Priťahuje surfovanie žraloky?

V priebehu rokov ste lovili v mnohých jazerách, riekach a potokoch a čoskoro si rozšírite obzory. Kamarát ťa požiadal, aby si šiel surfovať na neďalekú pláž. Ste nadšení, ale aj znepokojení, pretože ste počuli, že surfovanie môže prilákať žraloky. Je to pravda?

Surfový rybolov môže zvýšiť vašu pravdepodobnosť, že uvidíte žraloka, pretože stvorenia majú radi vibrácie háčikov, ktoré prechádzajú rybou. Vnútornosti sú tiež ľahké jedlo pre žraloky. Aby ste sa vyhli žralokom, používajte umelé návnady a držte sa ďalej od oblastí, kde vidíte delfíny a/alebo sviňuchy, pretože žraloky môžu byť blízko.

Tento sprievodca sa ponorí do jemností surfového rybolovu a vysvetlí, ako môže táto aktivita na pobreží oceánu zvýšiť počet žralokov v tejto oblasti. Budeme tiež diskutovať o tom, na čo si dať pozor pri potvrdení žraloka a ako zostať v bezpečí v prítomnosti žraloka.

Láka na surfovanie žralokov? prečo?

Na začiatok si trochu vysvetlíme surfový rybolov a kde je jeho sklon k prilákaniu žralokov.

Surfový rybolov je šport, ktorý vyžaduje, aby rybár buď stál v oceáne (len v príboji) alebo priamo na pobreží. Môžete tiež loviť z rybárskeho móla alebo skalného móla, ale väčšina rybárov sa venuje tomuto štýlu rybolovu z pláže v slaných vodách.

Hoci rybári pri surfovaní zvyčajne vrhajú veľké vzdialenosti, nie je to povinné. Rybárom stačí rybársky vlasec dlhý do 18 stôp, čo dokazuje, že toto nie je práve muškárenie, o ktorom tu hovoríme.

Kde teda spočíva riziko v surfovom rybolove? Tu sú niektoré potenciálne nebezpečné časti tohto športu, ktoré môžu prilákať žraloky.

Háčik na rybu

Žraloky sú neuveriteľne inteligentné morské tvory, ktoré si v tejto oblasti zaslúžia oveľa viac uznania.

Napríklad žraloky majú systém bočných čiar. Tento systém zahŕňa sériu kanálov, ktoré idú tesne pod kožu žraloka. Kanály prechádzajú cez jeho hlavu a po stranách tela žraloka. Mimochodom, kanály sú naplnené tekutinou.

V blízkosti bočnej línie sú póry, ktoré dokážu takpovediac čítať vodu. Žralok potom dokáže na základe vibrácií určiť, ktorá korisť môže byť v blízkosti.

Keď idete surfovať na ryby a ten nádherný moment nastane, keď váš háčik prenikne do ryby, nemusí to byť až také slávne, ako sa zdá. V závislosti od sily nárazu dokáže žralok čítať vibrácie.

Aj keď si predtým žralok ryby nevšimol, teraz áno. Prilákali ste ich záujem a s ich záujmom zvyčajne prichádza aj ich prítomnosť.

Čítať  Akú pozíciu v pozemnom hokeji by ste mali hrať? Zistite to tu!

Majte na pamäti, že v preplnených vodách s množstvom rybárov bude pre žraloka najpríťažlivejšie množstvo vibrácií.

Krv vo vode

Skúsený rybár sa môže vyhnúť pretrhnutiu žiabrov rýb háčikom, takže nedochádza ku krvácaniu, ale opäť nepoznáte úroveň zručností vašich kolegov rybárov na surfovanie. Môžu to byť úplní začiatočníci alebo skúsenejší profíci.

Aj s niekoľkými kvapkami krvi vo vode žraloky zvyčajne cítia. Máme na mysli niekoľko kvapiek; aj jedna častica na milión alebo ppm zvyčajne stačí na to. Žralok v niektorých prípadoch cíti krv na vzdialenosť štvrť míle.

Nie je to nevyhnutne tak, že vôňa krvi premení žraloka na šialenú šelmu, ktorá sa snaží kŕmiť. To znamená, že väčšinu času krv = jedlo, takže žralok bude hladnejší.

