Raj čaká v štátnom parku Sebastian Inlet – Melbourne Beach, FL

Paradise bol založený v roku 1971, keď bol založený Sebastian Inlet State Park. Tento park sa nachádza medzi plážami Melbourne a Vero Beach na atlantickom pobreží Floridy. Rozprestiera sa na ploche približne 1 000 akrov a leží na oboch stranách zátoky Sebastian Inlet, vďaka čomu je vizuálnym skvostom na pohľadanie.

Víta vás nedotknutý panoramatický výhľad na Sebastian Inlet. Je to rybárska oáza, vtáčia rezervácia a vonkajší amfiteáter pre milovníkov prírody. Takže, na čo čakáte – poďme na to!

Čaká na vás množstvo člnkovania a rybolovu

Po vstupe do parku vás obklopí obrovský zátok úžasne modrej vody. Dvojité móla sú hostiteľom mnohých rybárov, ktorí sa tešia z množstva rýb, ktorým sa tu darí.

Ak ťaháte loď, spustenie sa ponúka v lagúne Indian River, južne od kempingu alebo v prístave Bayside na severnej strane vstupu. Ak by ste to chceli preskúmať, cesta cez lagúnu k mólam a do Golfského prúdu, ktorý sa nachádza 25 míľ východne od zátoky, vám nezaberie vôbec čas.

Niektoré z rýb, na ktorých budete možno neskôr hodovať, zahŕňajú snook, sebastes, modrú rybu a španielsku makrelu. Morské ryby sú tu na lov s dobrým nahodením a správnou návnadou.

Most a móla sú prístupné ADA. Ďalšie informácie získate na čísle 1-888-FISH-FLORIDA alebo na adrese https://myfwc.com/fishing/, keďže pre rybárov je potrebná licencia na slanú vodu. Pre vaše pohodlie sa v Bayside Marina nachádza obchod s návnadami a náčiním. Rybolov je povolený mimo prístaviska, mól, veľkého plážového móla alebo pod mostom A1A.

Pre Birders

Štátny park s plážou a priečelím lagúny sa vtáčím prostredím pohybuje od pobrežných prameňov cez morské hojdacie siete až po mangrovy. Je to oáza na pozorovanie množstva vtákov. Okrem pelikánov, volaviek a rybárikov môžu vtáci počas jesene a zimy pozorovať aj lykožrúta čierneho, čajku sleďovú, ryšavku ryšavú alebo aj potápača obyčajného.

Nezabudnite si vziať zoznam vtákov a mapu na vstupnej stanici umiestnenej na severozápadnej strane vstupného mosta.

Len dve míle južne od parku leží Národná prírodná rezervácia Pelican Island, najstaršie vtáčie útočisko v krajine. Vďaka blízkosti štátneho parku prechádza cez Sebastian Inlet veľa morských vtákov. https://www.fws.gov/refuge/Pelican_Island/about.html

Milovníci vody spojte sa

Sebastian Inlet SP zahŕňa viac ako 3 míle pobrežného pozemku, ktorý návštevníkom parku poskytuje dostatok priestoru na potulky. Prineste si stoličku, rozložte deku a relaxujte pri počúvaní vĺn narážajúcich na breh. Nenájdete autá ani davy ľudí, ktorí by zasahovali do vášho dňa na pláži. Hľadači mušlí si vychutnajú prechádzku po tejto krásnej pláži.

plávanie: Pláž Sebastian Inlet v oceáne je otvorená na kúpanie. Na hranici štátneho parku nie sú umiestnení žiadni plavčíci, ale počas dňa sú rozmiestnené varovné značky označujúce podmienky na kúpanie. Riptidy sa často vyskytujú na atlantických plážach Floridy. Myslite na to, keď sa budete rozhodovať, ako ďaleko budete plávať. Ak vás chytí vlna, plávajte rovnobežne s brehom, kým z neho nevyplávate – nikdy s ním nebojujte tak, že by ste sa pokúšali vplávať rovno.

  Kompletný sprievodca: Ako zlacniť strom

Ak nie je vaša vec odrážať sa vo vlnách alebo ak cestujete s malými deťmi, zátoka sa nachádza na severnej strane Sebastian Inlet. Táto chránená pláž s pokojnými vodami oceánu je ideálna pre tých, ktorí majú malé deti alebo návštevníkov, ktorí nie sú zdatní plavci.

Surfovanie: S najväčšou pravdepodobnosťou zbadáte surfistov na pláži, jazdiacich na vlnách. Monster Hole, Sebastianova jedinečná destinácia pre surfistov na východnom pobreží, nie je ľahké sa tam dostať a nie je to vždy ideálna jazda. Surferi musia pádlovať 15 až 20 minút cez oceánsky prúd k piesočnatej ploche 0,3 míle od pobrežia. Zóna vzletu sa môže meniť v závislosti od prílivu a odlivu, takže možno zistíte, že to nie je to, čo by ste v ten deň očakávali, alebo ak sa príliv správne zarovná, čaká vás poriadna jazda.

