Rezancové prúty na ľadový rybolov: Všetko, čo potrebujete vedieť

V týchto dňoch je na trhu množstvo udíc na ľad. Prúty na jigging, prúty na nástrahy a dokonca aj prúty určené na konkrétne druhy rýb. Ale ak existuje nejaký prút, ktorý obstál v skúške časom, je to prút na rezance.

Len málo rybárov narazí na ľad bez aspoň jednej rezancovej tyče vo vedre. So super mäkkými špičkami sú rezance navrhnuté tak, aby „videli“ záber. Ich pružná akcia v kombinácii so schopnosťou dodávať chúlostivé jigy na ostražité ryby pravdepodobne položili na ľad viac rýb ako ktorýkoľvek iný prút.

Je teda rezancová tyčinka pre vás to pravé? Pomôže vám noddle prút chytiť viac rýb v tejto sezóne rybolovu na ľade?

Na tieto a ďalšie otázky vám dáme odpoveď v tomto článku. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli všetko, čo potrebujete vedieť o rezancových prútoch na rybolov na ľade.

Čo je to rezancová tyčinka

Predtým, ako sa pustíme do hrubej struky rezancových prútov, je dobré vysvetliť, čo to je, pokiaľ ide o lov na ľade.

Pravé rezancové prúty sú pomalé ľadové rybárske prúty, ktoré poskytujú rovnomerný ohyb od špičky po zadok. Ich konštrukcia zo sklenených vlákien obsahuje pestrofarebnú a super citlivú špičku navrhnutú tak, aby vám pomohla vizuálne odhaliť aj tie najjemnejšie uhryznutia od panciera a pstruha. Najlepšie sa používajú na lov na ľade s malými volfrámovými prípravkami a návnadou.

Vo všeobecnosti sú rezancové prúty ultraľahkou možnosťou pre menšie lovné ryby. Aj keď to neznamená, že nezvládne boj s väčším lomom. Ľahké rezancové prúty skrotia všetkých okrem najväčších dravcov, ako sú trofejné šťuky a jazerné pstruhy.

V spojení s kvalitnými navijakmi a hladkými brzdovými systémami moje rezancové prúty odolali pľuzgierovým nábehom a otrasom hlavy od veľkých dúhových a príležitostných veľkých tŕňov.

Pre príležitostného rybára na ľade by mal byť kvalitný rezancový prút prvým prútom vo vašom arzenáli a pokojne by mohol byť jediným prútom, ktorý potrebujete.

Klady a zápory rezancovej tyčinky

Akokoľvek mám rád svoj sortiment rezancových prútov, nie sú to len slniečko a ruže. Špičkový rezancový prút v mnohých ohľadoch uspokojí moje potreby a pre iné scenáre zaostáva.

Základný zoznam pre a proti vám pomôže ilustrovať niektoré výhody a úskalia, s ktorými sa môžete stretnúť pri rezancoch.

Pros

  • Vstupné rezance sú veľmi lacné. Prúty už od 10 dolárov zaručia prijateľnú detekciu uhryznutia a dlhú životnosť na ľade.
  • Úžasné na „videnie“ ľahkých uhryznutí od vyberavých rýb. Jasná špička je dobre viditeľná a na mäkkej špičke sa zaregistruje aj najjemnejšie hryzenie. Kľúčom je zistiť záber skôr, ako ryba zaznamená napätie z prúta. V tomto vynikajú rezance.
  • Boj s rybami na „vybičovaných“ rezancových udiciach je výbuch. Malý ostriež alebo vysadený pstruh sa cíti ako trofej.
  • Ultra odolný. Pružnosť rezancovej tyčinky ju robí takmer nezničiteľnou. Ľadoví rybári sú nároční na výstroj a rezancové prúty zo sklenených vlákien si poradia so zneužívaním.
  • Rezancové tyčinky sú veľmi všestranné. Aj keď sú najvhodnejšie pre jemné návnady, môžete robiť všetko od lepiacej živej návnady až po jugging malých lyžičiek s jedným prútom.
Čítať  Aká je najlepšia hĺbka ľadových rýb

Zápory

  • Získať dobré súpravy háčikov s väčšími návnadami je výzva. Niekedy sa naozaj musíte švihnúť pre ploty, aby ste zahnali hák domov. To sa prejavuje najmä v hlbokej vode.
  • Ľahko prekonateľné veľkými predátormi. Je určite možné bojovať so šťukou alebo jazerným pstruhom s rezancami, ale budete mať problém udržať kontrolu. Na nasmerovanie trofejných rýb cez ľad je potrebná väčšia chrbtica.
  • Niektorí rybári sa snažia rozpoznať „uhryznutie“ od crappies na rezancových prútoch. Crappie majú tendenciu udierať zdola, čo zdvihne vašu návnadu. Dobrá rezancová udica v rukách skúsených rybárov ukáže, že sa zahryznú, ale niektorí tvrdia, že jarné bobbery sú pre túto aplikáciu lepšie.
  • Špička s pomalou akciou na rezancových prútoch znižuje kontrolu jigu pri väčších návnadách. Na niektorých návnadách je ťažké dosiahnuť požadovanú akciu. Tuhšia grafitová tyč s rýchlou akciou je vhodnejšia na jigging.
  • Rezancové tyčinky vám pomôžu vidieť sústo, ale chýbajú grafit na to, aby ste ucítili sústo. Pocítenie záberu v prstoch pri jeho prenose cez prút je často jediným spôsobom, ako zistiť úder, keď je záber negatívny. Ryba nemôže urobiť nič iné, len nasať vašu návnadu len na zlomok sekundy bez najmenšieho pohybu.

