Priemerná veľkosť lososa Kokanee

Rozprávanie dobrého rybieho príbehu je vrcholná a legendárna zábava, pokiaľ ide o náš klasický obraz rybárov. Aj keď losos Kokanee pravdepodobne nebude najväčšou rybou, akú kedy ulovíte, s vedomím toho, že tieto rybie kliešte vám poskytnú najlepšiu šancu chytiť „príbehovú“ rybu veľkosti.

Losos kokanee v dospelosti zvyčajne dosiahne dĺžku 9 až 12 palcov a má priemernú hmotnosť 1 libru. Dĺžka a hmotnosť sa budú meniť v závislosti od okolia a prostredia. Losos Kokanee nie je oveľa väčší ako 13 palcov, pretože je uzavretý vo vnútrozemí.

Čo teda potrebujete vedieť, aby ste si zaobstarali toho najlepšieho a najväčšieho lososa Kokanee?

Dĺžka

Zatiaľ čo priemerná dĺžka lososa Kokanee je 9 palcov až 1 stopa, kokanee sa určite môže (a robí) zväčšiť. V roku 2010 bol najväčší zaznamenaný losos Kokanee ulovený v jazere Wallowa v Oregone s dĺžkou viac ako 27 palcov. Ron Campbell, rodák z Pendletonu, ktorý monštrum vysadil, tvrdí, že už predtým zazrel a bojoval s ešte väčším lososom Kokanee, ktorého, ako dúfal, opäť nájde, za predpokladu, že prežije nasledujúcu zimu.

„Pri druhom skoku mi zlomil 10-kilogramovú testovaciu čiaru. Mal som ho vidieť dvakrát a bolo to monštrum.“

Campbell – držiteľ svetového rekordu

www.lagrandeobserver.com

Nanešťastie pre bežného zanieteného rybára či ženu je to vysoko nad priemerom. Losos Kokanee zvyčajne po dvoch rokoch zasiahne aspoň 10 palcov a vo všeobecnosti sa trí pri 2 alebo 3, čo vo všeobecnosti signalizuje koniec ich životnosti.

V Yukone v Kanade losos kokanee z jazera Kathleen príležitostne, ale zriedka prelomí 20 palcov. Na Anderson Ranch Resoviour v Idahu sa uvádza priemerná veľkosť lososa Kokanee od 13 do 14 palcov, pričom priemerná veľkosť v roku 2018 bola 16,5 palcov, podľa oficiálnej webovej stránky Fish and Game Idaho.

  Čo je ťažný ventil na vodnom skútri?

Hmotnosť

Koľko teda vážil tento svetový rekord Kokanee? S hmotnosťou 9 libier, 10 uncí, táto šelma ryby pridáva k svojmu rekordu ďalšiu štatistickú anomáliu, váži takmer 10-násobok normálnej hmotnosti lososa Kokanee. Ron Campbell, muž, ktorý chytil túto rybu svetového rekordu, sa už predtým zaplietol s ešte väčším Kokanee, o ktorom tvrdí, že pravdepodobne vážil okolo 12 libier. S typickým Kokanee vážiacim 1 libru je ulovenie 2 librového lososa Kokanee pochúťkou, pričom 5 librová ryba sa považuje za trofej.

S takým zjavným rozdielom v možnej dĺžke a hmotnosti existujú špecifické, merateľné faktory, ktoré môžu prispieť k veľkosti príslušného lososa.

Nutričná dostupnosť

Najprv máme nutričnú dostupnosť. Losos kokanee, podobne ako mnoho iných živých tvorov, sa zväčší, ak bude jesť viac. Losos v oceáne má oveľa vyššiu dostupnosť živín, čo zodpovedá ich oveľa väčšej priemernej veľkosti. Losos Kokanee je vlastne druh lososa sockeye. Losos sockeye má priemernú dĺžku 32 palcov a typickú hmotnosť okolo 9 libier. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma lososmi, okrem dĺžky a hmotnosti, sú miesta, ktoré nazývajú domovom.