Blízkosť pobrežia

Viete, prečo žraloky útočia na ľudí? Je to preto, že väčšina druhov, najmä biely veľký, nevidí až tak dobre.

Žraloky majú pestrú stravu, ktorá zahŕňa mäkkýše, kôrovce, ryby, iné žraloky a tulene. Žralok nevie rozoznať, či ste žralok alebo tuleň, takže to chce uhryznúť.

Čím bližšie ste k pobrežiu, keď v tejto oblasti spozorujete žraloka, tým viac ste v nebezpečenstve. Keď žralok nejedol a vy vyzeráte ako súčasť jeho stravy, môžete sa zraniť alebo zabiť.

Spojenie žralok-človek

Vráťme sa k tomu, čo sme povedali o žralokoch ako inteligentných tvoroch, sú schopní vytvárať asociácie s určitými vecami.

Napríklad, ak bol žralok v minulosti kŕmený ľuďmi, potom vás uvidí a bude predpokladať, že ho budete kŕmiť.

Ak uvidíte žraloka, ktorý sa k vám rúti, netušíte, prečo sa k vám rúti. V tomto prípade by to nebolo útočiť, ale vykúzliť si jedlo zadarmo.

Preto nie je nikdy múdry nápad kŕmiť žraloka, či už v parku, pri oceáne alebo kdekoľvek inde. Všetko, čo robíte, je nadviazať spojenie medzi žralokom a človekom alebo ho upevniť.

Žralok si bude naďalej myslieť, že môže získať potravu od ľudí, a to môže predstavovať veľmi riskantnú situáciu pre niekoho iného.

Živé jedlo

Žraloky uprednostňujú živú potravu, takže ak ste fanúšikom živej návnady, popoludnie strávené surfovaním vám žraloky prinesie do cesty. Je pravda, že pár kreviet alebo rakov sotva stačí na nakŕmenie hladného žraloka, ale žralok to pri vyšetrovaní nevie.

Ako identifikovať žraloka vo vode

Aj keď žraloky občas zdvihnú svoje chrbtové plutvy nad hladinu, nie je to vždy spoľahlivý spôsob, ako žraloka odhaliť. Namiesto toho odporúčame toto.

Čítať  Odporúčaná šnúra na surfovanie

Skontrolujte vodu, ak je čistá

V najlepšom prípade bude oceán, v ktorom budete surfovať a loviť ryby, dostatočne čistý, aby ste videli až po prsty na nohách, keď sa budete zdržiavať v surfovaní. Týmto spôsobom, ak žralok prejde, nikoho to neprekvapí, pretože stvorenie bude ľahko viditeľné.

Snažte sa neprepadať panike, ak uvidíte žraloka v čistej vode, aj keď vám každé vlákno vašej bytosti hovorí, aby ste sa zbláznili. Mlátenie a kričanie by mohlo žraloka prilákať, aj keď sa okolo vás zviera chystalo prejsť.

Navyše v čistej vode žraloky lepšie vidia. Budú mať lepší prehľad o tom, čo je jedlo, v porovnaní s tým, čo nie je, takže je menej pravdepodobné, že dôjde k útokom.

Sledujte vtáky a ryby

Keď sú žraloky v tejto oblasti, celý potravinový reťazec je na chvíľu narušený. Vtáky zmenia svoje správanie a nie k lepšiemu. Mohli by sa začať potápať, aby sa vyhli žralokom. Ryby budú skákať tiež, aby zabránili tomu, aby sa stali ďalším jedlom žraloka!

Dávajte si pozor, ak zbadáte delfína alebo sviňuchy

Byť svedkom delfína je zvyčajne úžasná vec, najmä ak ste niekoľko metrov bezpečne na brehu. Prítomnosť delfína (alebo sviňuchy) by však mohla naznačovať žraloka. Ako je to v prípade menších rýb a vtákov, tvor sa snaží vyhnúť tomu, aby bol obedom.

