Pristávajú teplovzdušné balóny na správnom mieste?

Čo ide hore, musí ísť dole, a to platí aj pre váš teplovzdušný balón. Predtým, ako si zarezervujete let balónom, máte záujem dozvedieť sa viac o procese pristátia, najmä o tom, kde skončíte, keď sa balónový zážitok skončí. Kde by ste mali očakávať pád?

Piloti teplovzdušných balónov pristanú s balónom na otvorenej, rovnej ploche, ako je parkovisko, pastvina alebo pole. Miesto pristátia nie je pred jazdou známe a závisí od toho, kam vás vietor počas cesty zavedie. Pilot balóna a pozemná posádka koordinujú pristátie.

V tomto článku si povieme oveľa viac o pristávaní teplovzdušných balónov, odkiaľ pristanete až po aké to je. Keď skončíte s čítaním, mali by ste sa cítiť dostatočne pripravení na jazdu v teplovzdušnom balóne!

Kde by mal teplovzdušný balón pristáť?

Keď si naplánujete let teplovzdušným balónom, je tu vopred určený priestor na stretnutie, kde sa stretnete vy a vaša skupina. Môže to byť vinárstvo, maloobchodná budova alebo niekedy priamo mimo malebného miesta v meste.

V závislosti od toho, kde sa zhromažďujete, môžete odštartovať do neba nie príliš ďaleko od miesta stretnutia, alebo vás na miesto štartu dopravia auto alebo dodávka.

Ak očakávate návrat na miesto štartu s láskavým dovolením teplovzdušného balóna, je to veľmi nepravdepodobné. prečo je to tak? Každý let teplovzdušným balónom je jedinečný, takže aj keď každý výlet trvá 60 minút, ako ďaleko sa dostanete a kde skončíte, sa líši.

Je to preto, že pilot balóna nemá naplánované žiadne konkrétne miesto na pristátie, keď vzlietne s vami v koši. Blízko toho, kedy má vaša jazda skončiť, vyberú miesto pristátia na základe nasledujúcich kritérií.

Veľké a otvorené

Teplovzdušné balóny sú pozitívne masívne. Priemerná výška teplovzdušného balóna je sedem poschodí a šírka balóna je 55 stôp. Samotná nylonová obálka má rozlohu 1 800 štvorcových stôp, čo je viac ako mnohé byty a dokonca aj niektoré domy.

Pilot potrebuje plochu na pristátie s viac než dostatočným priestorom na umiestnenie balóna. Pri plánovaní trasy balóna si pilot a jeho posádka zvyčajne vyberú cestu, ktorá má v blízkosti otvorené plochy.

Čítať  Bežecký pás vs. Beh vonku: Čo je ťažšie pre telo?

Čo znamená otvorený priestor, sa geograficky líši. Pre niektoré dobrodružstvá s balónom môže otvorená plocha znamenať pristátie na prázdnom parkovisku. Oveľa častejšie sa usadíte v oblasti zelene, ako je pole alebo pasienok.

Žiadne elektrické vedenie

Toto je najdôležitejšie zo všetkých: držať sa ďaleko od elektrického vedenia.

V nedávnom blogovom príspevku sme hovorili o incidente s teplovzdušným balónom v roku 2016 v meste Lockhart v Texase, kde balón zasiahol elektrické vedenie. Všetci na balóne zomreli a v čase písania tohto článku je tento incident stále najsmrteľnejším v krajine, ktorý zahŕňal teplovzdušné balóny.

Pilot balóna si to nemôže dovoliť riskovať. Ak je v blízkosti otvorená oblasť s elektrickými vedeniami, pilot by mal odmietnuť ísť niekam do jej blízkosti. Aj keď let teplovzdušným balónom musí trvať o niečo dlhšie, aby ste našli vhodnejšie miesto na pristátie, nech sa páči.

Žiadni ľudia ani zvieratá

Otvorené plochy nie vždy znamenajú prázdne. Ak sú ľudia v blízkosti, napríklad na parkovisku, potom to nie je vhodné miesto na pristátie teplovzdušného balóna. Aj keď sú na parkovisku autá, pilot by sa tam s najväčšou pravdepodobnosťou nepokúsil pristáť, ako keby do auta narazil? Potom by za škodu niesol zodpovednosť pilot.

Pasienky alebo pole musia byť bez veľkých a malých zvierat. Zvieratá sú nepredvídateľné stvorenia, a preto je ťažké si byť istý, ako dobre by pristátie prebiehalo so zvieraťom v blízkosti. Navyše existuje riziko, že by sa zviera mohlo zraniť pri pristávaní, a to nie je niečo, čo by pilot balóna chcel mať na svedomí.

Pristane teplovzdušný balón na správnom mieste?

Ako ukazuje posledná časť, neexistuje žiadne konkrétne „správne miesto“ na pristátie pilota teplovzdušného balóna. Majú niekoľko možností.

Nie je to tak, že by pilot balóna náhodou narazil na pole alebo trávnatý pasienok. Ako skúsení piloti lietajú s teplovzdušným balónom cez tú istú obec už dosť dlho, zvyčajne niekoľko rokov. Presne vedia, čo kde a kedy je.

