobne sa pokazili.

Na potvrdenie môžete použiť multimeter na testovanie kondenzátorov. Keď kondenzátory nedokážu generovať alebo udržať nabíjanie, musíte rýchlo vymeniť poškodený.

Odporúčame vám zakúpiť kondenzátor od výrobcu, aby ste sa uistili, že bude fungovať s vašou klimatizáciou.

Čítať  Ako odstrániť rybársky háčik z kože

Spustite test napätia motora

Ďalším tipom na riešenie problémov s klimatizáciou v kempingu, ktorý pre vás máme, je otestovať napätie z motora.

Ak motor nedostáva dostatok voltov alebo nedostáva žiadne napätie, ani jedno nie je veľmi dobré.

Je viac než pravdepodobné, že vaša klimatizácia nevyfukuje potrebný studený vzduch, aby udržala váš karavan v pohode a chladnom.

Rovnako ako niekoľko ďalších oblastí, o ktorých sme diskutovali v tejto príručke, ak niečo nie je v poriadku s napätím vášho striedavého prúdu a/alebo motora, nemôžete to opraviť sami. Treba sa obrátiť na technika klimatizácie.

Resetujte obvod vysokotlakového bezpečnostného spínača

Niektoré modely klimatizácií majú vysokotlakový bezpečnostný spínač.

Tento bezpečnostný monitor sleduje úrovne vysokého tlaku klimatizačnej slučky. Potom, v závislosti od načítania dvojitých prahových hodnôt tlaku, môže spínač automaticky zapnúť alebo vypnúť kompresor.

Vyradenie kompresora z okruhu vysokotlakového bezpečnostného spínača trvá oveľa menej, než by ste si mysleli. Napríklad, ak váš vzduchový filter nebol vyčistený alebo vymenený niekoľko mesiacov, bude to stačiť.

Budete musieť ručne resetovať spínač a spôsob, ako to urobiť, sa líši v závislosti od modelu klimatizácie.

Niekedy všetko, čo musíte urobiť, je resetovať napájanie vášho karavanu.

Pokyny však môžu byť podrobnejšie, takže si v používateľskej príručke prečítajte, ako prinútiť obvod vysokotlakového bezpečnostného spínača k opätovnému zapnutiu napájania kompresora.

Mimochodom, ak neopravíte podmienky, ktoré spôsobili, že spínač v prvom rade deaktivoval kompresor, potom bude len otázkou času, kedy sa to znova stane.

Mali by ste vyčistiť filtre klimatizácie, ako sme o tom hovorili predtým, ale uvedomte si, že okruh vysokotlakového bezpečnostného spínača môžu vypnúť aj iné príčiny.

Namažte motor ventilátora

Aj keď nie všetky klimatizačné zariadenia pre obytné autá to robia, niektoré modely môžu potrebovať mazanie motora ventilátora alebo ventilátora.

Predtým, než sa domnievate, že ten váš áno (a prípadne ešte viac pokazíte AC), prečítajte si používateľskú príručku alebo kontaktujte výrobcu klimatizácie. Mali by ste byť tiež schopní zistiť vhodný typ oleja, ktorý chcete použiť.

Ak potrebujete nedetergentný olej SAE 20, je to prípad väčšiny klimatizačných zariadení pre obytné autá. Mali by ste byť schopní kúpiť tento olej v obchodoch s automobilmi alebo prinajmenšom online prostredníctvom svojich obľúbených predajcov.

Vymeňte tlmiče

V niektorých prípadoch môže vaša klimatizácia fungovať dobre. Len to rachotí, hučí a vydáva veľa hluku.

Cez deň vám to až tak nevadí. Iste, niekedy vás vyruší z vychutnávania si zvukov vtákov štebotajúcich priamo za oknom vaša hlasná klimatizácia, ale nie je to také zlé.

V noci máte najväčšie problémy. Dokonca aj so štupľami do uší je spánok s vašou veľmi hlasnou klimatizáciou ťažké. Väčšinu noci sa prehadzujete a do rána sa necítite oddýchnutí.

