Riadenie tandemového kajaku a iné manévre

Už ste jazdili na kajaku s priateľmi alebo rodinou, ale vždy na vlastných lodiach. Tentoraz ste pozvaní na tandemovú jazdu na kajaku. Aj keď ste možno zvládli manévrovanie na kajaku sami, jazda na tandemovom kajaku bude ako začať od úplného začiatku. Ako sa riadite?

Ak chcete kormidlovať v kajaku, musíte si zvyknúť na unisono pádlovanie. Silnejší kajakár by mal sedieť vzadu. Ak máte kormidlo, ktoré je bežné v tandemových kajakoch, bude sa vám to hodiť pri otáčaní a zmene smeru.

V tejto príručke sa podelíme o naše obľúbené tipy na manévrovanie v tandemovom kajaku. Aj keď to spočiatku nebude ľahké, vďaka spolupráci s partnerom si vy dvaja odomknete kľúč k úspechu v tandemovom pádlovaní!

Základy tandemovej jazdy na kajaku – riadenie a manévrovanie

Určenie polohy kajaku

Ako sme sa dotkli v úvode, spôsob, akým sedíte v tandemovom kajaku, je dôležitý pre zaistenie súladu pri vašich manévroch. Takže prvá časť je pravdepodobne najťažšia, pretože vy a váš priateľ alebo člen rodiny sa budete musieť rozhodnúť, kto medzi vami je silnejší.

Nie, toto nie je čas na súťaž v pretláčaní rukou alebo na boj s palcom. Buďte úprimní.

Ak nie ste ten silnejší, verte nám, keď hovoríme, že si nerobíte láskavosť tým, že predstierate, že ste. Nielenže budete mať problém udržať váš tandemový kajak v chode celý deň, ale vy a váš partner nebudete môcť ľahko riadiť, otáčať alebo manévrovať iným spôsobom.

Čo ak ste vy a váš partner na kajaku približne rovnako silní? Potom to značne uľahčí túto prvú časť procesu.

Nastupovanie do kajaku

Silnejší z dvojice kajakárov má ísť vzadu a potom by mal slabší sedieť vpredu. Ak sa budete cítiť lepšie, nazveme osobu vzadu zadným vodákom a osobu vpredu vodákom na prove.

Keď ste si prvýkrát kúpili svoj sólový kajak, pravdepodobne ste ho niekoľkokrát vyklopili do vody, keď ste sa naučili, ako sa dnu dostať. Ako preboha máte vy a iná osoba vstúpiť do lode bez toho, aby ste ju prevrátili?

No, po prvé, vy dvaja by ste sa nemali dostať dnu súčasne. Vodák s lukom alebo kajakár, ktorý sedí vpredu, vstupuje do lode ako prvý. Kým táto osoba nastúpi, zadný vodák by mal držať kajak stabilne.

Keď vodák na prove sedí a nachádza sa, zadný vodák môže jemne pustiť kajak a liezť do seba. Keď to urobia, mali by sa odraziť rukami, aby poháňali kajak dopredu, napríklad z prístavu alebo zo skalnatého pobrežia.

Riadenie v Unison

Teraz je čas začať jednotne riadiť. Toto je najlepší možný scenár, ale nie niečo, čo by ste mali očakávať, že sa stane okamžite pri vašej prvej jazde na tandemovom kajaku.

Predtým, ako si naplánujete výlet na kajaku, možno budete chcieť na chvíľu trénovať jazdu na kajaku so svojím priateľom alebo členom rodiny, kým nebudete mať pocit, že ste to pochopili.

Čítať  Ako vyčistiť lukostrelecký výstroj

Ako teda pádlujete unisono? Paddler s lukom začne pádlovať ako prvý, pretože je vpredu. Kormový pádler by mal nasledovať vzor alebo kadenciu lukového pádla. Dokonca aj keď vodák na prove netlačí svoje pádlo v plnej sile, alebo by mohol ísť rýchlejšie, ale nejde, zadný vodák by ich nemal premôcť.

To, čo sa tu snažíte dosiahnuť, je synergia alebo pohyb spoločne ako jeden celok. To znamená, že aj keď vodák na prove nie je taký skvelý v kajakovaní, zadný vodák s ním musí ísť.

Majú prácu, ktorá je jedinečná pre ich sedadlo v tandemovom kajaku, a to je riadenie. Hoci v konečnom dôsledku vodák na prove povedie kajak určitým smerom, je to zadný vodák, ktorý tento smer potvrdzuje.

ako to robia? Prostredníctvom korekčných ťahov, ktoré sa neodchyľujú od synchronizácie pádlovania, ale začínajú meniť smer kajaku.