Čítať  Najlepší vlasec na trolling

Aj keď oblasť až tak dobre nepoznajú, nerozhodujú o mieste pristátia sami, ako sme povedali. Pilot a pozemný personál zostanú v kontakte.

Keď budete lietať a užívať si pohľady z koša teplovzdušného balóna, pozemná posádka bude mať balón stále na očiach. Budú sledovať trajektóriu balóna autom.

Posádka môže pilotovi navrhnúť pristávaciu plochu alebo naopak. Pozemná posádka potom preskúma, či je oblasť voľná a bezpečná na pristátie balóna.

Pre každé miesto pristátia, ktoré si vyberú, bude mať pilot a jeho posádka zvyčajne na mysli záložné miesto alebo dve pre prípad, že by prvé miesto nebolo dostupné kvôli vetru alebo nepriaznivému počasiu.

Môžu teplovzdušné balóny kontrolovať, kde pristávajú?

Ďalšia vec, ktorá vás zaujíma, je, akú kontrolu má pilot teplovzdušného balóna nad tým, kde presne balón pristane.

No, aby som vás nestrašil, ale pilot to nemá úplne pod kontrolou. Nasledujú vietor.

Počas jemných dní, keď vietor fúka pokojný vánok, bude teplovzdušný balón bez námahy kĺzať po oblohe. Vďaka tomu je pristátie veľmi mäkké a ľahké. Vďaka pokojnému prúdeniu vzduchu sa však pri tejto jazde balónom ďaleko nedostanete.

Veternejšie dni vám umožnia cestovať viac, takže už teraz môžete vidieť, ako by mal pilot balóna vo veternejšom dni iné možnosti pristátia ako v pokojnejší.

Hoci je pilot vydaný na milosť a nemilosť vetru, sú všetko, len nie bezmocní.

Pilot a jeho posádka budú študovať vzory vetra predtým, ako vypustia teplovzdušný balón do neba. Ak vietor prichádza viac na juh, potom sa pilot a jeho posádka môžu rozhodnúť presunúť miesto štartu tiež na juh. Týmto spôsobom sa balón pri lete bude pohybovať smerom na sever.

Nie je potrebné sa báť vetra, pretože je súčasťou toho, čo umožňuje manévrovanie teplovzdušným balónom. Pilot môže zdvíhať alebo znižovať výšku balóna iba pomocou propánových horákov, ktoré menia plyn na kvapalinu. Teplo, ktoré dosiahne obal, spôsobí, že balón stúpa.

Čítať  Sú Side-by-Sides Street legálne v Texase?

Akékoľvek smerové manévrovanie sa vyskytuje v dôsledku vetra. Ak hľadáte vzrušujúci zážitok z lietania balónom, budete chcieť mať veternejší deň ako pokojný vánok.

To znamená, že ak sú rýchlosti vetra príliš vysoké alebo drsné, pilot a/alebo jeho posádka sa rozhodnú zastaviť let, kým sa vietor nezmenší. Ak sa vietor udrží, vaša jazda bude musieť byť preplánovaná na jasnejší deň. Je to pre bezpečnosť všetkých, aj keď je to sklamanie.

Aké je pristátie v teplovzdušnom balóne?

Napísali sme príspevok s podrobnosťami o tom, čo znamená proces pristátia v teplovzdušnom balóne, takže túto časť použijeme ako rekapituláciu.

Vietor je určujúcim faktorom toho, aké príjemné alebo hrboľaté môže byť pristátie. V malebný deň s miernym vánkom bude prinesenie teplovzdušného balóna späť na zem rýchlym a zdanlivo jednoduchým procesom, ako sme zistili.

Pilot balóna vás bude môcť jemne kĺzať na zem, kde váš kôš pobozká špinu (alebo asfalt) žiadnym nárazom. Potom je čas vystúpiť z balóna a možno si vychutnať prípitok šampanským za vašu úspešnú jazdu.

Keď je vietor silnejší, rýchlosť pristátia sa zvyšuje. Pilot urobí všetko, čo je v jeho silách, aby vás čo najhladšie dostal dole, ale váš kôš môže pri pristávaní škriabať alebo naraziť o zem. To vás môže trochu vystrašiť, ale nemali by ste sa zraniť.

Ani pri rýchlejšom vetre nenarážate do zeme, ale klesáte pomaly a s takou kontrolou, ako pilot vo vetre dokáže. Vaša pristávacia rýchlosť bude vždy nižšia ako päť míľ za hodinu s výnimkou zriedkavých situácií, ako sú núdzové pristátia.

Záverečné myšlienky

Pri pristávaní v teplovzdušnom balóne nie je jedno správne miesto, ale hneď niekoľko. Patria sem prázdne parkoviská, polia a pasienky. Oblasť nesmie mať žiadne zvieratá ani ľudí a hlavne nesmie byť bez elektrického vedenia.

Pamätajte, že pilot balóna a jeho posádka vždy vopred vyhľadajú, kde pristanete. Aj keď v teplovzdušnom balóne nikdy nepristanete dvakrát na rovnakom mieste, ani miesto pristátia nie je úplným prekvapením, aspoň nie pre pilota!