Našťastie jednoduchý problém, ako je príliš hlasná klimatizácia v karavane, má veľmi jednoduchú opravu.

Skontrolujte gumené tlmiče, ktoré boli dodané s vaším AC.

Čítať  Turistický chodník Little Cataloochee Trail

Časom a používaním sa tlmiče môžu posunúť z miesta. Keď sú príliš blízko cievok kompresora alebo ventilátora, vaša klimatizácia bude hrkotať alebo vrčať, kedykoľvek ju spustíte.

Stačí zložiť predný kryt klimatizácie a premiestniť gumené tlmiče. Potom nasaďte kryt späť a skúste znova spustiť klimatizáciu.

Malo by to byť sakra tichšie, to je isté!

Len treba poznamenať, že aj keď to nie je veľmi prioritný problém klimatizácie pre obytné autá, hlasná klimatizácia stále nie je problémom, ktorý by ste chceli ignorovať. Jednotka bude časom hlasnejšia, čo vám nedovolí dobre si odpočinúť.

Utiahnite tesnenia

Už sme hovorili o zamrznutej klimatizácii karavanu a o tom, ako by únik freónu mohol spôsobiť tento problém.

Vaša klimatizácia skutočne uniká, ale nemyslíte si, že je to chladivo, ktoré presakuje z jednotky. Zdá sa, že je to voda.

Na vrchu klimatizácie je tesnenie. Skrutky tesnenia sa môžu uvoľniť po chladiacej sezóne alebo dvoch. Ich utiahnutím by to mohlo stačiť na zastavenie úniku.

Ak nie, budete musieť úplne vymeniť tesnenie. To je niečo, čo môžete urobiť sami, a tiež by to nemalo byť príliš drahé.

3 signály, že je čas vymeniť klimatizáciu v karavane

To, že je vaša obytná klimatizácia funkčná, neznamená, že by ste nemali uvažovať o jej výmene.

Ak sa nasledujúce problémy vyskytujú pravidelne a vyššie uvedené metódy riešenia problémov nepomohli, musíte začať s rozpočtom na nový AC.

Opravíte to niekoľkokrát do roka

Klimatizácia kempingu, ako jednotka HVAC, bude samozrejme potrebovať opravy. Tie by sa však mali vyskytovať pravidelne, nie niekoľkokrát za sezónu každú sezónu.

Ak je vaša klimatizácia v opravách viac ako dvakrát do roka, potom je čas popremýšľať o modernizácii. Za peniaze, ktoré míňate na opravy, ste si pravdepodobne už mohli kúpiť novú alebo niekoľko klimatizačných jednotiek.

Nevrážaj ďalší cent do umierajúceho AC!

Prúdenie vzduchu nie je dobré

Čím je vaša klimatizácia staršia, tým menej vzduchu zvyčajne vychádza. Ak klimatizácia nedokáže vytlačiť vzduch rýchlosťou dostatočnou na ochladenie vášho karavanu, môže to spôsobiť, že sa vy aj vaši spoluhostia potíte.

Za servis klimatizácie by ste mohli minúť pekný cent, ale toto je jeden z tých problémov, ktoré sú také drahé, že nezaručujú opravu. Namiesto toho zaručuje výmenu.

Je to staré

Priemerná životnosť obytnej klimatizácie je 10 až 15 rokov. Ak ten váš vydržal dvakrát toľko alebo takmer, potom už od jednotky nemôžete žiadať viac. Je čas sa s tým rozlúčiť a kúpiť si účinnejšiu klimatizáciu.

Záverečné myšlienky

Kempingové klimatizácie môžu mať najrôznejšie problémy, od nefúkania studeného vzduchu až po príliš hlučnú prevádzku alebo dokonca nepretržitý chod. Dúfame, že tipy na riešenie problémov, ktoré sme vám poskytli v tejto príručke, vám pomôžu určiť, čo nie je v poriadku s vaším AC, a znova ho spustiť!