V niektorých prípadoch to môže vyžadovať, aby zadný vodák prestal pádlovať a vložil svoje pádlo do vody ako kormidlo. Ak už má tandemový kajak kormidlo – čo mnohí robia –, potom môžu tento krok preskočiť a použiť kormidlo.

Kajak sa nezastaví okamžite, ale pádlujúci s lukom to bude mať pri pádlovaní oveľa ťažšie, keď ho zadný kajakár aktívne zastaví. To je to, čo niekedy vyžaduje, aby zadný vodák dosiahol nápravné údery. To znamená, že by mali používať svoje pádlo ako kormidlo iba vtedy, keď si to vyžaduje, a len tak dlho, ako je potrebné na presmerovanie kajaku.

Udržiavanie rytmu

Na začiatku vášho tandemového kajakárskeho dobrodružstva môžu byť zadný vodák a vodák na prove na dvoch rôznych planétach. Ich techniky sú odlišné, ich tempo je odlišné; nič sa nezhoduje.

Čím viac sa však vy a váš partner na kajaku budete držať, tým ľahšie sa zosynchronizujete. Potom ide o jej udržanie. Okrem presmerovania kajaku by mal zadný vodák robiť to, čo vodák na prove, ako sme už povedali.

Myslite na seba a svojho partnera ako na skupinu. Kapela musí držať čas a sledovať rytmus. Nikto nemá improvizovať alebo hrať mimo poradia. Vy a váš partner na kajaku musíte tiež nájsť tento rytmus a držať sa ho.

Bude to jednoduchšie, čím dlhšie budete spolupracovať.

Mal by niekedy silnejší kajakár sedieť vpredu?

V niektorých prípadoch by sa mal zadný vodák stať vodákom na prove a naopak.

Keďže lukokajakár sedí vpredu, sú prví, ktorí vidia, čo sa chystá. Pri predvídaní toho, čo je pred nimi, musia byť schopní začať manéver, ktorý potom nasleduje zadák, napríklad zákrutu.

Ak je však vodák s lukom v kajaku úplne nový, možno o zatáčaní nevedia prvú vec. To sa týka oboch kajakárov.

V niektorých situáciách je to teda menej o tom, kto je silnejší a viac o tom, kto má skúsenosti. V tom prípade by skúsený kajakár mal byť vodákom na prove a menej skúseným by mal byť zadák.

Čítať  Jazda na kajaku v tehotenstve? Sprievodca pre kajak pri prenášaní

Skúsený vodák s lukom sa bude vedieť otočiť, zastaviť alebo inak manévrovať, keď bude musieť. Vďaka tomu bude zážitok z jazdy na kajaku hladší.

Neskúsený záďový vodák sa môže naučiť jednu alebo dve veci sledovaním vodáka na prove. Keď naberú tempo, aby zodpovedali tomu, čo robí vodák s lukom (čo už viete, že je správny spôsob navigácie v tandemovom kajaku), získajú cenné skúsenosti.

To všetko znamená, že výmena silnejšieho kajakára za slabšieho je realizovateľná len vtedy, ak je rozdiel v hmotnosti medzi týmito dvoma kajakármi menší ako 100 libier. Ak je vodák na prove oveľa ťažší ako zadný vodák, kajak nebude stabilný.

Potom budete mať viac problémov ako problémov s otáčaním.

Ďalšie tipy na manévrovanie v tandemovom kajaku

Komunikácia je kľúčová

Sólo kajak môže byť vďaka svojej osamelosti skôr tichým zážitkom, ale to nie je prípad tandemového kajaku. Vy a váš partner sa nemusíte celý čas rozprávať, ale mali by ste byť schopní slobodne komunikovať o tom, čo robíte.

Kormový pádlista bude možno musieť poskytnúť jemnú, no konštruktívnu kritiku vodákovi s lukom, najmä ak je jeho technika taká zlá, že je to na úkor oboch kajakárov. Ak ste prísny vodák, musíte byť láskavý vo svojom prístupe.

Ak urazíte vodáka s lukom, viete, čo sa stane? Správne, vodák s lukom prestane pádlovať, keďže sú naštvaní. Nemôžete sa sami riadiť tandemovým kajakom, takže obaja ostanete uviaznutí uprostred vody, kým nevyriešite svoje problémy.

Možno bude pre vás produktívnejšie počkať, kým sa skončí váš deň kajakovania, a potom vyjadriť svoje myšlienky paddlerovi s lukom. Aspoň vtedy, ak ich rozzúrite, nezostanete pri jazere.

Vodáci s lukom si musia dávať pozor na to, čo ich čaká

V tandemovom kajaku dokáže vodák na kormi veľa, ale jedna povinnosť, za ktorú nemôžu byť zodpovední, je pôsobiť ako oči. Koniec koncov, pozerajú sa na zadnú časť hlavy vodáka s lukom. Je úlohou vodáka na luku určiť, či sú na obzore prekážky.