Tipy, ako sa vyhnúť žralokom pri surfovaní

Všetko, o čom sme doteraz hovorili, vás nemá odradiť od surfovania, ale skôr vám má pomôcť robiť rozumnejšie a bezpečnejšie rozhodnutia. Nasledujúce tipy sú prezentované v rovnakom duchu, pretože vám môžu pomôcť vyhnúť sa žralokom, keď si užívate šport surfovania.

Používajte umelé návnady

Už sme zistili, že žraloky jedia kôrovce a že vôňa týchto zvierat môže byť jedným z niekoľkých faktorov, ktoré môžu žraloka prilákať k vám. Preto je najlepšie použiť umelé návnady, aby ste žralokom nedali dráždivé sústo návnady.

Ako sme písali v našom príspevku o porovnaní živej návnady s umelými návnadami, tá nemá zápach. To je dobré na odvrátenie žralokov, ale môže to brániť vášmu rybárskemu úspechu. Mnohé druhy rýb obľubujú vôňu živej návnady.

Použitím kvalitných nástrah a napodobňovaním prirodzených pohybov živej nástrahy s vašou nástrahou neodídete naprázdno.

Čítať  Kto má udržiavať turistické a turistické chodníky?

Nič okázalé, prosím

Väčšina typov umelých návnad je vhodná na chytanie rýb pri surfovaní, ale odporúčame vám, aby ste sa zdržali najmä jigov alebo spinnerbaitov. Tieto návnady vytvárajú záblesky svetla, ktoré sú navrhnuté tak, aby podnietili ryby, aby prišli skontrolovať, čo sa deje.

Pre žraloka tieto svetelné záblesky vyzerajú ako slnečné svetlo odrážajúce sa od reflexných šupín rýb. Žralok pravdepodobne urobí vzdušnú čiaru smerom k vám.

Z tohto dôvodu by ste sa mali zdržať nosenia akéhokoľvek druhu trblietavých šperkov, najmä ak stojíte vo vode a surfujete.

Zvážte rybolov z móla

Pokiaľ v zriedkavých prípadoch žraloky skutočne nevychádzajú z vody. Ak by mali utiecť, nemôžu sa dostať veľmi ďaleko. Čím ďalej ste od pobrežia pri surfovaní, tým lepšie.

Samozrejme, nie je to surfovanie, ak ste míle od oceánu, ale môžete aspoň zvážiť rybolov z móla a nie z pobrežia, ak boli v tejto oblasti nedávno spozorované žraloky.

Nelovte v blízkosti mól

Aj keď sa mólo javí ako bezpečné miesto, kde si môžete oddýchnuť a usadiť sa na dlhý deň rybolovu, neodporúčali by sme to. Ryby, ktoré zápasia, sa tu môžu zdržiavať, rovnako ako návnada, ktorá sa uvoľní z rybárskeho háčika.

Na móle môžu byť aj droby, ktorými sú rôzne kúsky rýb a iné najrôznejšie kúsky predtým živých tvorov. Všetky tieto potraviny určite vzbudia zvedavosť žraloka a vy nechcete byť v tejto oblasti, keď žralok prejde!

Vyhnite sa krvácaniu rýb

Hoci odborníci nesúhlasia s tým, do akej miery môžu žraloky cítiť krv, napriek tomu to dokážu. Chcete, aby váš deň surfovania bol čo najkrvavejší, a to znamená čisté prepichnutie ryby háčikom.

Nelovte skoro ráno alebo po súmraku

Náš posledný tip je tento: vynechajte ranné výlety na surfovanie a nelovte, keď slnko zapadne.

Sú na to dva dôvody. Pre začiatok, žraloky sú v týchto obdobiach najaktívnejšie a kto sa chce deliť o vodu s aktívnym žralokom? Po druhé, viditeľnosť je tiež horšia bez slnečného svetla, takže je ťažšie spozorovať žraloka, kým nie je veľmi blízko.

Záverečné myšlienky

Surfový rybolov môže byť príjemnou zmenou tempa pre rybárov na riekach alebo jazerách, ale prináša so sebou aj ďalšie riziká, konkrétne žraloky. Tým, že ste šikovný a svedomitý rybár, môžete sa vyhnúť žralokom. Zostaňte tam v bezpečí!