Losos sockeye sa prispôsobil, aby mohol prejsť zo sladkej vody do slanej vody a opäť späť do sladkej vody. Čas strávený v oceáne im poskytuje oveľa väčšiu prítomnosť potravy, čo im umožňuje jesť oveľa viac ako ich sladkovodní príbuzní, čo spôsobuje, že narastú do dĺžky a hmotnosti. Nielenže lososom Kokanee chýba táto evolučná výhoda, ale mnohé, ak nie väčšina z nich, sú úplne uzavreté vo vnútrozemí, čo ich obmedzuje na živiny, ktoré majú k dispozícii v ich bezprostrednom okolí.

Keďže planktón je zvyčajne menej hojný v jazerách a potokoch ako v oceáne, prevažná väčšina lososov Kokanee jednoducho nie je schopná skonzumovať dostatok na dosiahnutie pozoruhodných veľkostí.

Veľkosť populácie

Ďalším, o niečo viac priťažujúcim faktorom pri meraní lososa Kokanee, je veľkosť populácie ich druhu lososa, kde žijú. Ak ste nad tým veľa nepremýšľali, môžete predpokladať, že „čím viac rýb je, tým väčšia je šanca, že zabodujem veľkú!“, ale v skutočnosti to tak nie je.

  Kompletný sprievodca zazimovaním kabíny

Losos Kokanee požiera planktón a iné podobné, veľmi malé organizmy, pričom si potravu filtruje cez špeciálne platne v žiabrach a je to jedna z mála rýb v ich lokalite, ktorá sa takto živí. Bohužiaľ to znamená, že všetky tieto ryby súperia o takmer jediný zdroj potravy a čím viac Kokanee je, tým menej planktónu je na rybu.

Aj keď to môže zvýšiť vaše šance na ulovenie Kokanee, obetujete kvalitu kvantite. Môže ich byť viac, ale keďže ich je viac, sú menšie. Menší počet Kokanee v oblasti zväčší veľkosť rýb, ale bohužiaľ, budete obchodovať. V zásade platí, že čím viac rýb je, tým sú menšie, ale keďže ich je viac, šanca na chytenie jednej je vyššia.

Čím menej Kokanee bude, tým budú väčšie kvôli nutričnej dostupnosti, ale keďže ich je menej, bude sa ťažšie nájsť, a teda aj chytiť.

Iné faktory

Existuje niekoľko ďalších úvah, ktoré možno vziať do úvahy pri určovaní pravdepodobnosti ulovenia väčšieho lososa Kokanee, ale sú menej predvídateľné a mimo vašej kontroly. Vedci špekulovali, že väčší losos môže byť sterilný alebo neplodný. Keďže drvivá väčšina lososov po trení uhynie, sterilné alebo neplodné lososy budú naďalej žiť, jesť a rásť rok čo rok, až kým nezomrú na starobu alebo ich nezožerie predátor.

Predátori sú ďalším a o niečo merateľnejším faktorom, ktorý je v hre. Losos kokanee je korisťou a nachádza sa veľmi blízko spodnej časti potravinového reťazca. Z tohto dôvodu ich konzumuje množstvo iných rýb, ako je pstruh dúhový a pstruh býk, ako aj vzdušní predátori, ako sú orly a jastraby. Medvede sú ďalším predátorom, ktorý loví lososy kokanee, najmä počas obdobia trenia.

Menej predátorov znamená viac lososov, čo znamená, že o zdroj potravy bude väčšia konkurencia, čím sa v priemere zmenšia. Pridanie ďalších predátorov sa, žiaľ, rovná aj menšiemu počtu lososov, ale to zvyšuje pravdepodobnosť, že Kokanee prežije na väčšej strane.

  Aký je rozdiel medzi chatou a domom?