Mali by to vopred upozorniť vodáka na korme, aby vodák na korme mohol začať meniť smer kajaku. To vám a vášmu partnerovi na kajaku pomôže vyhnúť sa blízkym hovorom s prístaviskom alebo dokonca iným kajakom.

Kratšie ťahy pre víťazstvo

Toto je obzvlášť užitočný tip, keď ste sa s partnerom prvýkrát vydali na tandemový kajak. Predtým, ako si vy dvaja začnete takpovediac navzájom čítať, vyskúšate si svoje vlastné techniky jazdy na kajaku a nebude to fungovať.

Široké zdvihy zaistia vášmu kajaku chvosty alebo dokonca prevrhnutie. Aspoň pri kratších ťahoch je poškodenie menšie.

Pádlujte na rovnakej strane

Niektorí noví tandem kajakári predpokladajú, že vodák na prove by mal položiť pádlo na jednu stranu kajaku a zadný vodák na druhú stranu. Je to skvelý spôsob, ako zrušiť príslušné úsilie oboch kajakárov a začať mlátiť pádlami ako boj so svetelnými mečmi.

Čítať  Najlepší vlasec na trolling

Namiesto toho vyberte jednu stranu kajaku – či už ľavú alebo pravú – a zostaňte na tejto strane spolu. Vyhnete sa nárazom do pádla a všimnete si aj zvýšenie rýchlosti.

Výhody tandemovej jazdy na kajaku

Poďme na záver prediskutovaním niekoľkých dôvodov, prečo naskočiť do tandemového kajaku so svojou obľúbenou osobou a stráviť zábavný deň na vode.

Robí kajakovanie menej osamelým

Jazda na kajaku je skvelý spôsob, ako spáliť kalórie, získať vitamín D zo slnečného žiarenia a stráviť čas v prírode pre lepšiu pohodu. Celkovo je to však činnosť, ktorú robíte sami.

Ako sme povedali v úvode, môžete jazdiť na kajaku s inými ľuďmi, ale oni sú vo svojich vlastných lodiach a vy ste vo svojich. Ak vás míňajú vaši kamaráti na kajaku, potom ste to už len vy.

Ak sa cítite trochu osamelí, keď trávite dlhé úseky času na kajaku (čo, kto nie?), tandemový kajak je skvelý. Vždy sa budete mať s kým porozprávať a ešte viac sa budete mať s kým podeliť o svoje skúsenosti.

Upevňuje hodnotu tímovej práce

O tímovej práci sa dozviete v škole alebo možno pri orientácii v práci, no nie je to niečo, čo využijete veľmi často. Keď sa spoliehate na niekoho iného, ​​uvedomíte si, že nemusíte niesť každé bremeno sami. Tímová práca je cenná životná zručnosť z nejakého dôvodu!

Tandemová jazda na kajaku dokazuje hodnotu tímovej práce zakaždým, keď vy a váš partner chytíte lopatky.

Buduje dlhopisy (zvyčajne)

Ste to len vy, váš priateľ alebo člen rodiny, kajak a obrovské jazero. Dobre, a možno aj nejaké občerstvenie. Vy a oni sa môžete porozprávať o veciach, ktoré sa vo vašom každodennom živote možno zvyčajne nevyskytujú, keď ste obaja tak zaneprázdnení.

Aj keď nevediete žiadne hlboké rozhovory v ústraní prírody, zážitok z tandemovej jazdy na kajaku vás dvoch určite zblíži. Ak chcete úspešne pohybovať kajakom, budete sa musieť spoľahnúť a sledovať jeden druhého.

V niektorých prípadoch idú dvaja ľudia spolu na kajaku a strašne sa zabavia. Hádajú sa o tom, kto je silnejší kajakár, nedokážu zosúladiť svoje pádlovanie a vždy, keď sa jeden pokúsi ponúknuť konštruktívnu kritiku, druhý to zostrelí. Deň vonku sa zmení na prekrikovanú hru.

Preto je dobré si požičať tandemový kajak predtým, ako sa zaviažete k jeho kúpe. Ak tento zážitok nie je pre vás, tak si aspoň neosedlíte kajak pre dvoch, keď by ste radšej išli sami!

Záverečné myšlienky

Riadenie tandemového kajaku si vyžaduje, aby ste sa vy a váš partner naučili pádlovať jednotne. Vy dvaja musíte spolupracovať, komunikovať o prekážkach alebo problémoch a akceptovať, že obaja ľudia nemôžu mať rolu silnejšieho vodáka.

Aj keď to nie je ľahké pochopiť, tandemové pádlovanie je veľmi obohacujúce, keď sa naučíte, ako sa to robí!