Sebastianova ďalšia neslávne známa vlna, First Peak, bola napísaná pred niekoľkými rokmi v časopise Surfer’s Magazine. Bohužiaľ, rekonštrukcia móla znížila silu First Peaku. The First Peak Project, ktorý tvoria milovníci surfovania, tvrdí, že má vedomosti a zručnosti, aby priviedol túto vlnu späť k jej originalite. To by mohla byť skvelá správa pre surfistov, ktorí navštívia tento úsek pláže.

Webovú kameru surfera nájdete na https://www.surfguru.com/sebastian-inlet-surf-report.

Šnorchlovanie a potápanie: Obe sú povolené v Sebastian Inlet SP kdekoľvek okrem pod mostom a v lodnom kanáli. Skalnaté útesy sa tiahnu míle južne od zátoky blízko pobrežia. Vlajka ponoru musí byť viditeľná do 100 stôp od tejto aktivity a viditeľnosť je najlepšia počas leta. Upozorňujeme, že podmorský rybolov je zakázaný.

Vodné nádoby: Kajaky, kanoe a paddleboardy sú ďalšou formou dopravy, ktorú na Sebastian Inlet uvidíte. Lagúna Indian River je ideálnym miestom pre tieto dobrodružstvá. Spustenie je k dispozícii na oboch miestach štartu. Bayside Marina požičiava kajaky a kanoe.

Brázdenie lagúny poskytuje pokojné vody, čas na preskúmanie mangrovového pobrežia, hľadanie divokej zveri a morských vtákov milujúcich vodu, ako aj možnosť loviť z kajaku alebo kanoe. Je to skvelý deň, či už idete na večeru, alebo si pri pádlovaní všimnete lamantína alebo delfína.

Ďalšie dobrodružstvá na súši

Keď je čas stať sa suchozemcom, stále nájdete veľa vecí, ktoré vás zamestnajú – alebo nie. Všetko závisí od toho, ako chcete stráviť hodinu alebo deň. Tam, kde sa pevnina stretáva s morom, tento park poskytuje množstvo rekreačných aktivít. Štát odviedol pozoruhodnú prácu a ponúka návštevníkom množstvo príležitostí, aby si užili toto nádherné prostredie.

Kempovanie: V prvom rade bude ubytovanie v Sebastian Inlet SP zahŕňať kempovanie. Nie sú tu žiadne chatky, ale jeho 51-miestny kemping poskytuje úchvatný výhľad na vodu. Niekoľko miest sa nachádza priamo oproti malej ceste od lagúny, ale nezdá sa, že by tu bolo zlé miesto. Kúsok od vášho webu na konci dňa nájdete brilantné slnko skĺznuce do vody, zatiaľ čo západ slnka maľuje farebnú oblohu.

  Ako používať tip-Up na rybolov na ľade (úplná príručka pre začiatočníkov)

Kemping, južne od zátoky, má vodovodné a elektrické prípojky; ohnisko, gril a piknikový stôl. Toalety, sprchy, práčovňa a skládka sú na mieste. Domáce zvieratá sú povolené v kempingu, ale nie na plážach. Existuje niekoľko miest, kde sa zmestí až 40 stôp RV, ale skontrolujte podrobnosti o mieste pri rezervácii tohto kempu (až 11 mesiacov vopred) v ReserveAmerica.

Bicyklovanie: V parku sa nachádzajú tri „horské“ cyklistické trasy. Keďže Florida je pre rovinatých ľudí, výraz „hora“ sa tu vzťahuje na piesočnaté a občas mokré chodníky, ktoré sú výzvou pre cyklistov. Ďalšia viacúčelová spevnená cesta vedie parkom paralelne s SR A1A a občas aj s lagúnou Indian River. Táto cesta vedie 40 míľ a má niekoľko prístupových bodov na pláž.

Pešia turistika: Náučný chodník dlhý jednu míľu vedie cez pobrežnú, subtropickú hojdaciu sieť, kde je možné vidieť aj okraj mangrovníkov, ktorí milujú vodu. Turisti môžu využiť aj trasy pre horské bicykle.

Obchody, Grub a múzeá: K Surfside Grill and Adventures Restaurant v štátnom parku je pripojený obchod so suvenírmi. Môžete si zahryznúť, kým budete hľadať ten nezabudnuteľný suvenír alebo nájsť kempingové predmety, ktoré by ste mohli potrebovať.

V blízkosti BG’s Surfside Grill môžete vidieť výstavu morských korytnačiek. Park má dve múzeá; obe hodné návštevy. Začnete chápať, prečo sa to nazýva Floridské pobrežie pokladov. McLarty Treasure Museum, na južnej hranici parku, ponúka artefakty, výstavy a palubu s výhľadom na oceán. Krátky interpretačný film rozpráva príbeh španielskej flotily z roku 1715, ktorú zasiahol hurikán pri pobreží pri návrate do Španielska. Záchranári aj dnes pokračujú v hľadaní zlata, striebra a šperkov, ktoré sa stratili na mori.

Rybárske múzeum pri vchode do parku je venované Sebastianovmu rybárskemu priemyslu a trom pôvodným rodinám, ktoré tu prevádzkovali rybárske domy. Exponáty fotografií, staré rybárske člny, siete, výstroj a množstvo rybárskych palíc, to všetko má svoj príbeh.