Aké ryby môžete chytiť s rezancovým prútom

Jednoduchšie je asi opýtať sa, akú rybu neulovíte na rezancovú udicu. Určite by som sa vyhol pižmovi, šťuke severnej a pstruhom jazerným. Teraz nehovorím, že rezancová udica nevydrží prekvapivé stretnutie s jednou z týchto veľkých rýb. Len by to nebol môj prút prvej voľby na zameriavanie veľkých dravých druhov.

Lov na ľade s rezancovým prútom je ideálny pre cielenie na mreny, ostrieže žlté, lykožrúty a vysadené pstruhy. Vhodne veľká rezancová tyč bude viac ako schopná zvládnuť tieto druhy.

Schopnosť rezancovej tyčinky sa tým však nekončí. Walley, whitefish, burbot, retiazka a dokonca aj basa sú férovou zverou s rezancovým prútom. Pokiaľ máte poriadny navijak s hladkou brzdou, môžete začať. Len nezabudnite použiť jemnú taktiku s malými prípravkami a návnadou.

Ako robíte ľadovú rybu s rezancovou tyčou

Na ľadovom love s udicou nie je nič zložité. Keďže tieto prúty zo sklenených vlákien majú dostatok mäkkosti, lov na ľade s ľahkými volfrámovými prípravkami alebo malými lyžičkami je nevyhnutný.

Použite 3-5 mm volfrámové prípravky a 1/12 unce alebo ľahšie lyžice. Niektoré rezancové prúty zvládnu o niečo väčšie návnady, ale v prezentácii stratíte určitú kontrolu. Živá návnada s rezancami je tiež životaschopnou možnosťou.

Som veľkým fanúšikom malých volfrámových prípravkov zakončených plastom alebo návnadou. Skombinujte to so super ľahkým 2-4 librovým testovacím mono a získate najlepšiu citlivosť pre stredné až plytké hĺbky vody. Niektorí rybári radi sledujú pohyb vlasca, aby rozpoznali zábery, ale ja radšej využívam špičku spúšte, ktorá je typická pre kvalitné rezancové prúty.

Získanie správnej akcie z vašich návnad je tá jednoduchá časť. Naučiť sa, ako vyzerajú rôzne zábery na rezancovom prúte, si vyžaduje prax.

Čítať  Aká librová testovacia línia je najlepšia na lov basov

Existujú dva typy uhryznutí. Tie, ktoré ponárajú hrot a tie, ktoré hrot zdvíhajú. Posledné uhryznutie je najťažšie rozoznať. Netušil som, koľko jemných úderov som zmeškal, kým som sa nenaučil vidieť stúpajúci sústo.

Keď je prút pod napätím od váhy vášho jigu, dávajte pozor na zdvíhanie záberov ako mierne narovnanie špičky. Tu sa oplatí žiarivo oranžová špička. V porovnaní s typickými ťahavými zábermi to chce pozorné oko a pevnú ruku, aby ste videli.

Sú rezance lepšie ako jarné bobbery

Jarný bobber verzus rezancová tyč je už roky klasickou debatou medzi vášnivými rybármi na ľade. Vyhýbam sa však vyberaniu strán. Namiesto toho je to len otázka osobných preferencií a dôvery v techniku.

Či už uprednostňujete jarné bobbery alebo rezance, primárnym cieľom je odhaliť ľahké uhryznutie.

Pružinový bobber je už dlho základným nástrojom na zvýšenie citlivosti tuhých grafitových tyčí. S jarnými bobbermi získate to najlepšie z oboch svetov. Citlivý „pocit“ grafitu plus vizuálny náznak zahryznutia na pružine. Niekoľko profesionálnych rybárov tvrdí, že jarné bobbery sú z tohto dôvodu lepšie ako rezance. A nemusia sa nutne mýliť.

Pri rezancovom prúte táto ultra mäkká špička nahrádza jarný bobber. Napriek tomu ani tie najjemnejšie špičky rezancových prútov sa nepribližujú citlivosti prvotriednych titánových pružinových bobberov.

V orechovej škrupine, jarné bobbery nie sú nevyhnutne lepšie ako rezance. Oba sú fenomenálne v tom, že vám umožňujú vizualizovať sústa. Všetko však závisí od toho, pri ktorej metóde sa cítite najistejšie.