Vstup do McLarty Treasure Museum je 2 USD/osoba. Rybárske múzeum je zadarmo. Obe sú otvorené 7 dní v týždni, od 10:00 do 16:00.

Séria koncertov Night Sounds: Raz za mesiac, september až máj, sa koncerty konajú v sobotu najbližšie k splnu o 19:00. Miestni hudobníci vystupujú 2 hodiny, zatiaľ čo BG’s Surfside Grill predáva vodu, nealkoholické nápoje, občerstvenie a hamburgery. Prineste si záhradnú stoličku, relaxujte, vychutnajte si hudbu a západ slnka nad zátokom. Koncerty sú bezplatné s pravidelným vstupom do parku a konajú sa v Coconut Point Pavilion na južnej strane Sebastian Inlet Bridge.

Korytnačie hodinky: Túto každoročnú hliadku vedie strážca parku. Vstupenky (10 USD/osoba) sa kupujú cez http://www.fsispturtlewalk.org/. Program je ponúkaný 4 dni/týždeň, ale len počas júna a júla, kedy môžete zahliadnuť korytnačku Loggerhead, Leatherback alebo Green morskú korytnačku, ktorá prichádza na breh, aby nakladla vajíčka, prikryla a zamaskovala svoje hniezdo, až potom sa plazila späť po pláži a zmiznúť v oceáne. Tieto hniezda chránia a zlaňujú dobrovoľníci, keď sa korytnačka mama vráti do mora v nádeji, že mnoho z týchto nových vyliahnutých mláďat o dva mesiace neskôr tiež nájde cestu do mora.

  Aké vybavenie je potrebné na streľbu z luku?

Program začína o 21:00 a trvať by mohol až o 1:00. Účastníci nemôžu používať baterky a možno budú musieť prejsť až 3 míle po pláži. V priemere je korytnačka na týchto hodinkách spozorovaná 85 % času. Podmienky môžu byť zabugované, preto sa dôrazne odporúča repelent proti hmyzu.

Počasie

Florida je, no Florida. Snowbirds milujú naše zimy z dobrého dôvodu. Rybári, vodáci a mnohí Floriďania milujú životný štýl v každom ročnom období!

Ak kempujete, uvedomte si, že nevidomé a komáre sú s najväčšou pravdepodobnosťou prítomné počas teplých a horúcich mesiacov. Podmienky môžu byť krásne a svieže, ktoré udržia veľa hmyzu na uzde, no v letných dňoch a nociach je vzduch celkom pokojný. Pomôcť vám môže, ak si so sebou vezmete ventilátor, ktorý sa zapojí mimo vášho kempingu.

Skontrolujte predpovede počasia na možné búrky alebo nepriaznivé poveternostné podmienky. Chladnejšie mesiace vás nájdu milujúci život na vstupe.

Divoká zver

Denne uvidíte morský život. Delfíny sa predierajú dnu a von z lagúny, pôvabne plávajú a stúpajú na hladinu, aby sa nadýchli dúchadlom umiestneným na temene hlavy.

Korytnačky, Leatherback a Green morské korytnačky precestujú každé leto stovky kilometrov, aby sa zahniezdili. Účasť na programe sledovania korytnačiek vás privedie bližšie a osobne k tomuto aktuálnemu rituálu, ktorý väčšina zažije len zriedka.

V štátnom parku bolo zaregistrovaných viac ako 190 druhov vtákov. Uistite sa, že prídete s ďalekohľadom a fotoaparátom, aby ste chytili tieto jemné, operené stvorenia.

Lamantíny často vídať na Sebastian Inlet. Či už je leto alebo zima, tieto cicavce podobné morským pannám možno nájsť na oceánskej strane severných a južných mól alebo kľukatých cez lagúnu, kde na ne malo šťastie prísť mnoho kajakárov.

Počas plavby na kajaku v lagúne Indian River Lagoon s priateľmi pred niekoľkými rokmi sme vystrašili niekoľko nemotorných lamantínov, ktorí nám poskytli poriadnu šou. Niekoľko metrov pred nami sa zdvihla obrovská vodná stena, ktorá nás zastavila v údivu nad tým, aké stvorenie leží pod vodami lagúny. Keď sme sa upokojili, pádlovali sme smerom k brázde, aby sme našli dvoch veľkých lamantínov, teraz celkom spokojných, ktorí nám dovolili ich chvíľu pozorovať. Bol to jeden z tých momentov National Geographic.

Bežne sa dajú pozorovať mývaly, vačice, korytnačky gopher, vzácne myšiaky južné a iné malé zvieratá.

Záver

Nie všetky pláže na Floride sú si rovné. Príležitosť navštíviť Sebastian Inlet, či už na jeden deň alebo viac, otvorí vašu dušu tomuto pokojnému svetu pozdĺž atlantického pobrežia Atlantického oceánu. Vážte si a rešpektujte množstvo prírody, ktorá leží pred vami, a zistíte, že neexistuje nesprávny spôsob, ako si užiť tento pobrežný raj.