Vyskúšal by som oboje, aby som zistil, ktorá technika vám umožní konzistentne sa spojiť s viacerými údermi.

Potrebujete sa dozvedieť viac o jarných bobberoch? Pozrite si náš populárny článok, kde sa to dozviete ako sa stať jarným bobber guru.

Najlepšie rezance za peniaze

Existuje široká škála rezancových prútov navrhnutých s ohľadom na rybárov na ľade. Či už dostanete lacnú alebo špičkovú vlastnú rezancovú tyč, tu sú tie najlepšie za peniaze.

Rozpočtové rezance bez ľútosti

HT Enterprise Ice Blue Rod

Na tomto prúte sa toho veľa páči. Keď prídete za menej ako 20 dolárov, nemôžete sa pokaziť. Blank zo sklenených vlákien HT Blue Pro je neuveriteľne flexibilný, no stále má dostatok chrbtovej kosti na ťažké súboje.

Oranžová špička s vysokou viditeľnosťou určite pomáha odhaliť jemné uhryznutie. Naša nedávna cesta na ľad s týmto prútom priniesla niekoľko veľkých 16-18 palcových brookies a rainbow, ktoré na našu návnadu sotva dýchali. Napriek tomu sme cítili každé sústo.

24” alebo 32” ultraľahké verzie sú naše obľúbené. Len správna dĺžka pre citlivosť, no nie taká dlhá, že by boli potrebné veľké sady zametacích hákov. Našou jedinou sťažnosťou sú malí sprievodcovia. Počas obzvlášť chladných dní oči v blízkosti špičky rýchlo zamrznú. Je to dosť jednoduché odstráňte nahromadený ľadale väčšie vodidlá by zvýšili hodnotu.

Celkovo možno povedať, že ako lacný prút na rezance základnej úrovne si ho môžete kúpiť na vyskúšanie a kúpu ani neoľutujete.

Cenovo vyvážené rezance

St. Croix Avid Glass

Pokiaľ ide o kvalitu, prúty St. Croix sú často na vrchole zoznamu mnohých rybárov na ľade. Existuje len málo spoločností, ktoré dokážu spojiť špičkovú konštrukciu s primeranou cenou, vďaka ktorej bude akýkoľvek nákup bezbolestný.

Čítať  Osvedčené tipy na zníženie úskalí pri rybolove

Prút na rezance St. Croix Avid Glass môže byť jediným prútom na panfish, ktorý budete kedy potrebovať. V ruke pôsobí ľahko a unikátna karbónová rukoväť je príjemnou vlastnosťou, ktorá vám pomôže cítiť záber viac, ako by ste mali s korkovou rukoväťou. Nečakajte však rovnakú úroveň pocitu, aký získate s grafitovým polotovarom.

Vodiace lišty sú o niečo väčšie ako náš rozpočet, takže ľad pre nás nebol až taký problém. Rôzne dĺžky vám umožňujú prispôsobiť prút vášmu štýlu. Zistili sme, že 30” je dobrá rovnováha na skákanie do dier alebo pobyt v ľadovom prístrešku.

St. Croix Avid Glass za niečo vyše 50 dolárov je naša obľúbená cenovo vyvážená rezancová tyč, ktorá stojí za každý cent.

Vyladené vlastné presné rezance

Keď to s rybolovom na ľade myslíte vážne, je čas prejsť do sféry skutočne vlastných ľadových prútov. S výkonom získate všetko, čo chcete, aby ste ospravedlnili cenu. Vlastné rezancové prúty patria medzi najlepšie panfish prúty, ktoré sa dajú kúpiť.

Niektoré z najlepších vlastných prútov vyrába Thorne Bros, Tuned Up Custom Rods a DH Custom Rods. Náš výber pre tento zoznam je Tuned Up Custom Precision Noodle.

Patrí medzi najlepšie rezancové prúty na detekciu každého jedného sústa. Rezance Precision nastavujú štandard na to, aby ste videli aj tie najjemnejšie sústa. Oceníte plnú korkovú rukoväť na nalepenie na váš obľúbený navijak a navyše získate tie najlepšie očká spätného rázu. Námraza na vodidlách sa stále stáva, ale je to lepšie ako priemer.

Pridajte do svojho arzenálu rezance Tuned Up Custom Precision a čoskoro pochopíte, prečo je to obľúbený prút na vrchole.

Záver

Ľadový rybolov je neustále sa vyvíjajúci šport, ale rezancové prúty budú mať vždy svoje miesto na ľade. So zlepšenou citlivosťou na záber a veľkou všestrannosťou je prút na rezance nevyhnutnosťou pre každého seriózneho rybára na ľade.

Aj keď to nie je jediný prút, ktorý vlastníte, sme si istí, že s rezancovým prútom dáte na ľad viac rýb.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to